Νέο λαστιχο dunlop

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
Λογο οτι ειμαι σε αναζήτησή ειναι πιθανή έως δεδομένη η αντικατάσταση του πολυ καλού tr91 σε trailsmart
Οι υπεύθυνοι λένε για ίδιο πάτημα και καλυτερο αλλα με περισσότερα χλμ αντοχή.
Τα tr91 όσοι τα φορέσαμε maximin 10000./ 11000 ...
Τα αναμένω και θα μαι απο τους πρώτους ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η ενλογο εταιρεια τα τελευταια χρονια εχει επενδυσει πολλα!!!!στην ερευνα!!!!!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ειναι γεγονος αναμφισβητητο πως το TR91 ειναι η πιο στριφτερη επιλογη
αναμεσα στα διπλης χρησης ελαστικα που μπαινουν στα μεγαλα on off.
Το πισω βεβαια λογω μαλακης γενικα γομας δυσκολα ειναι λειτουργικο μετα τις 10000 χλμ.
Αν διορθωθει κι αυτο με τη νεα γομα διχως να χαθει αποδοση...bingo:)
 

Dimitris-kms

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
bmw gs1200 adv
Φοραω τα tr91 απο την πρωτη μερα που πηρα την μηχανη το 2010...Καθε ζευγαρι μου βγαζει 20.000 χλμ με ασφαλεια! ο τροπος οδηγησης βεβαια ειναι πολυ χαλαρος κ ολα τα χλμ γινονται σε ταξιδια διπλος κ φουλ φορτωμα...Δεν το αλλαζω με τιποτα αυτο το λαστιχο γιατι ακομα κ οταν θελω να στριψω ακομα κ με χιλιομετρα κοντα στις 20.000 το εμπιστευομαι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black



Ωραίο δείχνει.
Αν ληφθεί υπόψη η απόδοση του TR91 και η υπόσχεση για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της Dunlop, τότε μιλάμε για ισχυρό παίχτη στην κατηγορία!!!
 

paco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
J.b
Μοτό
LC
η χάραξη σχεδόν πανομοιότυπη με το tr.αναμενω τιμή..βγαίνει κατα τα λεγόμενα τους τέλη Φεβρουαρίου ..
Και ελπίζω να ταιριάζει σε gs:cool:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Στην προηγουμενη κοπελα μου(vstrom650) τα φορουσα για 17.000 ++ και οπου πας να το βαλεις μπαινει χωρις φοβο και σου εμπνεει μεγαλη εμπιστοσυνη και απιστευτο κρατημα...Εμενα προσωπικα ηθελαν αλλαγη γιατι το πισω ειχε ξεκινησει να κανει πατουρα στη μεση ή σκαλοπατι ή οπως αλλιως το λενε και αρχιζε να γινοταν δυσκολη η ισοροποια με μηδενικα χιλιομετρα(μεγαλος παραγοντας που εφταιξε οι κολιες 1η-2α-3η)οχι οτι εφταιγε καπου το λαστιχο,αν το προσεχα θα εβγαζε κι αλλα..θα εβαζα με κλειστα ματια το νεο αλλα δεν προλαβα γιατι πουληθηκε η μηχανη..
Τωρα επειδη ειναι σε καλη κατασταση τα λαστιχα που εχω θα αργησω για αλλαγη, ασε που ειναι ιεροσυλια να βαλω ασφαλτινο στο 990... :pα
Παντως για οσους το σκεφτονται , εχω ακουσει απο τους ηδη κατοχους του νεου οτι ειναι πολυ καλυτερο σε ολα του, μονο η αντοχη μενει να δοκιμαστει... πραγμα,πολυ νωρις για να το πουμε..
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
τα πραγματα εχουν ως εξης,αν πανε ολα καλα πρωτα ο θεος εγω και ο JMARoulis θα κανουμε ενα πολυ μεγαλο ταξιδι,αν ολα πανε καλα θα εχετε ενημερωση σε λιγες μερες,αν δεν πανε καλα ετσι οπως τα λεμε μενουμε με το παγωτο στο χερι.λοιπον το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι φοραω το συγκεκριμενο ελαστικο,αυτη την στιγμη ειμαι στα 5.000 χλμ και τα χλμ που θα κανουμε ειναι πολλα δεν ξερω τι να κανω,καποιοι λενε οτι βγαζει 10000,αλλοι 17.000 αλλοι πανω απο 20.000. επειδη τα εξοδα του ταξιδιου θα ειναι πολλα δεν θελω να αλλαξω ελαστικο τωρα το αλλαζω οταν γυρναω,ριξτε ιδεες γιατι δεν ξερω τι να κανω.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Τα TR-91 λέγανε ότι κρατάν 10.000-12.000χμ.Τα νέα υποτίθεται λανσαριστηκαν γι'αυτό το λόγο, για να κρατάν περισσότερο από τους προκατόχους τους και υπόσχονται μια αύξηση της τάξης του +14%, συν τις όποιες άλλες βελτιώσεις. Μέχρι στιγμής ποια η γνώμη σου γι'αυτά κ αν θες πες μας και τι φόραγες πριν να φανεί και το μέτρο σύγκρισης;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θα σου πω τι ειδα εχοντας διανυσει 1000 χλμ με το λαστιχο κι αλλα 2000 διπλα σε Βαρα που τα φορουσε.
Η συγκριση γινεται με τα TR91 που φορουσα πριν και τα ειχα βαθμολογησει 10 με τονο.
Η ανεπαναληπτη κατευθυντικοτητα η πολυ καλη προσφυση με βροχη και τα τελεια φρενα παραμενουν.
Εχει αυξηθει ανεπαισθητα ο θορυβος κυλησης και εχει μειωθει η προσφυση
μονο στα απεριγραπτα λιωμενα κομματια ασφαλτου που εχουμε για δρομους στη Θεσσαλονικη.
Φανταζομαι πως το τελευταιο εγινε με στοχο της επιτευξη καλυτερη μακροζωιας
και συγκεκριμενα βαζοντας πιο σκληρη γομα στο κεντρο του ελαστικου που ηταν και η αχιλλειος πτερνα του.
Καλοφορετα και καλα στριψιματα!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
τα πραγματα εχουν ως εξης,αν πανε ολα καλα πρωτα ο θεος εγω και ο JMARoulis θα κανουμε ενα πολυ μεγαλο ταξιδι,αν ολα πανε καλα θα εχετε ενημερωση σε λιγες μερες,αν δεν πανε καλα ετσι οπως τα λεμε μενουμε με το παγωτο στο χερι.λοιπον το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι φοραω το συγκεκριμενο ελαστικο,αυτη την στιγμη ειμαι στα 5.000 χλμ και τα χλμ που θα κανουμε ειναι πολλα δεν ξερω τι να κανω,καποιοι λενε οτι βγαζει 10000,αλλοι 17.000 αλλοι πανω απο 20.000. επειδη τα εξοδα του ταξιδιου θα ειναι πολλα δεν θελω να αλλαξω ελαστικο τωρα το αλλαζω οταν γυρναω,ριξτε ιδεες γιατι δεν ξερω τι να κανω.
Τι ημερομηνία κατασκευής έχουν τα δικά σου;;; Εγω που έβγαλα 17000++ είχαν ημερομηνία κατασκευής Γενάρη του 14 τα φόρεσα στη μηχανή Απρίλη και μέχρι πριν δυο βδομαδες έκανα τα 17000(μεσα σε ενα χρονο δηλαδη,δεν προλαβε καν να παλιωσει)
Αν ειναι φρέσκο το λάστιχο οσο λιωμένο κι αν ειναι κρατάει.. Μη τα φοβηθείς... Αν ειναι παλιά όμως δεν ξέρω τι γίνεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τι ημερομηνία κατασκευής έχουν τα δικά σου;;; Εγω που έβγαλα 17000++ είχαν ημερομηνία κατασκευής Γενάρη του 14 τα φόρεσα στη μηχανή Απρίλη και μέχρι πριν δυο βδομαδες έκανα τα 17000(μεσα σε ενα χρονο δηλαδη,δεν προλαβε καν να παλιωσει)
Αν ειναι φρέσκο το λάστιχο οσο λιωμένο κι αν ειναι κρατάει.. Μη τα φοβηθείς... Αν ειναι παλιά όμως δεν ξέρω τι γίνεται...

Μεγάλη αλήθεια!
Άλλο τα 10-15000χλμ σε 12 μήνες κι άλλο τα ίδια ή και λιγότερα χλμ σε 2 χρόνια και βάλε...
 

martinacos

Μέλος
Όνομα
anestis
Μοτό
Ktm 950 adventure
Να βάλω τα λέτε trailsmart για ασφαλτινη χρηση?Αν ναι,με ποιές σαμπρέλες?Ευχαριστώ.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Να βάλω τα λέτε trailsmart για ασφαλτινη χρηση?Αν ναι,με ποιές σαμπρέλες?Ευχαριστώ.
Να τα βαλεις αλλα τις σαμπρελες να τις διαλεξει ο λαστιχάς γιατι εμεις δεν ξερουμε ουτε τι μηχανη εχεις!
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Δίκιο έχεις φίλε μου,έχω ενα 950 adventure.
Παλαιότερα στο 990 είχα βάλει της Michelin έχει ένα τύπο ενισχυμένο με 4 χιλιοστά πάχος αντί 2 που έχουν οι συμβατικές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom