Νέο Honda XL 750 Transalp

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό βλέποντας το προφίλ ήταν το ορθόδοξο 600 (στο πιο σύγχρονο).


Στάλθηκε από το RMX3472 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εμένα μου αρέσει πολύ και γιατί φέρνει πολύ στο πρώτο xlv 600 αλλά και γιατί είναι τόσο όσο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ με την ευκαιρία θα θυμίσω πως περίπου 5 χρόνια πίσω οι επιλογές στην μεσαία κατηγορία ήταν σχεδόν μηδενικές με τροχό 21.

Είχαμε το F800GS στην δύση της καριέρας του ως καινούργιο και την αντικατάσταση του με ένα μάλλον μέτριο F850GS και ψάχναμε κάνα μεταχειρισμένο Tenere με τιμές στο Θεό και κάνα Dakar 650 BMW!!

Σήμερα έχουμε το Tenere, το tuareg, το 890, το Norden, η Honda ετοιμάζει το Transalp, η Suzuki ετοιμάζει Strom με 21, έχουμε ήδη ενδιαφέροντα μοντέλα απο Κινέζους ή Ιταλοκινέζους με χωμάτινα γονίδια με 19 τροχό όπως Voge DSX650, Moto Morini X-cape, έχουμε πολλά ενδιαφέροντα Scrambler όπως το fantic caballero και το ολόφρεσκο Brixton 500XC και είμαι σίγουρος πώς κι άλλες εταιρείες ίσως μας εκπλήξουν σύντομα.

Επίσης έχουμε και επιλογές στα μικρά ψευδοεντούρο που είχαν πεθάνει.

Γενικώς ζούμε μια χρυσή εποχή πάλι για το χώμα και το μόνο πρόβλημα αντικειμενικά είναι το οικονομικό γιατί επιλογές πάλι έχουμε..

θα το δούμε και το Honda αν και προφανώς; θα είναι αντάξιο των tenere tuareg αλλιώς δεν θα είχε νόημα για την Honda.
 

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
το μηχανάκι αισθητικά πιάνει το vibe.
τώρα η ουσία μεταφέρεται στο τι σεταπ για το μοτέρ θα ακολουθήσει. Γιατί για μένα ως γνώριμη χονδα θα πρεπει να έχει ροπάτο μοτέρ και με σχετικά κοντή κλιμάκωση για να είναι τσαμπουκαλεμένο και ικανότερο σε χωμάτινες διαδρομες + του ότι ο σε σειρά δεν είναι V 52 μοιρών, συνεπώς το κατάλληλο σεταπ επιβάλλεται για να μη γίνει αίσθηση τυπου versys650.
Αν το στριτάδικο μοτέρ στο χορνετ φημολογείται να έχει 90hp αυτό πρέπει για το όνομα και την παράδοση να έχει γίνει detuned στα 60-65hp με μεταφορά της καμπύλης ισχύος να κλιμακώνεται μέχρι τις μεσαίες 8-8,5k rpm και ροπής ως τις 5k(τηρουμένων των αναλογιών) . Αλλιώς θα είναι ενα πλαδαρό στριτάδικο μοτέρ με αντβεντσουράδικο περίβλημα
imho
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Πιστεύω πως θα είναι ξανά ένα Rally Touring όπως τα παλιότερα Τρανσαλπ. Δηλαδή μια μοτοσικλέτα που θα ταξιδεύει καλά παντού φτιαγμένη για 2 αναβάτες και για τα μπαγκάζια τους χωρίς να ζητάει πολλά σε συντήρηση. Δεν νομίζω πως θα είναι μια κατασκευή έκκρισης αδρεναλίνης αλλά μια ομοιογενής κατασκευή που η Χόντα ξέρει πολύ καλά να φτιάχνει.

Βλέποντας όμως το USD πιρούνι και έχοντας να αντιμετωπίσει ένα σοβαρό ανταγωνισμό στην κατηγορία, έχω την εντύπωση πως αυτή η Χόντα θα κάνει πολλά άλλα όχι αδιάφορα, ούτε μέτρια αλλά πολύ καλά.

Θα είναι μια πολύ καλή μοτοσυκλέτα και σημαντική για την Χόντα.
Συμφωνώ με τον Βαγγέλη που τα έγραψε ωραια πιο πάνω. Πλέον έχουμε και θα έχουμε πολλές επιλογές στα μεσαία πραγματικά ον οφ.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εγώ τροχό το βλέπω 60κάτι, το οποίο δεν το βλέπω αναγκαστικά κακό αφού θα σημαίνει ομαλότατη λειτουργία με ροπούλα χωρίς τρύπες και αξιοπιστία.

Για όσους τα εκτιμούν αυτά (κλασικό κοινό Χόντα) οκ

Οι υπόλοιποι να πάτε αλλού....:yew:
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Το CB500X ειναι κουκλακι, η Africa κουκλαρα, αυτο που ειναι κατι αναμεσα πως καταφεραν να μην βγει ωραιο;
Κριμα γιατι θα μπορουσα να το φανταστω στα χαρτια σαν το επομενο μου μηχανακι.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ τροχό το βλέπω 60κάτι, το οποίο δεν το βλέπω αναγκαστικά κακό αφού θα σημαίνει ομαλότατη λειτουργία με ροπούλα χωρίς τρύπες και αξιοπιστία.

Για όσους τα εκτιμούν αυτά (κλασικό κοινό Χόντα) οκ

Οι υπόλοιποι να πάτε αλλού....:yew:
Χαχαχαχαχαχα ,οι μοτεοιδιαρηγνυουν τα ιμάτια τους ,90 στρόφαλο λενε
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αν βγει τόσο δυνατό ο πρώτος που θα το πάρει είναι αυτός ο onroad ...με μαύρη ζάντα
Μπα Κωστα ,κάποιο μπέρδεμα με το Χόρνετ κάνουνε.
Εκεί το ίδιο μοτέρ θα βγάζει τόσα ,εδώ το βλέπω κάνα 70αρι ή όπως λέει ο Γιάννης 60κατι ροδα
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Παει κι αυτό.
Αρα τωρα περιμενουμε το NC να φορεσει τον κινητηρα του Hornet και να δουν ότι δεν φρεναρει με μια δισκοπλακα μπροστα και να βαλουν και αντεστραμενο.
Κατασκοπευτικες φωτο της EICMA 2025 δηλαδή.
:wtng:
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μπέρδεμα με τα θέματα του νεου Transalp. Αν δε κάνει κόπο ας τα συγχωνεύσει ένας συντονιστής. Έχουμε και αυτό:

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπέρδεμα με τα θέματα του νεου Transalp. Αν δε κάνει κόπο ας τα συγχωνεύσει ένας συντονιστής. Έχουμε και αυτό:

Μετακινήθηκε οκ thanks
 
Reactions: STF
Top Bottom