Νέο λαστιχο dunlop

martinacos

Μέλος
Όνομα
anestis
Μοτό
Ktm 950 adventure
Μου έχει πει λαστιχας οτι οι χοντρές ανεβάζουν θερμοκρασία στις υψηλες ταχύτητες,ισχύει;
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Να βάλω τα λέτε trailsmart για ασφαλτινη χρηση?Αν ναι,με ποιές σαμπρέλες?Ευχαριστώ.
Να τα βαλεις φιλε μου,τα φοραω ηδη 1000 χλμ στο 990 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Σαμπρελες απλες καλης ποιοτητας
και εισαι οκ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μου έχει πει λαστιχας οτι οι χοντρές ανεβάζουν θερμοκρασία στις υψηλες ταχύτητες,ισχύει;
Ασφαλως και ισχυει. Δεν κανουν γι ασφαλτο. Αυτες ειναι για χωμα, με χαμηλη πιεση στα λαστιχα.

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
φοραω το trailsmart εμπρος και το tr91 πισω για 14000 χλμ και δεν γλιστραει ακομα και τωρα.το εμπρος το φοραω γυρω στα 2000 χλμ και ειναι πολυ καλο οπως και το παλιο για αντοχη στα χλμ δεν το ξερω ακομα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα σου πω τι ειδα εχοντας διανυσει 1000 χλμ με το λαστιχο κι αλλα 2000 διπλα σε Βαρα που τα φορουσε.
Η συγκριση γινεται με τα TR91 που φορουσα πριν και τα ειχα βαθμολογησει 10 με τονο.
Η ανεπαναληπτη κατευθυντικοτητα η πολυ καλη προσφυση με βροχη και τα τελεια φρενα παραμενουν.
Εχει αυξηθει ανεπαισθητα ο θορυβος κυλησης και εχει μειωθει η προσφυση
μονο στα απεριγραπτα λιωμενα κομματια ασφαλτου που εχουμε για δρομους στη Θεσσαλονικη.
Φανταζομαι πως το τελευταιο εγινε με στοχο της επιτευξη καλυτερη μακροζωιας
και συγκεκριμενα βαζοντας πιο σκληρη γομα στο κεντρο του ελαστικου που ηταν και η αχιλλειος πτερνα του.
Καλοφορετα και καλα στριψιματα!
Oλα τα παραπανω συνεχιζουν να ισχυουν ειμαι στα 3000 περιπου χλμ
και το πισω εμφανισε ενα ελαφρο τετραγωνισμα απο τις συνεχομενες ευθειες των τελευταιων 1000 χλμ.
Ακριβως οπως ο προκατοχος του δηλαδη...
Ακολουθησα εντατικη προπονηση στα Ελληνικα Βουνα ωστε να ερθει στα ισα του αλλα αυτο κοστισε σε γομα.
Το βλεπω κι αυτο για 10.000 καλης αποδοσης οπως το TR91 και προσωπικα δεν με ενοχλει διοτι ειναι το λαστιχο
που το φορας κι απομακρυνεσαι απο τους φιλους σου διχως καν να το επιδιωξεις!!

p.s.
Στις λευκες γραμμες το νου σας γιατι δεν ειναι οπως το παλιο..
Αυτο βεβαια μπορει να ισχυει για τις γραμμες(υλικο βαφης)
 

martinacos

Μέλος
Όνομα
anestis
Μοτό
Ktm 950 adventure
Γνωρίζουμε ποιος είναι ο δείκτης ταχύτητας που πρέπει να αναγράφεται?Έχουν τον ίδιο όλα?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στα 12200 ηδη και το πισω εχει τη γνωστη πατουρα απο τις ατελειωτες ευθειες των τελευταιων 8000 χλμ αλλα η εκπληξη για dunlop το οτι εχουν τουλαχιστον αλλα 6000 ελληνικα χλμ πραγματικης ζωης..

Στάλθηκε από το SM-G360F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
δεν παταει χωμα καθολου ομως.για ασφαλτο ειναι καλο αλλα χωμα αστα να πανε!
Στο χωμα πανε αλλα θελουν τον αντιστοιχο drifter στο τιμονι.

Στάλθηκε από το SM-G360F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στα 12200 ηδη και το πισω εχει τη γνωστη πατουρα απο τις ατελειωτες ευθειες των τελευταιων 8000 χλμ αλλα η εκπληξη για dunlop το οτι εχουν τουλαχιστον αλλα 6000 ελληνικα χλμ πραγματικης ζωης..

Στάλθηκε από το SM-G360F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο σημαίνει τρομερη βελτίωση, σε σχέση με το προηγούμενο.
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Τα εχεις βαλει ποτε;γιατι και η ιδια η εταιρεια αναφερει οτι δεν ειναι.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα εχεις βαλει ποτε;γιατι και η ιδια η εταιρεια αναφερει οτι δεν ειναι.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αφου τωρα τα φοραει φιλος. Αυτο δε λεει;
Και προφανως αναφερεται σε διελευση απο στεγνο χωματοδρομο, σε σχεση με ομοειδη λαστιχα. Δεν το βαζει κανεις διπλα σε TKC ή Anlas..... Οπως κι αυτα δεν κανουν οτι κανει ενα ασφαλτινο σε μια βρεγμενη ασφαλτινη διαδρομη.
Να καταλαβαινομαστε;)

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
Στο χωμα πανε αλλα θελουν τον αντιστοιχο drifter στο τιμονι.

Στάλθηκε από το SM-G360F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γραφει κατι τετοιο ρε Forester;

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γραφει κατι τετοιο ρε Forester;

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε σε αντιλαμβανομαι:confused:

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στο χωμα πανε αλλα θελουν τον αντιστοιχο drifter στο τιμονι.

Στάλθηκε από το SM-G360F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα εχεις βαλει ποτε;γιατι και η ιδια η εταιρεια αναφερει οτι δεν ειναι.

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγραψα περιληπτικα (λογω ταπατοκ) πως πανε αυτα και ολα τα ασφαλτινα λαστιχα στο χωμα.
Με τον αντιστοιχο οδηγο και φυσικα χωρις λασπες ολα γινονται.


Υπενθυμιζω πως παντα, οτι γραφω το εχω κανει.

 

lempoi

Μέλος
Όνομα
πανος
Μοτό
GS1200ADV
Μετα απο χρονια ειπα και εγω να δοκιμασω κατι διαφορετικο εκτος απο brigestone battle wing!!
Εχω κανει μεχρι τωρα μαζι τους 1500 σε μικτες συνθηκες εκτος απο βροχη.
εχω μεινει προς το παρον αρκετα ικανοποιημενος, σε δυσκολη χωματινη διαδρομη ακαρνανικα ορη,με πολυ πετρα και σαθρο τερεν,ηταν οπως ολα τα ασφαλτινα στο χωμα... μια χαρα..οχι πολλα πολλα, αλλα οκ. καλα. αυτο που μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση ειναι οτι ειναι αρκετα μαλακο και στο δυσκολο τερεν που σας ανεφερα το κοπανημα απο τις πετρες και τα κοτρωνια ηταν πιο ησυχο, δεν με κουρασε καθολου, και αν ειχα πιστευω χαμηλωσει και της πιεσεις θα ηταν ακομα καλυτερο.

Μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος,αν και η χιλιομετρικη τους αντοχη ειναι σαν τα brigestone...βρηκα διαδοχο!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Ρε παιδιά, σας ακούω να εκθειάζετε τα TR 91 και δεν είμαι σίγουρος πως μιλάμε για το ίδιο λάστιχο. Τα φορούσα μέχρι πρόσφατα στο Άφρικα και η δική μου γνώμη ήταν πως αργούσαν να ζεσταθούν και να αρχίσουν να αποδίδουν, η δε απόδοσή τους όταν επιτέλους έπιαναν θερμοκρασία λειτουργίας, δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, κάπου λίγο πάνω από τον μέσο όρο από όλα τα Ον-Οφφίζοντα λάστιχα που έχω δοκιμάσει (και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα). Από όσο ξέρω, δεν είμαι ο μόνος που έχει αυτήν την άποψη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε παιδιά, σας ακούω να εκθειάζετε τα TR 91 και δεν είμαι σίγουρος πως μιλάμε για το ίδιο λάστιχο. Τα φορούσα μέχρι πρόσφατα στο Άφρικα και η δική μου γνώμη ήταν πως αργούσαν να ζεσταθούν και να αρχίσουν να αποδίδουν, η δε απόδοσή τους όταν επιτέλους έπιαναν θερμοκρασία λειτουργίας, δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό, κάπου λίγο πάνω από τον μέσο όρο από όλα τα Ον-Οφφίζοντα λάστιχα που έχω δοκιμάσει (και τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα). Από όσο ξέρω, δεν είμαι ο μόνος που έχει αυτήν την άποψη.
Υπαρχουν στυλ οδηγησης και ιδιατεροτητες στους αναβατες.
Γι αυτο και υπαρχουν τοσα λαστιχα, αλλιως θα υπηρχαν 2,3 και τελος.
Κι εγω δοκιμασα τα ΑΝΑΚΕΕ και τα παλια, σε αφρικα και vstrom, και τα τελευταια σε gs. Κι εχω αντιθετη αποψη απο τη δικη σου. Σαφως εχει να κανει με τις προτιμησεις μας. Εγω θελω λαστιχο που να αργει να ζεσταθει και να εχει διαρκεια , τοσο στη βολτα (να ειναι τον ιδιο απο τη στιγμη που ζεσταινεται εως και 200 χλμ μετα και βαλε..) οσο και σε βαθος χιλιομετρων χρησης. Τα μισλενια δεν το χουν αυτο. Αντιθετως ειναι με τη μια ετοιμα για το μαξιμουμ, αλλα μετα απο πιεση, αλλαζουν συμπεριφορα. Επισης ενω δειχνουν να εχουν ζωη, λογω μικρης φθορας στο πελμα, στην πραγματικοτητα εχουν τελειωσει απο γομα, μετα απο 6-7000 χλμ.
Γι αυτο λεμε αποψεις εδω μεσα, που εχουν ιδιαιτερη αξια επειδη δεν υπαρχουν συμφεροντα επαγγελματιων κι επειδη, ως επι το πλειστον, γνωριζομαστε. Οποτε, βλεποντας και πισω απο τα γραμματα που λεμε, διαμορφωνουμε αποψεις και κανουμε τις επομενες επιλογες. Εκει βλεπουμε κι αν καταλαβαμε καλα;)

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τετοιο χωμα εννοεις;

Στάλθηκε από το GT-S7580 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δηλαδη τι χωμα να εννοει κανεις, με ασφαλτινα; Erzberg rodeo?

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom