ΝΈΟ. ..tourance

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ανοίγω αυτό το θέμα, για το συγκεκριμένο λάστιχο, γιατί με ταλαιπώρησε αρκετά σε πρόσφατο ταξίδι μου.

Από την πρώτη μέρα που το έβαλα, είχα σοβαρούς ενδοιασμούς λόγω παλαιότητας σχεδιασμού. ...
Θεωρώ ότι το συγκεκριμένο λάστιχο, σχεδιάστηκε για πιο ελαφριά μηχανάκια, από τα σημερινά πολύ βαριά και ταξιδιάρικα on-off.
Να σημειώσω ότι η συμπεριφορά του ήταν άριστη σε όλες τις συνθήκες και στο βρεγμενο ακόμα
Η ποιότητα κυλησης μέτρια.
Αλλά η αντοχή του...στην "δικη" μου χρήση, απλά απαράδεκτη
Να σημειωθεί ακόμα, ότι με το gs...Έχω αλλάξει στα 196000 χλμ, 16 ζευγάρια ελαστικών
Πότε δεν ξαναβάζω τα ίδια, γιατί έχω μια λόξα , να δοκιμάζω και να ψάχνω το νέο.

Να πω ακόμα. ...ότι το λαστιχο άνοιξε σε 6 σημεία, ήταν 6 μηνών και 2014 παραγωγή.
Made in germany







advφον!!
 

dimitris777

Μέλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
V STROM 650 XT
Λες φρεσκο ειναι και σου κανει καμια λαχταρα στο δρομο και τα βλεπεις ολα.! Στα ποσα χλμ φιλε?...και ποιο ηταν το καλυτερο ζευγαρι?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λες φρεσκο ειναι και σου κανει καμια λαχταρα στο δρομο και τα βλεπεις ολα.! Στα ποσα χλμ φιλε?...και ποιο ηταν το καλυτερο ζευγαρι?
Ξεκίνησα το ταξίδι με 6000 χλμ και μου το έκανε όταν έφτασε τα 8000.
Όσο για το καλύτερο. ...Θεωρώ ότι είναι κατι υποκειμενικό όλες οι προσωπικές γνώμες.
Το dunlop roadsmart. ...Με είχε καλύψει σε όλες τις παραμέτρους.
Κράτημα, ποιότητα κυλησης και μεγάλη αντοχή σε χλμ.
Το tr91....καταπληκτικό, αλλά τετραγωνισε πολύ γρήγορα.
Conti trail.....Πολύ καλό και αυτό, ιδιαίτερα σε πολύ στριφτερα κομμάτια, πολύ αίσθηση ασφαλείας.
Κορυφαία στο νερό. ...Τα pilot της Michelin
Exp-battlewing.....ξεπερασμένα, για εμένα
Next....απαράδεκτα, για εμένα
Χαιντεναου.....πουθενά καλό, παντού μέτριο και στο βρεγμενο επικίνδυνα
Pirreli....Πολύ καλό, αλλά γύρω στις 5000 χλμ καταστρεφεται το μπροστινό.
Να σημειωθεί. ...ότι όλα τα παραπάνω τα θεωρώ καθαρά ασφάλτινα λάστιχα και στο χωμα μόνο με τακούνια.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ξεκίνησα το ταξίδι με 6000 χλμ και μου το έκανε όταν έφτασε τα 8000.
Όσο για το καλύτερο. ...Θεωρώ ότι είναι κατι υποκειμενικό όλες οι προσωπικές γνώμες.
Το dunlop roadsmart. ...Με είχε καλύψει σε όλες τις παραμέτρους.
Κράτημα, ποιότητα κυλησης και μεγάλη αντοχή σε χλμ.
Το tr91....καταπληκτικό, αλλά τετραγωνισε πολύ γρήγορα.
Conti trail.....Πολύ καλό και αυτό, ιδιαίτερα σε πολύ στριφτερα κομμάτια, πολύ αίσθηση ασφαλείας.
Κορυφαία στο νερό. ...Τα pilot της Michelin
Exp-battlewing.....ξεπερασμένα, για εμένα
Next....απαράδεκτα, για εμένα
Χαιντεναου.....πουθενά καλό, παντού μέτριο και στο βρεγμενο επικίνδυνα
Pirreli....Πολύ καλό, αλλά γύρω στις 5000 χλμ καταστρεφεται το μπροστινό.
Να σημειωθεί. ...ότι όλα τα παραπάνω τα θεωρώ καθαρά ασφάλτινα λάστιχα και στο χωμα μόνο με τακούνια.
συμφωνω και επαυξανω !!!!!!!
αλλα επανερχομαι στο σταθερο και αμετακλητο οσο αφορα την παρταλοσυνη της μηχανης σου καθως και την σταθεροτητας της γενικης αργοροποριας της

κοινως δε σερνει πετα το!!!!!!! να σωθουμε ολοι
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
προσωπικα πιστευω οτι ησουν απλα ατυχος, αστοχια υλικου, το συγκεκριμενο λαστιχο, ηταν και πρωτης τοποθετησης σε 1150gs, παλια σχεδιαση ναι, αλλα για την αντοχη του ηταν γνωστο, φιλαρακια εδω στην χαλκιδα που τα φοραγαν, οταν σταματησαν να τα φαιρνουν στην ελλαδα για να σπρωξουν τα exp, μιας και δεν σταματησαν να βγαινουν απο το εργοστασιο απλα εδω δεν τα εκαναν εισαγωγη, απογοητευτηκαν γιατι τα exp τα βρηκαν πιο μαλακα και με μικροτερη διαρκεια ζωης, εβγαζαν με το παλιο τουλαχιστον 12.000 χλμ με το λαστιχο να κραταει, προσωπικα τα ειχα βρει μια φορα μονο ελλαδα και τα ειχα βαλει στο funduro που ειχα τοτε και ειχα μεινει ευχαριστημενος, το exp ειχε πιο μαλακη γομα και λιγο πιο γρηγορη γεωμετρια, το "παλιο" tourance ακομα και σημερα σε καινουργια μηχανακια ειναι λαστιχο πρωτης τοπθετησης, σε πιο ελαφρια, νομιζω και το tenere 660, αλλα και σε μονοκυλινδρα bmw, πιστευω ησουν απλα ατυχος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
προσωπικα πιστευω οτι ησουν απλα ατυχος, αστοχια υλικου, το συγκεκριμενο λαστιχο, ηταν και πρωτης τοποθετησης σε 1150gs, παλια σχεδιαση ναι, αλλα για την αντοχη του ηταν γνωστο, φιλαρακια εδω στην χαλκιδα που τα φοραγαν, οταν σταματησαν να τα φαιρνουν στην ελλαδα για να σπρωξουν τα exp, μιας και δεν σταματησαν να βγαινουν απο το εργοστασιο απλα εδω δεν τα εκαναν εισαγωγη, απογοητευτηκαν γιατι τα exp τα βρηκαν πιο μαλακα και με μικροτερη διαρκεια ζωης, εβγαζαν με το παλιο τουλαχιστον 12.000 χλμ με το λαστιχο να κραταει, προσωπικα τα ειχα βρει μια φορα μονο ελλαδα και τα ειχα βαλει στο funduro που ειχα τοτε και ειχα μεινει ευχαριστημενος, το exp ειχε πιο μαλακη γομα και λιγο πιο γρηγορη γεωμετρια, το "παλιο" tourance ακομα και σημερα σε καινουργια μηχανακια ειναι λαστιχο πρωτης τοπθετησης, σε πιο ελαφρια, νομιζω και το tenere 660, αλλα και σε μονοκυλινδρα bmw, πιστευω ησουν απλα ατυχος
Λέω απ την αρχή, ότι είναι καλό όσο είναι γερό.
Επίσης για τα ελαφριά μηχανάκια.
Δεν ήμουν όμως εγώ άτυχος, γιατί στην bmw τουρκιας, μου είπαν ότι το έχουν ξαναδεί αρκετές φορές το συγκεκριμένο σκίσιμο.
Αναφέρω επίσης ....ότι δεν άντεξε την δική μου χρήση
Προφανώς αν δεν φορτώνεται και δεν πηγαίνει ταξίδια , θα αντέξει περισσότερο.

advφον!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ειναι καθαρη αστοχια υλικου.Αυτοδιαλυεται.Δεν εχει καμμια σχεση με τον οδηγο η τον τροπο οδηγησης.


Ποια σειρα απο τα dunlop roadsmart σου εκατσε καλυτερα?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ειναι καθαρη αστοχια υλικου.Αυτοδιαλυεται.Δεν εχει καμμια σχεση με τον οδηγο η τον τροπο οδηγησης.


Ποια σειρα απο τα dunlop roadsmart σου εκατσε καλυτερα?
Αν είναι αστοχία υλικού, έχουν αστοχησει σε μεγάλη παρτίδα.
Αυτό που λέω είναι, ότι μάλλον παρουσιάζετε όταν ο τρόπος οδήγησης το επιβαρύνει.
Είμαι διαφορετικό να κινείσαι χωρίς βάρος και μέσα στην πόλη και πολύ διαφορετικό να κάνεις 700 χλμ με βάρος κοντά στα 500 κιλά.

Να πω κάπου εδώ, ότι έβαλα αυτό το θεμα, χωρίς να έχω σκοπό να Βγάλω άχρηστο το συγκεκριμένο ελαστικό
Μια εμπειρία που μου έτυχε, αναφέρω. .....

Στα roadsmart.2. ...αναφέρομαι πιο πανω

advφον!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
Κώστα δες και τα νέα Bridgestone A40...

το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγω με τα exp αλλά στα 10000....γυρνώντας από Τουρκία. Λες να φταίει η ...Τουρκία?:banghead:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα δες και τα νέα Bridgestone A40...

το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγω με τα exp αλλά στα 10000....γυρνώντας από Τουρκία. Λες να φταίει η ...Τουρκία?:banghead:
Έχω αποφασίσει για τα pirelli...
Έβαλες τα a40??

advφον!!
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
όχι , την άλλη εβδομάδα....κάτσε να ανοίξουν οι καλές μας τράπεζες....
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Αν είναι αστοχία υλικού, έχουν αστοχησει σε μεγάλη παρτίδα.
Αυτό που λέω είναι, ότι μάλλον παρουσιάζετε όταν ο τρόπος οδήγησης το επιβαρύνει.
Είμαι διαφορετικό να κινείσαι χωρίς βάρος και μέσα στην πόλη και πολύ διαφορετικό να κάνεις 700 χλμ με βάρος κοντά στα 500 κιλά.

Να πω κάπου εδώ, ότι έβαλα αυτό το θεμα, χωρίς να έχω σκοπό να Βγάλω άχρηστο το συγκεκριμένο ελαστικό
Μια εμπειρία που μου έτυχε, αναφέρω. .....

Στα roadsmart.2. ...αναφέρομαι πιο πανω

advφον!!
Oταν υπαρχει αστοχια,ισχυει για μεγαλη παρτιδα που περιλαμβανει αρκετες χιλιαδες τεμαχια.Το μπροστα σε τι κατασταση ειναι?

Το λαστιχο φυσικα και δεν το λεει κανεις αχρηστο,πιθανοτατα μια παρτιδα ειχε προβλημα,κατι απολυτα φυσιολογικο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Oταν υπαρχει αστοχια,ισχυει για μεγαλη παρτιδα που περιλαμβανει αρκετες χιλιαδες τεμαχια.Το μπροστα σε τι κατασταση ειναι?

Το λαστιχο φυσικα και δεν το λεει κανεις αχρηστο,πιθανοτατα μια παρτιδα ειχε προβλημα,κατι απολυτα φυσιολογικο.
Το μπροστά δεν είχε σκασιματα, αλλά ήταν τελειωμένο. ...εντελως όμως

advφον!!
 

alekni

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Aλέξης
Μοτό
R 1150 GS
ακομα και σημερα, υπαρχουν πολυ καλες κριτικες για το "παλιο" tourance, προσωπικα θα το πρότεινα, και το το προτιμώ ειδικα σε σχεση με τα exp που το βρισκω πολυ μαλακο
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
τα τουρανς τα φοραω απο τον οκτωβρη του 2013 πανω στο αφρικα.παραγωγη (2913)
το αφρικα ειναι το μονο μου μεσο.κανω τα παντα με αυτο,και φορτωμα για καμπ, και βολτα, και ταξιδι και χωματαδα.
εχουν 28500 χλμ...
σιγουρα θελουν αλλαγη (κριση & ανεργια ομως τους παρατεινει την ζωη)
εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος...
κωστα νομιζω πως ησουν ατυχος με αστοχια χωρις ομως να δικαιολογω την εταιρεια.
ελπιζω να καταφερω και να τα ξαναφορεσω(οικονομικη δυσχερεια).
το πισω

το μπροστα
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Το γνωστο θεμα των tourance.....γι αυτο heindenau k76...... δεν υπαρχει.....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγω εχω 16.000 χλμ 2,5 χρονων και δεν εχω κανενα θεμα, ουτε στις βασεις των τακουνιων εχω αυτα τα σκασιματα, το μονο κοψιματακι που εχω ειναι θεωρω απο κατι που πατησα καθως φαινεται σαν κοψιμο κι οχι σκασιμο, σιγουρα τα Νεα Tourance (αυτα εχει ο Κωστας κι οχι τα παλια) δεν κραταν οσο τα παλια , εμενα αντεχει περιπου 2000χλμ ακομα το πολυ.
Οσο αφορα για το λαστιχο καθεαυτο θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει απο αποψη αποδοσης, ακομα και σε αυτα τα χλμ δεν γλυστραει, εδω οι δρομοι μας εντος πολης ειναι καθρεφτης και το μοναδικο λαστιχο που παταει ειναι το τουρανς, επισης στο βρεγμενο ειναι απο τα πιο ασφαλη (μαζι με τα χαραγμενα για βροχη michelin pilot 3 τα οποια σε ασφαλτο να καιει ηταν δραμα!) Μεγαλο μειων ο θορυβος κυλισης αλλα πλεον δεν με ενοχλει
Θεωρω κι εγω οτι επεσες σε αστοχια υλικου
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
Κώστα δες και τα νέα Bridgestone A40...

το πρόβλημα αυτό το αντιμετώπισα και εγω με τα exp αλλά στα 10000....γυρνώντας από Τουρκία. Λες να φταίει η ...Τουρκία?:banghead:
οι δρόμοι (ασφαλτοταπητας) εχου θέμα
οδυγοντας απο Τσεσμε Σμιρνη Τοσοσου καπου στο Αφυον σταμάτησα τρις φορές να ελεξω ποιεσης ελαστηκο διοτι μου εφευγε το πησω
αρκη να αναφερω οτι σε φωτα τροχεα που σταμάτησα ηδα την ασφαλτο να κανει φυσαλίδες
 
Top Bottom