Νέo Honda Transalp;!

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ευτυχως που δεν είμαι ευαίσθητος συνομιλητής και μπορώ και γειώνω την κριτική τρίτων ως προς το προσωπο μου. "Είναι" Λοιπόν αδιάφορο δεν "το βρίσκω" γιατί όταν αναφέρομαι,αναφέρομαι στα γουστα μου , και το περι ορέξεως κολοκυθοπιτα είναι γνωστό παγκοσμιως. Τις πανεπιστημιακου τυπου συζητήσεις με τον ανάλογο καθωσπρεπισμό της αφήνω για τα ανώτερα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα
fixed

δεν είμαστε και του ΤΕΙ, ΜΙΤ, cambridge και πάνω

Διαβασα στο advrider οτι το μηχανακι θα φτιαχνεται Κινα, ελπιζω να μην ειναι αληθεια, παντως ειναι γεγονος οτι η χοντα εχει ριξει την ποιοτητα στα φτηνοτερα μοντελα, τα υλικα δεν ειναι καλα.

Αλλα φαινεται με προσεκτικοτερη ματια πως η συνταγη ειναι κλασσικο γιαπωνεζικο μηχανακι του παρελθοντος. Πολυ καλο μοτερ, ολα τα αλλα τριγυρω κλαφτα και απο εξοπλισμο τιποτα. Το μηχανακι στις φωτο δεν εχει ουτε ποδια ουτε χουφτες. Μπορει να μην εχει ουτε πλαινο σταντ στη βασικη εκδοση και να στο δινουν με οδηγια να το αφηνεις στον τοιχο, θα δειξει.
Ιαπωνία εξ ολοκλήρου θα φτιάχνεται, όπως και το NC750 και υποθέτω το Hornet.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ιαπωνία εξ ολοκλήρου θα φτιάχνεται, όπως και το NC750 και υποθέτω το Hornet.

Μακαρι. Ολα θα κριθουν στην τιμη παντως. Ο ανταγωνιστης ολων αυτη τη στιγμη ειναι το Τ7.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μακαρι. Ολα θα κριθουν στην τιμη παντως. Ο ανταγωνιστης ολων αυτη τη στιγμη ειναι το Τ7.
σαφως, και μην ξεχναμε πως η Yamaha είναι 2 βηματα μπροστά έχοντας προχωρήσει την εξέλιξη του T7 και έχοντας παρουσιάσει ένα πολύ καλό WORLD RAID με καλύτερες αναρτησεις και όχι μόνο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ ξέρω ότι θα κάνει ωραίες σούζες με τη ροπούλα που ανακοινώνει!

Επίσης Πάνο η εντύπωση που μου άφησε το φθηνό NC750X ήταν πως ναι μεν φτωχό από εξοπλισμούς -εκεί ο άσσος είναι το DCT- αλλά η ποιότητα των πλαστικών, η συναρμογή τους και η συνολική εντύπωση είναι κλασική Honda, δλδ ποιότητα άνω του μέσου όρου σε σχέση με τις υπόλοιπες Japan εταιρείες (και όχι απαραίτητα τα μοντέλα τους) βλ. π.χ. Tracer 7.

Νομίζω και ελπίζω πως το Transalp θα είναι ακόμη πιο προσεγμένο γιατί είναι κάποιου είδους ταυτότητα η ποιότητα κατασκευής στα Honda.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αναφερομαι στο μεριδιο της αγορας, και το Τ7 εχει τη μεριδα του λεοντος εκει με μεγαλη διαφορα απο το 2ο σε πωλησεις.
Πάσο ....εγώ σκέφτηκα καλά μηχανάκια
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Εγώ ξέρω ότι θα κάνει ωραίες σούζες με τη ροπούλα που ανακοινώνει!

Επίσης Πάνο η εντύπωση που μου άφησε το φθηνό NC750X ήταν πως ναι μεν φτωχό από εξοπλισμούς -εκεί ο άσσος είναι το DCT- αλλά η ποιότητα των πλαστικών, η συναρμογή τους και η συνολική εντύπωση είναι κλασική Honda, δλδ ποιότητα άνω του μέσου όρου σε σχέση με τις υπόλοιπες Japan εταιρείες (και όχι απαραίτητα τα μοντέλα τους) βλ. π.χ. Tracer 7.

Νομίζω και ελπίζω πως το Transalp θα είναι ακόμη πιο προσεγμένο γιατί είναι κάποιου είδους ταυτότητα η ποιότητα κατασκευής στα Honda.

Ειδωμεν! Το μοτερ πρεπει να ειναι διαμαντι, και θα εχει ροπουλα ωστε να μη δειχνει ''μικρο'', αν και πιστευω χαμηλα θα ειναι αρροπο. Εξαλλου η μεγιστη ροπη δινεται στις 7βαλε. Παρα τον εξοπλισμο παντως, η συνταγη αυτη πουλαει χρονια και οι γιαπωνεζοι το ξερουν. Αν η τιμη ειναι ανταγωνιστικη, δε βλεπω το λογο να μη πουλαει σαν ζεστο ψωμι. Το κοινο των τρανσαλπ ηταν παντα πιο στριτ oriented χωρις τρελες απαιτησεις.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Πάσο ....εγώ σκέφτηκα καλά μηχανάκια
Το απριλια με εξαιρεση την εμφανιση, ειναι ισως το καλυτερο μεσσαιο ονοφ. Αλλα τι να το κανεις, εσοδα και νουμερα πωλησεων κοιτανε οι κατασκευαστες, και με ποιο τροπο θα φτασουν εκει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ειδωμεν! Το μοτερ πρεπει να ειναι διαμαντι, και θα εχει ροπουλα ωστε να μη δειχνει ''μικρο'', αν και πιστευω χαμηλα θα ειναι αρροπο. Εξαλλου η μεγιστη ροπη δινεται στις 7βαλε. Παρα τον εξοπλισμο παντως, η συνταγη αυτη πουλαει χρονια και οι γιαπωνεζοι το ξερουν. Αν η τιμη ειναι ανταγωνιστικη, δε βλεπω το λογο να μη πουλαει σαν ζεστο ψωμι. Το κοινο των τρανσαλπ ηταν παντα πιο στριτ oriented χωρις τρελες απαιτησεις.
Βγήκε μια βρώμα για τιμή γύρω στα 10.400 €, για να δούμε, για να δούμε....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βγήκε μια βρώμα για τιμή γύρω στα 10.400 €, για να δούμε, για να δούμε....
Το διαβασα.....για την Γερμανία λένε τόσο
Συνήθως τι διαφορές έχουμε με εκεί?
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Η ουσία είναι ότι αυτό το μηχανάκι θα αφανίσει το Τ7 στην Ελλάδα τουλάχιστον σίγουρα....... Οι 8/10 που έπαιρναν Τ7 το επαιρναν γιατί θέλανε αξιπιστία γιαπωνέζικου και ψηλό μηχανάκι για κάθε μέρα/ταξίδι/λίγο απόλα.......δεν το παίρνανε για να γίνουν POL TARRES......επειδή δεν υπηρχε τίποτα σε αυτή τη κατηγορία και το κυριότερο τιμή, το Τ7 έκανε πάρτι......Η τρανσαλπ τωρα θα εχει και καλυτερη σελα και πιο δυνατό μοτερ, θα ειναι και στα ιδια λεφτα......εεεεεε....μονόδρομος.....
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βγήκε μια βρώμα για τιμή γύρω στα 10.400 €, για να δούμε, για να δούμε....
Δεν είναι βρώμα, το λένε όλοι οι YouTubers στα βίντεο από την έκθεση. Και όσοι δεν λένε νούμερο λένε "κάτω από Τ7"
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν νομίζω πώς συμφωνώ. Το tenere για μένα αν χάσει ένα 10% των πωλήσεων απο το transalp.

Πιστεύω πώς οι μοτοσυκλετιστές όπως έιμαστε εδώ με πιο ξεκάθαρη άποψη και καθαρά μοτοσυκλετιστικά και τουριστικά κριτήρια είμαστε μειοψηφία.

Οι μεγάλες δεξαμενές αγοραστών ειδικά σε καινούργια νομίζω πώς είναι για θέμα γούστου, ομορφιά σε μια άκρη και πρακτικότητας στην άλλη. Το τενερε έχει παίξει μπάλα πιο πολύ στην ομορφιά και το στυλ.

Το Transalp νομίζω θα τραβήξει κόσμο απο τα vstrom, απο παλιούς Χοντάκηδες με παλιά τρανσαλπ και άφρικα, θα κάνει εσωτερικό ανταγωνισμό στο NC750 και γενικά κάπως μεγαλύτερες ηλικίες. Το Tenere πιο πολύ συναγωνίζεται για το κοινό που έχει το Tracer ή όσοι δε φτάνουν σε 1250GS. Λίγοτεροι παίρνουν τα tenere για χώμακαι αυτοί θα συνεχίσουν να το προτιμάνε.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Το διαβασα.....για την Γερμανία λένε τόσο
Συνήθως τι διαφορές έχουμε με εκεί?
+5% φπα για αρχή. (19% - 24%), + ότι χρεώσουν λόγω μεγέθους αγοράς.
Αν ισχύει αυτό το 10.400στην Γερμανία εδώ θα είναι περιπου 11. 000.
 
Τελευταία επεξεργασία:

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
+5% φπα για αρχή. (19% - 24%), + ότι χρεώσουν λόγω μεγέθους αγοράς.
Αν ισχύει αυτό το 10.400στην Γερμανία εδώ θα είναι περιπου 11. 000.
Μην ξεχνάς τη μοναδική Ελληνική πατέντα του τέλους ταξινόμησης που είναι ένα 7% επιπλέον.
Η τιμή θα είναι €11.900 στην Ελλάδα εκτός και αν ο Σαρακάκης συνεχίσει την επιθετική τιμολογιακη πολιτικη που έχει κάνει τα τελευταία 2 χρόνια
 
Top Bottom