Μπροστινα ελατηρια WP απο 800αρι σε...ΧΤΖ?!?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ψαχνοντας αυτες τις μερες για μια μινι πιθανη αναβαθμιση στο ματοσακο μου,επεσε στο τραπεζι η αλλαγη ενος σετ ελατηριων αφτερμαρκετ WP proline προοδευτικα που φοραω τωρα στο 800αρι μου.Αν τα βγαλω λοιπον για αντικατασταση με αλλα,για τα WP ενδιαφερεται ο φιλαρακος με το XTZ750 Super Tenere...
Και εδω ακριβως ειναι το "αγνωστο"...αφου ακομα και δυο μαστορες που ρωτησα δεν απαντησαν..."ικανοποιητικα":rolleyes::confused:.Γνωριζει λοιπον καποιος να βοηθησει ,εαν βγαζοντας τα ελατηρια απο το δικο μου,ταιριαζουν στο XTZ?Απο προδιαγραφες και χαρακτηριστικα δεν βρηκα και πολλα για το ΧΤΖ...
Δηλαδη απο το δικο μου Marzocchi USD 45mm με διαδρομη 230mm παιζει να ταιριαζει στου ΧΤΖ?:Watching:

TIP-ΤΕΧΝΙΚΟ:
Για να μπουν τα ελατηρια απο μια μπουκαλα σε αλλη(και ολιγη τεχνικη γνωση και επιμορφωση..απο οσους γνώστες...)ποιοι οι παραγοντες που επηρεαζουν και επιτρεπουν ή οχι μια τετοια αλλαγη;:pc:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
To XTZ έχει διάμετρο καλαμιών 45mm?
Η διαδρομμή του πάντως είναι 235mm, πρακτικά ίδια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
425 σελιδες και πολυ μα ΠΟΛΥ διαβασμα διαδικτυο αυτες τις μερες και ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βρηκα να γραφει για διαμετρο μπουκαλας σε ΧΤΖ750...τι διαλο;μυστικο το εχουνε;:confused::banghead::hungover:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Κώστα καλησπέρα,

πραγματικά δεν έχω ιδέα αν κάνουν τα ελατήρια στο SuperTenere, απλά αναρωτιέμαι :
Δεν είναι μάλλον απίθανο, να ταιριαζουν, και το κυριότερο να "δουλεύουν", ελατήρια για Upside down πηρούνι σύγχρονο,
σε συμβατικό πηρούνι σχεδόν 25 ετών ?

Η "ταλαιπωρία" είναι μάλλον μόνοδρομος ... :D
Αφού θα κάνετε τη σκάντζα στο BMW, και θα έχεις στο χέρι τα ελατήρια, βγάζεις το ένα καλάμι από τον Τενερόσαυρο, λύνεις και μετράς.
Αν μήκος και διάμετρος είναι κοντά, δοκιμάζεις και μόνο τότε θα ξέρεις :ok:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ούτε να το σκεφτείς δεν μπαίνει. Το SuperTenere έχει διάμετρο 43 !!!!
Βέβαια ένα ελατήριο δεν μπαίνει επειδή ταιριάζει, είναι η σκληρότητα (DIN) που έχει για να συνεργάζεται όλο το σύστημα.
Το ελατήριο σου μπορεί να ταιριάζει σε CAPONORD (αν θυμάμαι είναι το πρώτο που έβαλε Marzocchi 45 ) η σε άλλο ON-OFF που χρησιμοποιεί παρόμοιο.
Δεν παίζει ρόλο για το ελατήριο εάν η ανάρτηση είναι USD ή συμβατική.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ετσι!
Κι εγω 43 ηξερα, οπως τα περισσοτερα τοτε, ομως πραγματικα δεν το βρηκα καπου γραμμενο.
Επισης το ελατηριο ουδωλως επηρεαζεται απο το φυσιγγιο, συμβατικο, ή αναποδο, το ιδιο κανει.
Διαμετρος, διαδρομη και σκληροτητα, οπως λεει κι Ηλιας. +1200 φίλος ;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδια:);) βοηθατε τα μέγιστα...43mm έχει το Tenere όντως τελικά, τσεκαριστηκε κ στην επίσημη yamaha...οποτε μάλλον τα wp θα πάνε σε άλλο 800αρι...αν τα βγάλω φυσικά.

Θέλω να ρωτησω αν ισχυει οτι ακόμα κ ο αριθμός σπειρών παιζουν ρόλο στη συμβατότητα ενος ελατηρίου;...

Κάτι που επίσης θέλω να ρωτησω τους χωμάτινους είναι το εξης.Τα wp έρχονται με 10αρακι λάδι πακέτο.Η μαμά στο εργοστασιακό ελατήριο έχει προτιμησει 7.5αρι.Τα Hyperpro που επίσης σκέφτομαι έρχονται με...15αρι λάδι.Τελικά ποσο μπορεί να επηρεάσει ενα παχύ λάδι την συμπεριφορα στην μικτή χρήση κ στο χώμα;Ποσο μεγάλη απόκλιση απο το μαμά στο Hyper,διπλάσιο πάχος λαδιού και αν όντως χρειαζεται στο 800αρι;...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδια:);) βοηθατε τα μέγιστα...43mm έχει το Tenere όντως τελικά, τσεκαριστηκε κ στην επίσημη yamaha...οποτε μάλλον τα wp θα πάνε σε άλλο 800αρι...αν τα βγάλω φυσικά.

Θέλω να ρωτησω αν ισχυει οτι ακόμα κ ο αριθμός σπειρών παιζουν ρόλο στη συμβατότητα ενος ελατηρίου;...

Κάτι που επίσης θέλω να ρωτησω τους χωμάτινους είναι το εξης.Τα wp έρχονται με 10αρακι λάδι πακέτο.Η μαμά στο εργοστασιακό ελατήριο έχει προτιμησει 7.5αρι.Τα Hyperpro που επίσης σκέφτομαι έρχονται με...15αρι λάδι.Τελικά ποσο μπορεί να επηρεάσει ενα παχύ λάδι την συμπεριφορα στην μικτή χρήση κ στο χώμα;Ποσο μεγάλη απόκλιση απο το μαμά στο Hyper,διπλάσιο πάχος λαδιού και αν όντως χρειαζεται στο 800αρι;...

Ο αριθμός των σπειρών (ν σπείρες Χ α mm/ανά σπείρα= συνολικό μήκος) δεν παίζει ρόλο στη συμβατότητα. Εσύ κοιτάς το αποτέλεσμα (συνολικό μήκος).
Με δεδομένη τη σκληρότητα του μετάλλου (Κ) παίζει ρόλο στη συνολική σκληρότητα [ F = k * X, όπου F η δύναμη που απαιτείται για μετατόπιση κατά Χ και Χ το μήκος μετατόπισης. Οπότε εδώ αν το αναγάγεις ανά σπείρα, με συγκεκριμένο Κ, τότε παίζει ρόλο ο αριθμός σπειρών, γι αυτό όταν κόβουμε ένα ελατήριο, αυτό σκληραίνει . Αλλά αυτό, το ξέρατε... ;) ]
... Τες παν... θεωρείες. Μάπετ σώου.... κρίση ηλικίας:D:D:D:D
Δε σε αφορά στην τοποθέτηση.


Πάμε και λίγο στα λάδια...
Όσο πιο χοντρό, τόσο μεγαλύτερες οι δυνάμεις απόσβεσης των ταλαντώσεων. Εδώ δε γνωρίζω τις σχέσεις και σίγουρα δεν είναι αναλογία (μάλλον...).
Σε άσφαλτο θες μεγάλες δυνάμεις απόσβεσης και σκληρό ελατήριο. Στο χώμα θες πιο μαλακό ελατήριο, μεγαλύτερες διαδρομές και ανάλογα πιο μικρές δυνάμεις απόσβεσης.
Ανακάτεψε δυο λάδια ισόποσα και παίρνεις το ενδιάμεσο ιξώδες (προσθετικές ιδιότητες διαλυμάτων) ;)
Έτσι με δοκιμές, φτιάχνεις αυτό που σου ταιριάζει οδηγικά. γι αυτό τα καλάμια είναι η χαρά του παιχνιδιάρη :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ο αριθμός των σπειρών (ν σπείρες Χ α mm/ανά σπείρα= συνολικό μήκος) δεν παίζει ρόλο στη συμβατότητα. Εσύ κοιτάς το αποτέλεσμα (συνολικό μήκος).
Με δεδομένη τη σκληρότητα του μετάλλου (Κ) παίζει ρόλο στη συνολική σκληρότητα [ F = k * X, όπου F η δύναμη που απαιτείται για μετατόπιση κατά Χ και Χ το μήκος μετατόπισης. Οπότε εδώ αν το αναγάγεις ανά σπείρα, με συγκεκριμένο Κ, τότε παίζει ρόλο ο αριθμός σπειρών, γι αυτό όταν κόβουμε ένα ελατήριο, αυτό σκληραίνει . Αλλά αυτό, το ξέρατε... ;) ]
... Τες παν... θεωρείες. Μάπετ σώου.... κρίση ηλικίας:D:D:D:D
Δε σε αφορά στην τοποθέτηση.


Πάμε και λίγο στα λάδια...
Όσο πιο χοντρό, τόσο μεγαλύτερες οι δυνάμεις απόσβεσης των ταλαντώσεων. Εδώ δε γνωρίζω τις σχέσεις και σίγουρα δεν είναι αναλογία (μάλλον...).
Σε άσφαλτο θες μεγάλες δυνάμεις απόσβεσης και σκληρό ελατήριο. Στο χώμα θες πιο μαλακό ελατήριο, μεγαλύτερες διαδρομές και ανάλογα πιο μικρές δυνάμεις απόσβεσης.
Ανακάτεψε δυο λάδια ισόποσα και παίρνεις το ενδιάμεσο ιξώδες (προσθετικές ιδιότητες διαλυμάτων) ;)
Έτσι με δοκιμές, φτιάχνεις αυτό που σου ταιριάζει οδηγικά. γι αυτό τα καλάμια είναι η χαρά του παιχνιδιάρη :)
Επιστήμονα !!!:hailbig::hailbig:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδια:);) βοηθατε τα μέγιστα...43mm έχει το Tenere όντως τελικά, τσεκαριστηκε κ στην επίσημη yamaha...οποτε μάλλον τα wp θα πάνε σε άλλο 800αρι...αν τα βγάλω φυσικά.

Θέλω να ρωτησω αν ισχυει οτι ακόμα κ ο αριθμός σπειρών παιζουν ρόλο στη συμβατότητα ενος ελατηρίου;...

Κάτι που επίσης θέλω να ρωτησω τους χωμάτινους είναι το εξης.Τα wp έρχονται με 10αρακι λάδι πακέτο.Η μαμά στο εργοστασιακό ελατήριο έχει προτιμησει 7.5αρι.Τα Hyperpro που επίσης σκέφτομαι έρχονται με...15αρι λάδι.Τελικά ποσο μπορεί να επηρεάσει ενα παχύ λάδι την συμπεριφορα στην μικτή χρήση κ στο χώμα;Ποσο μεγάλη απόκλιση απο το μαμά στο Hyper,διπλάσιο πάχος λαδιού και αν όντως χρειαζεται στο 800αρι;...
Όποια σοβαρή εταιρεία και να διαλέξεις (wp,Hyperpro, WILBERS, bitubo κ.α.) όλες συνοδεύουν οδηγίες για τη χρήση του ελατηρίου, τη ρευστότητα του λαδιού και την ποσότητα. Να γνωρίζεις και μην το ξεχάσεις ποτέ, άπαξ και αλλάξεις ελατήριο η αλλαγή λαδιού (συχνότητα, ποσότητα, ρευστότητα) γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της aftermarket εταιρείας.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για πειτε...φθανουν τα 30.000χλμ σε λιγο και παμε για αλλαγη λαδια και στην μπροστα αναρτηση.τα ελατηρια εχουν αλλαχθει σχεδον εξ'αρχης με WP PROline προοδευτικα...το λαδι που προτεινε η WP ηταν 7.5w.Αν λοιπον απο 7.5 λαδακι αν παω σε 15αρι...ποια η αποψη σας;Ειμαι στη σκεψη αλλά κανω και πισω...απο τη μια σκεφτομαι πόσο θα σκληρυνει το μπροστινο απο την αλλη θα ειναι καλυτερο σε αισθηση στην ασφαλτο-θα μειωσει αισθητα ισως(; ) τη "βουτα" στα φρενα και στα λιγα χλμ-αλλά στο χωμα μπορει να κοπαναει αρκετα...δεν ξερω.Δουλευει καποιος αντιστοιχα στη δικη του, με 15αρι μπροστα;Στο χωμα τι γινεται;Θα εχει ΤΟΣΗ διαφορά με το 7.5αρι που φοραει τωρα; ...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για πειτε...φθανουν τα 30.000χλμ σε λιγο και παμε για αλλαγη λαδια και στην μπροστα αναρτηση.τα ελατηρια εχουν αλλαχθει σχεδον εξ'αρχης με WP PROline προοδευτικα...το λαδι που προτεινε η WP ηταν 7.5w.Αν λοιπον απο 7.5 λαδακι αν παω σε 15αρι...ποια η αποψη σας;Ειμαι στη σκεψη αλλά κανω και πισω...απο τη μια σκεφτομαι πόσο θα σκληρυνει το μπροστινο απο την αλλη θα ειναι καλυτερο σε αισθηση στην ασφαλτο-θα μειωσει αισθητα ισως(; ) τη "βουτα" στα φρενα και στα λιγα χλμ-αλλά στο χωμα μπορει να κοπαναει αρκετα...δεν ξερω.Δουλευει καποιος αντιστοιχα στη δικη του, με 15αρι μπροστα;Στο χωμα τι γινεται;Θα εχει ΤΟΣΗ διαφορά με το 7.5αρι που φοραει τωρα; ...
Όπως το είχες μέχρι τώρα, υπάρχει κάτι που δε σου αρέσει?
Εννοώ ότι για να θες να το αλλάξεις, πρέπει να υπάρχει λόγος.
Αν πάλι δεν υπάχρει λόγος κι απλώς θέλεις να δοκιμάσεις και κάτι άλλο, μην πας σε πιο "χοντρό" λάδι κατά 100%.....;)
Δοκίμασε κάτι ενδιάμεσο, παίζοντας με τις αναλογίες λαδιών με διαφορετικό ιξώδες.
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ρε συ Κώστα..... αυτά δεν λύνονται με το πληκτρολόγιο !!!! Δεν είναι και τόσο απλό.
Πρόκειται για τις δυσκολότερες ρυθμίσεις εφόσον θέλεις να έχεις αποτελέσματα.
Ξεκινάμε: Διάλεξε μια διαδρομή που σ' έχει δυσκολέψει οδηγικά. (Όπως είναι διαμορφωμένη στο μυαλό σου με το 7,5. Βέβαια η μνήμη πολλές φορές σε μπερδεύει, γιατί αλλιώς ήταν η ανάρτηση με καινούργιο λάδι και αλλιώς είναι τώρα). Αλλάζεις το fork oil σε 10 την ίδια ποσότητα. Δοκιμάζεις......δεν σου άρεσε???? Τι όμως...π.χ. η προοδευτικότητα στην αρχή του εύρους λειτουργίας της ανάρτησης ή το σφίξιμο στο τέλος της όταν συμπιέζεται........

Όπως βλέπεις γεννιούνται διάφορες ερωτήσεις που θέλουν απαντήσεις.

Ταπεινή μου γνώμη.....έχεις 30.000 χλμ και ΔΕΝ έχεις αλλάξει ακόμη λάδια στο μπροστινό ???? Τι περιμένεις να κάνει η ανάρτηση ???
Επειδή φοράς ελατήρια μιας αξιόπιστης εταιρείας, αλλάζεις τα λάδια στο ιξώδες και την ποσότητα ή ύψος που προτείνει η WP και δεν ασχολείσαι άλλο (αλλιώς ψάξου για τους καλοπληρωμένους του είδους π.χ. Τασούλης).
Να ξέρεις ότι fork oil αλλάζεις το αργότερο κάθε 20000 χλμ. ανεξαρτήτως τι γράφει το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας σου !!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το μπροστινο θα το ηθελα παραπανω "συμπαγες"...Θοδωρη.Δηλαδη αυτο το βουτηγμα που κανει στα λιγα χλμ ή στα φρενα,αλλά και η πιο μαλακή αισθηση απο αυτη που θελω στις ασφαλτινες στροφες,με οδηγουν στο πιο σκληρο λαδι μπας και...Σαφως και η λογικοτερη αλλαγη λεει 10w,και προς τα εκει προσανατολιζομαι,αλλά ηθελα και την αποψη οσων εχετε δουλεψει το 15w μηπως τελικα δεν ειναι και τοοοοοσο μεγαλες οι διαφορές.Μηπως κι απο την αλλη και η μεταβαση απο 7.5w σε 10w ειναι ανευ ουσιας...και συνεχισω να εχω την ιδια εικονα/αισθηση.
...σε ΟΛΑ αυτα βεβαιως με "φρεναρει" και οτι το 800αρι το χαιρομαι και στο χωμα και δεν θελω να εχω "σιδερο" αισθηση στα χωματινα τεραιν...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε συ Κώστα..... αυτά δεν λύνονται με το πληκτρολόγιο !!!! Δεν είναι και τόσο απλό.
Το γνωριζω Ηλια αλλά η ανταλλαγη αποψεων και διαφορετικων γνωμών,ειδικα απο παιδια που ειμαστε του χωματος και του διπλου τεραιν αποσαφηνιζει και βοηθα στα μεγιστα.Ειδικα εδω μεσα στο ADVride που η αποψη εχει βαρυτητα και σοβαροτητα και δεν πεταγεται ο καθενας να πει τον καημο του...

Πρόκειται για τις δυσκολότερες ρυθμίσεις εφόσον θέλεις να έχεις αποτελέσματα.
Εχει πεσει ΠΟΛΥ διαβασμα και ξεφυλλισμα...σαφως και εχεις δικιο.Απλα "οσο ζω μαθαινω".Κι εδω με επιασε μια "νοτα ζωης...":D

...αλλιώς ήταν η ανάρτηση με καινούργιο λάδι και αλλιώς είναι τώρα...
Αυτο ακριβως ηθελα να το επισημανω και εγω.Δηλαδη θυμαμαι πολυ καλα οτι η αισθηση ηταν πολυ πολυ καλυτερη στα 3.500 περιπου χλμ που αλλαξα φρεσκα τα μπροστινα με λαδακι και εδω και κανα 1.000-1.200χλμ νοιωθω να με εγκατελειψε σε μεγαλο βαθμο το μπροστα...Ναι κατανοω οτι θελει αλλαγη το λαδι αλλά μια και θα το κατεβασω λεω 10w ή 15w;...



Ταπεινή μου γνώμη.....έχεις 30.000 χλμ και ΔΕΝ έχεις αλλάξει ακόμη λάδια στο μπροστινό ???? Τι περιμένεις να κάνει η ανάρτηση ???
Επειδή φοράς ελατήρια μιας αξιόπιστης εταιρείας, αλλάζεις τα λάδια στο ιξώδες και την ποσότητα ή ύψος που προτείνει η WP και δεν ασχολείσαι άλλο (αλλιώς ψάξου για τους καλοπληρωμένους του είδους π.χ. Τασούλης).Να ξέρεις ότι fork oil αλλάζεις το αργότερο κάθε 20000 χλμ. ανεξαρτήτως τι γράφει το εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας σου !!!!
Η BMW λεει καθε 30.000χλμ και ο τασουλης που μιλησαμε μού ειπε οτι και η WP για τα συγκεκριμενα ελατηρια που εχω βαλει συνιστα τα ιδια διαστηματα με τον κατασκευαστη...Εδω λοιπον η WP συνιστα 7.5w αλλά στο ιδιο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι και στον καθε οδηγο τι θελει και δεν ειναι απαγορευτικο το 10αρακι λαδι...

Και το 800αρι,να συμπληρωσω για να αλλαξει λαδι στα μπροστινα δεν ειναι απλο.Δηλαδη βγαλε δυο τρεις βιδες πανω κατω αδειασε μετρησε γεμισε...εδω κατεβαινουν τα καλαμια τελειως...δυστυχως εκει ειναι το θεμα.Οτι μια τετοια εργασια ειναι και χρονοβορα αλλά και κοστιζει απο 50€ και λιγα λεω...Οπότε δεν εχω και μεγαλη πολυτελεια για πειραματισμους αν μου αρεσει αλλιως ξανα κατεβασε και ξαναδοκιμασε...και ενας απο τους λογους που μαζευω αποψεις και γνωσεις ειναι και αυτος,οτι η αλλαγη θα γινει σε λιγο και θα παραμεινει ως την επομενη...:Watching:

Πεφτουν και σκεψεις για αντικατασταση των WP, με σετ ελατηρια μπρος-πισω με προοδευτικα Hyperpro(τα οποια δουλεουν με 15w λαδι συμφωνα με την εταιρεια...)...Και διαβαζω πολυ καλες κριτικες για αυτα και το πώς λειτουργουν στο 800...:rolleyes:
 
Top Bottom