Μπαταρίες λιθίου, antigravity και όλα τα συναφή...

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Έχω παρατηρήσει ότι οι μπαταρίες λιθίου έχουν πολύ χαμηλότερο βάρος από τις κανονικές. Έχω διαβάσει όμως ότι αν οι θερμοκρασίες είναι χαμηλές δηλαδή στο μηδέν ή και κάτω μπορεί να μην παίρνει μπρος...
Επίσης έχει βγει μια πατέντα όπου υπάρχει ένα κουμπί στην μπαταρία...το πατάς κι αντί να βγει μια χοντρή παίρνει μπρος η μηχανή. Αυτό χρησιμοποιείται σε περίπτωση που η μπαταρία είναι στα τελευταία της.
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Επειδή κοιταγα κάποιες αντίστοιχες λιθίου,στα πολύ κρύα που δυσκολεύεται να πάρει μπροστά απλά ανοίγεις διακόπτη για ένα λεπτό να «ζεσταθεί» η μπαταρία και μετά παίρνει.

Δεν ξέρω αν ισχύει 100% όμως. Έτσι διάβασα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Φορτιστή εννοείς συντηρητή μπαταρίας ή σε περίπτωση που αδειάσει; Είχα διαβάσει ότι αν αδειάσει τελείως τότε δε φορτίζεται, την πετάς. Δεν ξέρω επίσης αν πχ είναι στα τελευταία της κι έχεις την antigravity με το κουμπί το πατήσεις και κάνεις μια μεγάλη βόλτα ξαναφορτιζει λόγω της χρήσης στη βόλτα ή πρέπει να πάρεις καινούρια;η συγκεκριμένη που έβαλα φωτό κοστίζει 295 λίρες Αγγλίας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Φορτιστή εννοείς συντηρητή μπαταρίας ή σε περίπτωση που αδειάσει. Είχα διαβάσει ότι αν αδειάσει τελείως τότε δε φορτίζεται, την πετάς. Δεν ξέρω επίσης αν πχ είναι στα τελευταία της κι έχεις την antigravity με το κουμπί το πατήσεις και κάνεις μια μεγάλη βόλτα ξαναφορτιζει λόγω της χρήσης στη βόλτα ή πρέπει να πάρεις καινούρια;η συγκεκριμένη που έβαλα φωτό κοστίζει 295 λίρες Αγγλίας...
Ναι φορτιστή/ συντηρητή.

Αν αδειάσει παπαλα.

Για το κουμπί δεν ξέρω να σου πω ίσως δίνει όλο το ρεύμα και τέλος μετά.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πανάκριβη... Έχω δει αρκετά πιο φθηνές στο ελλαντα
Πιο φτηνές με κουμπί; Άμα είναι να το πατάς και απλά να παίρνει μπρος για μια φορά και μετά να πετάς την μπαταρία...είναι οντως ακριβή. Η μπαταρία έχει κάποιο αισθητήρα και πριν εξαντληθεί πλήρως μπαινει μονη της σε χειμερία νάρκη και περιμένει να πατήσεις το κουμπί. Θα μιλήσω με το κατάστημα για περισσότερες λεπτομέρειες...
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Oi skyrich που κοιταγα έχουν κουμπί μόνο για να δεις ποσό φορτισμένη είναι.

Πατάς δλδ και ανάβουν κάτι λαμπάκια και βλέπεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πιο φτηνές με κουμπί; Άμα είναι να το πατάς και απλά να παίρνει μπρος για μια φορά και μετά να πετάς την μπαταρία...είναι οντως ακριβή. Η μπαταρία έχει κάποιο αισθητήρα και πριν εξαντληθεί πλήρως μπαινει μονη της σε χειμερία νάρκη και περιμένει να πατήσεις το κουμπί. Θα μιλήσω με το κατάστημα για περισσότερες λεπτομέρειες...
Αξίζει η διπλάσια τιμή για ένα κουμπί κλπ.
Παίρνεις 2 μπαταρίες με 300 ευρα και καθαρισες:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι που ισχύει στα gs και προφανώς σε όλα τα σύγχρονα με ηλεκτρονικά μηχανάκια.
Αν η μπαταρία μας δεν είναι πάντα σε καλή κατάσταση, το κύκλωμα υποφέρει και πολλαπλασιαστες κλπ χαλάνε.
Γενικα θέλουμε πάντα δυνατό ρεύμα και δεν αφήνουμε την μπαταρία να πέσει.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ο Άγγλος μου απάντησε για την μπαταρία με το restart button ότι αν χρειαστεί να τη βάλεις μπρος με το κουμπί, μετά φορτίζεται με τη βόλτα. Επίσης μερικές έχουν και led φωτάκια για να φαίνεται το επίπεδο φόρτισης...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To κουμπι αν καταλαβαινω/εικαζω σωστα δινει απλα ενα boost στην ψοφια μπαταρια, δεν βαζει μπροστα καμια μηχανη. Αν καταλαβα καλα κανει την ιδια δουλεια που κανουν τα μικρα φορητα powerbank/jump starters, δηλαδη να δωσουν απο μικρη μπαταρια πολλα αμπερ για λιγο χρονο ισα ισα για να γυρισει η μιζα. Επειδη βλεπω οτι οι συγκεκριμενες εχουν κουτια στις διαστασεις των εργοστασιακων μπαταριων (ενω οι υπολοιπες λιθιου εχουν πολυ μικροτερα μεγεθη απο τις εργοστασιακες) η υποψια μου αυτη ενισχυεται, οτι δηλαδη εχει ενσωματομενο jump starter μεσα στην μπαταρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πανάκριβη !!!
Περίπου τη ζωή έχει ;
Εγώ έχω στο GS μια Odyssey από το 2010
και σκέπτομαι για να την αλλάξω προληπτικά.
  • LONGER LIFE: Up to twice the lifecycle of lead/acid, and other Lithium batteries due to full Battery Management system.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
  • World's First Battery with Built-in Jump Starting using our RE-START Technology.
  • World’s First Powersport Battery with a FULL Battery Management System (BMS) including Over-Discharge, Over-Charge*, Thermal Protections and Cell Balancing.
  • RE-START TECHNOLOGY: The RE-START Battery intelligently monitor its status; if it senses over-discharge it will put itself into a sleep mode, yet saves enough energy to allow you to RE-START your vehicle. Simply press the RE-START button on battery. (A Remote RE-START Button will soon be Available so you can activate the RE-START feature without accessing battery.)
  • LOW SELF-DISCHARGE: The RE-START Batteries do not self-discharge like Lead/Acid Batteries. They can hold a charge up to a year provided there are no “Parasitic Drains” (accessories that draw power when bike is off, i.e. alarms, ECUs, GPS, heated grips, and other accessories the vehicle might have).
  • DURABILITY: Our lithium batteries are shock and vibration resistant making them perfect for Racing, and other applications requiring a durable battery.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πανάκριβη !!!
Περίπου τη ζωή έχει ;
Εγώ έχω στο GS μια Odyssey από το 2010
και σκέπτομαι για να την αλλάξω προληπτικά.
Άλλαξε την Νικόλα.... Ο "Οδυσσέας" σταματάει ξαφνικά να δίνει ρεύμα, χωρίς προσλειδοποιηση.
Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι δε νομίζω το κουμπί της μπαταρίας να γυρνάει τη μιζα, απλά δίνει τόσο ρεύμα όσο χρειάζεται για να πάρει μπρος
Ναι αλλα λεω οτι εαν η μπαταρια εχει κλασει τελειως αυτο το ρισταρτ οτι και να διαφημιζει δεν θα καταφερει να βαλει μπροστα τη μηχανη. Οι λιθιου ειδικα οταν πέσουν κατω απο συγκεκριμένη ταση "κλειδωνουν" αυτοματα και νεκρωνουν.

Επισης, μην περνατε στα ψιλα τη δυσκολια εκκίνησης τον χειμωνα. Ξερω αρκετους ακομη κι εδω Ελλαδα που τα κρυα πρωινα του χειμωνα τρωνε πακετο. Με κλασσικές λαμπες αλογονου μπορει και να ξυπνήσει η λιθιου σε 5-10 λεπτα, αλλα αν η μηχανη εχει λαμπες LED τρως χοντρο πακετο.
 
Top Bottom