Νέα ΚΤΜ 890cc για το 2020

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
μου άρεσε η ιδέα, έχω SC project και απλά ξεβίδωσα την βίδα και με λίγο ελαφρύ χτύπημα βγήκε ο σιγαστήρας
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εριξε τσίπουρο αντί για νερό κ άρπαξε περισσότερο
Ήταν καινούριο μηχανάκι είπε
Και προσέχτε
Όταν παραδίδει ο πωλητής μηχανάκι έχει ένα τσεκ Λιστ
Στο τσεκ Λιστ είναι κ το σφίξιμο στα κολάρα στα σωληνάκια τησ βενζίνης
Κάποιο σωληνάκι δεν είχε σφιχτει .... Το έχω ξαναδεί στο 790 σε άλλο βίντεο ήταν χαλαρά τα σωληνάκια ,λασκα

Sent from my 4087U_EEA using Tapatalk
εκεί κάτω που έκαιγε (αναμεσα σε ποδιά και κινητήρα και ο τρόπος που έκαιγε (αργά και βασανιστικά) μοιάζει περισσότερο για ανάφλεξη από λάδια που πεφτανε στην εξατμιση και ίσως σε συνδυασμο με φύλλα που έχουν μείνει εκεί μέσα παρά σε φωτιά από καύσιμο. θεωρώ πως αν ήταν φωτιά από διαρροή βενζινης θα είχε γίνει φλαμπε αρκετά πιο γρήγορα, όπως έγινε στο τέλος που το άφησε πλάγια και βγήκε βενζίνη από την υπερχείλιση..

Στο άλλο σχετικά με τον πίδακα καυσίμων, 99.9% οφείλεται σε τσακισμένο σωληνάκι εξαερισμού του τεποζιτου κατά το βάλε βγάλε σε συνδυασμό με υψηλές θερμοκρασίες.

κάποια πράγματα οφείλονται στο QC της KTM (ή την αποφαση να χρησιμοποιουν πλαστικους συνδέσμους καυσιμου αντι για μεταλλικους), κάποια άλλα στα μαστόρια και φυσικά πάντα θα υπάρχει και ο παράγοντας γκαντεμιά
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Λαδια πάνω στην εξάτμιση παίρνουν πιο δύσκολα. Υποθέτω ότι ήταν βενζίνη πάνω σε βρεγμένα φύλλα ανακατεμένα με λάσπη από διαρροή του ρεζερβουάρ. Υποθέτω πάντα...λόγω εμπειρίας από φωτιές που έχω πάει σε βρεγμένα κλαδιά μόνο με βενζίνη παίρνουν... Αν είχε προσπαθήσει να το γεμίσει χώμα πιθανόν να το έσωζε. Έχουμε σβήσει δέντρα ολόκληρα μόνο με βρεγμένο χώμα. ( αφού πρώτα τα κόβουμε)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λαδια πάνω στην εξάτμιση παίρνουν πιο δύσκολα. Υποθέτω ότι ήταν βενζίνη πάνω σε βρεγμένα φύλλα ανακατεμένα με λάσπη από διαρροή του ρεζερβουάρ. Υποθέτω πάντα...λόγω εμπειρίας από φωτιές που έχω πάει σε βρεγμένα κλαδιά μόνο με βενζίνη παίρνουν... Αν είχε προσπαθήσει να το γεμίσει χώμα πιθανόν να το έσωζε. Έχουμε σβήσει δέντρα ολόκληρα μόνο με βρεγμένο χώμα. ( αφού πρώτα τα κόβουμε)...
Εμένα μου έκανε εντύπωση εκεί που το έχουν ρίξει κάτω γιατί δεν του έριχναν χούφτες με λάσπη που είχε μπόλικη εκεί. Μήπως έπνιγαν το οξυγόνο στη φωτιά. Υποθέτω φοβήθηκαν την έκρηξη και η αλήθεια είναι κανένα μηχανάκι δεν αξίζει τη ζωή σου.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Εμένα μου έκανε εντύπωση εκεί που το έχουν ρίξει κάτω γιατί δεν του έριχναν χούφτες με λάσπη που είχε μπόλικη εκεί. Μήπως έπνιγαν το οξυγόνο στη φωτιά. Υποθέτω φοβήθηκαν την έκρηξη και η αλήθεια είναι κανένα μηχανάκι δεν αξίζει τη ζωή σου.
Προφανως επικρατησε τετοιος πανικος (κατανοητο), που δεν το σκεφτηκε κανενας...κριμα :(
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Λαδια πάνω στην εξάτμιση παίρνουν πιο δύσκολα. Υποθέτω ότι ήταν βενζίνη πάνω σε βρεγμένα φύλλα ανακατεμένα με λάσπη από διαρροή του ρεζερβουάρ. Υποθέτω πάντα...λόγω εμπειρίας από φωτιές που έχω πάει σε βρεγμένα κλαδιά μόνο με βενζίνη παίρνουν... Αν είχε προσπαθήσει να το γεμίσει χώμα πιθανόν να το έσωζε. Έχουμε σβήσει δέντρα ολόκληρα μόνο με βρεγμένο χώμα. ( αφού πρώτα τα κόβουμε)...
Δεν είναι κακή ιδέα να κουβαλάει κάποιος ένα μικρό πυροσβεστήρα. Ειδικά στα ελληνικά δάση. Κάτι τέτοιο πχ :
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλα να χαλανε που και που, αμα βγει και βρωμα οτι αναβουνε, ποιος το σωνει...:eek:
Το ίδιο μοτέρ φοράτε...
Το νου σου... :secret:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ψαχνομαι ηδη για αυτοματη πυροσβεση...κινα μερια...θα την πατενταρω και θα χεστουμε στο ταληρο... :friendship:
Νομίζω συμφέρει καλύτερα να παίρνεις μαζί σου τον Γιάννη Kardabix ... :roflmao:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εμένα μου έκανε εντύπωση εκεί που το έχουν ρίξει κάτω γιατί δεν του έριχναν χούφτες με λάσπη που είχε μπόλικη εκεί. Μήπως έπνιγαν το οξυγόνο στη φωτιά. Υποθέτω φοβήθηκαν την έκρηξη και η αλήθεια είναι κανένα μηχανάκι δεν αξίζει τη ζωή σου.
Εγώ νομίζω ότι είναι τέτοιος ο σχεδιασμός της μοτοσυκλέτας με τα ντεπόζιτα να περικλείουν το μοτέρ που δεν υπήρχε τρόπος να πνίγει η φωτιά μόνο με χώμα ή λάσπη, δεν θα έφτανε στο εσωτερικό του μοτέρ.
Εδώ δεν φαίνοταν καλά καλά εκεί μέσα, μέχρι τουλάχιστον να πάρει καλά. Μετά λιώσαν και τα ντεπόζιτα και καληνύχτα.

Να μη σου τύχει λοιπόν...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Φωτιά από λάδι δεν υπάρχει περίπτωση να σβήσει με αυτόν τον τρόπο, εκτός αν βρεις λασπόλακκο και το ρίξεις μέσα να "πνιγεί" μέχρι κάποιο ύψος.

Κρίμα το μηχανάκι, πιθανότητα ανθρώπινου λάθους (αν δεν κάνω λάθος λέει πριν από 350 χλμ είχε κάνει σέρβις) μεγάλη αλλά δεν έζησε και τίποτα πλαστικό για να μπορείς να το αποδείξεις.
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
Μπορεί να λέει κάτι μπορεί και τπτ αλλά ο ίδιος αγόρασε πάλι 890 R όποτε πιθανότατα το λάθος να αναγνωρίστηκε είτε από τον αντιπρόσωπο είτε από την ίδια την εταιρία
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Επειδή το τράβηξε βίντεο μπορεί να την έπιασε το φιλότιμο την αντιπροσωπεία και να του έκανε καμιά έκπτωση...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Εγώ νομίζω ότι είναι τέτοιος ο σχεδιασμός της μοτοσυκλέτας με τα ντεπόζιτα να περικλείουν το μοτέρ που δεν υπήρχε τρόπος να πνίγει η φωτιά μόνο με χώμα ή λάσπη, δεν θα έφτανε στο εσωτερικό του μοτέρ.
Εδώ δεν φαίνοταν καλά καλά εκεί μέσα, μέχρι τουλάχιστον να πάρει καλά. Μετά λιώσαν και τα ντεπόζιτα και καληνύχτα.

Να μη σου τύχει λοιπόν...
Αν δεν κάνω λάθος για τα 950/990 που έχουν αντίστοιχης σχεδίασης ντεπόζιτο,
κάτι ανάλογο δεν έχει καταγραφεί.
Οπότε το ερώτημα είναι: πως / γιατί προέκρυψε αυτό το γεγονός και κατ' επέκατση αν μπορεί να προληφθεί...
/// Β
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν δεν κάνω λάθος για τα 950/990 που έχουν αντίστοιχης σχεδίασης ντεπόζιτο,
κάτι ανάλογο δεν έχει καταγραφεί.
Οπότε το ερώτημα είναι: πως / γιατί προέκρυψε αυτό το γεγονός και κατ' επέκατση αν μπορεί να προληφθεί...
/// Β
Σαφώς, εγώ το έγραψα για το θέμα της κατάσβεσης και πόσο δύσκολο είναι λόγω του σχεδιασμού της μοτοσυκλέτας.

Υπήρξαν και άλλες μοτοσυκλέτες με αντίστοιχο θέμα, πχ το πρώτο Caponord 1000 όπου ο πλαστικός ταχυσύνδεσμος βενζίνης έσπαγε και η βενζίνη έκανε ντουζ όλο το μηχανάκι. Υπήρξαν μερικά φλαμπέ caponord τότε, μου έτυχε και στο δικό μου αλλα ευτυχώς δεν ήταν ζεστό το μηχανάκι και δεν έπαθα ζημιά.
 
Top Bottom