Να γιατι πρεπει να πλενουμε μονοι την μηχανη μας

butcherjohn

Μέλος
Όνομα
γιαννης
Μοτό
Aprilia caponord
Ειναι Παρασκευη μεσημερακι χαρουμενος γιατι ξεκιναει απροσμενη 5νθημερη αδεια,τι καλυτερο απο να ετοιμαστεις για μια μικρη γρηγορη βολτουλα μεχρι το Σαραντι!Και λεγοντας προετοιμαστεις δεν εννοω μονο τον αυτονοητο ελεγχο σε πιεσεις,νερα και τυχον διαρροων αλλα και ενα καλλωπισμό στην κουκλα σου ωστε να γυαλιζει στις φωτογραφίες!Ο θεος των μηχανων(και οχι μονο) ομως ειχε αλλα σχεδια...
καθως επλενα την αλυσιδα ανακαλυπτω εναν μικρο τζογο στο πισω γραναζι οπως το κουναγες πανω κατω,εντάξει λεω λιγο ειναι αμ ελα που το κουνησα και αριστερα δεξια και εκει ο τζογος ηταν 1 εκατοστο!!!!
Μετα απο τα αναλογα ΓΑΛΛΙΚΑ (χανω την βολτα μου και αλλα για την τυχη #@#$@^#$#*& μου μεσα)και αφου ηρεμησα και σκεφτηκα λογικα συνειδητοποιω τι θα γινοταν αν πηγαινα την βολτα και σε μια στροφη π.χ. στα Βιλια το σκαγα και πεταγε την αλυσιδα!!!
Γιατι τα λεω ολα αυτα διοτι αν ειχα βρει ραντεβου και την πηγαινα σε πλυντηριο,οσο και εξειδικευμενο,να ηταν αμφιβαλω πολυ οτι θα το έβλεπαν!
Για να μην πει κανεις για επαγγελματισμο και αλλα τετοια σιγουρα ο επαγγελματιας θα πλυνει 10 φορες καλυτερα τπ μωρο μας αλλα σιγουρα μονο εμεις θα δουμε αυτο το κατιτις παραπανω που δεν υπηρχε πριν!
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Πλύσιμο οπουδηποτε αλλου εκτος από την αυλη σου= αργος θανατος του μοτοσακου...

Οσο εξειδικευμένο και αν ειναι το πλυντηριο...

Στην τελικη ειναι μια διεργασία που σας φερνει πιο κοντα!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα μπορούσε βέβαια το θέμα να λέγεται και "Να γιατί πρέπει να ελέγχουμε τη μηχανή μας διεξοδικά πριν από κάθε μικρή ή μεγάλη βόλτα".

:):):)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πλύσιμο οπουδηποτε αλλου εκτος από την αυλη σου= αργος θανατος του μοτοσακου...

Οσο εξειδικευμένο και αν ειναι το πλυντηριο...

Στην τελικη ειναι μια διεργασία που σας φερνει πιο κοντα!!!
Η μόνη αυλή που έχω είναι ο ακάλυπτος του μπάνιου και μένω στον 4ο όροφο... και αν και το πάλεψα δε μπόρεσα να περάσω τη μηχανή από το παράθυρο του κλιμακοστασίου στο ισόγειο

:roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Και εγώ αυλη δεν εχω, σε πλυντήριο την πλενω μονος μου αλλα καταλαβα τι θελει να πει ο Τάσος, ο ελεγχος γίνεται απο εμας τους ίδιους οπως ανεφερες και εσύ...η δουλειά των πλυντηριων ειναι να πλυνουν οχι να ελεγξουν τυχον φθορές κατα την γνώμη μου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και εγώ αυλη δεν εχω, σε πλυντήριο την πλενω μονος μου αλλα καταλαβα τι θελει να πει ο Τάσος, ο ελεγχος γίνεται απο εμας τους ίδιους οπως ανεφερες και εσύ...η δουλειά των πλυντηριων ειναι να πλυνουν οχι να ελεγξουν τυχον φθορές κατα την γνώμη μου.
το σκεπτικο μου αυτο ηταν λεγοντας να πλενουμε μονοι μας γιατι ταυτοχρονα με το σφουγγαρι περναει το χερι μας και το ματι μας απο παντου
Ναι, κατάλαβα το σκεπτικό και φυσικά το πλύσιμο είναι πάντα μια καλή ευκαιρία για ελέγχους.
Κάποτε είχα και χώρο και πλυστικό, από όταν μετακόμισα το πούλησα (και ήταν Husqvarna γαμώτο).
Αν πάω σε λαμπίκο να τη πλύνω μόνος μου με το τρόπο που το κάμω δεν συμφέρω...

:roflmao::roflmao::roflmao:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Για να μην πει κανεις για επαγγελματισμο και αλλα τετοια σιγουρα ο επαγγελματιας θα πλυνει 10 φορες καλυτερα τπ μωρο μας αλλα σιγουρα μονο εμεις θα δουμε αυτο το κατιτις παραπανω που δεν υπηρχε πριν!
Συμφωνώ και πιστεύω το πιο σημαντικό κομμάτι που πρέπει όπωσδήποτε να κάνεις μόνος σου είναι το καθάρισμα - λάδωμα της αλυσίδας κάθε 750 χλμ περίπου ή μετά από κάθε χωματοβόλτα, καθώς νομίζω ούτε ο μηχανικός στο σέρβις δεν θα το προσέξει όσο εσύ. Προσωπικά η αλυσίδα μου παίρνει περισσότερο από το πλύσιμο -στέγνωμα της υπόλοιπης μηχανής.
 

butcherjohn

Μέλος
Όνομα
γιαννης
Μοτό
Aprilia caponord
σε κουβεντα που ειχα με φιλο επαγγελματια του χωρου και γνώστη με ρωταει πες μου 1 μηχανικο που κοιταει για τζογους,για ξεσφιγμενες βιδες και γενικα για τετοιες λεπτομερειες που μπορουν ομως να αποβουν μοιραιες!ακομα και να το ζητησεις πολλες φορες δεν το κανουν
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Θα μπορούσε βέβαια το θέμα να λέγεται και "Να γιατί πρέπει να ελέγχουμε τη μηχανή μας διεξοδικά πριν από κάθε μικρή ή μεγάλη βόλτα".

:):):)
Η πάρτε αξονάτα ωστε να μην εχετε τέτοια προβλήματα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

butcherjohn

Μέλος
Όνομα
γιαννης
Μοτό
Aprilia caponord
οσο για τον επαγγελματια πλυντηριου δε δεχομαι να αφιερώνει τοσο χρονο για να σου καθαρισει την αλυσιδα και να μη δει τον τζογο μιας και η πλειοψηφία τους ειναι η' ηταν του χωρου μας και αυτοι
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
σε κουβεντα που ειχα με φιλο επαγγελματια του χωρου και γνώστη με ρωταει πες μου 1 μηχανικο που κοιταει για τζογους,για ξεσφιγμενες βιδες και γενικα για τετοιες λεπτομερειες που μπορουν ομως να αποβουν μοιραιες!ακομα και να το ζητησεις πολλες φορες δεν το κανουν
Και στα 2 σέρβις που έχω κάνει εγώ τσεκάρουν και σφίγγουν όλες τις βίδες πάντως
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και στα 2 σέρβις που έχω κάνει εγώ τσεκάρουν και σφίγγουν όλες τις βίδες πάντως
Σέρβις; Για πλυντήρια μιλάει Θάνο.

οσο για τον επαγγελματια πλυντηριου δε δεχομαι να αφιερώνει τοσο χρονο για να σου καθαρισει την αλυσιδα και να μη δει τον τζογο μιας και η πλειοψηφία τους ειναι η' ηταν του χωρου μας και αυτοι
Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δεν είναι κομμάτι της δουλειάς του να ελέγχει μηχανολογικά θεματάκια. Από εκεί και πέρα από προσωπική εμπειρία πάντως εκεί που πηγαίνω το παλικάρι τις έχει μάθει τις μηχανές μου και ότι παράξενο δει μου το λέει. Και η συχνότητα και η μακροπρόθεσμη πελατιακή σχέση βοηθάει σε τέτοια πράγματα χωρίς όμως να θεωρώ πως είναι κομμάτι της δικής του ευθύνης.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Σέρβις; Για πλυντήρια μιλάει Θάνο.



Αυτό δεν το καταλαβαίνω. Δεν είναι κομμάτι της δουλειάς του να ελέγχει μηχανολογικά θεματάκια. Από εκεί και πέρα από προσωπική εμπειρία πάντως εκεί που πηγαίνω το παλικάρι τις έχει μάθει τις μηχανές μου και ότι παράξενο δει μου το λέει. Και η συχνότητα και η μακροπρόθεσμη πελατιακή σχέση βοηθάει σε τέτοια πράγματα χωρίς όμως να θεωρώ πως είναι κομμάτι της δικής του ευθύνης.
μπορει να κατάλαβα λάθος , επειδή έγραψε ο φίλος ‘’πες μου έναν μηχανικό που κοιτάει για τζόγους και βίδες ‘’
 
Top Bottom