Μπότα....

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
Καλησπέρα στην ομάδα..θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος επειδή ψαχνομαι για μπότα αν η motocross μπότα είναι αδιάβροχη η όχι..αλλιώς να κοιτάξω adventure τύπου μπότα που κάποιες είναι αδιάβροχες...ευχαριστώ ..!!
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είναι αδιάβροχη, όπως επίσης και οι εντούρο μπότες.
Επισης προστατεύει πολύ καλύτερα σε περίπτωση πτωσης/ατυχήματος, από adventure. μπότες.
Στα μείον της μοτοκρός μπότας είναι η άνεση στο περπάτημα σε σχέση με μια adventure μια που είναι πιο άκαμτη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απόλυτα αδιάβροχες δεν είναι οι motocross...
Όταν θα μπει το πόδι σου μέσα στην ποταμιά ή στην μπάρα με το νερό εκεί θα γίνει μούσκεμα...
Κατά τα άλλα από θέμα ασφάλειας είναι σε υψηλό επίπεδο σε σχέση με τις adventure.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Απόλυτα αδιάβροχες δεν είναι οι motocross...
Όταν θα μπει το πόδι σου μέσα στην ποταμιά ή στην μπάρα με το νερό εκεί θα γίνει μούσκεμα...
Κατά τα άλλα από θέμα ασφάλειας είναι σε υψηλό επίπεδο σε σχέση με τις adventure.
Αν το νερό μπει από επάνω τίποτα δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο εκτός αν φοράς ψαράδικη φόρμα με ενσωματωμένες μπότες.
Είχα τις sidi crossfire 1 και ακόμα έχω τις 2 και 3.
Δεν ξέρω για άλλες μάρκες αλλά αυτες όσο το νερό είναι χαμηλότερα από το ύψος της μπότας δεν περνάει τιποτα
Προσωπικά καθαρά για λόγους ασφαλείας adventure μπότες μόνο σε ασφάλτινο ταξίδι θα φόραγα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οπως λεει και ο Thenos, οι adventure συνηθως ειναι αδιαβροχες, οι motocross/enduro λιγοτερο συχνα, οι κατασκευαστες τους το αναφερουν ξεκαθαρα στα specs της μποτας.

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι πως οχι, motocross/enduro μποτα δεν σημαινει αυτοματα και αδιαβροχη.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Μόνο μια εταιρία που φέρνει το motoraid λέει στα specs ότι είναι αδιάβροχη λόγω μεμβράνης που λέει ότι έχει . Stylmartin λέγεται αλλά έχει τσιμπημένη τιμή 350 νομίζω. Οι πιο πολλές είναι ανθεκτικές στο νερό και αν βάζεις το παντελόνι μέσα αργά η αργότερα θα νιώσεις μια υγρασία... Εγώ όταν η βόλτα προβλέποταν λασπέρη έβαζα ταινία συσκευασίας στην ένωση με το παντελόνι και έκανε δουλεία...
 

alekspall

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
alex
Μοτό
TENERE 700 - YZ 125
ισχύει με crossfire2 πολλές φορές έχω μπει και για ώρα μέχρι τη γάμπα σε νερό δε πήρε... λίγο πιο πάνω έχει κάτι σιτες απο εκεί έμπασαν λιγο αλλα ειδικά μέχρι αστράγαλο δε μπήκε σταγόνα. εγώ θα σου έλεγα να πάρεις sidi adventure goretex.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αν η μοτοσυκλέτα που πρόκειται να καβαλάς στο χώμα ,είναι αυτή του προφίλ σου ,τότε δεν πρόκειται να κάνεις ούτε Enduro ούτε MotoCross.
Κοίτα τις Sidi Adventure II -&- κ τις Alpinestars Toucan.
Δες τες κ διάλεξε μια από τις δυό.
Η τιμή τους είναι κοντά σε αυτή μιας κορυφαίας ΜΧ μπότας ,
η προστασία τους είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα
η άνεσή τους για ολοήμερη χρήση είναι κορυφαία
και είναι κ οι δύο Goretex ,που σημαίνει πλήρως αδιάβροχες με εφ'όρου ζωής εγγύηση αδιαβροχοποίησης.
 

ΔημήτρηςGs

Μέλος
Όνομα
ΔημητρηςRp
Μοτό
Tiger 900
Ναι με το f800 θα κάνω ότι είναι να κάνω..ούτε motocross ούτε enduro..ήπια πράγματα στο χώμα.βολτες σε βάρους χωματόδρομους και κάνα ρυάκι η καμιά λάσπη..για αυτό ψάχνω κάτι αδιάβροχο αλλά αν γίνεται να μην δώσω και μια περιουσία..ευχαριστώ πάντως για αυτες που πρότεινες..θα της ρίξω μια ματιά..
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ναι με το f800 θα κάνω ότι είναι να κάνω..ούτε motocross ούτε enduro..ήπια πράγματα στο χώμα.βολτες σε βάρους χωματόδρομους και κάνα ρυάκι η καμιά λάσπη..για αυτό ψάχνω κάτι αδιάβροχο αλλά αν γίνεται να μην δώσω και μια περιουσία..ευχαριστώ πάντως για αυτες που πρότεινες..θα της ρίξω μια ματιά..
 

Johnyred

Μέλος
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
KTM 990 Adv 07
Alpinestar Tech 7 drystar. Και ΜΧ και αδιαβροχη.

Υπαρχει κ η λυση με καλτσες goretex ή παρομοιο υλικο.
 
Top Bottom