Μπουφάν 3ων εποχών (Άνοιξη,Καλοκαίρι,Φθινόπωρο)

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μήπως έχει κάποιος Nordcap Dakar ή Adventure? Είναι πολύ δελεαστικά αλλά ποιοτικά τι γίνεται?
Εχω το adventure !! παρα πολύ καλό για τα χρήματα του ! Τέλεια εφαρμογή άνετο στο ταξίδι άνετο επίσης στο βουνό , από νερό δεν περνάει σταγόνα και άπεχτο στο κρύο .έως -2 δεν κατάλαβα τίποτα ! εχω το σετ πάνω κάτω και αξίζει πάρα πολύ για τα χρήματα που διέθεσα
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Είδα το Nordcap Adventure και μου φάνηκε πολύ καλό. Θα προσπαθήσω να δω και κάποια Revit, Difi. Από ότι φαίνεται μπορείς να τα βρεις στα 300+ ευρώ. Πιστεύετε ότι αξίζει η διαφορά των 100+ ευρώ σε σχέση με το Adventure?
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Εδώ τώρα μπαίνει ένα ερώτημα που είναι δύσκολο να απαντηθεί... μπορεί το κορυφαίο μπουφάν μιας σχετικά "άγνωστης" και "low budget" εταιρείας, να είναι καλύτερο από τα βασικής-μεσαίας σειράς άλλων "επώνυμων" εταιρειών;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εδώ τώρα μπαίνει ένα ερώτημα που είναι δύσκολο να απαντηθεί... μπορεί το κορυφαίο μπουφάν μιας σχετικά "άγνωστης" και "low budget" εταιρείας, να είναι καλύτερο από τα βασικής-μεσαίας σειράς άλλων "επώνυμων" εταιρειών;
ωραια ερωτηση!!!
και αλλη μια !!!!
που μετακυλουν οι μεγαλες εταιρειες τα εξοδα διαφιμησης??????
 

maggelanos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Suzuki XF650 Freewind
@est έχω παρατηρήσει πως μπουφάν όπως Dainese και Alpinestars έχουν πολύ καλύτερες προστασίες σε σχέση με τα φθηνότερα, δε μπορώ όμως να ξεχωρίσω κάτι για την ποιότητα και ανθεκτικότητα του υφάσματος και δεν ξέρω πόσο ρόλο παίζει. Τα Nordkapp για παράδειγμα έχουν CE Level 1 παντού, το Macna έχει CE 1 στους ώμους, CE 2 στους αγκώνες και πρόσθεσα CE 2 και στην πλάτη που είχε αφρό, ενώ ένα Bogotto δερμάτινο από Γερμανία που πήρα είχε παντού CE 2 εκτός από την πλάτη που φοράω αυτή που έχω στο Macna (δεν είχε καθόλου).

@Phoenix τα περισσότερα πηγαίνουν στο MotoGP φαντάζομαι!

Για το φίλο πάντως που άνοιξε το θέμα, υπάρχει ένα μπουφάν διάτρητο καλοκαιρινό της Dainese με αδιάβροχη αφαιρούμενη επένδυση, το οποίο έχω παραγγείλει για ένα φίλο και έμεινε πλήρως ευχαριστημένος, απλά δεν είναι 3/4 που αναφέρθηκε.

Δες link:

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Dainese-Spedio-D-Dry-Textile-Jacket/SubProducts/Dainese-Spedio-D-Dry-Textile-Jacket-0035
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν υπάρχει μπουφάν 4 εποχών, τουλάχιστον για τα ελληνικά δεδομένα. Θα σου πρότεινα εφόσον έχεις μπουφάν που καλύπτει το χειμώνα και γενικά θερμοκρασίες μέχρι 18 βαθμούς να πάρεις και ένα αμιγώς καλοκαιρινό, δεδομένου ότι τις πρωινές ώρες θα φοράς από μέσα + ένα ρούχο , το οποίο θα βάζεις στην τσάντα/μπαγκαζιέρα σου όταν φτάνεις στον Γέρακα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
http://www.skroutz.gr/s/4020110/Rev-IT-Outback-Black.html#specs

Eγω εχω αυτο, φθινωπορο - ανοιξη το φοραω με κοντομανικο απο μεσα.. ειναι πολυ ζεστο, χειμωνα ειναι παρα πολυ καλο δεν εχω νοιωσει ποτε κρυο, αφαιρουμενη αδιαβροχη επενδυση και αφαιρουμενη αδιαβροχη επισης.
Καλοκαιρι ανοιγω αεραγωγους σε στηθος και μανικια και δεν νοιωθεις να σε ενοχλει η ζεστη καπου.
Το εχω καταβολευτει και το προτεινω με κλειστα ματια.

Στο οικονομικο τωρα,παραξενευομαι μιας και το χτυπησα εγω πριν 1μησι χρονο 240 καινουργιο και τωρα βλεπω οτι εχει ανεβει στα 280, δεν νομιζω να το πηρα σε προσφορα, και σε αλλα μαγαζια που το ειχα ψαξει τοσο το ειχαν περιπου.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
μετα από 35 χρονια με μηχανη ,και εχοντας περαση από ολων των ειδων τα μπουφαν εχω καταληξει ότι τα 4 εποχων είναι απλως ιστορια για αγριους,βασικα δεν είναι αδιάβροχα ,μολις σπαση η μεβρανη η πεση αρκετη βροχη όχι μονο περναει αλλα ζυγιζουν και καμμια σαρανταρια κιλα από το νερο ,οποτε τα καλοκαιρινα καλο είναι να είναι μονο για καλοκαιρι διατρητα για ανεση και αν βρεξη βαζεις και μια αδιαβροχη φορμα των 40 ευρω και όλα οκ ,με τα καλοκαιρινα nordcapp εχω φταση το 15 στο βορειο ακρωτηρι και οπου ζοριστιακα από κρυο εβαλα από μεσα ένα φουτερ αυτά για το κρυο. για το χειμωνα ένα από όλα που κυκλοφορουν στο εμποριο και με μια τιμη 300 ευρω για πανω κομματι είναι απολυτα ικανοποιητικα για την ελλαδα εχω και colori ,kai difi μια χαρα είναι ελαφρωνεις από την εσωτερικη επενδυση μολις ανεβουν οι θερμοκρασίες και όλα οκ. από παντελόνια το ιδιο καλοκαιρινο διατρητο και το χειμωνιατικο με επενδυση και θα εισαι οκ και για τα χιονια και για τις ζεστες
 

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταλήγω στο Nordcap adventure. Μπορείς να το βρεις στην αγορά κοντά στα 170€. Πρόκειται για τιμή που αγγίζει τα καλοκαιρινά... Τα Revit -ευτυχώς- δεν μου κάθισαν καλά. Εξαιρετικό ήταν το Difi Nevada αλλά στα 350€! Η αίσθηση μου παρόλα αυτά είναι ότι το adventure δεν υστερεί απέναντι του!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταλήγω στο Nordcap adventure. Μπορείς να το βρεις στην αγορά κοντά στα 170€. Πρόκειται για τιμή που αγγίζει τα καλοκαιρινά... Τα Revit -ευτυχώς- δεν μου κάθισαν καλά. Εξαιρετικό ήταν το Difi Nevada αλλά στα 350€! Η αίσθηση μου παρόλα αυτά είναι ότι το adventure δεν υστερεί απέναντι του!
Αλεξανδρε κοιτα και εδω....
παρε και ενα τηλεφωνο και μιληστε...
δικο μας παιδι ειναι ο θανος....συμφορουμιτης ...
και σιγουρα θα κανει καποια εκπτωση...
http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=69_89&product_id=375&mfp=manufacturers[30]
http://www.tripper.gr/index.php?route=product/product&path=69_90&product_id=373&mfp=manufacturers[30]
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022

abakas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1250GS ADV
ΚΤΜ 950 ADV :-)
Να αναφέρω ότι τελικά απευθύνθηκα στον Θάνο (tripper.gr) ο οποίος μου έδωσε πολύ καλή προσφορά και προχώρησα σε παραγγελία. Αυτό έγινε εχθές και σήμερα με ενημέρωσε πως αύριο θα το έχω στα χέρια μου. Η επικοινωνία μαζί του και όλη η διαδικασία της παραγγελίας ήταν εξαιρετική!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Να αναφέρω ότι τελικά απευθύνθηκα στον Θάνο (tripper.gr) ο οποίος μου έδωσε πολύ καλή προσφορά και προχώρησα σε παραγγελία. Αυτό έγινε εχθές και σήμερα με ενημέρωσε πως αύριο θα το έχω στα χέρια μου. Η επικοινωνία μαζί του και όλη η διαδικασία της παραγγελίας ήταν εξαιρετική!
Φοβερός Θάνος, @tripper.gr ;)
 
Top Bottom