Νέο λαστιχο dunlop

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τέλειωσε το ένα ζεύγος, μπήκε το 2ο....
Πάλι τα ίδια?
Ε, ναι! Τι άλλο?
13.219 χλμ, σε κάθε τερραίν.
Άριστα στο βρεγμένο και στην άσφαλτο γενικώς. Άριστα και στο στεγνό χώμα/πέτρα/σαθρά κλπ.....
Τετραγώνισε μετά τις 7-8000 χλμ, αλλά κρατούσε πολύ καλά! Γενικώς είχε πολύ προοδευτική πτώση απόδοσης, τόσο που μέχρι την αλλαγή, δε με προβλημάτισαν πουθενά. Έβλεπα από το πέλμα την ανάγκη για αλλαγή, αλλά δεν την ένιωθα στην οδήγηση.
Ασφαλώς μόλις μπήκαν τα ολοκαίνουρια, η διαφορά ήταν αισθητή! Κυρίως λόγω κορώνας. Το τετραγώνισμα που λέγαμε.....


Εδώ ένα πινακάκι με τα λάστιχα στο GS από την 1η μέρα:

TYRES KM DATE
METZELER EXP 0 18/3/2011 22.000
METZELER EXP 22.000 28/5/2012 17.500
METZELER NEXT 39.500 21/10/2013 15.850
DUNLOP ROAD SMART II 55.350 2/10/2014 14.500
DUNLOP TRAIL SMART 69.850 4/9/2015 13.219
DUNLOP TRAIL SMART 83.069 18/8/2016


Τα 13.219 φαίνονται λίγα, αλλά φέτος είχα αρκετά δικάβαλα ταξίδια. Μόνο με τα ΕΧΡ 1ης τοποθέτησης έκανα περισσότερα φορτωμένα χλμ, πριν γεννηθεί ο γιος μου.
Από το σύνολο των χλμ, αφαιρέστε 6-7000 χλμ που έγιναν με τα αντίστοιχα χωμάτινα, κυρίως με TKC. Από κάθε ζεύγος βγάζετε περίπου 1500-2000 χλμ δηλαδή, για να δείτε την πραγματική τους ζωή.

@panGS , πιστεύω να σε κάλυψα... Είπα τι πιστεύω, βλέπεις κι ακριβώς διάρκεια. Έχεις και μια εικόνα τι εννοώ "φορτωμένος", δικάβαλος και φορτωμένος κλπ... ;)


edit τα χλμ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Ρε παιδιά για να καταλάβω, αυτό είναι το λεγόμενο τετραγώνισμα;


Δυστυχώς δεν έχω καλύτερες φωτό κι αυτές είναι απο ζουμ στο ζουμ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ποσα χλμ εχει
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
12.000 χλμ εκ των οποίων τα 3.000 χλμ με δικάβαλο και τριβάλιτσο+ και τα υπόλοιπα 9.000 χλμ δικάβαλο καθώς η μοτοσυκλέτα κινείτε αυστηρά δικάβαλο καθημερινά. Το πολύ πολύ δλδ να έχω κάνει 500χλμ μονός!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
νομιζω οτι ειναι σε καλη κατασταση!!!
ας πουν και οι αλλοι
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εχουν λιγο τετραγωνιζμα αλλα νομιζω οτι ειναι καλα
αισθανεσαι οταν στριβεις μονος σου κατι σαν σκαλοπατι ?? στον πισινο σου :D:roflmao:
 

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Όχι, σκαλοπάτι δεν..! Ίσως οχι τόσο γρήγορο στο στρίψιμο αλλά ανεπαίσθητη διαφορά.. Η διαφορά που έχει απο καινούριο είναι οτι ζεσταίνεται πιο γρήγορα ή δεν με φοβίζει κρύο όσο με φόβιζε στις αρχές!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι πολυ βασικο που αισθανεσαι σιγουρια εσυ!!!!
παντως μην τα αφησεις να πανε και 20000χλμ
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Τέλειωσε το ένα ζεύγος, μπήκε το 2ο....
Πάλι τα ίδια?
Ε, ναι! Τι άλλο?
13.219 χλμ, σε κάθε τερραίν.
Άριστα στο βρεγμένο και στην άσφαλτο γενικώς. Άριστα και στο στεγνό χώμα/πέτρα/σαθρά κλπ.....
Τετραγώνισε μετά τις 7-8000 χλμ, αλλά κρατούσε πολύ καλά! Γενικώς είχε πολύ προοδευτική πτώση απόδοσης, τόσο που μέχρι την αλλαγή, δε με προβλημάτισαν πουθενά. Έβλεπα από το πέλμα την ανάγκη για αλλαγή, αλλά δεν την ένιωθα στην οδήγηση.
Ασφαλώς μόλις μπήκαν τα ολοκαίνουρια, η διαφορά ήταν αισθητή! Κυρίως λόγω κορώνας. Το τετραγώνισμα που λέγαμε.....


Εδώ ένα πινακάκι με τα λάστιχα στο GS από την 1η μέρα:

TYRES KM DATE
METZELER EXP 0 18/3/2011 22.000
METZELER EXP 22.000 28/5/2012 17.500
METZELER NEXT 39.500 21/10/2013 15.850
DUNLOP ROAD SMART II 55.350 2/10/2014 14.500
DUNLOP TRAIL SMART 69.850 4/9/2015 13.219
DUNLOP TRAIL SMART 83.069 18/8/2016


Τα 13.219 φαίνονται λίγα, αλλά φέτος είχα αρκετά δικάβαλα ταξίδια. Μόνο με τα ΕΧΡ 1ης τοποθέτησης έκανα περισσότερα φορτωμένα χλμ, πριν γεννηθεί ο γιος μου.
Από το σύνολο των χλμ, αφαιρέστε 6-7000 χλμ που έγιναν με τα αντίστοιχα χωμάτινα, κυρίως με TKC. Από κάθε ζεύγος βγάζετε περίπου 1500-2000 χλμ δηλαδή, για να δείτε την πραγματική τους ζωή.

@panGS , πιστεύω να σε κάλυψα... Είπα τι πιστεύω, βλέπεις κι ακριβώς διάρκεια. Έχεις και μια εικόνα τι εννοώ "φορτωμένος", δικάβαλος και φορτωμένος κλπ... ;)


edit τα χλμ....


Φίλε Θοδωρή ευχαριστώ πολύ , αναλυτικότατος . Από αυτά που έχεις βάλει μόνο το ΕΧΡ έχουμε κοινό .
Έχω βάλει 3 φορές τα Βridgestone 501-502 αποκλειστικά για ταξίδια στο εξωτερικό , όπου τα λάστιχα απλά είναι καταπληκτικά .
Στην Αθήνα αργούσαν αρκετά να ζεσταθούν .
Είμαι ανάμεσα σε αυτά που έγραψες και τα Metzeler Neo ,είχα σκεφτεί και τα Bridgestone Α40 Adventure γιατί ακούω πολύ καλά λόγια , για το ταξίδι είμαι σίγουρος πως θα είναι απίστευτα , αλλά νομίζω πως θα αργούν και αυτά να ζεσταθούν στην Αθήνα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ρε παιδιά για να καταλάβω, αυτό είναι το λεγόμενο τετραγώνισμα;


Δυστυχώς δεν έχω καλύτερες φωτό κι αυτές είναι απο ζουμ στο ζουμ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
12.000 χλμ εκ των οποίων τα 3.000 χλμ με δικάβαλο και τριβάλιτσο+ και τα υπόλοιπα 9.000 χλμ δικάβαλο καθώς η μοτοσυκλέτα κινείτε αυστηρά δικάβαλο καθημερινά. Το πολύ πολύ δλδ να έχω κάνει 500χλμ μονός!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μικρό το κακό για τα χλμ που έχεις....



το δικό μου πίσω στις 13000 χλμ που το άλλαξα....
Παίζει ρόλο η χρήση (πέρα από το φορτίο), οι ΜΩΤ που βγάζει ο καθένας στα ταξίδια του, πόσο βίαιες επιταχύνσεις κάνει κλπ. Εμένα σ' αυτή την κατάσταση κρατούσε και δε γλίστραγε ούτε και στην Αθήνα μέσα. Αλλά καμία σχέση μόλις μπήκε το νέο σετ! Φοβερή διαφορά στην αλλαγή κατεύθυνσης , αλλά και σε κάθε στρίψιμο!

Φυσικά δεν το συζητάω αν με έπιανε ψιχάλα.... Ταινία τρόμου θα ζούσα :) ! γι αυτό κι άλλαξα άμεσα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φίλε Θοδωρή ευχαριστώ πολύ , αναλυτικότατος . Από αυτά που έχεις βάλει μόνο το ΕΧΡ έχουμε κοινό .
Έχω βάλει 3 φορές τα Βridgestone 501-502 αποκλειστικά για ταξίδια στο εξωτερικό , όπου τα λάστιχα απλά είναι καταπληκτικά .
Στην Αθήνα αργούσαν αρκετά να ζεσταθούν .
Είμαι ανάμεσα σε αυτά που έγραψες και τα Metzeler Neo ,είχα σκεφτεί και τα Bridgestone Α40 Adventure γιατί ακούω πολύ καλά λόγια , για το ταξίδι είμαι σίγουρος πως θα είναι απίστευτα , αλλά νομίζω πως θα αργούν και αυτά να ζεσταθούν στην Αθήνα.
Το Neo δε θα στο πρότεινα..... Έχουμε αναφορές μειωμένης αντοχής (καμιά σχέση με το παλιό EXP). Αντίθετα είμαι πολύ θετικός για τα ΝΕΧΤ, αφού κάνεις κέφι τα Metzeler!!! Πολύ καλές εντυπώσεις είχα και από αυτά, και τα έχει κι ο αδερφός μου τώρα στο δικό του GS, οπότε έχω άμεση σύγκριση και φρέσκια εικόνα. Εύκολα τα έβαζα πάλι, αν δεν έβρισκα διαθέσιμα τα Trailsmart, απλώς δεν έχουν την απόδοση των τελευταίων στο βρεγμένο και την κατευθυντικότητά τους στο χώμα. Κατά τα άλλα είναι πολύ τίμιο λάστιχο και βγάζει πιο πολλά χλμ από τα Dunlop.
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Το Neo δε θα στο πρότεινα..... Έχουμε αναφορές μειωμένης αντοχής (καμιά σχέση με το παλιό EXP). Αντίθετα είμαι πολύ θετικός για τα ΝΕΧΤ, αφού κάνεις κέφι τα Metzeler!!! Πολύ καλές εντυπώσεις είχα και από αυτά, και τα έχει κι ο αδερφός μου τώρα στο δικό του GS, οπότε έχω άμεση σύγκριση και φρέσκια εικόνα. Εύκολα τα έβαζα πάλι, αν δεν έβρισκα διαθέσιμα τα Trailsmart, απλώς δεν έχουν την απόδοση των τελευταίων στο βρεγμένο και την κατευθυντικότητά τους στο χώμα. Κατά τα άλλα είναι πολύ τίμιο λάστιχο και βγάζει πιο πολλά χλμ από τα Dunlop.

Μάλλον για το Trailsmart με βλέπω να δοκιμάσω και λίγο την Dunlop .
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Εχω χαλασει δυο ζευγαρια Trailsmart κι αλλα τρια απο τον προκατοχο τους (TR91).
Το πρωτο ζευγος Trailsmart εφτασε τα 16000 χλμ με το εμπρος να εχει παραμορφωθει απο τις 13000
λογω της σχεσης που εχω με τα φρενα και ειδικα με του GS που δεν εχει πηρουνι και σε προκαλει να τα σκιζεις.
Το δευτερο το εβγαλα στις 11500 εχοντας σχεδον τελειωσει απο πελμα φαινομενο που μαλλον οφειλεται στις παρεες που εκανα οταν τα φορουσα.
Επεσε συγκεριμενα θυμα ταξιδιων με 160+ και ανελεητων κυνηγητων σε φρεσκοστρωμενα ορεινα κομματια.
Tα λαστιχα ειναι υπερανω κριτικης με μονο θεμα την σχετικα γρηγορη φθορα που ομως εμενα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικη σκεφτομενος την αποδοση τους.
Γιατι το trilasmart ειναι το λαστιχο που οταν το φορας βγαζεις φλας και περνας οποιον ειναι μπροστα σου με ιδια μηχανη ιδιες ικανοτητες... και αλλη μαρκα ελαστικου.

p.s.
Τωρα εχω πιασει τις 4000χλμ με τα νεα Bridgestone A40 απολυτα ικανοποιημενος σε ολα εκτος απο το θορυβο του εμπρος
και για τα οποια θα γραψω εκτενως μετα τα Ασφαλτινα Ελληνικα Βουνα 5 στο σχετικο thread.
Να σημειωσω πως η αλλαγη μαρκας εγινε ΜΟΝΟ επειδη η Dunlop δεν ειχε ολο τον Ιουλιο να παραδωσει εμπρος λαστιχο στις διαστασεις της μηχανης μου.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 2ο σετ του Πασχαλη εβγαλε οσα και το δικο μου. Συνυπολογιζοντας τα χλμ με ανλας οσο τα ειχα. Κατανοητο ;) Επισης συμφωνω με την κριτικη του για τα ντανλοπ και μς την αποψη για τα λιγοτερα χλμ που βγαζουν. Ειναι πανω απο τα αλλα σε αποδοση και φυσιολογικα παρουσιαζουν λιγο παραπανω φθορα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω παντως με τα trailsmart εχω την εντύπωση οτι τα πεταξα τα λεφτά μου.
Να ακουσουμε και δικαιολογητικες σκεψεις επ αυτου;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom