Νέος ποινικός κώδικας-Φυλάκιση χωρίς αναστολή για τις κλοπές

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Kαι 300 χρονια φυλακη να ηταν, μιλαμε για αερα κοπανιστο , γιατι πρωτα καποιος πρεπει να τους πιασει, πραγμα αδυνατο καθως ελαχιστες κλοπες γινονται εξω απο Εβερεστ...
Κοίτα το κράτος αυτή τη στιγμή ασχολείται με τον πόλεμο στην αναρχία
οπότε δεν προλαβαίνει !
Άσε που με το φρέντο καπουτσίνο με μαύρη ζάχαρη μισή κανέλα μισή σοκολάτα
στο χέρι είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις κλέφτη
οπότε πετάς κι ένα
Εμείς τους πιάνουμε αλλά οι δικαστές τους αμολάνε κι είσαι κομπλέ!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σωστα, τωρα καθαριζουν το φιλετο διπλα σε Κολωνακι και Λυκαβηττο απο τα ταραχοποια στοιχεια. Μια βολτα απο την περιοχη θα σας πεισει, τιμες πωλησεις διαμερισματαρων χαμηλοτερες και απο γερμανικο αυτοκινητο. Ηδη εχουν ξεκινησει οι "επενδυσεις", εχουν κλεισει καφετεριες και στεκια που για χρονια ολοκληρα γεμιζαν κοσμο, απο τι???

Εχει να περασει μοτοκινητη περιπολια απο το σπιτι και τα γυρω στενα πανω απο 5 χρονια. Ολο αραγμενους στις καφετεριες στο Παλατακι τους βλεπω. Στο Κορωπι δε μου γυρισαν τα ματια, επιαναν το ποστο στην πλατεια κατω απο τα δεντρα στις 9 το πρωι και ξανακαβαλαγαν στις 2, εκαναν μια βολτα και ξανα στο καρτερι για σουβλακια...

Τουλαχιστον κανουν ντου και μαζευουν ολους τους κλεφτες και τους τρομοκρατες απο τα Εξαρχεια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτι σχετικό...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Κάποιος είπε ποιο πάνω για το 80% είναι ξένοι ...ναι αν υπολογίσουμε ότι οι αλλοδαποί στην χώρα μας (ποια χώρα μας)είναι 1 εκ.ισως και παραπάνω και έχεις 100στην φυλακή και οι Έλληνες 9 εκ και έχεις 100στην φυλακή τότε μιλάμε για τρομακτικά ποσοστά στην εισαγωμενη εγκληματικότητα....
Επίσης δεν ξέρω πόσο δημοκρατικό είναι να κλειδώνονται σπίτι μου με σίδερο φράκτες πόρτες και παράθυρα....οποίος έχει πάει προς λατινικη αμερικη θα καταλάβει εκεί βαδίζουμε....τελικα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει δημοκρατία και ας έχω γυρίσει 99 χώρες....που θα πάει θα το καταλαβω
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Κάποιος είπε ποιο πάνω για το 80% είναι ξένοι ...ναι αν υπολογίσουμε ότι οι αλλοδαποί στην χώρα μας (ποια χώρα μας)είναι 1 εκ.ισως και παραπάνω και έχεις 100στην φυλακή και οι Έλληνες 9 εκ και έχεις 100στην φυλακή τότε μιλάμε για τρομακτικά ποσοστά στην εισαγωμενη εγκληματικότητα....
Επίσης δεν ξέρω πόσο δημοκρατικό είναι να κλειδώνονται σπίτι μου με σίδερο φράκτες πόρτες και παράθυρα....οποίος έχει πάει προς λατινικη αμερικη θα καταλάβει εκεί βαδίζουμε....τελικα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει δημοκρατία και ας έχω γυρίσει 99 χώρες....που θα πάει θα το καταλαβω
δηλαδή 9 εκ Έλληνες μείον 100 στη φυλακή ....το υπόλοιπο είναι όλοι εηκληματιες . Το ίδιο και οι ξένοι 1εκ μείον 100 στη φυλακή...και βγήκε το ποσοστό 80% ?????
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Kαλα , οτι υπαρχει τεραστιο ποσοστο ξενοφερτης εγκληματικοτητας στη χωρα ειναι αληθεια, απλα υπαρχει εδω και πολλαααα χρονια, αλλα φαινεται τοσα χρονια δεν μας πειραζε. Η συντριπτικη πλειοψηφια των αλλοδαπων εγκληματιων στην Ελλαδα οχι απλα δεν ειναι αλλοθρησκοι -γιατι εκει το παμε- αλλα ειναι και ομοδοξοι... Τι θες μαφιοζους απο χωρες της πρωην ΕΣΣΔ, τι θες απατεωνες απο Βουλγαρια, τι θες διαρρήκτες απο Ρουμανια... Αντε βαλτε και τους υπολοιπους Βαλκανιους μεσα -που δεν νομιζω οτι ασχολουνται με κλοπες- για να μη σας χαλασουμε το κεφι. Παντως δεν μας ηρθαν τα τελευταια χρονια απο βαρκες εξ ανατολας...
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Η εγκληματικότητα δεν έχει σχέση με την θρησκεία η αν θέλεις ελάχιστη.....το πρόβλημα ξεκίνησε από το 90 και σιγά σιγά ανεβαίνει απλά χτυπάει την πόρτα σε όλους και περισσότερους. Και αυτό το κάνει ζήτημα πρι συζήτηση και φυσικά αλλού είδους αντιμετώπιση και φυσικά όσο αυξάνεται η εγκληματικότητα τόσο θα γίνονται και σκληρότεροι οι νόμοι και σιγά σιγά θα έλθουμε πιο κοντά σε αυτό που βλέπουμε τώρα στη Γαλλία Γερμανία Αμερική κλπ κλπ.....και θα αναπολούμε τις ξέγνοιαστες μέρες που κοιμόμαστε με παράθυρο ανοικτό στην Αθήνα οι ποιο μεγάλοι θα τα θυμούνται
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Εχθές κάπου διάβασα ότι πιάσανε 37 αλλοδαπούς για ληστείες και τα σχετικά από Μάρκο.λιβυη.αλγερια και πόσα άλλα μέρη άραγε .....
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
δηλαδή 9 εκ Έλληνες μείον 100 στη φυλακή ....το υπόλοιπο είναι όλοι εηκληματιες . Το ίδιο και οι ξένοι 1εκ μείον 100 στη φυλακή...και βγήκε το ποσοστό 80% ?????
Από ότι έγραψες αφαιρούμε 100 που είναι μέσα και οι υπόλοιποι 8.9 είναι εγκληματίες; Μάλλον τα μπεδεψες λίγο
Άλλο ποσοστό είναι 100 σε ένα εκ .και άλλο ποσοστό 100 στα 9.εκ
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Διάβασα ένα άρθρο πριν ότι θέλανε να τους βάλουν σε ξερονήσια λέγανε κιναρις κλπ και τους την έπεσαν οι ΜΚΟ το Κατάρ η Σαουδική Αραβία κλπ....αλήθεια γιατί δεν τους στέλνουμε εκει;...
Και ναι ιστορία προσωπική..άρρωστος έπρεπε να πάει νοσοκομείο από το πλοίο.καμποσες ώρες υπήρχε το θέμα ότι το χώμα είναι ιερό και δεν μπορούν να το πατάνε αλοθρησκοι.., δεκαετία το 90 είτε το πιστεύετε είτε όχι....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ερώτησις: Η κατηγορία ΓΕΝΙΚΑ είναι για θέματα γενικού ενδιαφέροντος ή για θέματα που αφορούν γενικά τη μοτοσυκλέτα;
Έχω την αίσθηση πως το θέμα είναι ξένο προς το forum.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Εχθές κάπου διάβασα ότι πιάσανε 37 αλλοδαπούς για ληστείες και τα σχετικά από Μάρκο.λιβυη.αλγερια και πόσα άλλα μέρη άραγε .....
Ναι , πορτοφολακηδες ηταν και ηταν 17. Κακα τα ψεματα, τα καλα μηχανακια ξερουμε πολυ καλα ποιοι τα κλεβουν και που καταληγουν, και αλλοδαποι δεν ειναι. Μπορει να μην εχουν πολιτογραφηθει σαν Ελληνες πολιτες αλλα αλλοδαποι δεν ειναι. Τα υπολοιπα/πιο παλια μηχανακια που πανε για ληστειες /οχηματα διαφυγης ειναι αλλη ιστορια.

Οσο για τις περασμενες δεκαετιες που κοιμομασταν με ανοιχτα παραθυρα, τις θυμαμαι σαν πιτσιρικας. Ο λογος ηταν απλος. Τι να εμπαιναν να κλεψουν? Τα κλειδια του Πολσκι ή την ασπρομαυρη τηλεοραση που ζυγιζε 200κιλα? Γιατι τις ιδιες εποχες θυμαμαι κατι βιλες με ντοπερμαν απ'εξω, οσοι τα ειχαν κλειδωνονταν , η υπολοιπη συντριπτικη πλειοψηφια που δεν ειχε , δεν ειχε και λογο να κλειδαμπαρωθει.

Τα ξερονησια τα λεει ο Μπογδανος, σοβαρη φυσιογνωμια βεβαιως βεβαιως. Αφηνοντας στην ακρη την ολη καφριλα και απανθρωπια της προτασης, θα δουμε ολοι ποσοι θα πηδανε στη θαλασσα και ποσοι θα πνιγονται στην προσπαθεια τους να βρουνε μια καλυτερη ζωη...
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Έχει δίκιο το παιδί ποιο πάνω ασχετο προς το φόρουμ και πρέπει να διαγράφονται.οπως οτιδήποτε είναι άσχετο με το αντικείμενο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι άσχετο με την μοτοσυκλέτα, αλλά σίγουρα τα γραφόμενα μας μπορούν να το πάνε αλλού.
Είναι γνωστό ότι πιστεύουμε στην ποιότητα των φίλων που γράφουν στο advride και αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν σβήνουμε-κλειδωνουμε θέματα που "ακροβατουν" σε σχέση με τις δικυκλες αγάπες μας.

Ο κλέφτης είναι κλέφτης από όπου και να κατάγεται.
Και φυσικά πρέπει να τιμωρείται όταν απλώνει το χέρι στην περιουσία μας, που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι τηλεόραση αλλά η ψυχοθεραπεία μας.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
το 80% απο που βγαινει?

Από τις 07/09/'16 μέχρι σήμερα, έχουν περάσει τρία και βάλε, χρόνια.
Είναι εκατοντάδες χιλιάδες αυτοί που έχουν έρθει επιπλέον!!!
Και πόσοι θα έρθουν ακόμα, εάν δεν κανουν κάτι.......
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εχθές κάπου διάβασα ότι πιάσανε 37 αλλοδαπούς για ληστείες και τα σχετικά από Μάρκο.λιβυη.αλγερια και πόσα άλλα μέρη άραγε .....
Και αυτούς, "πρόσφυγες" τους έχουν βαφτίσει!!!!!!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Διάβασα ένα άρθρο πριν ότι θέλανε να τους βάλουν σε ξερονήσια λέγανε κιναρις κλπ και τους την έπεσαν οι ΜΚΟ το Κατάρ η Σαουδική Αραβία κλπ....αλήθεια γιατί δεν τους στέλνουμε εκει;...
Και ναι ιστορία προσωπική..άρρωστος έπρεπε να πάει νοσοκομείο από το πλοίο.καμποσες ώρες υπήρχε το θέμα ότι το χώμα είναι ιερό και δεν μπορούν να το πατάνε αλοθρησκοι.., δεκαετία το 90 είτε το πιστεύετε είτε όχι....
Στα μέρη τους, τα τηρούν τα "έθιμα" και οτιδήποτε άλλο, έξω απ'τη χώρα τους, πάλι δικά τους τα θέλουν όλα!!!

Είμαι σίγουρος ότι πάρα πολλοί δεν έχουν ταξιδέψει σε τέτοιες χώρες για να δουν τη γλύκα. Και δεν μιλάω για Ντουμπάι και τέτοιες "πολιτισμενες" καταστάσεις.
Εκεί που θα νιώσουν για τι γαϊδούρια ανθρώπους μιλάμε, είναι άμα πάνε ας πουμε... Υεμένη;
Εδώ στο Κατάρ, που είναι και γαμω τους "δυτικούς" πλέον (έτσι τους αρέσει να διαφημίζονται) ζαλίστηκε και έπεσε γυναίκα μπροστά μου, και δόξα το θεό που με σταμάτησε ο ατζέντης, γιατί παραλίγο και θα την..... άγγιζα! ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ να αγγίξεις γυναίκα. Να πεθαίνει μπροστά στα μάτια σου, δεν την αγγίζεις. ΜΟΝΟ άλλη γυναίκα μπορεί να την βοηθήσει, ΕΑΝ υπάρχει εκεί κοντά φυσικά......
Γαϊδούρια τελείως, ζώα τελειωμένα....
(αυτά τα "ζώα", ουδεμία σχέση έχουν με τα αληθινά τα κανονικά ζωα που σε όλους μας αρέσουν)!


Η οικογένεια "Σάουντι" (εξού και το Σαουδική Αραβία) είναι μια από τις πέντε "οικογένειες" που παίρνουν αποφάσεις και ελέγχουν τις ζωές του κοσμου. Δεν είναι καθόλου ανακριβές αυτό που εγραψες στην αρχή, είναι γεγονος!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ας ξανανοίξουν την Γυάρο και την Μακρόνησο γιατί οι φυλακές ούτε για πλάκα δεν χωράνε αυτούς που θα μπουζουριάζουν καθημερινά....
Οσο για Γυαρους και Μακρονησους, καλο θα ηταν να σκεφτομαστε λιγο πριν πεταξουμε την εξυπναδα μας. Εκει υπεφεραν ανθρωποι που δεν διεπραξαν ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ και ειναι τουλαχιστον προσβολη η αναφορα...
Σε αυτό που έγραψε ο padis, και που συμφωνώ απόλυτα και εγώ, δεν βλέπω πουθενα καμμία "εξυπνάδα", πόσο μάλλον κάποια ένδειξη προς την "κατεύθυνση" που πήγες το νόημα της προτάσεως!
Αν για κάποιο λόγο, χαλιεσαι με αυτά τα νησιά, υπάρχουν αρκετά αλλά ακατοίκητα, που θα μπορούσαμε να τους βάζουμε, να τους καταγράφουμε, και αμεσα πίσω στις χώρες τους. Χωρίς να διογκώνεται το πρόβλημα, έως μη αναστρέψιμα σε λίγα χρόνια, χωρίς να ανακατεύονται με τις τοπικές κοινωνιες και να δημιουργούν προβλήματα και μόνο προβλήματα.....
Οποτε, καλό θα ήταν να εκφράζεσαι λίγο πιο κόσμια!
Εάν νομίζεις ότι σου λέω κάτι λάθος, ή δεν μίλησα σωστά, μου το λες!
Επίσης, αυτή είναι μια πρόταση, εσύ έχεις να προτείνεις κάποια άλλη λύση;

Τα ξερονησια τα λεει ο Μπογδανος, σοβαρη φυσιογνωμια βεβαιως βεβαιως. Αφηνοντας στην ακρη την ολη καφριλα και απανθρωπια της προτασης, θα δουμε ολοι ποσοι θα πηδανε στη θαλασσα και ποσοι θα πνιγονται στην προσπαθεια τους να βρουνε μια καλυτερη ζωη...
Ότι το λέει ο Μπογδάνος, από εσένα το άκουσα τώρα, μα το έχω ακούσει πάρα πολύ καιρό πριν, από αρκετούς πολιτικούς ή μη, αλλά κυρίως από νησιώτες!!!!!!
Την καφριλα και την απανθρωπιά, που συνεχίζεις να την βλέπεις;
Είπαμε, στέλνουν οι βρωμοτουρκοι κόσμο; Τους πάμε απευθείας σε τέτοια νησιά (αυτό προϋποθέτει εννοείται να υπάρχουν εγκαταστάσεις, ναι; Όταν λέμε ακατοίκητα δεν εννοούμε στυλ tom hanks. Το κόστος και ο χρόνος που χρειάζονται για να φτιαχτούν εγκαταστάσεις, είναι πολύ μικρός. Το ξεκαθαρίσαμε αυτό νομίζω!).
Τους καταγράφουμε, και μετά τους γυρνάμε πίσω στις χώρες τους, με το πρώτο αεροπλάνο που λένε!

Καφριλα και απανθρωπιά, βλέπω μόνο όταν μου "φορτώνουν" το χωριό μου με.... Αλγερινούς, Μαροκινους, κογκολεζους, Νοτιοαφρικανούς, Νιγηριανούς, καμερουνεζους, Τσετσένους, Αφγανούς, Σομαλούς, Ιρανούς, Πακιστανούς, ινδούς, Σενεγαλέζους........ (είναι μεγάλη η λίστα αδελφέ) με το έτσι θέλω, να "ανοίγουν" το σπίτι του πατέρα μου έξι φορές το χρόνο, να μην μπορώ να πάω για μια μέρα στο σπίτι μου στο χωριό (δεν συζητάω να κοιμηθώ εκεί.... παλιά το κάναμε άνετα και χωρίς να κλειδώνουμε, και ας είχαμε μια ασπρόμαυρη τηλεοραση 200 κιλά. Τώρα ούτε η 24" δεν έχει μείνει εκεί, η παναλαφρη..... Παλιά κοιμομασταν χωρίς κλειδωμένες πόρτες και στην βεράντα γιατί δεν είχαμε τι να μας πάρουν όπως είπες, τώρα που έχουμε κάτι να μας πάρουν, δεν μπορούμε να το χαρούμε!!!), να μην μπορώ να πάω στην εκκλησία του χωριού, να μην φοράω σταυρό, ρολοι, βέρα κτλ, να έχω τη βρώμα στην αυλή μου μέσα, ούτε καν απ'έξω, μέσα στην αυλή μου..... μπορώ να συνεχίσω να γράφω πολύ ακόμα!!!
Η φωτογραφία που ανέβηκε με την μαμά με το μικρό στην αγκαλιά της, δεν με αγγίζει πλέον εδώ και καιρό! Και ξέρεις γιατί; Γιατί τα μίντια με έκαναν να μην με αγγίζει αυτή η εικόνα. Γιατί καμμία τέτοια εικόνα πλέον, δεν θα με κάνει να δω με καλό μάτι αυτά που γίνονται στο σπίτι μου, στο χωριό μου, στην πατρίδα μου. Δεν αναφέρουν πότε τα εμμετικα και ελεγχόμενα μίντια όλους αυτός που σου ανέφερα, όλα αυτά που κάνουν.... άμα γίνει κάτι "τρανταχτό", πετάνε στις ειδήσεις μια τέτοια φωτογραφία, και όλα μέλι γάλα; Αμ δεν είναι μέλι γαλα.
Στο χωριό μου υπάρχουν τέτοιες γυναίκες με μωρά. Καμμία δεν δημιούργησε πρόβλημα. ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι είναι το προβλημα. Όλοι αυτοί και όλοι εκείνοι, για τους οποίους δεν θα ακούσεις απ'τα μίντια, αλλά υπάρχουν έξω απ'το σπίτι μου, τα σπίτια μας, και σε όσους τα σπίτια δεν έχουν απ'έξω τέτοιους, θα τους έρθουν εάν δεν κάνουμε κάτι.... εχθες!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε συ Νικόλα.... Σύνδεσε το θέμα με την μοτοσυκλέτα και άσε τα πολιτικά για άλλους χώρους.
Καπετάνιος ανθρωπας είσαι... Ανοικτό μυαλό.
Δεν χρειάζεται να κάνουμε τέτοια κουβέντα εδώ μέσα.
 
Top Bottom