Νέος ποινικός κώδικας-Φυλάκιση χωρίς αναστολή για τις κλοπές

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Από τους κλέφτες φτάσαμε στην Μικρασιατική καταστροφή.. :ll:
Εμ, δεν "επενδύεις" κι εσύ σε κανα μπαλαούρο...νόμος και τάξη παντού λέμε! :p
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Από τους κλέφτες φτάσαμε στην Μικρασιατική καταστροφή.. :ll:
Χιαρ μι αουτ, που λενε και στο χωριο μου. Πώς θα αντιμετωπισουμε τις κλοπες μηχανων και γενικα το προβλημα της εγκληματικοτητας εαν δεν ξερουμε με ποιον να τα βαλουμε? Eαν συνεχισουμε να κραζουμε τους μεταναστες και να θεωρουμε οτι εκεινοι ειναι υπευθυνοι για τις κλοπες θεωρεις οτι υπαρχει περιπτωση να γινει ενα βημα εστω προς τη σωστη κατευθυνση? Οτι δηλαδη τι, ερχεται εδω ο Μπαγκλαντεσιανος και ο Αφγανος και τι, σηκωνει μηχανακια απο το δρομο και τα παει στη Ντακα και στην Κανταχαρ στο σοι του για εισοδημα? Ή εχει κουβαλησει μαζι του εναν εργαλειοφορο μεσα στο φουσκωτο απο Τζαμπο που περασε το Αιγαιο για να λυνει τα μηχανακια και να τα πουλαει ανταλλακτικα? Ή τελος παντων ποσο δικτυωμενοι ηρθαν τελικα αυτοι οι μεταναστες που εμαθαν με τη μια να κλεβουν μηχανακια και να τα μαζευουν ολα σε Μενιδι και Ασπροπυργο?

Και επαναπαυομαστε εμεις οτι με το να τους κλειδωσουμε ή να τους διωξουμε θα λυθουν ολα τα προβληματα. Και δεν παμε στον δημαρχο/κοινοταρχη/περιφερειαρχη/βουλευτη/υπουργο να του πουμε "που ειναι ρε ξεφτιλα η Αστυνομια να φυλαει τη γειτονια μου???" και περιμενουμε με κρα-κρα , αου-αου και "Δις ιζ Σπαρταααααα" να λυθουν τα προβληματα μας... Λες και πριν το 2012 που αρχισαν να ερχονται τα κυμματα απο Ασια δεν ακουμπαγανε μηχανακι στην Ελλαδα τα κλεφτρονια. Προσωπικα λοιπον το βλεπω τοσο ακυρο, οσο το να βριζεις τους μυκητες πανω στο μουχλιασμενο ψωμι που αγορασες σημερα, αντι να πας στον φουρναρη και να του το βαλεις εκει που δεν φεγγει ουτε Χenon 55αρι...

Ολως τυχαιως σημερα στο φατσορουφιανο κυκλοφορησε αυτο... Ταμαμ ομως?!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα έχω δει και εγώ τα σχόλια στο φατσομπουκι και έχω φρηξει.
Για αυτό δεν πρέπει να γίνουμε "πατριώτες" του Facebook εδώ μέσα.
Μηχανάκια κλεβανε πάντα και θα συνεχίσουν να κλέβουν όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά σε όλες τις χώρες.
Ας προφυλαξουμε τις περιουσίες μας όσο γίνεται, γιατί ούτε οι ποινές θα μας σώσουν ούτε ο Μέγας Αλέξανδρος.
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Μην τσακώνεσται ήρθαν για να μείνουν ξόδεψαν λεφτά πολλά για να έρθουν όταν σε πολλές χώρες από όπου προέρχονται το μεροκάματο είναι 2-3-5δολαρια...εδώ η μαμά με το παιδί στην αγκαλιά και 2-3 γύρω γύρω παίρνει 360 για το καθένα...ψαξτετο δεν σας βάζω τηνπηγη- δωρεάν ξενοδοχείο φαγητό που δεν τους αρέσει και το πετάνε δωρεάν ρεύμα νερό κλπ.,...οι ταλαίπωροι δεν είναι εδώ είναι στα κλειστά κέντρα στην Τουρκία ψαξτετο αλλά δεν έχουν χρήμα να έρθουν....αλήθεια τα iPhone,που τα βρησκουν....35 ήταν αυτοί που κλέβανε στην Αθήνα.....και μόλις βγουν θα συνεχίσουν και φυσικά η εξέλιξη θα δράση και στο αυτοκίνητο μηχανή κλπ....σε πολλές χώρες στο φανάρι σπάνε το τζάμι σε κατεβάζουν και παίρνουν το αυτοκίνητο για την μηχανή δεν το συζητάμε....
Καλώς η κακώς οι νόμοι πρέπει να λειτουργούν,και φτιάχνονται γιατί απλά π πολίτης από όπου και αν προέρχεται δεν καταλαβαίνει ότι το κλέψιμο είναι αντιδημοκρατικό, δυστυχώς θα χειροτερεύουν τα πράγματα γιατί ιδίως με τους ξένους μένουν εδώ οι Ευρωπαίοι σφράγισαν τα σύνορα και οποιον πιάνουν τον στέλνουν πάλι σε εμάς .μου αρέσει που βλέπω ανθρώπους που θέλουν ανοιχτά σύνορα ελεύθερη διακίνηση ανθρώπων κλπ... αλήθεια τελικά πόση δυστυχία μπορεί να αντέξει τούτη η χώρα ;και η δυστυχία είναι η δική μας όχι των ξένων που έρχονται από όποια χώρα και αν είναι...ξέρω πολωνους που γύρισαν πίσω γιατί η χώρα τους έγινε καλύτερη από την δική μας ,δεν σας λέω το τι γινόταν πριν 30 χρόνια γιατί μερικοί δεν θα τα πιστεύουν...
Δυστυχώς σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα ακούσετε τον απέναντι να λέει όπως είπε στην Μέρκελ μπορώ να ανεβοκατεβαζω κυβερνήσεις. Και για περισσότερα μια βόλτα μέχρι την Θράκη
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
Το 2016 το καλοκαίρι ένας συμπολίτης μπορεί να είναι και εδώ μέσα παίρνει το 1200 το καινούργιο φουλ έξτρα κανονίζει και εκδρομή στο ακρωτήρι..κατεβαίνει ένα πρωί στο υπόγειο κλειστό γκαράζ της πολυκατοικίας και η μηχανή είχε κάνει φτερά, σημειωτέον την είχε μέσα σε ντουλάπι με συναγερμό και συναγερμό η μηχανή .ήταν δεν ήταν δεκαπέντε ημερων
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ε, αφού το κωλέψαμε που το κωλέψαμε το θέμα ας βάλω κι εγώ ένα χορευτικό...

 

Jiannis50

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KÀWASAKI KLE500. 2003
Σωστό.... Αλλα κάνοντας αυτοκριτική πάντα.,μας βολεύει αυτό το μπάχαλο μη τηρησεις νόμων.
Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ή αλλαγή συμπεριφοράς είναι μεγάλη και αυτό οφείλεται στην μη τήρηση νόμων από πλευράς μας.
Αυτοί είμαστε αδέρφια.... Με τα καλά μας και τα κακά μας.
Θα συμφωνησω 1000% οτι Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και στο εξωτερικό ή αλλαγή συμπεριφοράς είναι μεγάλη,αλλα ειναι οχι μονον μεγαλη αλλα τεραστια ,μερα με την νυχτα διοτι ακριβως ξερεις οτι εκει υπαρχουν αυτοι που ελεγχουν ακρως επαγγελματικα παροτι δημοσιοι υπαλληλοι και αυτοι οπως εδω την τηρηση των νομων και οτι δεν θα την γλυτωσεις ,αρα γινεσαι αρνακι -κοτουλα μεχρι να επιστρεψεις στα πατρια εδαφη και να ξαναγινεις Ο ανδρας ο μεγας αφου εδω δεν υπαρχει κανεις ελεγχος απο κανεναν απο αυτους που ξαναγραφω πληρωνουμε .Το οτι βολευει παρα πολλους η καταστασα αυτη ειναι σωστο και δεν το καταλαβαινουν κιολας οτι τους βολευει διοτι το θεωρουν λογικο μιας και η ιδιοι παρανομουν συνεχως ,ετσι εμαθαν απο τους γονεις ετσι θα μαθουν και αυτοι στα παιδια τους και μετα αναρωτιωμαστε γιατι σπαμε τα πρωτεια παγκοσμιως :)
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Εχω ταξιδεψει και εχω δει πολλα μερη. Μεσα σε αυτα και καποια που δεν πιστευα οτι θα παω ποτε στην ζωη μου (πχ Κομορες Μαδαγασκαρη κτλ) Εχω δει συμπεριφορές νοοτροπιες αντιληψεις και τροπο ζωης εξισου πολλες. Σε οτι αφορα την οδηγικη συμπεριφορα εδω στην Ελλαδα ειμαστε Παναγιες σε σχεση με Ασια Αφρικη πιστεψτε με. Στην Ευρωπη εχω παει αρκετα ταξιδια με τελευταιο road trip του καλοκαιριου με την οικογενεια. Αυτο που ειδα με τα ματια μου σε τρεις διαφορετικές περιπτωσεις σε Βιεννη Σαλτσμπουργκ Μοναχο δεν το πιστευα. Καραμπόλα αυτοκινητων και στις τρεις περιπτωσεις. Ποια ΛΕΑ ποιες σφηνες και οποιος προλαβει,ποιες αλλαγες λωριδας στο ενα μετρο, ποιο ασθενοφορο ,περιπολικο ,οχημα οδικης βοηθειας να πασχιζουν να προσεγγισουν το σημειο και σε κανεναν να μην καιγεται καρφι .Κόκκινα φαναρια μεσα στις πολεις,παραβιάσεις προτεραιοτητας , και λογης μικροπαραβασεις ; Σε καθημερινη βαση. Μιλωντας με διαφορους ανθρωπους σε 5 διαφορετικες χωρες ολοι μου ελεγαν για την εξαρση εγκληματικοτητας και την κατακορυφη αυξηση των κλοπων αυτοκινητων και μοτο τα τελευταια 2-3 χρονια. Ο λογος; Σκεφτείτε το εσεις. Η Ευρωπη δεν ηταν αυτη που ηξερα ειναι κατι αλλο τωρα. Τελειως διαφορετικο. Τουλαχιστον σε αυτα που ηξερα. Αυτο φυσικα δεν δικαιολογει την θλιβερη κατάσταση της χωρας μας φυσικα. Καποιοι απο εμας εδω μεσα ζουν στην Ευρωπη χρονια ας μας πουν την γνωμη τους. Θα εχει ενδιαφερον η δικη τους συγκριση με το χθες και το σημερα.
 
Top Bottom