Μπότα ή γόνατο?

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Καλησπέρα στην παρέα.

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς εχω προβληματιστεί αρκετά. Είχα παραγγείλει τις Forma adventure τις οποίες παρέλαβα μεσα στο καλοκαίρι. Μετά από 7-8 μέρες ακινησίας καθώς το μηχανάκι έχανε λάδια , και το επισκευάσαμε με την πολύτιμη βοήθεια του #skliros_kariolis (geez996) είπα να ξαναβγώ βόλτα. Τελευταία στιγμή επιλέγω να μην φορέσω πρώτη φορά τις μπότες εκείνη την ημέρα καθώς και είχα αμφιβολίες αν θα ήθελε ρύθμιση ο συμπλέκτης. Φοράω ορειβατικό μποτάκι και ξεκινάω για βόλτα. Γαλάτσι, Φράγμα Μαραθώνα, Νεα μάκρη, στάση Πόρτο ράφτη για βάφλα και επιστροφή προς το σπίτι. Στην επιστροφή βρίσκεται ο μπροστινός μου που κοκκαλώνει μεσα στη μέση του δρόμου και τελικώς στρίβει χωρίς φλάς δεξιά. Εγώ άργησα να τον δω,ελιγμό δεν προλάβαινα, και για να μην πέσω πάνω του πλακώνομαι στα μπροστινα φρένα, μου γυρίζει το τιμόνι και με πετάει στο δρόμο. Μάλλον κατά την πτώση πιάνεται το δεξί μου πόδι και γυρίζει. Εκάβ για Ευαγγελισμό, εισαγωγή, και ενδαρθικό κάταγμα περιφερεικής Κνήμης και κάταγμα άνω πέρατος περόνης.Εγχείρηση μετά από δύο μέρες, πλάκα σε σχήμα L , 20 βίδες, ραμματα ιστορίες. Είμαι από τότε ξάπλα καιαπό προχθές πήρα τα πάνω μου και κανω καμια βόλτα με πατερίτσες. Εχω μέλλον ακόμη.

Ευτυχώς φόραγα εξοπλισμό πάνω, οπότε σκίστηκε λίγο το μπουφάν, τα sliders από τα γάντια έβγαλαν τα λεφτά τους γιατί φαγώθηκαν και άρα έσωσαν τα χέρια μου και η μακριά φόρμα κάτω με άφησε με μικρά καψίματα στο γόνατο αμελητέα. Από την αρχή όμως έχω την απορία. τί θα γινόταν αν φόραγα τις μπότες μου. Θα μου έσωζαν το πόδι άραγε αφού δεν θα το άφηνε να γυρίσει ή θα μου γύριζε όλο το πόδι και θα μου έκανε κακό στο γόνατο το οποίο θα ήταν χειρότερο; Εναν ειδικευόμενογιατρό που τον ρώτησα αν φόραγα ψηλές μπότες μηχανής μου είπε οτι δεν θα το έσωζα, αλλά δεν είμαι σιγουρος οτι κατάλαβε τις μπότες που εννοω.

Από όταν ξεκίνησα να οδηγάω πάντα πήγαινα παντού με μπουφάν γαντια κράνος ακόμη και αν πήγαινα για μπάνιο, και πάντα έλεγα οτι θα ντύνομαι σαν αστακός. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κλείσω μήνα και έφαγα τα μούτρα μου. Αλλά έχει νόημα άραγε να συνεχίσω να ντύνομαι σαν αστακος και να πάρω επιγονατίδες + να φοράω μπότες ή είμαι υπερβολικός. Αυτονόητα ερωτήματα κάπως αλλά θέλω να ακούσω απόψεις.

Στη φώτο το επίτυγμά μου.
με προσοχή παιδιά..
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
πάντως πέρα απο το τι θα πρέπει να φοράμε, αν το μηχανάκι είχε αβσ είναι πάρα πολύ πιθανό έως σίγουρο αυτό να μην το είχες πάθει ....
Επίσης είναι πολύ πιθανό να έπαθες target fixation ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Περαστικά να ειναι
Και εγώ σε κοντινές δεν φοράω μπότες.
Νομίζω όμως ότι δεν θα παθαινες τέτοια ζημιά με μποτα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτι αρχήν περαστικά και γρήγορα όρθιος.
Με τις μπότες πιστεύω ότι εάν δεν το είχες αποφύγει τελείως σίγουρα θα ήταν μικρότερη η ζημιά.
Ομοίως έχω την τάση να ντύνομαι όπως πρέπει ειδικά σε εντουράδες διαφορετικά αισθάνομαι τελείως ξεβράκωτος...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ω ρε φίλε...Περαστικά να είναι.

Καλό κουράγιο...Υπομονή....και Καλή Αποκατάσταση.

Δεν πονάει λιγότερο ,αλλά για να ξέρεις ,(σχεδόν) όλοι την εχουμε πατήσει ανάλογα ,κι έχουμε μάθει ,ή όχι ,από το πάθημα.


Γι αυτό που ανα-ρωτιέσαι:

Με τις Forma Adv ,πιθανόν να μη το γλίτωνες αυτό ,λόγω μικρής προστασίας κάμψης της μπότας στο συγκεκριμένο σημείο.
Ισως ,αν ήταν ολο-καίνουργιες κ "άσπαστες" ,να μετριαζόταν η ζημιά.
EDIT: Τώρα που ξαναείδα την ακτινογραφία ,στο σημείο των σπασιμάτων ,έχει επαρκή προστασία η μπότα.
Στο σημείο του αστραγάλου πάσχει από προστασία κάμψης.
Οπότε ,μπορεί να γλύτωνες κνήμη-περόνη ,αλλά να τσάκιζες αστράγαλο + πιθανότατο κάταγμα σε έσω σφυρό.


Με μια Sidi Adv ή μια Alpin Toucan ,σχεδόν σίγουρα θα το γλύτωνες ,λόγω επαρκούς προστασίας από κάμψη στο συγκεκριμένο σημείο.

Με μια Enduro - MX μπότα ,σίγουρα θα το γλύτωνες ,μια κ ΔΕΝ νιώθουν τίποτα από κάμψη ,στο συγκεκριμένο σημείο. Είναι σα νάρθηκες.

Κι επειδή (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) έχω κάνει διατριβή (βλ.τα'χω σπάσει όλα...)
Η ζημιά που έπαθες ,οφείλεται σε κρουστική κάμψη στο σημείο ,κ όχι σε γύρισμα.
Αν υπήρχε γύρισμα ,με το παπούτσι που φόραγες ,θα είχες σοβαρή ζημιά στον αστράγαλο ή-και στο γόνατο ,αφού ήταν αμφότερα απροστάτευτα.

Οπότε ,στην συγκεκριμένη περίπτωση ,μια καλή μπότα ,θα σου γλύτωνε κνήμη περόνη ,κ δεν θα σου άνοιγε το γόνατο.
Ισως ,αν η γωνία (ισχύου-πέλματος) ήταν μεγάλη ,να σου άνοιγε τον έσω πλάγιο σύνδεσμο ,κάτι που θρέφει χωρίς επέμβαση.

Μην αναρωτιέσαι πως τα ξέρω.
ΟΧΙ ,γιατρός δεν είμαι.
Απλά έχω υποστεί όλους αυτούς τους τραυματισμούς ,με σχεδόν όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που υπάρχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αρχικά να ευχηθώ τα περαστικά μου! Καλή και γρήγορη επάνοδο εύχομαι.
Να συνεχίσω τον προβληματισμό σου μιας και ο el-Gatto ανοιξε ενα ωραιο θεμα με συγκρισεις..

Δηλαδή μια τουριστική μπότα dainese fulcrum τι ειδους προστασια παρεχει εν τελει?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Μην σκεφτεσαι το αν, δεν εχει νοημα. Shit happens και δυστυχως συμβαινει σε ολους, ευτυχως που παρα την αναποδια, η καταληξη ειναι σχετικα ΄΄ανωδυνη''


Περαστικα και αγυριστα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δηλαδή μια τουριστική μπότα dainese fulcrum τι ειδους προστασια παρεχει εν τελει?
Μόνο από τη βροχή προστατεύει

georgeps περαστικά και με γρήγορη επιστροφή στους 2 τροχούς!
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές! Ελπίζω σε γρήγορη αλλά και σωστή αποκατάσταση του ποδιού και να επιστρέψω στο δρόμο αφού περάσω οτι riding school μπορώ.Ηταν θέμα ατυχίας το πέσιμο και κακιάς στιγμής. Κατάλαβα πολύ καλά πώς απο εκεί που είσαι μια χαρά και προχωράς τη ζωή σου, μπορούν να αλλάξουν όλα και ευτυχώς δεν έπαθα κάτι χειρότερο.

Τσιγγουνέυτηκα τις sidi αφού βρήκα τις forma στα 170 με μεταφορικά σπίτι μου, συν οτι διάβαζα πως θα μπορώ να περπατάω σε κανα καφέ με αυτές.. Με έβαλες σε σκέψεις el-Gatto , αν έχει νοήμα να τις επιστρέψω αφου ειναι αφόρετες και να κοιτάξω για κάτι καλύτερο.

Μου έλυσες την απορία ..έπρεπε να τις είχα βαλει.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές! Ελπίζω σε γρήγορη αλλά και σωστή αποκατάσταση του ποδιού και να επιστρέψω στο δρόμο αφού περάσω οτι riding school μπορώ.Ηταν θέμα ατυχίας το πέσιμο και κακιάς στιγμής. Κατάλαβα πολύ καλά πώς απο εκεί που είσαι μια χαρά και προχωράς τη ζωή σου, μπορούν να αλλάξουν όλα και ευτυχώς δεν έπαθα κάτι χειρότερο.

Τσιγγουνέυτηκα τις sidi αφού βρήκα τις forma στα 170 με μεταφορικά σπίτι μου, συν οτι διάβαζα πως θα μπορώ να περπατάω σε κανα καφέ με αυτές.. Με έβαλες σε σκέψεις el-Gatto , αν έχει νοήμα να τις επιστρέψω αφου ειναι αφόρετες και να κοιτάξω για κάτι καλύτερο.

Μου έλυσες την απορία ..έπρεπε να τις είχα βαλει.
Οντως είναι θέμα κακιάς στιγμής ,και απειρίας να προσθέσω.
Το χω πάθει κι εγώ...κι όσο ζω ,μαθαίνω.

Θα περάσει....Μην ανησυχείς.

Δεν φταίς σε κάτι ,ούτε θέμα τσιγκουνιάς είναι.
Κάθε μποτα έχει τα + κ τα - της.
Τις τύπου Forma τις παίρνουμε για να είμαστε πιό άνετοι σε ολοήμερη φαση.
Τις τύπου sidi για μεγαλύτερη ασφάλεια
Το οικονομικό επίσης ,παίζει πάντα ρόλο ,για όσους από εμάς δεν τρε΄χουν από τα μπατζάκια.
Προσπαθούμε για το VFM ,δεν κακό ,λογικό είναι.

Αν μπείς σε διαδικασία αλλαγής ,κοίτα τις Forma Terra
Μεγαλύτερη προστασία ,κ οικονομικότερες.
Αν μπορείς όμως οικονομικά ,SidiAdv & AlpinestarsToucan είναι οι κορυφές της κατηγορίας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δηλαδή μια τουριστική μπότα dainese fulcrum τι ειδους προστασια παρεχει εν τελει?
Προσωπικά την έχω σε τεράστια εκτίμηση γιατί την φορούσα κάθε μέρα όλη μέρα δουλειά βόλτες καφέ ποτό ταπανταολα και άντεξε πτώση/τριβή στην Αττική οδό με τριψήφιο αριθμό χιλιομέτρων. Αλλά ήταν τυχερό πέσιμο χωρίς κρούση, πολύ μαλακή για να προστατεύσει από οτιδήποτε σοβαρό. Έζησε κάπου 7 χρόνια, έχει τρυπήσει η σόλα πλέον, δεν τις έχω πετάξει, δεν μου κάνει καρδιά.


Περαστικά, το atgatt είναι πολύ δύσκολο να τηρηθεί αλλά σώζει. Υπερβολή το τύπου sidi adventure για καθημερινή χρήση, θα το βαρεθείς και θα το κόψεις. Με το καλό στο δρόμο πάλι!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Λεβέντη περαστικά και αγύριστα να είναι. Γρήγορα να σταθείς στα ποδάρια σου !! Καλή αποκατάσταση να έχεις ….
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλησπέρα στην παρέα.

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς εχω προβληματιστεί αρκετά. Είχα παραγγείλει τις Forma adventure τις οποίες παρέλαβα μεσα στο καλοκαίρι. Μετά από 7-8 μέρες ακινησίας καθώς το μηχανάκι έχανε λάδια , και το επισκευάσαμε με την πολύτιμη βοήθεια του #skliros_kariolis (geez996) είπα να ξαναβγώ βόλτα. Τελευταία στιγμή επιλέγω να μην φορέσω πρώτη φορά τις μπότες εκείνη την ημέρα καθώς και είχα αμφιβολίες αν θα ήθελε ρύθμιση ο συμπλέκτης. Φοράω ορειβατικό μποτάκι και ξεκινάω για βόλτα. Γαλάτσι, Φράγμα Μαραθώνα, Νεα μάκρη, στάση Πόρτο ράφτη για βάφλα και επιστροφή προς το σπίτι. Στην επιστροφή βρίσκεται ο μπροστινός μου που κοκκαλώνει μεσα στη μέση του δρόμου και τελικώς στρίβει χωρίς φλάς δεξιά. Εγώ άργησα να τον δω,ελιγμό δεν προλάβαινα, και για να μην πέσω πάνω του πλακώνομαι στα μπροστινα φρένα, μου γυρίζει το τιμόνι και με πετάει στο δρόμο. Μάλλον κατά την πτώση πιάνεται το δεξί μου πόδι και γυρίζει. Εκάβ για Ευαγγελισμό, εισαγωγή, και ενδαρθικό κάταγμα περιφερεικής Κνήμης και κάταγμα άνω πέρατος περόνης.Εγχείρηση μετά από δύο μέρες, πλάκα σε σχήμα L , 20 βίδες, ραμματα ιστορίες. Είμαι από τότε ξάπλα καιαπό προχθές πήρα τα πάνω μου και κανω καμια βόλτα με πατερίτσες. Εχω μέλλον ακόμη.

Ευτυχώς φόραγα εξοπλισμό πάνω, οπότε σκίστηκε λίγο το μπουφάν, τα sliders από τα γάντια έβγαλαν τα λεφτά τους γιατί φαγώθηκαν και άρα έσωσαν τα χέρια μου και η μακριά φόρμα κάτω με άφησε με μικρά καψίματα στο γόνατο αμελητέα. Από την αρχή όμως έχω την απορία. τί θα γινόταν αν φόραγα τις μπότες μου. Θα μου έσωζαν το πόδι άραγε αφού δεν θα το άφηνε να γυρίσει ή θα μου γύριζε όλο το πόδι και θα μου έκανε κακό στο γόνατο το οποίο θα ήταν χειρότερο; Εναν ειδικευόμενογιατρό που τον ρώτησα αν φόραγα ψηλές μπότες μηχανής μου είπε οτι δεν θα το έσωζα, αλλά δεν είμαι σιγουρος οτι κατάλαβε τις μπότες που εννοω.

Από όταν ξεκίνησα να οδηγάω πάντα πήγαινα παντού με μπουφάν γαντια κράνος ακόμη και αν πήγαινα για μπάνιο, και πάντα έλεγα οτι θα ντύνομαι σαν αστακός. Δυστυχώς δεν κατάφερα να κλείσω μήνα και έφαγα τα μούτρα μου. Αλλά έχει νόημα άραγε να συνεχίσω να ντύνομαι σαν αστακος και να πάρω επιγονατίδες + να φοράω μπότες ή είμαι υπερβολικός. Αυτονόητα ερωτήματα κάπως αλλά θέλω να ακούσω απόψεις.

Στη φώτο το επίτυγμά μου.
με προσοχή παιδιά..
Επειδη αγορασα και εγω μια απο σχεδον τα ίδια : συστρεπτικό κάταγμα κνήμης περονης αγγαζέ με gaerne fastback enduro.
Δεν μπορεί ο εξοπλισμός να εκμηδενίσει όλους τους τραυματισμούς. Σίγουρα θα προστατεύσει από συγκεκριμένους αλλα όχι απο όλους.
Αν εισαι σίγουρος για τις συνθήκες που έγινε το καταγμα μπορεις να βγαλεις πιο ασφαλή συμπεράσματα. Στην περίπτωση μου πχ δεν μπορούσε η μποτα να προστατεύσει απο τέτοιου έιδους τραυματισμούς.
Το σίγουρο είναι οτι τα πραγματα θα ηταν πολύ χειρότερα χωρις την μποτα.
Περαστικά και καλη ανάρρωση!
 
Top Bottom