Νέα και βελτιωμένη Shell V-Power Unleaded 98

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Είχα υπολογίσει παλιότερα ότι η πραγματική τιμή της βενζίνης είναι περίπου 10 με 20% μεγαλύτερη από την αναγραφόμενη
Ο υπολογισμός είχε γίνει με βάση τα χιλιόμετρα που έβγαζε το ΤDΜ από τέρμα γεμάτο ως τη ρεζέρβα
240-260 χλμ Ελλάδα που γίνονταν κοντά 300 εξωτερικό
Κρατήστε το αυτό


Σήμερα έφυγα απ τη δουλειά με κακή διάθεση λόγω κάποιον προβλημάτων που αντιμετώπισα
Σταματάω σε τυχαίο πρατήρειο σελ, Πρωτοπαπαδάκη.
Ο πιτσιρικάς δείχνει πολύ καλό παιδί και μορφωμένο και για χάρη του αφήνω να μου βάλει από την ακριβή που είναι σε προσφορά
μόνο 20 λεπτά το λίτρο παραπάνω (τι λέγαμε? 10 με 20%)

Τώρα όποιος έχει βασικές γνώσεις μοτοσυκλέτας ξέρει ότι μια τέτοια βενζίνη δεν πρέπει να έχει καμία διαφορά σ ένα κινητήρα όπως του TDM
παλιότερα δηλαδή που είχα βάλει 100άρα ΒΡ δεν είχα δει καμία απολύτως διαφορά

Αμ δε....
Κάρι χαζομπερδέματα χαμηλά εξαφανίστηκαν
το μηχανάκι ανεβάζει στροφές πολύ πιο εύκολα
ενώ ο δείκτης βενζίνης δεν έδειξε να καταλαβαίνει τη διαφορά στην ποσότητα

Είναι σαφές ότι το εν λόγω πρατήρειο έκανε τη δουλειά του
Είναι όμως και ΣΙΓΟΥΡΑ.... Κατρουλιό αυτό που μας πουλάνε για απλή αμόλυβδη

2024 κι ακόμα συζητάμε για αυτά τα σκ.....????
-----------------------------------------


υγ
Οφείλω να το πω Πριν μερικά χρόνια έβαλα καθαρή και βενζίνη στην Ελλάδα (καμία σχέση με τις άλλες)
Στην κυριούλα που έχει αυτό το πρατήρειο
Καλή της ώρα
(κουφό το ξέρω)
 
Τελευταία επεξεργασία:

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Εεε????

Αν κατάλαβα καλά, μιλάς μόνο για την ποιότητα. Τιμή ανα λίτρο και χλμ ανα τεπόζιτο μάλλον είναι περιτές πληροφορίες στο μύνημα σου, μιας και ο όγκος (λίτρα) θεωρείτε 1 πρός 1, άσχετα αν είναι νοθευμένη η βενζίνη.
 

christos992

Μέλος
Όνομα
Xρηστος
Μοτό
multistrada1000ds
Σε κανένα ταξίδι μου στο εξωτερικό δεν έχω παρατηρήσει ούτε καλύτερη απόδοση ούτε και μεγαλύτερη αυτονομία.

Αν έχουν καλύτερες βενζίνες έξω, αυτό θα μπορούσαμε να το δούμε αν λυθούν κινητήρες και δούμε τις επικαθήσεις.

Επίσης, ποτέ δεν έχω καταλάβει πώς κάποιος όταν βάζει βενζίνη στο εξωτερικό με τη θέασή της (δεδομένου ότι τη βάζουν οι αναβάτες και όχι υπάλληλος όπως εδώ) και μόνο καταλαβαίνει ότι είναι πεντακάθαρη:thinking:
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Σε δύο ταξίδια που έχω κάνει εξωτερικό με μηχανή, διαπίστωσα διαφορά και στην απόδοση και στην κατανάλωση. Ο κινητήρας ήταν πιο smooth και με μεγαλύτερη διάθεση να στροφάρει. Επίσης ανά γέμισμα, έβγαζα και περισσότερα χλμ σε ορεινό στροφιλίκι, μιας και σε αυτοκινητοδρόμους πήγαινα με πολύ μικρότερη ταχύτητα απ'ότι στην Ελλάδα, λόγω τρομερής αστυνόμευσης και δεν γίνεται να υπάρξει σύγκριση. ΜΙλάω για Ελβετία. Ιταλία που έκανα ανεφοδιασμό δεν καταλαβα απολύτως καμία διαφορά για να πω του στραβού το δίκιο.
 

angelthing

Μέλος
Περιοχή
Καπ' κατ
Όνομα
Angelos
Μοτό
CRF300L, F700GS
Εκτός ΕΕ (π.χ. σε ορισμένες Βαλκανικές χώρες) πέρα από τη διαφορά στην τιμή δεν υπάρχει και πρόσθετη βιοαιθανόλη. Αν βάλει κανείς βενζίνη στη Σερβία και πολύ περισσότερο στη Βοσνία σαφέστατα καταλαβαίνει διαφορά και στην τσέπη του και στα χιλιόμετρα ανά γέμισμα.
Τα τελευταία χρόνια ιδιαίτερα που περνάω το μισό μου χρόνο στη Σερβία λόγω του MotoCamp Serbia το έχω εμπεδώσει αυτό καλά και με μηχανές και με αυτοκίνητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εκτός ΕΕ (π.χ. σε ορισμένες Βαλκανικές χώρες) πέρα από τη διαφορά στην τιμή δεν υπάρχει και πρόσθετη βιοαιθανόλη. Αν βάλει κανείς βενζίνη στη Σερβία και πολύ περισσότερο στη Βοσνία σαφέστατα καταλαβαίνει διαφορά και στην τσέπη του και στα χιλιόμετρα ανά γέμισμα.
Τα τελευταία χρόνια ιδιαίτερα που περνάω το μισό μου χρόνο στη Σερβία λόγω του MotoCamp Serbia το έχω εμπεδώσει αυτό καλά και με μηχανές και με αυτοκίνητο.
Τα τελευταία χρόνια οι μηχανές δείχνουν στο καντράν και την κατανάλωση.
Κοιτάς το καντράν και διαβάζεις
-ΣΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΓΚ....ΛΟ

Εγώ το είχα υποψιαστεί σοβαρά όταν μιλούσαν για κατανάλωση στο ξένα φόρουμ
Έβλεπα ανθρώπους να γράφουν νούμερα που στην Ελλάδα θα λέγαμε ότι μας δουλεύει
Όταν όμως βλέπεις 20 30 νοματαίους να λένε το ίδιο και να συμφωνούν?

Πριν 2 3 χρόνια πάλι είχα πάει Ολλανδία με το γιο μου
Βάλαμε την πιο φτηνή Αράλ που είχε στη Γερμανία Καμία σχέση και με τις άλλες χώρες (Αυστρία Ολλανδία Ουγγαρία κλπ)
Μετά προσπαθήσαμε να διατρέξουμε όσο πιο μεγάλη απόσταση μπορούσαμε
με γερμανική Βενζίνη.
 
Top Bottom