Νέο λαστιχο dunlop

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Metzeler tourance. Ζεσταίνεται άμεσα και πάει σφαίρα. Σε βροχή, δε, οτι καλύτερο έχω φορέσει. Στο 1200 adve αντέχει γυρω στα 11.500-12.500 χλμ με αρκετά ταξίδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Είσαι σίγουρος? ?:p
8000 χλμ..... και έγινε τριανταφυλλο

advφον!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09


Είσαι σίγουρος? ?:p
8000 χλμ..... και έγινε τριανταφυλλο

advφον!!
Θες να σου δείξω φώτο από αλλα λάστιχα με αντίστοιχη αστοχια υλικού;
Μην τα ισοπεδωνουμε όλα αστοχιες υπάρχουν σε πολλά λάστιχα
 

Μιχάλης

Μέλος
Περιοχή
Πεύκη
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
R1200gs 07 fitness
Στεφ θενκς για το review...
Αυτο που γραφεις για το ζεσταμα και το ευκολο κρυωμα,ειναι που με προβληματιζε κι εμενα και στα προηγουμενα TR91 που ειχα...Σε συνδιασμο κ με την χάλια ποιοτητα ασφαλτου εγχωρια που δεν βοηθα καθολου στο ζεσταμα,μεσα στην πολη ημουνα συνεχως επιφυλακτικος με αρκετα γλυστρηματα και δεν...Σε ανοιχτο δρομο βεβαια μολις ανεβαζαν θερμοκρασια ηταν βεντουζα,ισως το καλυτερο ολων οσων εχω φορεσει σε καθε μοτο μου ως σημερα αλλά...Για επιλογη ελαστικου για μενα στη μοτο και με βαση οτι την εχω εκτος των αλλων και για καθημερινο εργαλειο μετακινησης,με προβληματιζει...ειδικα μετα τα αριστα σχεδον Anakee II που φορουσα παλιοτερα στο 800αρι κ ηταν σουπερ και ειδικα σε αποστασεις εδω-εκει μακραν καλυτερα...Και η σκεψη παει και προς Mitas E08 ή αυτα που ειπε κ ο Θοδωρης,τα Roadsmart II...:rolleyes: Ειδωμεν:cool:
Αν σε ενδιαφέρει το roadsmart, δεν βγάζει διαστάσεις για το δικο σου!! Βάλε τα τουρανς να ευχαριστηθείς το μηχανάκι σου!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θες να σου δείξω φώτο από αλλα λάστιχα με αντίστοιχη αστοχια υλικού;
Μην τα ισοπεδωνουμε όλα αστοχιες υπάρχουν σε πολλά λάστιχα
Αυτή είναι απο δικο μου λάστιχο. ...το οποίο παράλιγο να με ισσοπεδωσει.
Έχει συμβεί σε πολλούς και ιδίως σε όσους ταξιδεύουν φορτωμενοι.
Είναι λάστιχο περασμένης τεχνολογίας και για πιο ελαφριά μηχανάκια είναι καλό.


advφον!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Κώστα η εμπειρία σου ειναι πολύτιμη καθώς έχεις αλλάξει πολλα ζευγάρια και μάρκες.
Εχω φορέσει Anakee 2, conti trail attack, metzeler tourance exp, Dunlop TR91 και τα απλά tourance.
Έχω καταλήξει στα τελευταία και έχω φορέσει 6 ζευγάρια μέχρι στιγμής. Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα ρίχνοντας πιέσεις μπαίνεις και σε κακοτράχαλα χωμάτινα κομμάτια με άνεση.
Η διαφορά μου μαζί σου ειναι οτι δεν κάνω ταξίδια δικαβαλος.
Τριβαλιτσος και φορτωμένος έχω κάνει αρκετά χλμ και με το δεξί χέρι αρκετά νευρικό...
Καθηνερινα κάνω αρκετά χλμ Αττική οδό, η οποία καταπονεί τα ελαστικά λόγω της ειδικής αντιολισθητικής σύνθεσης του ασφαλτοτάπητα. Υπάρχουν μέρες που κάνω 30-40 χλμ Αττικη οδό...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα η εμπειρία σου ειναι πολύτιμη καθώς έχεις αλλάξει πολλα ζευγάρια και μάρκες.
Εχω φορέσει Anakee 2, conti trail attack, metzeler tourance exp, Dunlop TR91 και τα απλά tourance.
Έχω καταλήξει στα τελευταία και έχω φορέσει 6 ζευγάρια μέχρι στιγμής. Δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα ρίχνοντας πιέσεις μπαίνεις και σε κακοτράχαλα χωμάτινα κομμάτια με άνεση.
Η διαφορά μου μαζί σου ειναι οτι δεν κάνω ταξίδια δικαβαλος.
Τριβαλιτσος και φορτωμένος έχω κάνει αρκετά χλμ και με το δεξί χέρι αρκετά νευρικό...
Καθηνερινα κάνω αρκετά χλμ Αττική οδό, η οποία καταπονεί τα ελαστικά λόγω της ειδικής αντιολισθητικής σύνθεσης του ασφαλτοτάπητα. Υπάρχουν μέρες που κάνω 30-40 χλμ Αττικη οδό...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Είπες την μαγική λεξη... δικαβαλος.
Και δεν είναι μόνο τα κιλά του συναναβατη, αλλά και τα μπαγκάζια του.
Στα υπόλοιπα μαζί σου....ισχύουν όλα όσα λέτε.
Εδώ καταθέτουμε εμπειρίες και πληροφορίες. ....που μπορεί να είναι σημαντικές για κάποιους.
Δεν έχουμε κανένα όφελος να στηρίζουμε κάποια μάρκα. ...προφανως.


advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτή είναι απο δικο μου λάστιχο. ...το οποίο παράλιγο να με ισσοπεδωσει.
Έχει συμβεί σε πολλούς και ιδίως σε όσους ταξιδεύουν φορτωμενοι.
Είναι λάστιχο περασμένης τεχνολογίας και για πιο ελαφριά μηχανάκια είναι καλό.


advφον!!
Κωστα αυτο με την περασμενη τεχνολογια, δεν παιζει.
Και τοτε που βγηκε το 1ο tourance (αφου επιμενεις οτι δεν αλλαξε κατι απο τοτε, μονο ονοματα), υπηρχαν τα μηχανακια μας κι ηταν κι ελαστικο 1ης τοποθετησης. Αρα καπου η BMW κι αλλες εταιρειες δε συμφωνουν μαζι σου.
Το exp μαλιστα το ειχα 2 φορες και μ αρεσε! Το πλεον καταλληλο λαστιχο για το χαρακτηρα μιας on off. Δεν ειναι για "τεζες" πουθενα, αλλα παει αξιοπρεπεστατα παντου, οπως το λεει κι ο Αιμιλιος πιο πανω. Το εχουν πει κι αλλοι και συμφωνω.
Τωρα η δικη σου αστοχια, επειδη εχει συχνη εμφανιση κι ειδα κι αλλα λαστιχα και σε χειροτερη κατασταση σε λαστιχαδικα, σιγουρα προβληματιζει! Αλλα μαλλον προκειται για θεμα ποιοτικου ελεγχου και περιορισμου του κοστους παραγωγης κι οχι θεμα γνωσης και τεχνολογιας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα αυτο με την περασμενη τεχνολογια, δεν παιζει.
Και τοτε που βγηκε το 1ο tourance (αφου επιμενεις οτι δεν αλλαξε κατι απο τοτε, μονο ονοματα), υπηρχαν τα μηχανακια μας κι ηταν κι ελαστικο 1ης τοποθετησης. Αρα καπου η BMW κι αλλες εταιρειες δε συμφωνουν μαζι σου.
Το exp μαλιστα το ειχα 2 φορες και μ αρεσε! Το πλεον καταλληλο λαστιχο για το χαρακτηρα μιας on off. Δεν ειναι για "τεζες" πουθενα, αλλα παει αξιοπρεπεστατα παντου, οπως το λεει κι ο Αιμιλιος πιο πανω. Το εχουν πει κι αλλοι και συμφωνω.
Τωρα η δικη σου αστοχια, επειδη εχει συχνη εμφανιση κι ειδα κι αλλα λαστιχα και σε χειροτερη κατασταση σε λαστιχαδικα, σιγουρα προβληματιζει! Αλλα μαλλον προκειται για θεμα ποιοτικου ελεγχου και περιορισμου του κοστους παραγωγης κι οχι θεμα γνωσης και τεχνολογιας.
Είναι ελαστικό δεκαετίας. ...
Αν για εσάς είναι το ίδιο με ένα νέο μοντέλο, ας πούμε το Next. ..πασο.
Αν σου τύχαινε εσένα αυτό που βλέπεις στην φώτο μου, φορτωμένος και πάνω σε στροφή, θα το ξαναεβαζες? ??
Δεν νομίζω λελο μου....:p

advφον!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και αν ισχύει αυτό με τον ποιοτικό έλεγχο. .. προβλημάτιζει ακόμα περισσότερο. ...για την ποιότητα της εταιρείας.

Γενικά πάντως η dunlop και Michelin ....έχουν ξεφύγει σε έρευνα -εξέλιξη - ποιότητα. .
Μάλλον και οι ακριβότερες τιμές δικαιολογούν τα παραπάνω.
Στα προχθεσινα ασφάλτινα βρεγμένα βουνα....όσοι είχαν dunlop, είχαν πάθει πλάκα με το καλό κράτημα παντού

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και αν ισχύει αυτό με τον ποιοτικό έλεγχο. .. προβλημάτιζει ακόμα περισσότερο. ...για την ποιότητα της εταιρείας.

Γενικά πάντως η dunlop και Michelin ....έχουν ξεφύγει σε έρευνα -εξέλιξη - ποιότητα. .
Μάλλον και οι ακριβότερες τιμές δικαιολογούν τα παραπάνω.
Στα προχθεσινα ασφάλτινα βρεγμένα βουνα....όσοι είχαν dunlop, είχαν πάθει πλάκα με το καλό κράτημα παντού

advφον!!
+1200!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Είναι ελαστικό δεκαετίας. ...
Αν για εσάς είναι το ίδιο με ένα νέο μοντέλο, ας πούμε το Next. ..πασο.
Αν σου τύχαινε εσένα αυτό που βλέπεις στην φώτο μου, φορτωμένος και πάνω σε στροφή, θα το ξαναεβαζες? ??
Δεν νομίζω λελο μου....:p

advφον!!
Όχι Κώστα! Δεν θα το έβαζα, ούτε το έβαλα στην πρόσφατη αλλαγή. Ούτε καν το σκέφτηκα..... ;)
Αλλά δεν είναι θέμα 10ετίας, αυτό σου λέω. Τα EXP δεν έπαθαν τίποτα!!! 2 ζεύγη, από 18-20000 χλμ έκαστο με σκληρή χρήση και 2 κάβαλο πολύ και σε χώμα (2 Ακρόπολις με πολύ χώμα έβγαλα με τα ΕΧΡ). Θέμα ποιοτικού ελέγχου μάλλον, ή σχεδιαστικού λάθους. Το know how το έχουν από παλιά ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι Κώστα! Δεν θα το έβαζα, ούτε το έβαλα στην πρόσφατη αλλαγή. Ούτε καν το σκέφτηκα..... ;)
Αλλά δεν είναι θέμα 10ετίας, αυτό σου λέω. Τα EXP δεν έπαθαν τίποτα!!! 2 ζεύγη, από 18-20000 χλμ έκαστο με σκληρή χρήση και 2 κάβαλο πολύ και σε χώμα (2 Ακρόπολις με πολύ χώμα έβγαλα με τα ΕΧΡ). Θέμα ποιοτικού ελέγχου μάλλον, ή σχεδιαστικού λάθους. Το know how το έχουν από παλιά ;)
Το exp. ...είναι μεταγενεστερο τεχνολογικά του tourance απλού.
Τεσπα....παραθέτουμε τις απόψεις μας και βοηθάμε ολους

advφον!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Αν σε ενδιαφέρει το roadsmart, δεν βγάζει διαστάσεις για το δικο σου!! Βάλε τα τουρανς να ευχαριστηθείς το μηχανάκι σου!

Νομίζω ότι βγάζει 90/90/21 - 150/70/17


Edit: Τώρα είδα ότι αναφέρεσαι στο roadsmart... ;) :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

martinacos

Μέλος
Όνομα
anestis
Μοτό
Ktm 950 adventure
Τα έβαλα και εγώ,πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές αν και έκανα μόνο 200km περίπου,πως ανεβάζουμε φώτο??
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα έβαλα και εγώ,πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές αν και έκανα μόνο 200km περίπου,πως ανεβάζουμε φώτο??
Καλοφαγωτα. ....
Μπορείς πολύ εύκολα μέσω Tapatalk
Διαφορετικά κάνεις λογαριασμό δωρεάν στο photobucket ή imageschak....και κάνεις copy paste ευκολα

advφον!!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
εβαλα κι εγω πριν μερικες μερες τα trailsmart.
πριν ειχε το μηχανακι τα anakee 3 πανω οπου κατα την αποψη μου δεν κανουν ουτε για παπι.εχουν αλλεργια στην νερο,βροχη κλπ.
δεν τα εχω βολταρει ακομα περα απο καμια 50 χλμ εντος πατρας.η πρωτη εντυπωση με το που τα εβαλα ειναι οτι εγινε πιο αναλαφρο το μηχανακι.
σημ.τα ανακι τα εβγαλα με περιπου 10-11.000 χλμ και ειχαν ψωμι ακομα απλα γιατι φοβομουν το μηχανακι με αυτα τα λαστιχα.δεν το χω ξαναματαπαθει αυτο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
εβαλα κι εγω πριν μερικες μερες τα trailsmart.
πριν ειχε το μηχανακι τα anakee 3 πανω οπου κατα την αποψη μου δεν κανουν ουτε για παπι.εχουν αλλεργια στην νερο,βροχη κλπ.
δεν τα εχω βολταρει ακομα περα απο καμια 50 χλμ εντος πατρας.η πρωτη εντυπωση με το που τα εβαλα ειναι οτι εγινε πιο αναλαφρο το μηχανακι.
σημ.τα ανακι τα εβγαλα με περιπου 10-11.000 χλμ και ειχαν ψωμι ακομα απλα γιατι φοβομουν το μηχανακι με αυτα τα λαστιχα.δεν το χω ξαναματαπαθει αυτο.
Από ΑΝΑΚΕΕ ΙΙΙ στα Ντανλοπάκια???
Θα πάθεις σόκ!!!! Λαστιχάρα ;) Καλοφόρετα και λιώστα στη βόλτα να γουστάρεις!
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Από ΑΝΑΚΕΕ ΙΙΙ στα Ντανλοπάκια???
Θα πάθεις σόκ!!!! Λαστιχάρα ;) Καλοφόρετα και λιώστα στη βόλτα να γουστάρεις!
τα ειχε πανω οταν το πηρα το μηχανακι.και στην πρωτη βροχη καταλαβα γιατι ενας φιλος εκλαιγε τα λεφτα του που τα βαλε,επηρεασμενος απο τα 2 που του αρεσαν πολυ.
σε ευχαριστω!ελπιζω το σ/κ να τα βολταρω.θα γραψω εντυπωσεις :)
φαινεται η διαφορα στην κορωνα εστω και εντος πολης.ειναι πολυ μεγαλη.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Metzeler tourance. Ζεσταίνεται άμεσα και πάει σφαίρα. Σε βροχή, δε, οτι καλύτερο έχω φορέσει. Στο 1200 adve αντέχει γυρω στα 11.500-12.500 χλμ με αρκετά ταξίδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το βλεπω πολυ πιθανο για τελικη επιλογη...βασικα μετα απο ολα αυτα που διαβαζω και βαση των "θελω" μου,ή αυτα θα βαλω(τα Tourance)ή τα Mitas E08 αν η τιμολογιακη διαφορά ειναι σεβαστη...:thinking:
 
Top Bottom