Μπότα ή γόνατο?

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Περαστικά κι αγύριστα .
Δυστυχώς σε βρήκε καλά αυτή η πτώση.
Σημαντικο το ότι δε σε πήρε από κάτω η κατάσταση αυτή.
Εύχομαι το γρηγορότερο δυνατό να επιστρέψεις δρυμήτερος .
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
'Σιδερένιος' και ποτέ ξανά. 'Πέφτουμε', σηκωνόμαστε και συνεχίζουμε να μαθαίνουμε απ' τα λάθη μας.

Εικάζω, κι εγώ, ότι με ABS και μπότα θα υπήρχε μικρή ή καθόλου ζημιά.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Πριν ακριβώς από 2 χρόνια είχα ατύχημα με παρόμοιο αποτέλεσμα: κάταγμα έξω σφυρός.
Δηλαδή στο ύψος του αστραγάλου.

Μπότες φορούσα τις TCX Adventure.

Ταχύτητα οχήματος περίπου 60 χλμ σε ορεινό στροφιλίκι, έφυγα από το δρόμο και έπεσα στο χαντάκι.
Ο γιατρός μου ειπε ότι αν δεν φορούσα τις μπότες η ζημιά θα ήταν πολύ σοβαρότερη.

Φυσικά φορούσα στολή, κρανος, γάντια. Δεν έπαθα τίποτε άλλο.

Το ατύχημα έγινε έξω από το Χρυσοβιτσι 15 χλμ από την Τρίπολη.

Η βλακεία μου ήταν ότι αφού κάποιοι ντόπιοι σήκωσαν όρθια τη μηχανή που δεν είχε πάθει κάτι, οδήγησα μέχρι το… Ασκληπιειο Βουλας όταν μπήκα στο προαύλιο του νοσοκομείου Τρίπολης και ειδα την κατάσταση του.

Στη διαδρομή άλλαζα ταχύτητα με τη… φτέρνα !

Ίσως αν δεν οδηγούσα η ζημιά να ήταν μικρότερη.
Το μάθημα που πήρα είναι ότι σε περίπτωση ατυχηματος περιμένουμε ασθενοφόρο για να μας μεταφέρει και δεν κάνουμε του κεφαλιού μας.

Περαστικά.
Να κάνεις ασκήσεις για να μην ατροφήσει η τετρακέφαλος του ποδιού.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Περαστικά!
Ωραίο καταγματάκι. Θα φτιάξει γρήγορα και μετά θα έχεις ακόμα μία ιστορία να λες!

Στην ερώτηση σου τι θα έσωζε το πόδι σου δεν υπάρχει απάντηση.

Ο κανόνας στο δικό μου κεφάλι λέει τον καλύτερο εξοπλισμό (από πάνω έως κάτω), ΠΑΝΤΑ.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ο νεος οδηγος δεν εχει την εμπειρια να αποφυγει δυσκολες καταστασεις με αποτελεσμα οι πιθανοτητες να ειναι εναντιον του.Αυτο μπορει να το αντισταθμισει φορωντας πιο βαρυ εξοπλισμο και οδηγωντας αμυντικα.Αν θα φορουσες κατι καλυτερο ισως δεν θα παθαινες ζημια την ιδια ζημια.

Οπως και να χει αυτο το ατυχημα θα αλλαξει τον τροπο σκεψης σου και θα σε γλυτωσει απο τα χειροτερα στο μελλον.

Περαστικα και συντομα στον δρομο.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Περαστικά φίλε !!! Στο ερώτημά σου η απάντηση είναι ότι δεν μπορείς να πάς βόλτα στον Μαραθώνα για βάφλες με μοτοκροσ μπότα!!!!! Απο εκεί και κάτω όλες οι adventure μπότες είναι σκαλιά κατώτερες σε προστασία.....Μόνο με μοτοκροσ έχεις μια πιθανότητα......
Η λύση φίλε μου δεν είναι οι μπότες δυστηχώς.......Η λύση είναι η εξής : Σε δρόμο επαρχιακό ή αστικό πας ΚΟΤΑ και μόνο ΚΟΤΑ.....Οδηγάς αμυντικά και μόνο όταν όλα είναι 100% ασφαλή κάνεις προσπέραση.......
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Περαστικα , πιστευω οτι αν ειχες abs μαλλον δεν θα επεφτες ,γιαυτο οσο πιο καινουργιο μοτο καλυτερα.Τωρα για τις μποτες εχω πεσει και με τουριστικες alpinestars webgoretex μαλιστα πιαστικε το ποδι μου αναμεσα σε μοτο και αμαξι σταματημενο και δεν επαθα τιποτα ,ειχα λιγο πονο ,εχω πεσει και σε πιστα και δρομο με racing μποτες ολα καλα , για τις sidi crossfire οτι και να πω ειναι λιγο. οτι φορας καλο ειναι και αφου εισαι νεος οδηγος και πηγες βολτα επρεπε να βαλεις και μποτες .Εγω φοραω παντα μπουφαν κρανος γαντια παντελονι ( αν παω βολτα,παντελονι μηχανης) ποτε σορτς και σχεδον παντα μποτες ή μποτακι μοτο. περαστικα και παλι!
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ξανά περπάτημα σε 2μιση μήνες συμφωνα με μια πρώτη πρόβλεψη. "Χανω" 3μιση μήνες από τη ζωή μου για μια βόλτα για να πάρω αέρα.

Η φυσιοθεραπεύτρια μου, μου λεει οτι ειναι καλά καθώς έχει μια κοπέλα που απο δικάβαλο παλεύει 8 μήνες.

Προσοχή παιδιά...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ξανά περπάτημα σε 2μιση μήνες συμφωνα με μια πρώτη πρόβλεψη. "Χανω" 3μιση μήνες από τη ζωή μου για μια βόλτα για να πάρω αέρα.

Η φυσιοθεραπεύτρια μου, μου λεει οτι ειναι καλά καθώς έχει μια κοπέλα που απο δικάβαλο παλεύει 8 μήνες.

Προσοχή παιδιά...
Η κνήμη σε αντίθεση με αλλα κόκαλα έχει αργη επούλωση. Μπορεί να πάρει και 20 βδομαδες. Υπομονη.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
"Χανω" 3μιση μήνες από τη ζωή μου για μια βόλτα…
Τον νιώθω τον πόνο σου. Είναι σα να ακούω τον εαυτό μου 27 μήνες πριν… «δεν έχω καιρό για χάσιμο».

Το πρώτο πραγμα που οφείλεις να κάνεις είναι να συγχωρήσεις τον εαυτό σου. Ο μόνος άνθρωπος που δεν κάνει λάθη είναι αυτός που δεν κάνει τίποτα.

Οταν μπορέσεις να νιώσεις έτσι, θα καταλάβεις πως τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα και θα ευχαριστήσεις όποιον Θεό πιστεύεις που ήρθαν όπως ήρθαν.

Ειναι εκπληκτικό το πως γιατρεύεται το σώμα και ότι ο χρόνος που τώρα νομίζεις ότι χάνεις είναι φίλος, και για το σώμα και για την ψυχή σου.

Προσπάθησε να δεις τα θετικά.

Στο τέλος αυτής της ιστορίας θα είσαι λιγο πιο σοφός.

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση!!! Απεφυγες τα χειρότερα και αυτό έχει σημασία :ok:Η προστασία μόνο θετική εξέλιξη έχει σε τέτοιες περιπτώσεις, οπότε καλό είναι να φοριέται ;) Και πάντα υσχυει ο παθών μαθων :friendship:
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Περαστικά σύντροχε.Φταίνε ολα και δε φταίει τίποτε.Ααααα!!!Η στιγμή, ναι αυτή φταίει ,για μια στιγμή γίναν όλα.
Σίγουρα έπειτα απο 32 χρόνια σε επείγοντα και ορθοπαιδική ,κάτι θα πήρε το μάτι μου.Αστο δε θες να ξες τίποτε.Σαν πρώην νοσηλευτής ομιλών.
Αδειάζουμε το μυαλό μας οταν οδηγούμε και είμαστε 100% εκεί.Είμαστε σε ''πόλεμο''.
Επειτα ψάχνουμε για αιτίες.Και εγω μαζί.χέρια ,πόδια ,κεφάλι κ.αΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και ΓΡΉΓΟΡΑ.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Περαστικά σύντροχε.Φταίνε ολα και δε φταίει τίποτε.Ααααα!!!Η στιγμή, ναι αυτή φταίει ,για μια στιγμή γίναν όλα.
Σίγουρα έπειτα απο 32 χρόνια σε επείγοντα και ορθοπαιδική ,κάτι θα πήρε το μάτι μου.Αστο δε θες να ξες τίποτε.Σαν πρώην νοσηλευτής ομιλών.
Αδειάζουμε το μυαλό μας οταν οδηγούμε και είμαστε 100% εκεί.Είμαστε σε ''πόλεμο''.
Επειτα ψάχνουμε για αιτίες.Και εγω μαζί.χέρια ,πόδια ,κεφάλι κ.αΠΕΡΑΣΤΙΚΑ και ΓΡΉΓΟΡΑ.
Σε ευχαριστώ! όλοι πάντα όρθιοι!
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Αντε ,να είναι το τελευταίο. Φοράμε πάντα ότι καλύτερο έχουμε, και αγοράζουμε πα τα ότι καλύτερο μπορούμε, νόμος
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
22 μήνες μετά, σήμερα αποχωρίστηκα τα πράγματα μου...




Να φοράτε εξοπλισμό ρε!
Αδερφέ εύχομαι τα καλύτερα ως συντροχος κ αγύριστα.

Πολύ προσοχή,το λέω κ στον εαυτό μου κάθε μέρα.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Καλή επάνοδο και να είναι η τελευταία φορά που πέφτεις...
σου μείνανε όμως και υλικά για μαστορέματα ... :)
 
Top Bottom