ΝΟΡΒΗΓΙΑ, NORDKAPP 2016 - Κυνηγώντας την άκρη του κόσμου

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Όπως είπαμε πολλές φορές μέχρι τώρα, για τα όρια ταχύτητας θα σας μιλήσω αργότερα… (μην κοιτάτε το κοντέρ)







και με την ειδοποιητική ταμπέλα για ραντάρ, στα φρένα :)

 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Φτάσαμε νωρίς και μέναμε στην πόλη μέσα στο κέντρο του Ροβανιέμι. Αφού τακτοποιηθήκαμε στο δωμάτιο, πήραμε τις μηχανές να πάμε στο χωριό του Άι-Βασίλη που βρίσκονταν στα 7 km από το κέντρο.

Ήμουν ενημερωμένος για το τι θα δω οπότε δεν εξεπλάγην από την τουριστική υφή του θέματος και τις τρελά υψηλές τιμές μέσα στο χωριό. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν ήταν η περίοδος που ενδείκνυται για εκεί, ίσως είναι να σα λες θα πάω Μύκονο το χειμώνα, ίσως το χειμώνα να είναι πραγματικά μαγικά, με το χιόνι και όλες τις δραστηριότητες που προσφέρονται, αλλά τώρα δε με εντυπωσίασε καθόλου. Ωστόσο σαφώς και αξίζει να περάσει κανείς από εκεί για την εμπειρία.













 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Αφού το γυρίσαμε όλο επιστρέψαμε στο κέντρο του Ροβανιέμι. Εκεί φάγαμε πολύ ωραία σε μια αλυσίδα που έχουν εκεί εν ονόματι Amarillo και είναι σε στιλ Fridays.
Rovaniemi κέντρο:





 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
16η Ημέρα 16/7: Rovaniemi – Kuopio 500 km



Η μοναδική μέρα του ταξιδιού στις 22 ημέρες, που η βροχή ήταν μαζί μας όλη μέρα :)
Ε, εντάξει, το να γυρίσεις όλη στη Σκανδιναβία με 15 λεπτά βροχής, μάλλον είναι για βιβλίο Γκίνες οπότε έπρεπε μια μέρα να μας βρέξει.

Σήμερα αφήσαμε τον αρκτικό κύκλο και μαζί του τις λευκές νύχτες. Ωστόσο ακόμα και κάτω από αυτόν, και για πάνω 800 km νοτιότερα, η διάρκεια της νύχτας είναι ελάχιστη, 1-2-3 ώρες μόνο.

Βροχούλα, αδιάβροχα από την αρχή, και ξεκινάμε. Εδώ να σημειώσω ότι κοντέψαμε να μηνούμε από βενζίνα, και αυτό γιατί τα περισσότερα βενζινάδικα είναι μέσα στα χωριά/πόλεις και όχι πάνω στον κεντρικό δρόμο, δεν το ξέραμε με αποτέλεσμα να λέμε άντε θα βρούμε παρακάτω, άντε παρακάτω, μέχρι που φτάσαμε στο τσακ.



















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
17η Ημέρα 17/7: Kuopio – Helsinki, 400km



Σήμερα ο προορισμός μας σηματοδοτεί την τελευταία μας διανυκτέρευση στη Φινλανδία και κατά συνέπεια στη Σκανδιναβία. Ελσίνκι λοιπόν. Επίσης από αύριο συνεχίζω μονοκάβαλος αφού από Ελσίνκι αύριο πρωί η Antonia θα επιστρέψει αεροπορικώς Αθήνα όπως ήταν αρχικά προγραμματισμένο.

Ξεκινήσαμε με καλό καιρό και ωραίες θερμοκρασίες.







Για πρώτη φορά ξανά μετά από πολλές μέρες είδαμε διπλό διάζωμα στο δρόμο!

 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Από εδώ και κάτω μέχρι Ελσίνκι, ο δρόμος δεν παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και τα χιλιόμετρα είναι περισσότερο διαδικαστικά.













 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Το Ελσίνκι είναι μια πολύ όμορφα δομημένη πρωτεύουσα, με εντυπωσίασε και το κατατάσσω πολύ ψηλά στη λίστα ομορφιάς πρωτευουσών. Και πάλι λόγω του ότι φτάσαμε αρκετά νωρίς, είχαμε χρόνο να περπατήσουμε την πόλη. Πάντα πίστευα ότι τις πόλεις μέσα αν δεν τις περπατήσεις δεν μπορείς να τις γνωρίσεις. Ευτυχώς κι εδώ ο καιρός μας έκανε όσο μεγαλύτερο δώρο μπορούσε, θερμοκρασίες γύρω στους 22 και γαλανός ουρανός.

Δείτε κτίρια. Όταν δεν κάνεις το τραγικό λάθος να αντικαταστήσεις τα παλαιά κλασικά κτίρια με κακόγουστα κουτιά που απλά θα εξυπηρετήσουν περισσότερο κόσμο, αυτό που θα δείτε παρακάτω είναι οπτικά το αποτέλεσμα.



















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
18η Ημέρα 18/7: Helsinki – Tallinn, (μόνο ferry)

Σήμερα το πρωί θα αποχαιρετήσουμε την πανέμορφη Σκανδιναβία, την Antonia που θα πετάξει για Αθήνα, και ο Νίκος κι εγώ θα πάρουμε το καράβι για να περάσουμε απέναντι Εσθονία - Τάλλιν. Είχαμε άνεση στο χρόνο αφού η πτήση της Antonia και ο καράβι μας αναχωρούσαν περί τις 13:00 οπότε με την ησυχία μας ετοιμαστήκαμε.

Εδώ αποχαιρετούμε την Antonia o οποία στάθηκε για πάνω από 6.000km “παλικάρι” ως συνεπιβάτης και ακολούθησε ακούραστη για 2 εβδομάδες χωρίς καμία ημέρα ξεκούρασης ενδιάμεσα, το γύρο της Σκανδιναβίας.

“Καλή πτήση, θα σε δω σπίτι σε 5 μέρες” :)



 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Σήμερα όπως σας είπα και προηγουμένως, δεν έχει οδήγηση, μόνο καράβι. Η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόμασταν. Είμαστε 17 ημέρες πάνω στις μηχανές από το πρωί μέχρι το απόγευμα στην καλύτερη, με ημέρες ενδιάμεσα που έπρεπε να καλύψουμε πάνω από 700km και το σώμα ζητούσε λίγη ξεκούραση. Θα μου πεις, “τι λες ρε δικέ μου, είσαι με GS και μιλάς για κούραση; που να πήγαινες και με βέσπα που πήγαν άλλοι”. Εντάξει, αν πήγαινα με κάτι άλλο όχι τόσο άνετο σίγουρα θα ήθελα παραπάνω μέρες, εκτός κι αν ήμουν νεότερος :)

Μετά από περίπου 2,5 ώρες πλεύσης, εμφανίζεται το λιμάνι του Tallinn



Κατά τις 17:00 ήμασταν ξενοδοχείο. Μπανάκι και περπάτημα στην παλιά πόλη του Tallinn.





















 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Ομολογώ ότι η παλιά πόλη του Τάλλιν ήταν πραγματικά εντυπωσιακή, όπως άλλωστε ήμουν πληροφορημένος, όλες οι παλιές πόλεις των βαλτικών έχουν κάτι ιδιαίτερο να δώσουν.

Και μια πανοραμική από την κεντρική της πλατεία.



Παρόλο που η περιήγηση στην πόλη του Τάλλιν ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, σήμερα εγώ αισθανόμουν μια ψυχική πτώση. Ήταν νομίζω το γεγονός του “Σκανδιναβία - τέλος”. Σήμερα αισθάνθηκα για πρώτη φορά έντονα την αίσθηση της επιστροφής. Αν και ήξερα ότι έχουμε ακόμα πολλά να δούμε, ήμασταν ακόμα πολύ ψηλά, βόρεια στην Ευρώπη, έχουμε ακόμα να διασχίσουμε κάθετα όλη την Ευρώπη, ήμουν πεσμένος. To “Goodbye Scandinavia” μου έπεσε βαρύ. Δεν πειράζει, είπα, αύριο θα ξεκινήσει καινούρια μέρα και θα πάρω πίσω την ενέργεια που μου έλειπε σήμερα. Καληνύχτα από Tallinn…
 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
19η Ημέρα 19/7: Tallinn – Kaunas, 575km



Η μέρα ξεκίνησε όμορφα, με θετική ενέργεια και με διάθεση. Θα διασχίσουμε τις βαλτικές με προορισμό το Κάουνας της Λιθουανίας. Σήμερα επίσης η μέρα είχε άλλο ένα ευχάριστο γεγονός, στο Κάουνας θα συναντηθούμε τον φίλο Αντώνη (@moby_gr) ο οποίος ανεβαίνει από Ελλάδα για Φινλανδία - Nordkapp - Νορβηγία, το ανάποδο δηλαδή από αυτό που κάνουμε εμείς.



Βγαίνοντας από την πόλη του Τάλλιν











 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Βγήκαμε το απόγευμα βόλτα και βέβαια να συναντήσουμε τον Αντώνη. Πρώτα πήγαμε μία από την εμπορική πλευρά του δρόμου (αντίθετα από την παλιά πόλη). Εντωμεταξύ πριν βγούμε έπιασε μια βροχή αλλά ευτυχώς σταμάτησε με το που βγήκαμε.













 

Strats

Μέλος
Περιοχή
Γλυφάδα
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Fat Black Panther
Και εδώ η μεγάλη συνάντηση! Ο φιλαράκος μου ο Αντώνης γνωστός σε πολλούς ως @moby_gr ή ακόμα καλύτερα και ως Μομπις χεχεχε :) Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να συναντιέσαι με έναν φίλο μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από τη βάση σου. Ο Αντώνης όπως σας είπα πριν, ανεβαίνει τις Βαλτικές, θα περάσει απέναντι Ελσίνκι, θα ανέβει Φινλανδία, Nordkapp, και θα κατεβεί τη Νορβηγία. Το ανάποδο δηλαδή από αυτό που κάναμε εμείς. Σχετικά με αυτό το “δίλημμα” θα σας μιλήσω μετά.






Καθίσαμε στην παλιά πόλη σε ένα παραδοσιακό τοπικό εστιατόριο και φάγαμε μια σούπα σε σκεύος από ψωμί, ήταν εντυπωσιακό

 
Top Bottom