Μποτάκια πόλης αλλά με καλή προστασία

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
καλημέρα σε όλους!
Πολύ πρόσφατα ένα σκούτερ έπεσε με μέτρια ταχύτητα πάνω στο εκτεθειμένο πάνω στη μηχανή πόδι μου, προκαλώντας μικρές σχετικά ζημιές στη μηχανή αλλά και στο αριστερό μου πόδι...
Ευτυχώς σηκωθήκαμε και οι δυο, κανείς δεν είχε κάτι σοβαρό. Κουτσαίνοντας μαζέψαμε τα (ψυχολογικά) κομμάτια μας και αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά γυρίσαμε "καλά" στα σπίτια μας.
Από εκείνη την ώρα, βασανίζομαι. Πόσα περισσότερα - χειρότερα θα μπορούσαν να έχουν συμβεί και ποσό τυχεροί ήμαστε στην ατυχία μας...
Σημειώνω εδώ ότι το περιστατικό έγινε 100 μέτρα από το σπίτι και των δυο εμπλεκομένων.
Και στο δια ταύτα...
Φορούσα αθλητικό με σκληρή σόλα (για τεννις πήγαινα), αλλά αν φορούσα κάποια μποτάκια πόλης με ΚΑΛΗ προστασία υπό τις ίδιες συνθήκες ίσως δεν πάθαινα απολύτως τίποτα.
Και σκέφτομαι,
Όταν καθε μέρα οδηγας μηχανή, δεν γινεται να φοράς εντουρομποτες παντού.
Ποια μποτάκια πόλης προσφέρουν την καλύτερη δυνατή προστασία για καθημερινή χρήση; Ευχαριστώ!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Έχει κάποια, αλλά καμία σχέση με mx μπότα. Θα γίνω πιο συγκεκριμένος το απόγευμα, να τις έχω στα χέρια μου.
Thanks, ωστόσο θα με ενδιέφερε παράλληλα κάτι που να μοιάζει περισσότερο "πολιτικό" για κάθε μέρα, πάντα με γνώμωνα την καλύτερη δυνατή ασφάλεια
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Ευθύμη έχω αγοράσει αυτά για κάθε μέρα, είναι τέλεια και από εμφάνιση και από άποψη προστασίας, περπατάω ξεκούραστα
και δεν ιδρώνει το πόδι τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία, έχουν και καλή τιμή.

Forma Rookie.

 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa








Αυτα εχω ,δερματινα ,αδιαβροχα και πολυ ξεκουραστα .
Το μονο μειον ειναι οτι γλυστρανε πολυ ειδικα σε βρεγμενο .
Εχω πεσει απο σταση πατωντας φυλλο .


Υ.Γ Πιστευω οτι ολα αυτα τα μποτακια πολης ειναι λιγο παρηγορια στον αρρωστο .
Σαφως καλυτερα απο ενα running παπούτσι και εμφανίσιμο,αλλα σε μια σύγκρουση μονο τις εκδορές θα γλυτωσεις.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Μια απλη και οικονομηκοτερη λυση (για να μην δωσει καποιος μια περιουσια για ενα απλο παπουτσι που εχει το σημα καποιας γνωστης μαρκας πανω) ειναι παπουτσι ασφαλειας που χρησιμοποιούμε στις κατασκευες. (οι τιμες ποικηλουν. Απο 25-30 μεχρι οσο γουσταρεις. με 50-60 ευρω πιστευω περνει αξιοπρεπεστατο παπουτσι)



Δεν ειναι ασφαλες. Ειναι ομως πολυ ποιο ασφαλες απο ενα οποιοδηποτε αθλιτικο και οποιοδηποτε κασουαλ με σταμπα γνωστης μαρκας.
Μπροστα στα δαχτυλα εχει σιδερο που εχει σωσει μπροστα στα ματια μου τα δαχτυλα συναδελφων οταν επεσε πανω τους καποιο σιδερο 30-50 η 100 κιλα πχ.

Ειναι κατασκευασμενα απο σκληρο δερμα. Τον αστραγαλο (που απο οτι εχω καταλαβει ειναι το ποιο ευπαθες σε εναν μοτοσυκλετιστη) δε θα τον προστατεψει, αλλα πιθανον να αποφυγει καποιος ενα σπασμενο μεταταρσιο.

Ολα αυτα βεβαια ειναι ενα μεγαλο ισως και πιθανον. Ειναι, κανω οτι καλητερο μπορω μπας και το αποφυγω. Δεν αποτελει λυση. Κανονικα πρεπει να φοραμε μποτες και ειδηκα μεσα στην πολη που μπορει να συναντησει κανεις τις ποιο ακραιες καταστασεις.

υγ. Βεβαια οσο κι αν εχουν προσπαθησει με πολιτικο δε μιαζει αλλα οκ!!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Συμφωνώ σε όλα, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Το θέμα λοιπόν είναι ποιο πολιτικό μποτάκι προσφέρει την καλύτερη προστασία σε αστράγαλο μετατάρσιο και δάχτυλα..; θα έκανα έρευνα ιδίοις όμμασι, αλλά όποτε ανεβαίνω στην Αθήνα ο χρόνος είναι πολύ λίγος-πιεσμενος και στη Νάξο δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο.!
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Στα περισσότερα ''μποτάκια πόλης'' όπως συνηθίζουμε να τα λέμε,οι προστασίες είναι από υποτυπώδεις έως ανύπαρκτες και οι διαφορές από ένα ζευγάρι all star δεν είναι μεγάλες.Αν ψάχνεις casual υπόδημα εστιάζοντας στην εμφάνιση, τότε οκ.Αν όμως ψάχνεις κάτι που θα προστατέψει το πόδι σου σε περίπτωση πτώσης, τότε κοίτα και αλλού...δεν είναι πολύ εύκολο να βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ της άνεσης και της (όποιας)ασφάλειας!
Προτείνω ως λύση κάτι τέτοιο ...ποιοτικό,άνετο και όμορφο.
Επίσης 2 ζευγάρια που έχω και εγώ: τα TCX ή τα Alpinestars Ridge
Εναλλακτικά θα μπορούσες να δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα με αθλητικά είδη ή είδη camping και κάποιο Salomon όπως το X Ultra GTX ή το Quest Prime GTX .
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ευθύμη όλα οκ με το πόδι σου ??.
Καλύτερα ναι!
Σήμερα κάνω τον πρώτο χαλαρό μικρό περίπατο μετά από μια βδομάδα. Δεν έσπασε τίποτα αλλά έγινε σα μελιτζάνα από την κάκωση.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Περαστικά το νου σου !!
 

maggelanos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Suzuki XF650 Freewind
Καλημέρα, εγώ χρησιμοποιώ τα Forma Latino, χαμηλό touring μποτάκι με αξιοπρεπή προστασία και δοκιμασμένα αδιάβροχο, με αντιολισθητική σόλα. Χειμώνα τα φοράω σχεδόν καθημερινά και στις εκδρομές άνετα χειμώνα-καλοκαίρι. Βολεύουν και στο περπάτημα, τέλεια ποιότητα, αλλά από άνοιξη και μετά για μέσα στην πόλη είναι ζεστά, οπότε αθλητικό και προσοχή. :ok:

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω κι εγώ 2 μποτάκια πόλης. Ένα TCX αδιάβροχο και ένα Bering.

Άμα είναι να σου συμβεί κάτι χοντρό όπως το να πέσει όλη η μηχανή πάνω στο πόδι σου δεν νομίζω να σώζεται η δουλειά με κάποιο μποτάκι.

Εκεί και εντουράδικη μπότα να είχες πάλι παίζει να θα σωθεί το πόδι όπως έχει αποδειχτεί πολλάκις με τραυματισμούς στο βουνό ακόμα και με εντουράδικες μπότες!

Συνεπώς ένα μποτάκι με προστασία στον αστράγαλο και δεμένο αλλά να μπορεί και να περπατιέται είναι η φάση και στα πολύ χοντρά δυστυχώς η πραγματικότητα είναι πως καβαλάμε μοτοσυκλέτα

Αλλιώς πάμε σε Volvo για πιο σίγουρα μεταξύ σοβαρού κι αστείου..:)
 
Top Bottom