Μπότα και για δρόμο και για χώμα

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έρχεται σιγά σιγά η στιγμή που πρέπει να αλλάξω τις μπότες μου. Έχω τις forma adventure low. Είναι πολύ άνετες και 3 χρόνια τώρα δεν έχει περάσει νερό αλλά όσες φορές έχω πέσει (με λίγα χλμ ευτυχώς) καταλαβαίνω ότι από προστασία δεν τα καταφέρνουν πολύ καλά και είμαι με μελανιασμένα και πρησμένα καλάμια και αστραγάλους. Οπότε χρειάζομαι κάτι που 1. Να είναι αδιάβροχο 2. Να μπορώ να το φοράω 7-8 ώρες(δεν χρειάζεται να ξεχνάω να τις βγάλω όπως γίνεται με τις forma) 3. Να προστατεύει επαρκώς. Εάν ήταν σε καλύτερη κατάσταση οι forma θα έπαιρνα απλά ένα δεύτερο ζευγάρι για χώμα αλλά έχουν αρχίσει να πεθαίνουν οπότε αυτό δεν είναι λύση και λεφτά για 2 ζευγάρια δεν υπάρχουν ούτε για αστείο. Η sidi adv 2 ή η alpinestar toucan φαίνεται να καλύπτει όλα τα ζητούμενα αλλά στα 365ε θα ζοριστώ πολύ να τα δώσω (ήρθε η ΔΕΗ) . Κοιτάω την Alpinestar Tech 3 Enduro διαβάζω ότι είναι αρκετά άνετη και απ ότι καταλαβαίνω είναι water repelling (?) σε μια τιμή που δεν είναι αποτρεπτική. Έχει κανείς εντυπώσεις για την εν λόγω μπότα ή προτάσεις για κάποια εναλλακτική κοντά σε αυτή την τιμή; Ευχαριστώ :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω τις Forma Terra 3 χρόνια, τις είχα πάρει 200 γιούρια. Ονοφάδικη μπότα είναι με ελαφρώς πιο off προσανατολισμό. Επίσης είναι αδιάβροχες και σχετικά άνετες.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Έχω τις Forma Terra 3 χρόνια, τις είχα πάρει 200 γιούρια. Ονοφάδικη μπότα είναι με ελαφρώς πιο off προσανατολισμό. Επίσης είναι αδιάβροχες και σχετικά άνετες.
Τις έχω τσεκάρει αλλά κι αυτές παίζουν στο 300ευρω+ :'(
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Έχω τις Forma Terra 3 χρόνια, τις είχα πάρει 200 γιούρια. Ονοφάδικη μπότα είναι με ελαφρώς πιο off προσανατολισμό. Επίσης είναι αδιάβροχες και σχετικά άνετες.
Συμφωνώ με τον απουπάνου. Εγώ τις εχω κυρίως για ασφάλτινα ταξίδια και λιγοτερο για χωματινη χρήση, αφού εκεί φοράω εντουράδικη μποτά για περισσότερη ασφάλεια. Άμα φορεθούν μαλακώνουν αρκετά και γίνονται εύκολες στο περπάτημα. Και εμένα παραμένουν ακόμα αδιάβροχες, αλλά βέβαια το καλοκαίρι, λόγω αυτού, ζεστένεσαι λίγο παραπάνω. Πολύ καλή επιλογή θεωρώ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τις έχω τσεκάρει αλλά κι αυτές παίζουν στο 300ευρω+ :'(
Δεν το είχα προσέξει ότι ανέβηκαν τόσο η τιμή τους... Νομίζω το βρήκαμε το παραμυθι με τις ανατιμήσεις και τα έχουν βαρέσει όλα στο κεφάλι πλέον...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σιντιαντβεντσουρ
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Για την χρήση που λες, κοίτα και τις hebo που είναι για trial .Εγώ πήρα τις δερμάτινες με λιανική 280 ( δεν τις πλήρωσα τόσο) και είναι πολύ άνετες, αδιαβροχες, με επαρκεστατη προστασία για χώμα ...
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Για την χρήση που λες, κοίτα και τις hebo που είναι για trial .Εγώ πήρα τις δερμάτινες με λιανική 280 ( δεν τις πλήρωσα τόσο) και είναι πολύ άνετες, αδιαβροχες, με επαρκεστατη προστασία για χώμα ...
Ευχαριστώ, τις τσέκαρα και δεν μου γεμίζουν το μάτι από προστασίες η αλήθεια είναι. Έχεις πέσει με το Τ7 φορώντας τις ; Ειδικά εάν πέσω από δεξιά που πετάει ο κινητήρας το πρήξιμο δεν το χω γλιτώσει ποτέ.

Falco Avantour 2 έχει κανείς εικόνα; Φαίνονται αρκετά αξιόλογες και μέσα στο budget μου
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
sidi adventure 2
μιλησε με τον θαναση tripper .gr . μπορεις να δωσεις καποια μπροστα κα καποια αλλα με δωσεις σε καρτα!
( το ιδιο εκανα ) αφου θα παρεις που θα παρεις δωσε κατι παραπανω και να αξιζει.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ευχαριστώ, τις τσέκαρα και δεν μου γεμίζουν το μάτι από προστασίες η αλήθεια είναι. Έχεις πέσει με το Τ7 φορώντας τις ; Ειδικά εάν πέσω από δεξιά που πετάει ο κινητήρας το πρήξιμο δεν το χω γλιτώσει ποτέ.

Falco Avantour 2 έχει κανείς εικόνα; Φαίνονται αρκετά αξιόλογες και μέσα στο budget μου
εχω τις πρώτες
χαλασε το κλιπ,οι βίδες που το συγκρατούν γυρίζουν τρελά και δεν ξεσφίγγουν
γενικος οι πρώτες είχαν θέμα με τις βίδες
τσέκαρε το
κατα τα αλλα μια χαρα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Ευχαριστώ, τις τσέκαρα και δεν μου γεμίζουν το μάτι από προστασίες η αλήθεια είναι. Έχεις πέσει με το Τ7 φορώντας τις ; Ειδικά εάν πέσω από δεξιά που πετάει ο κινητήρας το πρήξιμο δεν το χω γλιτώσει ποτέ.

Falco Avantour 2 έχει κανείς εικόνα; Φαίνονται αρκετά αξιόλογες και μέσα στο budget μου
καλησπέρα

την έχει γνωστός μου είναι VFM πολυ καλες για τα λεφτά και με αρθρωση ....
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Τι Νούμερο?
43/44 - σε sidi αν είναι σαν τα ποδηλατικά σίγουρο 44άρι.
Θα κάνω ένα τσεκ μήπως μπορέσω να πάρω χονδρική μέσω μαγαζιού τις Sidi αλλιώς πάω για Falco Avantour (αν και τις Tech 3 τις σκέφτομαι ακόμα είναι η αλήθεια, διαβάζω αρκετά καλά σχόλια σε ξένα φόρουμ)
sidi adventure 2
μιλησε με τον θαναση tripper .gr . μπορεις να δωσεις καποια μπροστα κα καποια αλλα με δωσεις σε καρτα!
( το ιδιο εκανα ) αφου θα παρεις που θα παρεις δωσε κατι παραπανω και να αξιζει.
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είμαι και αργότερα οικονομικά για να έχω στο μυαλό μου και την αποπληρωμή της μπότας. Έχω και 1 χρόνο δόσεις για την μοτό και διακανονισμό με ΔΕΗ και γενικά όλα ακριβαίνουν . Θα ταν λίγο αυτοκτονία. Ευχαριστώ πολύ πάντως !
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις :D
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ευχαριστώ, τις τσέκαρα και δεν μου γεμίζουν το μάτι από προστασίες η αλήθεια είναι. Έχεις πέσει με το Τ7 φορώντας τις ; Ειδικά εάν πέσω από δεξιά που πετάει ο κινητήρας το πρήξιμο δεν το χω γλιτώσει ποτέ.

Falco Avantour 2 έχει κανείς εικόνα; Φαίνονται αρκετά αξιόλογες και μέσα στο budget μου
Όχι ευτυχώς δεν τις έχω δοκιμάσει στην πράξη. Για σοβαρές χωμάτινες εξορμήσεις έχω τις gaerne GX1 .
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Νομανι :(

Χωρίς να έχω πάρει ξεκάθαρη απάντηση, υποθέτω τις βγάζω από την λίστα τις Tech 3
Επειδή ..νομανι ...αγοράζεις μια φορά !!!,και όποτε πουλήσεις....τα μανι στην τσέπη ..άσε που είναι και από τις καλύτερες σε ασφάλεια !!!!
Μήπως είναι η ποιο φθηνές ????
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Καταλαβαίνω τι λες αλλά την στιγμή που μιλάμε δεν παίζουν τα λεφτά για να αγοράσω μια φορά, δεν είναι θέμα τσιγκουνιάς, απλά δεν παίζουν. Ούτε τα 200-250 δηλαδή παίζουν αλλά δεν θέλω να μείνω χωρίς μπότα.
 
Top Bottom