Μποτακια ή μποτα για καλοκαίρι

Cbxakias

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
Honda cb500x 2015
Γεια σας παιδια ειμαι σχετικα νεος αναβατης με μοτοσυκλετα πανω απο 125 κυβικα( οδηγουσα πολλα χρονια παπια και μοτοσυκλετακι) εχοντας παρει ενα honda cbx 500 το οποίο θα το χρησιμοποιω απριλιο με οκτωβρη κατά 99%. Τόσα χρονια δεν είχα παρει καθόλου μποτάκια ή μπότες και κυκλοφορουσα με καθημερινά παπουτσια και για καλη μ τυχη δεν ειχα κανενα ατύχημα, ομως τωρα που αποφάσισα να ανεβω σε κυβικα και να ξεκινησω να ταξιδευω με μοτοσυκλετα ηρθε η ώρα για αγορά σωστού εξοπλισμού και πλήρες. Ειμαι αναμεσα σε 2 μποτάκια και μια μπότα της Dainese τα οποια θα αναφερω απο κάτω αναλυτικά καθως χρησιμοποιω μοτοσυκλέτα μονο τους ζεστους μηνες.

1)Dainese Street Biker Air Carbone/Roso : Αυτα ειναι η πρωτη μου επιλογη και μ αρεσουν πολυ καθως ειναι καλοκαιρινά ωραια και καθημερινά και πιστεύω οτι θα μπορω να τα φοραω ακομα και οταν θα βγαινω για ενα καφε στην πόλη μου.

2)Dainese Vera Cruz D1 Black : Η 2η επιλογη μου ειναι αυτή η οποια μ αρεσει και αυτη αλλα οχι οσο τα πρωτα για καθημερινά αλλα και αυτα θα τα φορουσα για να βγω εξω για ενα καφεδάκι

3) Dainese X-Tourer D-WP Black/Anthracite : Η 3η επιλογη μου ειναι αυτή η οποια ξερω οτι ειναι η καλύτερη απο θεμα ασφάλεια αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ ζεστες και ότι δεν θα μπορω να τις φορέσω σε κοντινες αποστασεις παρα μονο οταν θα ειναι να παω καποιο μακρινο ταξίδι. Η μονη λύση για να τις φοραω παντα εφοσον τις αντεχω απο θεμα ζεστης θα ειναι να εχω στην μπαγκαζιερα ενα ζευγαρι καθημερινα παπουτσια και να τις βγαζω και να φοραω αυτα μολις φτανω στον προορισμό μ αλλά θα φαίνεται πολυ κουλό να το κανω αυτο καθε φορα ασε π κάποιες φορες υπαρχει πιθανοτητα να βαρεθω να το κάνω.


Ξερω οτι το ιδανικότερο θα ηταν να παρω εμα καθημερινο μποτάκι και μια μπότα καλη για τις μακρινές μ διαδρομες αλλα δυστυχως δεν υπαρχει οικονομική δυνατότητα και ουτε θα υπαρξει μεχρι το καλοκαιρι και πρέπει να αρκεστο σε ενα απο τα 2. Εσεις τι λετε να κανω και επισης εχετε να προτεινεται καποια μποτα πχ με μεγαλυτερη ασφαλεια απο μποτάκι αλλα να μην ειναι ζεστη για το καλοκαιρι και να μπορει κ να φορεθει κ για ενα καλοκαιρινο καφέ μέχρι 200€?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Το Νο1 το εχω τώρα , ειναι άβολο στο βαλε-βγαλε και στο περπάτημα μετά απο ώρα πονάνε τα πέλματα.
Δεν θα το συνιστούσα γενικά .

Το Νο2 το ειχα πιο παλιά , ειναι φανταστικό , με μεγάλη αντοχή στο χρόνο, άνετο τοσο οσο.
Θα το αγόραζα ξανά .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το Νο1 το εχω τώρα , ειναι άβολο στο βαλε-βγαλε και στο περπάτημα μετά απο ώρα πονάνε τα πέλματα.
Δεν θα το συνιστούσα γενικά .

Το Νο2 το ειχα πιο παλιά , ειναι φανταστικό , με μεγάλη αντοχή στο χρόνο, άνετο τοσο οσο.
Θα το αγόραζα ξανά .

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εχω αυτα...Μποτάκι Forma Viper
θα συμφωνησω κατα ενα μερος Κωστη.....
στην αρχη ελεγα''τι μαλακια πηρα''....
τωρα εχουν στρωσει αρκετα στο θεμα ''πελματα''....
 

Cbxakias

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
Honda cb500x 2015
Ειναι ποιοτικη η forma σαν μαρκα η θα μ σκορπίσει στον 1ο χρόνο. Ο λογος π θελω να παρω dainese είναι για την ποιότητα που προσφέρουν καθως την 2η και 3η επιλογη τις εχω δοκιμασει στο ποδι μ και καθοταν πολυ καλα και ηταν ποιοτικα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Αν και το καλοκαιρι προτιμω τα μποτακια θα σου προτεινα να παρεις κανονικες μποτες.

Εισαι σχετικα νεος αναβατης και οσο και αν φαινεται χοντροκομμενο αυτο που θα πω,οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος σου.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότση
και η δική μου άποψη είναι για μπότα, απλά θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή ειδικά εάν δέν έχεις φορέσει ποτέ, στο θέμα ζέστης μπορείς κάτι λίγο να βελτιώσεις με σωστή κάλτσα σε συνδιασμό με μπότα που αναπνέει, αλλά και πάλι μην περιμένεις πολλά, αλλά ότι μπορείς να βάλεις για να σε προστατεύσει ΑΞΙΖΕΙ όποια υποχώρηση, και κόστος, είμαστε πολύ ευάλωτοι εκεί έξω.
στα δικά μου μάτια η dainese έχει πέσει τα τελευταία χρόνια, σε θέμα μπότας εγώ πάντα αγαπούσα sidi.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειναι ποιοτικη η forma σαν μαρκα η θα μ σκορπίσει στον 1ο χρόνο. Ο λογος π θελω να παρω dainese είναι για την ποιότητα που προσφέρουν καθως την 2η και 3η επιλογη τις εχω δοκιμασει στο ποδι μ και καθοταν πολυ καλα και ηταν ποιοτικα.
Αυτά ίσχυαν κάποτε. Κάποτε που οι επιλογές μας ήταν περιορισμένες, και από θέμα γνώσεων αλλά και εταιρειων!
Στις μέρες μας, για να μην πω την τελευταία δεκαετία, υπάρχουν αρκετές μάρκες, για όλα τα βαλαντια και χωρίς υποχωρήσεις στην ποιότητα και ασφάλεια!

Λίγο διάβασμα χρειάζεται και ερωτήσεις, όπως πολύ καλά έκανες εδώ, και θα ανακαλύψεις πολλές επιλογές!

Εν ολίγοις, κοίτα και εκτός των γνωστών εταιρειών, για οτιδήποτε χρειάζεσαι!!!
 

Cbxakias

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
Honda cb500x 2015
Η αληθεια ειναι παιδια πως πίστευα ότι οντως η μποτα ειναι ποιο ασφαλης χωρις να ψαχτω μεχρι π έτυχε να παω σε καταστημα με μοτοσυκλετιστηκα είδη για να παρω μπουφαν κ εκει δοκιμασα και μποτακια και το dainese nighthawk(που ειναι κοντη μποτα) και εκει ο μαγαζατορας με διαβεβαίωσε κι ολας οτι οση ασφάλεια έχει η μποτα προσφερει και το μποτάκι. Και αυτο με εβαλε σε σκεψεις να ψάχνω για μποτάκια εφοσον μπορω να κανω την δουλεια μ κ ετσι αλλα οπως τα λετε εδω μαλλον θα το ξεχασω αυτο το σεναριο. Μετά απο αναζητηση για μποτες βρηκα 3 οι οποιες ισως κάνουν για αυτο π τις θέλω η 1η είναι αυτη Dainese R Fulcrum C2 Gore-Tex
Μετα αυτη Dainese Solarys Air Boots η οποία ισως να μην ειναι τοσο ζεστή αλλα δεν βρηκα κατι να διαβασω για αυτη την μπότα και η τρίτη ειναι αυτη Μπότες Μηχανής Touring | Motodirect π διαβασα παλι καλα λόγια. Κοιταξα και για sidi adventure που ειναι απο τις καλύτερες αλλά ξεφεύγει αρκετα πανω απο το budget μ κ δεν την βρηκα και ελλαδα.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Νομιζω οτι καπου υπερβαλουμε μερικοι, κ προτεινουμε πραγματα στον αλλον που εμεις δεν τα κανουμε.Σαφως κ δν μπορεις να κυκλοφορεις με μποτα καθημερινα.Παρε ενα μεσσαιο μποτακι οπως σου εδειξαν τα παιδια. Και οταν κ αν βγεις καμια βολτα κ γουσταρεις να βγαινεις τακτικα τοτε κοιτας κ μια μποτα. MOTORSHOE JB AIR BLACK/ BLACK / ANTHRACITE 1775203 | DAINESE αυτο εχω για βολτες και καθημερινες. Υπαρχουν κ πιο ελαφρια παπουτσια αν μπεις στο motoraid στη σειρα stylmartin.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
εκει ο μαγαζατορας με διαβεβαίωσε κι ολας οτι οση ασφάλεια έχει η μποτα προσφερει και το μποτάκι.
Στη θέση σου δε θα ξαναπήγαινα σε αυτο το μαγαζί.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ειναι ποιοτικη η forma σαν μαρκα η θα μ σκορπίσει στον 1ο χρόνο. Ο λογος π θελω να παρω dainese είναι για την ποιότητα που προσφέρουν καθως την 2η και 3η επιλογη τις εχω δοκιμασει στο ποδι μ και καθοταν πολυ καλα και ηταν ποιοτικα.
Καλημέρα.
Όσον αφορά τις Forma μάλλον έχει να κάνει με το μοντέλο.
Είχα πάρει παλαιότερα κάποιες ασφάλτινες τις Forma οι οποίες ούτε αδιάβροχες αποδείχθηκαν και χάλασαν τα φερμουάρ και στις δύο...
Από την άλλη έχω της Cape Horn της Forma τις οποίες έχω ταλαιπωρήσει αφάνταστα στα χώματα και δεν έχουν κάνει κιχ...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Νομιζω οτι καπου υπερβαλουμε μερικοι, κ προτεινουμε πραγματα στον αλλον που εμεις δεν τα κανουμε.Σαφως κ δν μπορεις να κυκλοφορεις με μποτα καθημερινα.Παρε ενα μεσσαιο μποτακι οπως σου εδειξαν τα παιδια. Και οταν κ αν βγεις καμια βολτα κ γουσταρεις να βγαινεις τακτικα τοτε κοιτας κ μια μποτα. MOTORSHOE JB AIR BLACK/ BLACK / ANTHRACITE 1775203 | DAINESE αυτο εχω για βολτες και καθημερινες. Υπαρχουν κ πιο ελαφρια παπουτσια αν μπεις στο motoraid στη σειρα stylmartin.
Δηλαδη αν κανουμε κατι λαθος να πουμε και στους αλλους να κανουν το ιδιο λαθος;

Εγω θα επιμεινω να παρει μποτες.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Δηλαδη αν κανουμε κατι λαθος να πουμε και στους αλλους να κανουν το ιδιο λαθος;

Εγω θα επιμεινω να παρει μποτες.
Δεν λέω αυτό . Απλά είναι πιο ωραιο να λέμε τι να κάνει ο άλλος παρα να το κάνουμε εμείς . Δεν το συζητώ ότι πρέπει να είσαι αστακός όταν είσαι πάνω σε δίκυκλο .
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στη θέση σου δε θα ξαναπήγαινα σε αυτο το μαγαζί.
Λογικά θα εννοούσε απ'το πάνω μέρος του αστραγάλου μέχρι τα δάκτυλα!!!
Δεν νομίζω να ξέχασε εσκεμμενα τη γάμπα και το καλάμι! Λέω τώρα.
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότση
Η αληθεια ειναι παιδια πως πίστευα ότι οντως η μποτα ειναι ποιο ασφαλης χωρις να ψαχτω μεχρι π έτυχε να παω σε καταστημα με μοτοσυκλετιστηκα είδη για να παρω μπουφαν κ εκει δοκιμασα και μποτακια και το dainese nighthawk(που ειναι κοντη μποτα) και εκει ο μαγαζατορας με διαβεβαίωσε κι ολας οτι οση ασφάλεια έχει η μποτα προσφερει και το μποτάκι. Και αυτο με εβαλε σε σκεψεις να ψάχνω για μποτάκια εφοσον μπορω να κανω την δουλεια μ κ ετσι αλλα οπως τα λετε εδω μαλλον θα το ξεχασω αυτο το σεναριο. Μετά απο αναζητηση για μποτες βρηκα 3 οι οποιες ισως κάνουν για αυτο π τις θέλω η 1η είναι αυτη Dainese R Fulcrum C2 Gore-Tex
Μετα αυτη Dainese Solarys Air Boots η οποία ισως να μην ειναι τοσο ζεστή αλλα δεν βρηκα κατι να διαβασω για αυτη την μπότα και η τρίτη ειναι αυτη Μπότες Μηχανής Touring | Motodirect π διαβασα παλι καλα λόγια. Κοιταξα και για sidi adventure που ειναι απο τις καλύτερες αλλά ξεφεύγει αρκετα πανω απο το budget μ κ δεν την βρηκα και ελλαδα.
Αυτές της Alpine web που έβαλες τίς έχω τα τελευταία 2 χρόνια, όταν πάρουν την φόρμα τους(σχετικά γρήγορα), είναι πολύ μαλακές στο περπάτημα εγώ τις φοράω ''καθημερινά'' χειμώνα - καλοκαίρι, απο βροχές μέχρι τώρα δέν παρουσίασαν κάτι, τον χειμώνα κρύωσαν τα δάχτυλα σε ταξίδι με θερμοκρασίες 5-6, απο 10 και πάνω δέν κρύωναν (με την σχετική χειμωνιάτικη κάλτσα), το καλοκαίρι(υπό σκιάν) με κάλτσα με cool max άς πούμε ότι είναι υποφερτές(καμία μπότα δέν είναι), απο άποψη προστασίας θα τις έβαζα 6,5-7/10 γιατί είναι σχετικά κοντές, και τα προστατευτικά τους είναι μαλάκα, και γενικά είναι μαλακή μπότα. Όσες ώρες και να τις φοράω-περπατάω, δέν με έχουν ενοχλήσει ποτέ, τις αισθάνομαι όπως θα αισθανόμουν ένα μποτάκι, τις έχω ονομάσει ''τ' αθλητικά''. Αυτά βέβαια είναι συμπεράσματα στα δικά μου πόδια........ Είμαι περίεργος να δώ πόσο θ' αντέξουν, γιατί η σόλα τους φαίνεται να είναι κολλητή και όχι ραμμένη, προς το παρόν και με αρκετή χρήση είναι ο.κ.
Τις sidi adventure2 τις έχει το fc αυτή την βδομάδα 299 με τα μεταφορικά με την έκπτωση mxweek, αλλά σε κάποια φάση τις είχα πετύχει και 275, μποτάρα με κεφαλαία, (KAMIA σχέση με τις web) αλλά δέν είναι μπότα για κάθε μέρα. Ελπίζω να βοήθησα
 

Cbxakias

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
Honda cb500x 2015
Ευχαριστώ πολύ με τις απαντησεις με βοηθατε αρκετά. Επισης να πω κατι ακόμη π ξεχασα. Λογω δουλειάς φοραω στρατιωτικες αρβύλες τουλαχιστον 8 ωρες την μερα και μπορεί να τύχει και όλη μέρα με αποτέλεσμα να εχει συνηθισει καπως το ποδι μ σε δυσκολα υποδηματα. Οι μποτες της μοτοσυκλετας είναι χειροτερες σε θέμα άνεσης από αρβύλες στρατού ή καλύτερες γτ αν ειναι καλυτερες τοτε σιγουρα δεν θα εχω κανένα προβλημα και παω ξεκαθαρα για μπότες

Μπότες της gaerne Μπότες Μηχανής Gaerne - Skroutz.gr έχει δοκιμάσει κανείς ?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom