Μποτα on-off!!!

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλησπερα.Θα ηθελα τα φωτα σας για μια μποτα η οποια να εχει οσο το δυνατον χαμηλοτερη σολα στο παχος αλλα να παρεχει και οσο καλυτερη προστασια γινεται για ον-οφ διαδρομες.
Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω 2 ζευγαρια μποτες(εντουραδικες και στρηταδικες)προτιμω της στρηταδικες γιατι εχουν χαμηλοτερο παχος σολας και δεν ανεβαινει το γονατο μου ψηλοτερα στο τεποζιτο.Για οσους δεν με γνωριζουν ειμαι 2.05 οποτε καταλαβαινετε οτι εχω πολυ κακη γωνια στα γονατα παροτι εχω βαλει παρσιπιε 1,5cm χαμηλωτερα.
Ολες οι προτασεις καλοδεχουμενες.Ευχαριστω.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπερα.Θα ηθελα τα φωτα σας για μια μποτα η οποια να εχει οσο το δυνατον χαμηλοτερη σολα στο παχος αλλα να παρεχει και οσο καλυτερη προστασια γινεται για ον-οφ διαδρομες.
Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω 2 ζευγαρια μποτες(εντουραδικες και στρηταδικες)προτιμω της στρηταδικες γιατι εχουν χαμηλοτερο παχος σολας και δεν ανεβαινει το γονατο μου ψηλοτερα στο τεποζιτο.Για οσους δεν με γνωριζουν ειμαι 2.05 οποτε καταλαβαινετε οτι εχω πολυ κακη γωνια στα γονατα παροτι εχω βαλει παρσιπιε 1,5cm χαμηλωτερα.
Ολες οι προτασεις καλοδεχουμενες.Ευχαριστω.
Δυστυχώς θα πρέπει να τα "χώσεις" (SIDI)...
Κοιτά την SIDI Crossfire 3 SRS* (στο SRS είναι το σημαντικό στοιχείο). Είναι σαν τις κλασικές SIDI Crossfire (με άρθρωση) αλλά παίρνει εναλλάξιμες σόλες. Θα βάλεις την μοτοκροσάδικη που το πέλμα είναι σαφώς πιο λεπτό από την εντουράδικη και είναι αντικαταστάσιμη όταν φθαρεί. Να ξέρεις όμως ότι έχει πιο στενή φόρμα από τη κλασική εντουράδικη και θα πας σίγουρα ένα νούμερο πάνω από τις υπόλοιπες που έχεις (μη σου πω και 2). Ένα άλλο πρόβλημα είναι πως δε θα έχεις καλό γκριπ όταν χρειαστεί να σπρώξεις τη μηχανή ή να περπατήσεις σε μια απότομη πλαγιά αλλά δε γίνεται να τα έχεις όλα.
Εσύ χαλαρά θα φοράς 48 οπότε δε ξέρω.... Τηλέφωνο Τζωρτζόπουλο και μαθαίνεις τι γίνεται με τα νούμερα και αν τουλάχιστον μπορεί να παραγγείλεις και να περιμένεις. Μη συμβιβάζεσαι στα θέματα ασφάλειας. Στις Ονοφάδες συμβαίνουν και δύσκολες καταστάσεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιώργο πιστεύεις ότι θα κάνουν διαφορά 0,5 -1 εκ ?
Δηλαδή αξίζει να δωσεις έξτρα χρήματα για ένα αμφίβολο αποτέλεσμα?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πήγαινε σε ένα σέλα και φούσκωσε τη σελα 2-3 πόντους. Θα μαλακώσει λίγο η γωνία στα πόδια σου.

Εναλλακτικά πήγαινε σε ένα πλαστικό και κόψε λίγο απ τα πόδια σου. Συγνώμη 2.05 που να σου κάτσει η μηχανή στα μέτρα!! Πιστεύω να μην έχεις γιαπωνέζικο..

Εναλλακτικά πάρε ένα μπομπο και παιξτο τρελιτσα στα παρατράγουδα.

Εναλλακτικά φορά σαγιονάρα διχαλο. Από ασφάλεια δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά αισθητικά θα αγγίξεις τη τελειότητα.

Τώρα με τη σόλα από μια μπότα να δεις τόσο διαφορά δε ξέρω. Μιλάμε για κάνα ποντο και έχεις 205 πόντους απόθεμα, δε κερνάς καμία δεκαριά από δω που στο σινεμά κοιτάζουμε να μη κάθεται κάνας μαλλιά μπροστά??!
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι μια μποτα με χαμηλη σολα.Πιστεψτε με και ο μισος ποντος μπορει να κανει την διαφορα στην ανεση μου πανω στην μηχανη ειλικρινα.Μπορει να ακουγεται αστειο αλλα ειναι αληθεια.Καποτε μου ειχε πει ενας φιλος "κανονικα δεν θα επρεπε να καβαλας μηχανη και να ψαχνεις για ανεση γιατι δεν ειναι φτιαγμενες για ψηλους".Οποτε κανω παραχωρησεις σε καποια θεματα αλλα ποτε παραχωρησεις στην ασφαλεια.
Μια στρηταδικη επωνυμη μποτα φανταζομαι δεν θα προστατεψει σε μια πτωση στο χωμα σωστα;
Το ψηλωμα της σελας θα το κανω καποια στιγμη αλλα οχι αμμεσα γιατι ειναι καινουρια η μηχανη και δεν θελω να χαλασω την ταπετσαρια της σελας μιας και εχω το Africa 1000 Rally Red με την τριχρωμη σελα.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πήγαινε σε ένα σέλα και φούσκωσε τη σελα 2-3 πόντους. Θα μαλακώσει λίγο η γωνία στα πόδια σου.

Εναλλακτικά πήγαινε σε ένα πλαστικό και κόψε λίγο απ τα πόδια σου. Συγνώμη 2.05 που να σου κάτσει η μηχανή στα μέτρα!! Πιστεύω να μην έχεις γιαπωνέζικο..

Εναλλακτικά πάρε ένα μπομπο και παιξτο τρελιτσα στα παρατράγουδα.

Εναλλακτικά φορά σαγιονάρα διχαλο. Από ασφάλεια δεν ειναι ότι καλύτερο αλλά αισθητικά θα αγγίξεις τη τελειότητα.

Τώρα με τη σόλα από μια μπότα να δεις τόσο διαφορά δε ξέρω. Μιλάμε για κάνα ποντο και έχεις 205 πόντους απόθεμα, δε κερνάς καμία δεκαριά από δω που στο σινεμά κοιτάζουμε να μη κάθεται κάνας μαλλιά μπροστά??!
amyroukai βγες απο το προφιλ του Βαγγου,,,,:laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι μια μποτα με χαμηλη σολα.Πιστεψτε με και ο μισος ποντος μπορει να κανει την διαφορα στην ανεση μου πανω στην μηχανη ειλικρινα.Μπορει να ακουγεται αστειο αλλα ειναι αληθεια.Καποτε μου ειχε πει ενας φιλος "κανονικα δεν θα επρεπε να καβαλας μηχανη και να ψαχνεις για ανεση γιατι δεν ειναι φτιαγμενες για ψηλους".Οποτε κανω παραχωρησεις σε καποια θεματα αλλα ποτε παραχωρησεις στην ασφαλεια.
Μια στρηταδικη επωνυμη μποτα φανταζομαι δεν θα προστατεψει σε μια πτωση στο χωμα σωστα;
Το ψηλωμα της σελας θα το κανω καποια στιγμη αλλα οχι αμμεσα γιατι ειναι καινουρια η μηχανη και δεν θελω να χαλασω την ταπετσαρια της σελας μιας και εχω το Africa 1000 Rally Red με την τριχρωμη σελα.
Έχω μια Alpinestars με σχεδόν καθόλου σόλα.
Την είχα πάρει γιατί έχει πολύ διακριτική εμφάνιση.
Θα δω το μοντέλο και θα σου πω
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σας ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.
Βασικα αυτο που με ενδιαφερει ειναι μια μποτα με χαμηλη σολα.Πιστεψτε με και ο μισος ποντος μπορει να κανει την διαφορα στην ανεση μου πανω στην μηχανη ειλικρινα.Μπορει να ακουγεται αστειο αλλα ειναι αληθεια.Καποτε μου ειχε πει ενας φιλος "κανονικα δεν θα επρεπε να καβαλας μηχανη και να ψαχνεις για ανεση γιατι δεν ειναι φτιαγμενες για ψηλους".Οποτε κανω παραχωρησεις σε καποια θεματα αλλα ποτε παραχωρησεις στην ασφαλεια.
Μια στρηταδικη επωνυμη μποτα φανταζομαι δεν θα προστατεψει σε μια πτωση στο χωμα σωστα;
Το ψηλωμα της σελας θα το κανω καποια στιγμη αλλα οχι αμμεσα γιατι ειναι καινουρια η μηχανη και δεν θελω να χαλασω την ταπετσαρια της σελας μιας και εχω το Africa 1000 Rally Red με την τριχρωμη σελα.
Τι νουμερο φορας?
Γιατι νομιζω οτι εκει θα δυσκολευτεις να βρεις μποτα. (πανω απο 46)
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Τι νουμερο φορας?
Γιατι νομιζω οτι εκει θα δυσκολευτεις να βρεις μποτα. (πανω απο 46)
Φοραω 46 και δεν ειχα ποτε προβλημα στο να παραγγειλω για παραδειγμα κατι ιντερνετικα και να μην μου κανει.
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Πέρα απ τη πλάκα η λύση μάλλον είναι στη σέλα και όχι στη μπότα.
Το ξερω οτι κανει διαφορα η σελα αλλα δεν θελω να χαλασω το εργοστασιακο καλυμμα που ειναι καινουριο.Ωστοσο η χοντα δινει ψηλη σελα μονοχρωμη 350€ περιπου και την ιδια σελα αλλα τριχρωμη 550€.Χαχαχα.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Γιώργο η sidi adv 2 στο σημείο που πατάμε στο μαρσπιέ δεν έχει μεγάλο πάχος, επίσης για προστασία σαφώς είναι πολύ καλύτερα από τις touring μπότες .
Επίσης τη θεωρώ μια από τις κορυφαίες οπότε ρίξε μια ματιά .
SIDI ADVENTURE 2 GORE-TEX καφέ
Με το ύψος σου μόνο ΚΤΜ 990R χαχα!!
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Γιώργο η sidi adv 2 στο σημείο που πατάμε στο μαρσπιέ δεν έχει μεγάλο πάχος, επίσης για προστασία σαφώς είναι πολύ καλύτερα από τις touring μπότες .
Επίσης τη θεωρώ μια από τις κορυφαίες οπότε ρίξε μια ματιά .
SIDI ADVENTURE 2 GORE-TEX καφέ
Με το ύψος σου μόνο ΚΤΜ 990R χαχα!!
Θανο και 690R ειχα και 990R ειχα και 1190R ειχα.(Του χαλατση το 990R ηταν το δικο μου).
Πολυ σωστη και ακριβη επιλογη η sidi βεβαια.Μποτα που την πληρωνεις μια φορα και την εχεις για πολυυυυυυ καιρο.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
ααα πρέπει να είμαστε από τους ελάχιστους που είχαμε 690,990r, εσύ 1190 εγώ 1090r μόνο στο ύψος τα πήγαμε ανάποδα εγώ 1.80 με 48 νούμερο παπούτσι και εσύ 2 μέτρα με 46 παπούτσι χαχα
 
Top Bottom