Μπροστινα ελατηρια WP απο 800αρι σε...ΧΤΖ?!?

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Αυτο ακριβως ηθελα να το επισημανω και εγω.Δηλαδη θυμαμαι πολυ καλα οτι η αισθηση ηταν πολυ πολυ καλυτερη στα 3.500 περιπου χλμ που αλλαξα φρεσκα τα μπροστινα με λαδακι και εδω και κανα 1.000-1.200χλμ νοιωθω να με εγκατελειψε σε μεγαλο βαθμο το μπροστα...Ναι κατανοω οτι θελει αλλαγη το λαδι αλλά μια και θα το κατεβασω λεω 10w ή 15w;...

Μήπως...τα λάστιχα θέλουν αλλαγή ????


Η BMW λεει καθε 30.000χλμ και ο τασουλης που μιλησαμε μού ειπε οτι και η WP για τα συγκεκριμενα ελατηρια που εχω βαλει συνιστα τα ιδια διαστηματα με τον κατασκευαστη...Εδω λοιπον η WP συνιστα 7.5w αλλά στο ιδιο μαγαζι μου ειπαν οτι ειναι και στον καθε οδηγο τι θελει και δεν ειναι απαγορευτικο το 10αρακι λαδι...

Επιμένω ότι είναι πολύ τα 30000 για τη χρήση που του κάνεις (συνεχείς βόλτες στο χώμα)

Και το 800αρι,να συμπληρωσω για να αλλαξει λαδι στα μπροστινα δεν ειναι απλο.Δηλαδη βγαλε δυο τρεις βιδες πανω κατω αδειασε μετρησε γεμισε...εδω κατεβαινουν τα καλαμια τελειως...δυστυχως εκει ειναι το θεμα.Οτι μια τετοια εργασια ειναι και χρονοβορα αλλά και κοστιζει απο 50€ και λιγα λεω...Οπότε δεν εχω και μεγαλη πολυτελεια για πειραματισμους αν μου αρεσει αλλιως ξανα κατεβασε και ξαναδοκιμασε...και ενας απο τους λογους που μαζευω αποψεις και γνωσεις ειναι και αυτος,οτι η αλλαγη θα γινει σε λιγο και θα παραμεινει ως την επομενη...:Watching:

Οπότε ..... καλύτερα !!! τα χρήματα που περισσεύουν τα κάνεις βενζίνες !!!!

Πεφτουν και σκεψεις για αντικατασταση των WP, με σετ ελατηρια μπρος-πισω με προοδευτικα Hyperpro(τα οποια δουλεουν με 15w λαδι συμφωνα με την εταιρεια...)...Και διαβαζω πολυ καλες κριτικες για αυτα και το πώς λειτουργουν στο 800...:rolleyes:[/quote]

Έχεις αλλάξει ήδη ελατήρια aftermarket δεν νομίζω ότι αξίζει. Εκεί που θα δεις τη διαφορά είναι εάν αλλάξεις τη ρευστότητα ή και την ποσότητα σε συνδιασμό με τα λάστιχα και το terren.
(γ@#$%^το δεν είμαι και κοντά να το κάνω μία βόλτα !!!)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Hyperpro @ χώμα????
Και να είναι καλύτερα από WP????

Με την καμία, που λένε στις μέρες μας....:D:D:D:D:D
Βάλε στο νου σου Κώστα, ότι το setup σε άσφαλτο και χώμα είναι άλλο!
Κάπου κερδιζεις και κάπου χάνεις με μια on/off. Σκέψου ποιον προσανατολισμό θέλεις στο στήσιμο και πράξε ανάλογα. Μην περιμένεις να καταπίνει τα πάντα στο χώμα και να συμπεριφέρεται σαν street στην άσφαλτο...;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Θοδωρη,ηδη η πιο σημαντικη βελτιωση που ηθελα καιρο και καταφερα,για χωμα και ασφαλτο την...εχω...:)

Απο κει και μετα και λογω του γεγονοτος οτι τα WP δουλευουν εξαιρετικα στο χωμα αλλά και αφετερου η σκεψη οτι οντως το πολυ σκληρο ελατηριο εμπρος με προβληματιζει για χωμα(αφου αν ΔΕΝ ηθελα χωμα πιθανον να ημουν και με αλλη μοτοσυκλετα σημερα),οπότε σκεφτομαι τελικα να μην πολυψειριζω την...F8 και στο κοντινο σερβις των 30.000 μεταξυ των αλλων,να βαλω ενα 10w λαδακι,να βελτιωσω κατα τι την αισθηση εμπρος και πλεον να αλλαζω λαδια στην αναρτηση καθε 20.000 και οχι καθε 30.000...
Σας διαβαζω,σεβομαι αποψεις και μετρανε για μενα,το ψαχνω και γενικοτερα και μαλλον καπου εκει καταληγω...:sneaky:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό το μαραφέτι που έβαλες, κάνει δλεια παντού!!! ;)
Τα υπόλοιπα, καλά το πας πλέον.....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχε υποψην σου παντως το εξης:
Ιδιο sae αλλα διαφορετικες μαρκες λαδιου σημαινει τελεις διαφορετικο sae αρα και συμπεριφορα
Κατα την αλλαγη κοιπον των λαδιων και προκειμενου να μπορεις να συγκρινεις το παλιο 7,5αρι με το καινουριο 10αρι βαλε την ιδια μαρκα λαδιου που ειχες ηδη

Για παραδειγμα -και μιας και εχω δοκιμασει αυτα τα δυο- το 10αρι της bell ray ειναι αρκετα πιο "χοντρο" απο το 10αρι της WP
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Nαι Κωστα εχεις δικιο σε αυτο...και το ειδα μαλιστα και κατ'ιδιαν οταν αλλαξα απο 7.5w της BMW(δεν ξερω ποιο χρησιμοποιει)σε 7.5WP...σωστος :friendship:
 
Top Bottom