ΝΈΟ. ..tourance

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ειναι κριμα που τα Tourance παρουσιαζουν αυτες τις αστοχιες γιατι ειναι τα πιο "χωματινα" απο τα στρηταδικα on-off λαστιχα που βγαζουν πολλα χιλιομετρα. Εγω εχω φορεσει ενα πισω μονο, το οποιο το εχω ακομη για ταξιδια εκτος Ελλαδας, και ειχα εκπλαγει απο την προσφυση που εβρισκε σε δυσκολο τεραιν (πχ σαθρη ανηφορα) με λιγο χαμηλοτερη πιεση. Πληροφοριακα, τετοια ειχε ο Παντελης @stavrouliasp στο Αφρικα 750 φετος το καλοκαιρι στο ταξιδι στην Ασια που ειχε και πολυ χωμα. Σε μεσαια on-off το πισω θα βγαλει ανετα 20000χμ και ειναι μια καλη επιλογη για μακρινα ταξιδια οπως το δικο μας αν δεν προβλεπεται πολυ λασπη/αμμος (που εμεις βεβαια συναντησαμε..)

ΥΓ Το δικο μου τοχω στοκαρισμενο με 8000χμ και δεν εχει καν ραγαδες πουθενα, ειναι το πως θα κατσει σε καποιον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ειναι κριμα που Tourance παρουσιαζουν αυτες τις αστοχιες γιατι ειναι τα πιο "χωματινα" απο τα στρηταδικα λαστιχα που βγαζουν πολλα χιλιομετρα. Εγω εχω φορεσει ενα πισω μονο, το οποιο το εχω ακομη για ταξιδια εκτος Ελλαδας, και ειχα εκπλαγει απο την προσφυση που εβρισκε σε δυσκολο τεραιν (πχ σαθρη ανηφορα) με λιγο χαμηλοτερη πιεση. Πληροφοριακα, τετοια ειχε ο Παντελης @stavrouliasp στο Αφρικα 750 φετος το καλοκαιρι στο ταξιδι στην Ασια που ειχε και πολυ χωμα. Σε μεσαια on-off το πισω θα βγαλει ανετα 20000χμ και ειναι μια καλη επιλογη για μακρινα ταξιδια οπως το δικο μας αν δεν προβλεπεται πολυ λασπη/αμμος (που εμεις βεβαια συναντησαμε..)

ΥΓ Το δικο μου τοχω στοκαρισμενο με 8000χμ και δεν εχει καν ραγαδες πουθενα, ειναι το πως θα κατσει σε καποιον.
Α γεια σου, αυτο προσπαθω να πω αλλα οι λελοι εκει, ανενδοτοι :D
Το οτι παρουσιαζουν αστοχιες ναι ειναι λυπηρο :(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γιάννη εδώ κουβέντα κάνουμε, ανταλάσσοντας απόψεις/εμπειρίες.
Δεδομένο ότι τέτοιο ποσοστό αστοχίας, είναι απαράδεκτο στις μέρες μας! Απαράδεκτος έλεγχος ποιότητας παραγωγής, ειδικά από μια μεγάλη εταιρεία όπως η Μέτζε ! Δε μιλάμε για νέα στο χώρο με φτηνά προϊόντα που προσπαθεί να βρει τη θέση της στην αγορά! Για Metzeler κουβεντιάζουμε!
Αυτό που λες ότι επιμένουμε, να είναι χωρίς λόγο?
ΟΚ τα τουράνς είναι με όσα πλεονεκτήματα λέτε με το Γιώργη τον αγαπητό. Δε διαφωνώ ότι τα έχουν.
Εκείνο που λέω είναι ότι πλέον, κι άλλα λάστιχα που μοιάζουν κάπως αλλιώς (εντελώς ασφάλτινα τα λέτε...), εχουν επίσης καλή συμπεριφορά και βρίσκουν πρόσφυση όπως τα τουράνς, στο στεγνό χώμα!
Τα εντελώς ασφάλτινα της κατηγορίας, είναι πλέον τα Michelin Pilot 4, Dunlop Road Smart 3 κλπ. Εκεί θα συμφωνήσω, δεν κάνουν στο χώμα.
Τα άλλα (trailsmart, AnakeeII & III, Next, Pirelli κλπ) κάνουν στο στεγνό χώμα, ότι και τα τουράνς. Μη σας φαίνεται περίεργο. Το λέω συγκρίνοντας το ίδιο μηχανάκι, με ίδιο αναβάτη και μάλιστα στους ίδιους ακριβώς δρόμους με αντίστοιχες συνθήκες! Το μόνο που άλλαξε ήταν τα λάστιχα.
Προσπαθώ να σου βγάλω τον πόνο ρε φίλε και να βάλεις κάποιο άλλο λάστιχο, χωρίς φόβο μη μείνεις σε μια σαθρή ανηφόρα.
Αφού δεν έμεινα εγώ στη Χαλκιδική, στη Γκιώνα , στον Πατέρα και στα Γεράνεια, πώς θα μείνεις εσύ ;:cool:
Χαλάρωσε και βάλε όποιο θες από αυτά που λέμε. Μια χαρά θα είσαι ;)
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Τεο εβγαλε επισης η Πιρελι το str rally νεο ελαστικο για το οποιο ακουγονται καλα λογια για μεικτη χρηση 50/50 και αποδοση χλμ ! Λιγο παραπανω τακουνι απο το mt90 με την διαφορα οτι βγαινει σε πολλες διαστασεις πλεον για ολα τα μηχανακια
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
ΟΚ τα τουράνς είναι με όσα πλεονεκτήματα λέτε με το Γιώργη τον αγαπητό. Δε διαφωνώ ότι τα έχουν.
Εκείνο που λέω είναι ότι πλέον, κι άλλα λάστιχα που μοιάζουν κάπως αλλιώς (εντελώς ασφάλτινα τα λέτε...), εχουν επίσης καλή συμπεριφορά και βρίσκουν πρόσφυση όπως τα τουράνς, στο στεγνό χώμα!
Τα εντελώς ασφάλτινα της κατηγορίας, είναι πλέον τα Michelin Pilot 4, Dunlop Road Smart 3 κλπ. Εκεί θα συμφωνήσω, δεν κάνουν στο χώμα.
Τα άλλα (trailsmart, AnakeeII & III, Next, Pirelli κλπ) κάνουν στο στεγνό χώμα, ότι και τα τουράνς. Μη σας φαίνεται περίεργο. Το λέω συγκρίνοντας το ίδιο μηχανάκι, με ίδιο αναβάτη και μάλιστα στους ίδιους ακριβώς δρόμους με αντίστοιχες συνθήκες! Το μόνο που άλλαξε ήταν τα λάστιχα.
Φιλτατε Θοδωρη, μακαρι ναναι οπως τα λες ωστε και τα καινουργια "πιο στρηταδικα" on-off λαστιχα να βρισκουν παρομοια προσφυση με τα Tourance στο στεγνο χωμα. Παντως απο τα λαστιχα που αναφερεις πιο πανω, τα Anakee III σιγουρα δεν εχουν παρομοια προσφυση με τα Tourance στο χωμα, ταχουν βαλει πανω αρκετοι Τρανσαλπαδες και εχουν αναφερει σχετικα (αυτο σε αντιθεση με τα Anakee II που ειναι σχετικα μια χαρα). Για τα αλλα δεν ξερω.

Να προσθεσω επισης οτι στην προσφυση παιζει σαφως ρολο και το μηχανακι και η ροπη του, για παραδειγμα ενα 1200GS με τη ροπη του και τη λειτουργια του boxer μπορει να βρει προσφυση με τετοια λαστιχα εκει που ενα μεσαιο on-off δε μπορει. Το παρατηρησα αυτο και με το Αφρικα 1000 οπου με ΜΤ90 λαστιχα μπηκα σε δυσκολα χωματα το καλοκαιρι και σε κατι πολυ αποτομα ανηφορια με "ξελασπωσε" η ροπη που εχει απο χαμηλα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για εμένα όλα αυτά είναι το ίδιο στο χώμα.......δηλαδη χάλια!:D
Στην πρώτη δυσκολία καληνύχτα πρόσφυση, ιδίως αν είσαι λίγο φορτωμένος....το μπροστά δεν υπάρχει!
Εγώ δεν μπορώ να κρίνω αυτά τα ελαστικά στο χωμα....γιατι τα αδικώ!
Εξάλλου το πρόβλημα το βγάζουν από την ασφαλτινη χρήση τους!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλτατε Θοδωρη, μακαρι ναναι οπως τα λες ωστε και τα καινουργια "πιο στρηταδικα" on-off λαστιχα να βρισκουν παρομοια προσφυση με τα Tourance στο στεγνο χωμα. Παντως απο τα λαστιχα που αναφερεις πιο πανω, τα Anakee III σιγουρα δεν εχουν παρομοια προσφυση με τα Tourance στο χωμα, ταχουν βαλει πανω αρκετοι Τρανσαλπαδες και εχουν αναφερει σχετικα (αυτο σε αντιθεση με τα Anakee II που ειναι σχετικα μια χαρα). Για τα αλλα δεν ξερω.

Να προσθεσω επισης οτι στην προσφυση παιζει σαφως ρολο και το μηχανακι και η ροπη του, για παραδειγμα ενα 1200GS με τη ροπη του και τη λειτουργια του boxer μπορει να βρει προσφυση με τετοια λαστιχα εκει που ενα μεσαιο on-off δε μπορει. Το παρατηρησα αυτο και με το Αφρικα 1000 οπου με ΜΤ90 λαστιχα μπηκα σε δυσκολα χωματα το καλοκαιρι και στα δυσκολα ανηφορια με "ξελασπωνε" η ροπη που εχει απο χαμηλα.
όλα σωστα Γιώργη ;)
είδες είπα για τα ΙΙ τα Anakee κι όχι τα ΙΙΙ (που αναφέρθηκαν παρεμπιπτόντως).
Επίσης αναφέρομαι στο R1200 GS σε κάθε περίπτωση, με όλα τα πλεονεκτήματα που λες.
Τώρα αυτό το "τα καινουργια "πιο στρηταδικα" on-off λαστιχα να βρισκουν παρομοια προσφυση με τα Tourance στο στεγνο χωμα" ο καθένας το νιώθει και το λέει διαφορετικά. Συγκρίνω τα παλιά πολύ καλά Metzeler tourance με τα νεότερα Dunlop Trailsmart & Bridge A40 , που όντως έχω κινηθεί στους ίδιους δρόμους (στεγνό χώμα) με τον ίδιο τρόπο. Δε μου έλλειψαν τα "πιο χωματερά" - όπως φαίνονται- Metzeler.
Την έλλειψη πρόσφυσης αυτή, την ένιωσα με τα Dunlop RoadSmart II ας πούμε. Έτσι για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Πάντως κι εγώ με τα Tourance είμαι πολύ ευχαριστημένος γενικότερα και δεν μου έχει κάτσει η στραβή ευτυχώς.. Όμως δεν υπερτερεί σε κάτι σε σχέση με αλλά ελαστικά που έχω δοκιμάσει παρά μόνο στο ότι βγάζει περισσότερα χλμ. Ενώ η αλήθεια είναι ότι τα ξανά προτίμησα σε σχέση με τα Dunlop trailsmart = λαστιχάρα η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι τα Dunlop σε βατούς χωματόδρομους ήταν 2 κλικ πάνω από το tourance περιέργως.. Στη δε άσφαλτο μακραν καλύτερα τα Dunlop αλλά από τις 12.000 και με δικάβαλα πέταμα.. Άρα το μόνο που ξεχωρίζουν για εμένα είναι σε όλα καλά αλλά υπερτερούν στα χλμ και μην σου κάτσει...!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
:DΒασιλη καλα που ειπες για τα τρειλσμαρτ στο χωμα, γιατι θα με περνανε για ουφο.
Συμφωνω απολυτα με Μπιλυ @BillyGs
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Απλά είναι λίγο άδικο να βάζουμε στο χώρο του χώματος απόψεις για τα γενικότερης χρήσης ελαστικά και είναι εύκολο να παρεξηγηθούμε.. Η συζήτηση γίνετε για το πως συμπεριφέρονται σε έναν χωματόδρομο που θα συναντήσουμε σε μια βόλτα μας ασφαλτινη ή στις διακοπές μας πχ και όχι να τα βάζουμε επειδή θα κάνουμε και χώμα με αυτά.. Πέρυσι στις διακοπές μου αναγκαστικά έκανα χωματόδρομους δικάβαλος μεν όχι φορτωμένος δε όπως εσυ @forester ή ο @gsmaniac που γνωρίζω.. Εμένα λοιπόν μου φάνηκαν πολύ καλύτερα τα Dunlop από ότι τώρα στο advonride τα tourance που ήμουν και μονός..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντα σ αυτό το πλαίσιο μιλάμε Βασίλη. Κι ο Γιάννης γι αυτό τα θέλει, γιατί στην Κρήτη βρίσκεις χώμα και 3 και λίγο...
Κανείς δε μιλάει για χωμάτινη χρήση. Απλώς, όταν πας διακοπές, ή είσαι στην επαρχία και βολτάρεις συνεχώς, θα βρεις και χώμα πολύ συχνά.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Μιας που αναφέρθηκε παραπάνω,
Να προσθεσω και γω την ευχαριστη εκπληξη σιγουριας του Trailsmart σε στεγνο χωμα.
Ειλικρινά ειναι άξιο αναφορας.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Τι λέει το συγκεκριμένο λάστιχο για απλά περάσματα από χώμα, όχι κάτι εξτριμ?
 
Top Bottom