Νέο λαστιχο dunlop

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για τα Trailsmart λέω...
Χρόνια πολλά και απο μένα !!!:friendship:
Αυτά δεν είναι δίγομα..... Γι αυτό μπερδεύτηκα.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Στα 12.000 Χμ και ενα χρόνο φορεμένα αντικαταστάθηκαν απο τα Metzeler Next για δοκιμή και μόνο .Υπερευχαριστημενος απο την απόδοση τους σε όλες τις συνθήκες.Παρουσιασαν καποια σκαλοπάτια στα "τακούνια" του μπροστινού, για τα οποία είχα διαβάσει και άλλου ,που ο λαστιχας τα απέδωσε στα έντονα φρεναρίσματα μου.Εδω η κατάσταση τους την ημέρα που αντικαταστάθηκαν,δεν ξερω αλλα νομίζω ότι πήγαιναν και άλλο με λίγο συντηρητική οδήγηση
Το εμπρός

Το πίσω



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια χαρά για αλλαγή είναι. Το βάθος πέλματος επιτρέπει κάμποσα χλμ ακόμα, αλλά νομίζω καλά έκανες και τα άλλαξες.
 
Reactions: n.l

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι

Καινούρια παπούτσια γιατί τα παλιά τα λιωσαμε..Θα γράψω εντυπώσεις στο μέλλον..αντικαταστησαν τα πολύ καλά tourance..

Αναμένουμε εντυπώσεις !!!
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Μετα απο 5000χλμ κυριως σε ταξιδια απο επαρχιακους μπορω να πω οτι τα λαστιχα ακομα και στο ταπεινω τρανσαλπακι ειναι φοβερα,κρατανε απιστευτα, σου δινουνε πολλη μεγαλη εμπιστοσυνη να τα πιεσεις ,πιστευω γνωμη μου παντα οτι για on off ειναι μεσα στα πρωτα 3 λαστιχα για ασφαλτινη χρηση..και μια διορθωση τα πολλυ μετρια tourance..
 
Τελευταία επεξεργασία:

bocaros

Μέλος
Όνομα
george
Μοτό
Benelli trk 502
το Σάββατο τοποθετήθηκαν και στη δικιά μου χωρίς να υπάρχει προηγούμενη εμπειρία αφού όλα τα χρόνια έβαζα metzeler .
ακόμα δεν έχουν κάνει παρά μόνο 45 χλμ πήγαινε έλα στη δουλειά δηλαδή.
δείχνουν πάντως πολύ καλά στην αλλαγή κατεύθυνσης και μου φάνηκε ότι κάνουν λίγο πιο πολύ θόρυβο.
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Eπιστρεφω μετα απο 7000χλμ,αριστες η εντυπωσεις απο τα ελαστικα ειναι κυριολεκτικα βεντουζα στην στεγνη ασφαλτο σε βρεγμενο δεν το πιεζω ποτε οποτε δεν ξερω πως συμπεριφερονται...αλλα κοιταζοντας το πισω σημερα μετα την κυριακατικη βολτα το ειδα αρκετα φαγωμενο στο κεντρο του.Τις εθνικες τις αποφευγω οσο πιο πολυ μπορω και οταν αναγκαζομαι να βγω δεν ξεπερναω τα 130,παντα με τις σωστες πιεσεις.Παρτε και μια εικονα

Εμενα μου φαινεται υπερβολικη η φθορα αυτη για 7000χλμ το ιδιο και του λαστιχα.
Τι φταιει;;;
1:Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα δικαβαλος,τριβαλιτσος 1200χλμ κυριως απο επαρχιακους με πιεσεις 31-37 ο λαστιχας μου ειπε οτι επρεπε να ειχα βαλει πισω 40.
2:Κανω την εβδομαβα περιπου 80 με 90 χλμ αττικη οδο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Eπιστρεφω μετα απο 7000χλμ,αριστες η εντυπωσεις απο τα ελαστικα ειναι κυριολεκτικα βεντουζα στην στεγνη ασφαλτο σε βρεγμενο δεν το πιεζω ποτε οποτε δεν ξερω πως συμπεριφερονται...αλλα κοιταζοντας το πισω σημερα μετα την κυριακατικη βολτα το ειδα αρκετα φαγωμενο στο κεντρο του.Τις εθνικες τις αποφευγω οσο πιο πολυ μπορω και οταν αναγκαζομαι να βγω δεν ξεπερναω τα 130,παντα με τις σωστες πιεσεις.Παρτε και μια εικονα

Εμενα μου φαινεται υπερβολικη η φθορα αυτη για 7000χλμ το ιδιο και του λαστιχα.
Τι φταιει;;;
1:Το καλοκαιρι που μας περασε εκανα δικαβαλος,τριβαλιτσος 1200χλμ κυριως απο επαρχιακους με πιεσεις 31-37 ο λαστιχας μου ειπε οτι επρεπε να ειχα βαλει πισω 40.
2:Κανω την εβδομαβα περιπου 80 με 90 χλμ αττικη οδο.


Η Αττικιά Οδός, τα μ@μαει.... :( Με την ποιότητα ασφάλτου που έχει τα τρώει για πλάκα!
Δοκίμασε πιο μικρές πιέσεις, να πατάει περισσότερο πέλμα και πάντα στις ταχύτητες που λες (130 μέγιστη ). Αν είχες το καλοκαίρι 40, θα είχες πιο μεγάλη φθορά στο κέντρο ;)
Η φώτο που έβαλες όμως, δε δείχνει καλά αυτό που θες να δείξεις. Πιστεύω εσένα και το λαστιχά σου, αλλά στη φώτο δε βλέπω υπερβολική φθορά για 7000 χλμ. Ισως με μια καλύτερη λήψη γίνει πιο κατανοητο.
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@forester Εαν το δεις απο κοντα θα το καταλαβεις,απο την φωτο δεν
φαινεται καλα η φθορα του,εγω θεωρω οτι το 40 ειναι υπερβολικο γιατι οταν ζεσταθει θα φτασει σιγουρα 42.Ισως παρα ειναι μαλακο το λαστιχο για την χρηση που κανω..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester Εαν το δεις απο κοντα θα το καταλαβεις,απο την φωτο δεν
φαινεται καλα η φθορα του,εγω θεωρω οτι το 40 ειναι υπερβολικο γιατι οταν ζεσταθει θα φτασει σιγουρα 42.Ισως παρα ειναι μαλακο το λαστιχο για την χρηση που κανω..
Το λάστιχο είναι πιο μαλακό από πολλά και σίγουρα πιο μαλακό από μετζε...
Γι αυτό κι έχει το κράτημα που είδες και χάρηκες. Ταυτόχρονα δε μπορεί να έχει την ίδια χλμ απόδοση με τα υπόλοιπα!
Παρόλα αυτά, θα κρατάει έτσι, μέχρι να βγουν τα λινά από μέσα!!!
Εγγυημένο αυτό, έχω λιώσει 2 ζεύγη κι είμαι στο 3ο ;)
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Το λάστιχο είναι πιο μαλακό από πολλά και σίγουρα πιο μαλακό από μετζε...
Γι αυτό κι έχει το κράτημα που είδες και χάρηκες. Ταυτόχρονα δε μπορεί να έχει την ίδια χλμ απόδοση με τα υπόλοιπα!
Παρόλα αυτά, θα κρατάει έτσι, μέχρι να βγουν τα λινά από μέσα!!!
Εγγυημένο αυτό, έχω λιώσει 2 ζεύγη κι είμαι στο 3ο ;)
Σαφως και δεν περιμενω να εχουν την ιδια αποδοση χιλιομετρικα με αλλα πιο σκληρα λαστιχα,αλλα περιμενα μια πιο αργη φθορα για τον λογο οτι παω αργα στις εθνικες αλλα η ατιμη η αττικια οδος ειναι πεινασμενη,τουλαχιστον μου γλυτωνει αρκετο χρονο οποτε ας τρωει και αυτη τα λαστιχα.


Υ.Γ Καλυτερα να εχω ενα λαστιχο που κραταει και τρωγετε παρα ενα αλλο που αντεχει σε χιλιομετρα αλλα οταν θα το θελω να πει τσιπουρα;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σαφως και δεν περιμενω να εχουν την ιδια αποδοση χιλιομετρικα με αλλα πιο σκληρα λαστιχα,αλλα περιμενα μια πιο αργη φθορα για τον λογο οτι παω αργα στις εθνικες αλλα η ατιμη η αττικια οδος ειναι πεινασμενη,τουλαχιστον μου γλυτωνει αρκετο χρονο οποτε ας τρωει και αυτη τα λαστιχα.


Υ.Γ Καλυτερα να εχω ενα λαστιχο που κραταει και τρωγετε παρα ενα αλλο που αντεχει σε χιλιομετρα αλλα οταν θα το θελω να πει τσιπουρα;)

Tώρα μιλάς καλά!!! ;)

Γιατί έχω κουραστεί να ακούω παράπονα για τη διάρκεια των ελαστικών (ενώ ακούω λιγότερα παράπονα για το κράτημα,που είναι ζωτικής σημασίας)!
Επίσης τα λάστιχα που διαρκούν πολύ επαινούνται, ενώ τα στριφτερά - συνήθως- λένε ΟΚ κρατούσε καλά, αλλά τέλειωσε γρήγορα ρε πστμ...


:friendship::friendship::friendship:
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Επανέρχομαι στο θέμα με μια διόρθωση,στα προηγούμενα post τα λάστιχα είχαν 8000χλμ και όχι 7000χλμ όπως είχα γράψει.Σημερα με 9600χλμ έχει το πίσω βάθος πέλματος στο κέντρο 1mm.

Έχοντας σχεδόν φτάσει τον δείκτη φθοράς,το μπροστινό είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.Λαστιχαρα τρομερή!! Δεν έχω κανένα παράπονο από το λάστιχο,ΑΛΛΑ σε εμένα κράτησαν 6 μήνες, μάλλον δεν θα τα ξαναβάλω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Επανέρχομαι στο θέμα με μια διόρθωση,στα προηγούμενα post τα λάστιχα είχαν 8000χλμ και όχι 7000χλμ όπως είχα γράψει.Σημερα με 9600χλμ έχει το πίσω βάθος πέλματος στο κέντρο 1mm.

Έχοντας σχεδόν φτάσει τον δείκτη φθοράς,το μπροστινό είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.Λαστιχαρα τρομερή!! Δεν έχω κανένα παράπονο από το λάστιχα,ΑΛΛΑ σε εμένα κράτησαν 6 μήνες, μάλλον δεν θα τα ξαναβάλω.
Μόνο εμένα μου φαίνονται λίγα τα χιλιόμετρα και η διαρκεία ζωής τους; Έχεις κάνει ταξίδια διπλός όλα τα χιλιόμετρα;

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 
Reactions: S.P

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Μόνο εμένα μου φαίνονται λίγα τα χιλιόμετρα και η διαρκεία ζωής τους; Έχεις κάνει ταξίδια διπλός όλα τα χιλιόμετρα;

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Από τα 9600χλμ που έχουν κάνει συνολικά τα 6000χλμ έχουν γίνει σε ταξίδια και μονοήμερες βόλτες.
Τα χιλιόμετρα που έχω κάνει διπλός και τριβαλατσος είναι περίπου 1500χλμ(υπολογισετα μέσα στα 6000χλμ)και αυτά τα περισσότερα από επαρχιακούς.Τα υπόλοιπα στην Αθήνα. Είναι λίγα τα χιλιόμετρα που βγάζει το συγκεκριμένο ελαστικό,αλλά σε στριφτερα κομάτια είναι άψογο,όπως έχω ξαναγράψει σου βγάζει μία σιγουριά στο πλαγιασμα, κρατάει πολύ παραπάνω από τις ικανότητές ενός μέσου αναβάτη,εγώ το ευχαριστήθηκα παρά πολύ σε δρόμους με στροφές,αλλά δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες,αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα είναι η επόμενη επιλογή μου.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Από τα 9600χλμ που έχουν κάνει συνολικά τα 6000χλμ έχουν γίνει σε ταξίδια και μονοήμερες βόλτες.
Τα χιλιόμετρα που έχω κάνει διπλός και τριβαλατσος είναι περίπου 1500χλμ(υπολογισετα μέσα στα 6000χλμ)και αυτά τα περισσότερα από επαρχιακούς.Τα υπόλοιπα στην Αθήνα. Είναι λίγα τα χιλιόμετρα που βγάζει το συγκεκριμένο ελαστικό,αλλά σε στριφτερα κομάτια είναι άψογο,όπως έχω ξαναγράψει σου βγάζει μία σιγουριά στο πλαγιασμα, κρατάει πολύ παραπάνω από τις ικανότητές ενός μέσου αναβάτη,εγώ το ευχαριστήθηκα παρά πολύ σε δρόμους με στροφές,αλλά δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες,αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα είναι η επόμενη επιλογή μου.
Συμφωνώ στο 100%.
 
Reactions: S.P

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σαφως και δεν περιμενω να εχουν την ιδια αποδοση χιλιομετρικα με αλλα πιο σκληρα λαστιχα,αλλα περιμενα μια πιο αργη φθορα για τον λογο οτι παω αργα στις εθνικες αλλα η ατιμη η αττικια οδος ειναι πεινασμενη,τουλαχιστον μου γλυτωνει αρκετο χρονο οποτε ας τρωει και αυτη τα λαστιχα.


Υ.Γ Καλυτερα να εχω ενα λαστιχο που κραταει και τρωγετε παρα ενα αλλο που αντεχει σε χιλιομετρα αλλα οταν θα το θελω να πει τσιπουρα;)


Μ αυτό συμφώνησα τότες που το έγραψες, συμφωνώ και τώρα.


Με τα απο κάτου, διαφωνώ ;)

.................................αλλά δεν θέλω να αλλάζω λάστιχα κάθε 6 μήνες,αυτός είναι ο μόνος λόγος που δεν θα είναι η επόμενη επιλογή μου.
Συμφωνώ στο 100%.

Πάμε λίγο να το δούμε βήμα-βήμα.
1. Όταν είχα το Αφρικα, κάθε 10000 πάνω-κάτω άλλαζα λάστιχα. Κανένα δεν άντεχε πιο πολύ.
2. Στο GS έφτασα τις 18000 με Metzeler tourance EXP
3. Όλα τα άλλα κάπου στις 13-15000 έχουν παραδώσει πνεύμα (=λινά που φαίνονται...).
4. Λάστιχο που κρατάει, τρώγεται!!! Να κρατάει και να μη λιώνει, δε γίνεται....:cool:

Δεν ξέρω πώς ένα μηχανάκι ίδιου βάρους και με +40 άλογα, τρώει λιγότερο λάστιχο, αλλά έτσι είναι. Ίσως η διάσταση 150 να έχει μεγάλη διαφορά από τις 140 και 130. Πιο πολύ από όσο φανταζόμαστε.
Ίσως και να είναι το μηχανάκι. Δεν ξέρω. Το αντι -σπιν πάντως, σίγουρα βοηθάει (εμένα τουλάχιστον που την Αφρικα την πήγαινα συνεχώς σπινάροντας, έβλεπα μαύρη γραμμή στον καθρέφτη)

Στα συγκεκριμένα της φώτο



θεωρώ πολύ καλή τη φθορά τους και δε φαίνονται και "τετράγωνα"! άψογη φθορά!!! 9.000 χλμ δεν είναι λίγα! Το αν εσύ χρειάστηκες 6 μήνες (είναι λίγοι), τι να γίνει? Τόσα χλμ γράφεις!
Επειδή είναι περίοδος με βροχή (πιθανόν για 3-4 μήνες ακόμα), θέλουν αλλαγή ΜΟΝΟ για την ενδεχόμενη υδρολίσθηση λόγω μικρού βάθους πέλματος.
Αν ήταν Ιούνιος τώρα, άνετα έβγαζαν 3000 χλμ σε χρήση στο στεγνό, και ειλικρινά θα είχαν απόδοση όπως τωρα, μέχρι τέλους!!
Αν το δικό μου ήταν έτσι τώρα, θα άλλαζα ένα πίσω -εφόσον το εμπρός είναι καλύτερο όπως λες. Έτσι θα έχεις του χρόνου το Σεπτέμβριο την επόμενη αλλαγή και θα είσαι μέσα στη βρόχινη περίοδο με νέο λάστιχο ;) (αυτό το εφαρμόζω συνηδειτά, χρόνια τώρα!). Το καλοκαίρι με τέτοια φθορά στο λάστιχο, θα είσαι μιά χαρά!!!


Αν βάλεις άλλη μάρκα λάστιχο τώρα, θα στενοχωρηθείς (το έπαθα...:D).


Κλείνω λέγοντας ότι όλα αυτά είναι θέμα γούστο του καθενός.
Προσπαθώ να το κάνω ορθολογιστικό, αλλά δε γίνεται 100%! Και τα γράφω επειδή σ άρεσε το λάστιχο Παναγιώτη @S.P
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ναι συγουρα πονάει το να αλλάζει λάστιχα κάθε 6 μήνες αλλά τι να το κανείς ένα λάστιχο που θα κανείς 15000 χιλιόμετρα και ζεις με τον φόβο
Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω !!! :stm:
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
@forester Θοδωρή το σκέφτηκα να αλλάξω ένα πισω,αλλά θεωρώ πως το μπροστινό δεν θα βγάλει αλλά τόσα χιλιόμετρα,μπορεί και να βγάλει.
Εγώ έκανα 6 μήνες για να κάνω αυτά τα χιλιόμετρα, μπορεί κάποιος άλλος να τα κάνει σε ένα χρόνο,οπότε για αυτόν είναι μία χαρά.
Το ξέρω ότι θα ξενερώσω όταν θα βάλω αλλά λάστιχα,μάλλον θα πάω σε κάποιο πιο Ντέμι σετ..Ιδωμεν.. Άβυσσος η ψυχή και το μυαλό μας..
 
Top Bottom