Νέο trailsmart meridian

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Θενκς γκαιζ...
Θα γίνουν κάποια μεικτά χλμ για να γραψουμε εντυπώσεις
Μεγιεςς....... Να τα απολαυσεις όπως κάνεις κέφι και περιμένουμε feedback..!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα παθεις σοκ , τα ειχα στο αφρικα (ενταξει συγνώμη ) και τα ειχα κ στο 790r (χαμος)
επειδή καλώς εχόντων των πραγμάτων, του Δία και των λοιπών αγωνιστικών δυνάμεων επιτρεπόντων θα ψάξω και για ασφάλτινο ζευγάρι λάστιχα για το Χ, αυτό σημαίνει ότι τα TKC70 ήντουσαν καλά και παθαίνεις σοκ γιατί δεν το πιστεύεις;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
επειδή καλώς εχόντων των πραγμάτων, του Δία και των λοιπών αγωνιστικών δυνάμεων επιτρεπόντων θα ψάξω και για ασφάλτινο ζευγάρι λάστιχα για το Χ, αυτό σημαίνει ότι τα TKC70 ήντουσαν καλά και παθαίνεις σοκ γιατί δεν το πιστεύεις;
Ναι ,αυτό εννοεί.
Αν όμως εσύ τα θέλεις για το Χ ,δώσε βάση σε χαμηλό δείκτη φορτίου κ ταχύτητας ,γιατί τα ζευγάρια που κυκλοφορούν ευρέως για τα 2κίλυνδρα ,δεν θα ζεσταθούν κ δεν θα δουλέψουν ποτέ στο ελαφρύ κ με τα μισά άλογα X.


ΥΓ: Τι να τα κάνεις τα δρομίσια λάστιχα στο Χ το τακαρίσιο ωρέ ??
Βάλε ΤΚC80 πάνω κι είσαι εντάξει ολούθε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι ,αυτό εννοεί.
Αν όμως εσύ τα θέλεις για το Χ ,δώσε βάση σε χαμηλό δείκτη φορτίου κ ταχύτητας ,γιατί τα ζευγάρια που κυκλοφορούν ευρέως για τα 2κίλυνδρα ,δεν θα ζεσταθούν κ δεν θα δουλέψουν ποτέ στο ελαφρύ κ με τα μισά άλογα X.


ΥΓ: Τι να τα κάνεις τα δρομίσια λάστιχα στο Χ το τακαρίσιο ωρέ ??
Βάλε ΤΚC80 πάνω κι είσαι εντάξει ολούθε.
Τα τακούνια που φοράει έχουν πολύ ωραία αίσθηση στον δρόμο, δεν είμαι πολύ σίγουρος για βρεγμένο, δεν έχει τύχει ακόμα. Είναι και σχετικά φτηνά από ότι έχω δει στο ίντερνετΣ. Και στα ελάχιστα χιλιόμετρα που έχω κάνει με το X φαίνεται ότι έχουν προλάβει να φθαρούν (δεν ήταν καινούρια) ενώ οδηγώ τραγικά συντηρητικά και μαζεμένα.

Τα TKC80 ενώ από το MOTO περιοδικό έχουν τις καλύτερες συστάσεις, διαβάζω πως τα πισινά βγαίνουν σλικ σε ελάχιστα χιλιόμετρα, οπότε με δεδομένο ότι θέλω να κάνω ασφάλτινες επαρχιακές και με το μικρό γιατί μου αρέσει, δεν θέλω να σκέφτομαι "βενζίνη καφές φαγητό +140 ευρώ ένα πισινό" σε κάθε τρίτη βόλτα ή να πρέπει να μετακινούμαι με 110 για να μην λιώνει και να μην βουΐζει. Οπότε δεύτερο σετάκι ζάντες με πιο ασφάλτινο λάστιχο δίνουν την δυνατότητα να κινώ το μηχανάκι πολύ πιο συχνά, γιατί κάθε ΣΚ χώμα δεν θα είναι.

Λάθος νήμα για την συζήτηση, τεσπα, ευχαριστώ για την διευκρίνηση, πολύχρονος και περιμένουμε από τον άλλο εορτάζοντα να μας πει τα δικά του (δεν υπάρχει αυτό το λάστιχο στις διαστάσεις αυτές που θέλω, από ότι λέει στο site της dunlop).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα τακούνια που φοράει έχουν πολύ ωραία αίσθηση στον δρόμο, δεν είμαι πολύ σίγουρος για βρεγμένο, δεν έχει τύχει ακόμα. Είναι και σχετικά φτηνά από ότι έχω δει στο ίντερνετΣ. Και στα ελάχιστα χιλιόμετρα που έχω κάνει με το X φαίνεται ότι έχουν προλάβει να φθαρούν (δεν ήταν καινούρια) ενώ οδηγώ τραγικά συντηρητικά και μαζεμένα.

Τα TKC80 ενώ από το MOTO περιοδικό έχουν τις καλύτερες συστάσεις, διαβάζω πως τα πισινά βγαίνουν σλικ σε ελάχιστα χιλιόμετρα, οπότε με δεδομένο ότι θέλω να κάνω ασφάλτινες επαρχιακές και με το μικρό γιατί μου αρέσει, δεν θέλω να σκέφτομαι "βενζίνη καφές φαγητό +140 ευρώ ένα πισινό" σε κάθε τρίτη βόλτα ή να πρέπει να μετακινούμαι με 110 για να μην λιώνει και να μην βουΐζει. Οπότε δεύτερο σετάκι ζάντες με πιο ασφάλτινο λάστιχο δίνουν την δυνατότητα να κινώ το μηχανάκι πολύ πιο συχνά, γιατί κάθε ΣΚ χώμα δεν θα είναι.

Λάθος νήμα για την συζήτηση, τεσπα, ευχαριστώ για την διευκρίνηση, πολύχρονος και περιμένουμε από τον άλλο εορτάζοντα να μας πει τα δικά του (δεν υπάρχει αυτό το λάστιχο στις διαστάσεις αυτές που θέλω, από ότι λέει στο site της dunlop).
Αν έχεις 2ο σετ ζάντες αλλάζει κ αξίζει.
Σε όλα μου τα ΟνΟφφ είχα 2ο ζευγάρι ζάντες ακριβώς για τον ίδιο λόγο.
Υπάρχουν πολλές κ οικονομικές επιλογές στις διαστάσεις σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν έχεις 2ο σετ ζάντες αλλάζει κ αξίζει.
Σε όλα μου τα ΟνΟφφ είχα 2ο ζευγάρι ζάντες ακριβώς για τον ίδιο λόγο.
Υπάρχουν πολλές κ οικονομικές επιλογές στις διαστάσεις σου.
Δεν έχω ακόμα, λέω αν και εφ' όσον όλα πάνε καλά και δεν αλλάξει κάτι να αποκτήσω. Έχουμε πιο μεγάλα θέματα τώρα... :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από σχεδόν ενάμιση μήνα και 3000 ασφαλτινα χλμ... Μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, ασφαλτινο λάστιχο που έχω φορέσει στο gs.
Τρομερή ποιότητα κύλισης, άριστη λειτουργία πριν ζεσταθεί μέσα στην πόλη, μηδέν κραδασμος και το μόνο που μένει είναι να δούμε την αντοχή στα χλμ.
Το μειονέκτημα του σε σχέση με το adventure της μισλεν, είναι ότι αν μπεις και κάνεις χλμ σε χώμα, σίγουρα θα το καταστρέψεις.
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Μετά από σχεδόν ενάμιση μήνα και 3000 ασφαλτινα χλμ... Μπορώ να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, ασφαλτινο λάστιχο που έχω φορέσει στο gs.
Τρομερή ποιότητα κύλισης, άριστη λειτουργία πριν ζεσταθεί μέσα στην πόλη, μηδέν κραδασμος και το μόνο που μένει είναι να δούμε την αντοχή στα χλμ.
Το μειονέκτημα του σε σχέση με το adventure της μισλεν, είναι ότι αν μπεις και κάνεις χλμ σε χώμα, σίγουρα θα το καταστρέψεις.
Σε σχέση με το Trailsmart max και το Scorpion 2 έχουμε εντυπώσεις???
 
Reactions: Gus

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε σχέση με το Trailsmart max και το Scorpion 2 έχουμε εντυπώσεις???
Ακόμα καλύτερα φαίνονται... Ιδίως σε ποιότητα κυλησης, δεν περίμενα να είναι καλύτερα από τα pirreli, που τα θεωρώ κορυφαία
 
Reactions: Gus

a1s7trea

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
Honda Varadero MK2
Καλησπέρα,

Έχουμε εντυπώσεις απο μεγαλύτερης διάρκειας χρήση για τα Meridian?

Ευχαριστώ,
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω φτάσει τις 8000 περίπου.. Έχουν πολύ καλή συμπεριφορά ακόμη, αν και αρχίζουν ένα μικρό τετραγωνισμα
 

a1s7trea

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
Honda Varadero MK2
αυτο με τα τετραγωνακια ειναι πολυ ενοχλητικο, υπαρχει μια ευαισθησια στα Dunlop σε αυτο το κομματι ή ετσι νομιζω?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αυτο με τα τετραγωνακια ειναι πολυ ενοχλητικο, υπαρχει μια ευαισθησια στα Dunlop σε αυτο το κομματι ή ετσι νομιζω?
Στο gs.. Όλα τα ελαστικά τετραγωνιζουν μετά τις 7000 χλμ, αν ταξθδευεις Δικαβαλος και φορτωμένος.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Στο gs.. Όλα τα ελαστικά τετραγωνιζουν μετά τις 7000 χλμ, αν ταξθδευεις Δικαβαλος και φορτωμένος.
Το ίδιο ισχύει σε όλα το mega on off που ταξιδεύουν συχνά
 

cobrakleo

Μέλος
Όνομα
ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ
Μοτό
TIGER 800 XRX 2015
Τα είχα βάλει τα MERIDIAN στο TIGER 800 που είχα και έμεινα πολύ ευχαριστημένος ειδικά στην άσφαλτο... Ανώτερα από τα A41 που είχα πριν. Το καλοκαίρι έκανα και δύσκολη διαδρομή χωμάτινη 50 χιλιόμετρα δικάβαλος και δεν είχαν το παραμικρό σκίσιμο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω πως τα κατάφερα μέσα στην παλιό καραντινα, αλλά εχθές το αρχείο του λάστιχα μου, έδειξε 15000 χλμ με τα dunlop.
Επειδή δεν έγινε μεγάλο ταξίδι σε αυτό το διάστημα, δεν έδωσα σημασία στα χλμ

Λοιπόν...ενα κλασσικό dunlop λάστιχο με ήσυχη κύλιση, καλό κράτημα παντού, γλυστριματα όπου βρίσκει χαλικάκι και πας σβέλτα, αλλά πουθενά αίσθηση κινδυνου
Σαν μαλακό dunlop... Σχετικά γρήγορο τετραγωνισμα πίσω ελαστικου, με ότι πρόβλημα επιφέρει αυτό.

Χάρηκα για την γνωριμία και παρήγγειλα tkc 70, που έχει λυσσάξει αυτός ο καργιολης ο σκληρός.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Δεν ξέρω πως τα κατάφερα μέσα στην παλιό καραντινα, αλλά εχθές το αρχείο του λάστιχα μου, έδειξε 15000 χλμ με τα dunlop.
Επειδή δεν έγινε μεγάλο ταξίδι σε αυτό το διάστημα, δεν έδωσα σημασία στα χλμ

Λοιπόν...ενα κλασσικό dunlop λάστιχο με ήσυχη κύλιση, καλό κράτημα παντού, γλυστριματα όπου βρίσκει χαλικάκι και πας σβέλτα, αλλά πουθενά αίσθηση κινδυνου
Σαν μαλακό dunlop... Σχετικά γρήγορο τετραγωνισμα πίσω ελαστικου, με ότι πρόβλημα επιφέρει αυτό.

Χάρηκα για την γνωριμία και παρήγγειλα tkc 70, που έχει λυσσάξει αυτός ο καργιολης ο σκληρός.
Καί καλά κάνει πού λυσσαει...
Καί τα δύο ασφάλτινα είναι το ροκ είναι πιο φρέσκο πίσω... και από την χάραξη πιο καλό παντού...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν ξέρω πως τα κατάφερα μέσα στην παλιό καραντινα, αλλά εχθές το αρχείο του λάστιχα μου, έδειξε 15000 χλμ με τα dunlop.
Επειδή δεν έγινε μεγάλο ταξίδι σε αυτό το διάστημα, δεν έδωσα σημασία στα χλμ

Λοιπόν...ενα κλασσικό dunlop λάστιχο με ήσυχη κύλιση, καλό κράτημα παντού, γλυστριματα όπου βρίσκει χαλικάκι και πας σβέλτα, αλλά πουθενά αίσθηση κινδυνου
Σαν μαλακό dunlop... Σχετικά γρήγορο τετραγωνισμα πίσω ελαστικου, με ότι πρόβλημα επιφέρει αυτό.

Χάρηκα για την γνωριμία και παρήγγειλα tkc 70, που έχει λυσσάξει αυτός ο καργιολης ο σκληρός.
Μεγειες, καλοπατητα και εννοείται περιμένουμε σχόλια
 
Top Bottom