Νέο λαστιχο dunlop

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Υπαρχουν στυλ οδηγησης και ιδιατεροτητες στους αναβατες..............
Θα προσθέσω και διαδρομές (που κάνει ο καθένας). Εγώ για παράδειγμα μένω έξω από την Καβάλα, έχω 10 χλμ. επαρχιακού roller-coaster που θέλω κράτημα από την πρώτη στροφή. Τα TR 91 άρχιζαν να "δουλεύουν" μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, έχανα την μισή διαδρομή.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα προσθέσω και διαδρομές (που κάνει ο καθένας). Εγώ για παράδειγμα μένω έξω από την Καβάλα, έχω 10 χλμ. επαρχιακού roller-coaster που θέλω κράτημα από την πρώτη στροφή. Τα TR 91 άρχιζαν να "δουλεύουν" μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, έχανα την μισή διαδρομή.
Σωστα, γι αυτο δε σου κανουν.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα προσθέσω και διαδρομές (που κάνει ο καθένας). Εγώ για παράδειγμα μένω έξω από την Καβάλα, έχω 10 χλμ. επαρχιακού roller-coaster που θέλω κράτημα από την πρώτη στροφή. Τα TR 91 άρχιζαν να "δουλεύουν" μετά τα πρώτα 5 χιλιόμετρα, έχανα την μισή διαδρομή.
Εχεις διαδρομαρα εξω απο την πορτα σου κυριολεκτικα και το Africa δεν προφταινε να ζεστανει το TR.
Θυμαμαι παντως πως και το Anakkee αντιστοιχα μετα απο 30 χλμ γερης πιεσης αρχιζε να φερεται σαν...σαμπρελα.
Στα πρωτα του χλμ παντως δεν πιανοταν διπλα σε αντιστοιχο ''κρυο''..
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Παίδες, με τα ΑΝΑΚΕΕ 3 φέτος στους Δολομίτες, το Αφρικανάκι πετούσε. Και μιλάμε όχι για 30χλμ. αλλά για ολόκληρη μέρα σκληρής πίεσης, σε δρόμους με υψηλούς συντελεστές τριβής. Θερμοκρασίες βέβαια χαμηλότερες από Ελλάδα. Εδώ βέβαια, στην εξίσωση μάλλον υπεισέρχεται και το χαμηλότερο βάρος του Άφρικα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Παίδες, με τα ΑΝΑΚΕΕ 3 φέτος στους Δολομίτες, το Αφρικανάκι πετούσε. Και μιλάμε όχι για 30χλμ. αλλά για ολόκληρη μέρα σκληρής πίεσης, σε δρόμους με υψηλούς συντελεστές τριβής. Θερμοκρασίες βέβαια χαμηλότερες από Ελλάδα. Εδώ βέβαια, στην εξίσωση μάλλον υπεισέρχεται και το χαμηλότερο βάρος του Άφρικα.
στην εξισωση μαλλον κυριο λογο παιζει η ασφαλτος εκει,σε συγκριση με την ελληνικη...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μετα τα roadsmart II, μάλλον θα ειναι το νεο μου σετακι:):cool:

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs


Τα εβαλα μεσα στην βδομαδα!!!

Σαββατο μια δοκιμη 100χλμ, ακριβως οπως τα περιμενα με την θυτεια τον Tr91, Κυριακη αλλη μια 80αρα με τα 40 σε βρεγμενο χωρις βροχη, καθαριζει πολυ καλα...θελει κανα 5χλμ να ζεσταθει κ ειναι κουκλα μετα!!!

Εν αναμονη Ασφαλτινον για εκτεταμενη αποψη!!!

ADVride.gr
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι εγω αυτα εβαλα τελικα. Τα εχω 5 μερες, αλλα βολτα δεν εκανα. Τα συνηθη καθημερινα χλμ, οποτε συμπερασμα δεν υπαρχει. Στα γλιστερα της πολης ειναι πολυ καλα, ακομα και κρυα. Αλλα ειναι κι ολοκαινουρια......
Σας το πα;
Ολα τα καινουρια λαστιχα μαμανε!!!!!:cool::cool::cool::cool::cool:
 

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Αναμένουμε εντυπώσεις ....εγω προς το παρόν η αλλαγη μου ήταν σε tkc70...αλλα σε καμία 3000 μάλλον επιστροφή στο εξελιγμένο tr....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στις 14000 χλμ πλεον κ παντος εδαφους κ με συνεπιβατη.



Σημερα χρειαστηκαν κ πολυ γερα φρενα στην Εγνατια
οπου κ εκει εβαλαν το χερακι τους.

adv phone
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ride report μετά τα ασφάλτινα....

Δεν είμαι και κάνας αναλυτής, αλλά, τα λάστιχα είναι καλύτερα τον προσδοκειών μου, πραγματικά με εξέπληξαν και με εκαναν να ευχαριστηθώ στο 100% την πρόσφατη εκδρομή μας.

Στο ζουμί,

Πολύ ωραία και γρήγορη αλλαγή κορώνας πολύ βολικό και άνετο για στενά κομμάτια.
Στο βρεγμένο και επιδή τα λάστιχα είναι πλέον με 2000χλμ περίπου, είναι απίστευτο το πόσο καθαρίζουν, αλλά όπως είναι φυσικό αργούν να ζεσταθούν και κρυώνουν πάρα πολύ γρήγορα σε συνθήκες βροχής, οπότε εγώ κατάλαβα ότι μετά από μια στάση για ένα 10λεπτο με τέταρτο, απλά πρέπει να προσέχεις περισότερο για να ζεσταθούν ξανά απ ότι αν σταματίσεις σε καλές συνθήκες.

Με άριστα το 10 βάζω 9 μονο και μόνο επιδή δεν έχω γνώμη από άλλο πέλμα ασφάλτινων συνθηκών.


 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Λαστιχαρα....
Τη μακροζωια θελω να δω. Τα θεωρω καλυτερα απ τα roadsmart ii, για το δικο μου μηχανακι. Πιο κοντα στο χαρακτηρα του, πιο ταιριαστο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Στεφ θενκς για το review...
Αυτο που γραφεις για το ζεσταμα και το ευκολο κρυωμα,ειναι που με προβληματιζε κι εμενα και στα προηγουμενα TR91 που ειχα...Σε συνδιασμο κ με την χάλια ποιοτητα ασφαλτου εγχωρια που δεν βοηθα καθολου στο ζεσταμα,μεσα στην πολη ημουνα συνεχως επιφυλακτικος με αρκετα γλυστρηματα και δεν...Σε ανοιχτο δρομο βεβαια μολις ανεβαζαν θερμοκρασια ηταν βεντουζα,ισως το καλυτερο ολων οσων εχω φορεσει σε καθε μοτο μου ως σημερα αλλά...Για επιλογη ελαστικου για μενα στη μοτο και με βαση οτι την εχω εκτος των αλλων και για καθημερινο εργαλειο μετακινησης,με προβληματιζει...ειδικα μετα τα αριστα σχεδον Anakee II που φορουσα παλιοτερα στο 800αρι κ ηταν σουπερ και ειδικα σε αποστασεις εδω-εκει μακραν καλυτερα...Και η σκεψη παει και προς Mitas E08 ή αυτα που ειπε κ ο Θοδωρης,τα Roadsmart II...:rolleyes: Ειδωμεν:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα roadsmart ii αστα Κωστα. Γι αυτο που τα θες, ειναι χειροτερα απο τα trailsmart. Αυτα τα λαστιχα αποδιδουν ζεστα. Αν θες λαστιχο που δουλευει αμεσα, κοιτα αλλου. Εμενα μου κανουν γιατι κινουμαι σε εθνικη καθε μερα και μπαινω στα στενα με ζεστο λαστιχο.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βαζω που βαζω 2 ζευγαρια ενα για χωμα κι ενα ασφαλτο,αν τωρα κανω κ διαχωρισμο στα ασφαλτινα ενα για καθε μερα κι ενα για ταξιδι...λαστιχαδικο θα ανοιξω τελικα...:wacky::Watching:οπότε μαλλον θα προσανατολιστω για κατι πιο "θνητο καθημερινο"κ ισως το Ε08 να ειναι αυτο.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Metzeler tourance. Ζεσταίνεται άμεσα και πάει σφαίρα. Σε βροχή, δε, οτι καλύτερο έχω φορέσει. Στο 1200 adve αντέχει γυρω στα 11.500-12.500 χλμ με αρκετά ταξίδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom