Να το μαζέψουμε λίγο; Suzuki xf 650 story

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Λοιιιιποοοοον. Όπως θα ξέρετε όσοι με έχετε στο fb ή στο instagram, εδώ και 3 μήνες περίπου εκτός του αγαπημένου μου ληστή πήρα ένα freewindακι αφού το πρώτο δυσανασχετούσε στην κίνηση της Αθήνας, δυσανασχετούσα και εγώ να το παρκάρω έξω στον δρόμο. Freewindακι λοιπόν απο φίλο που έγινε ασφάλτινος. Το μηχανάκι το πήρα σε άριστη μηχανική κατάσταση με καινούργια αλυσιδογράναζα, δίσκους συμπλέκτη, top end rebuilt και λοιπά περιφερειακά. Εξωτερικά το μηχανάκι ήθελε λίγο περιποίηση όμως κυρίως στα πλαστικά καθώς ήταν στραβωκουμπωμένα και δημιουργούσαν ηχητικά εφέ τύπου kalasnikov. Επίσης απο ένα στατικό πέσιμο δικό μου το καλοκαίρι άρπαξε ελαφρά και το τιμόνι. Ξέχασα να αναφέρω ότι μετά απο αυτό ο Γιάννης φρόντισε να βάλει κάγκελα. Εδώ φαίνονται και οι ασφάλτινες καταβολές του πρώην ιδιοκτήτη με το μεγάλο φρυδάκι και την αφράτη άβολη σέλα.

 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Μαζέματος αρχή λοιπόν....

Απο που να αρχίσουμε..
Ξεκίνησα αφαιρώντας το φρυδάκι στην ζελατίνα.
Ένα πρόβλημα που έχουν όλα τα freewind είναι ότι το "προβολάκι" που έχει το μπροστινό φανάρι με τα χρόνια ξεκολλάει. Αυτό φτιάχνεται εύκολα αποκολώντας το φανάρι και έπειτα με μια κόλλα δύο συστατικών ή κάτι παραπλήσιο το κολλάς στην θέση του μια για πάντα (τώρα αμα ξεκολλήσει σε 20 χρόνια πάλι χαλάλι του). Για να βγεί το φανάρι όμως πρέπει να βγούν ΟΛΑ τα μούτρα. Παραδόξως όλες οι βίδες βγήκαν εύκολα χωρίς να κλωτσήσει ή να κοπεί καμία όπως περίμενα εγώ..

Οκ. Πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του. Ούτε το ντεπόζιτο δεν είχε σκουριάσει :fun

Εδώ το φανάρι στον φούρνο. Όχι βαφής, τον άλλο

Στο μεταξύ μέχρι να ξαναβάλω τα πλαστικά άλλαξα και το τιμόνι με ένα πιο χαμηλό (αυτό που είχε ήταν μάλλον ημιτασιόν για vstrom μάλλον? ) και έφερνε την μέση μου σε μια τσοπερίσια στάση. Έβαλα ένα πιο χαμηλό shark μέχρι την επόμενη φορά που θα μου πέσει. Φωτογραφία απο αυτό δεν βρίσκω όμως, μάλλον δεν έβγαλα.
Δεμένο το πάζλ (χωρίς το τιμόνι) είναι έτσι. Στην φωτογραφία βλέπετε και την περίεργη σέλα και το φρυδάκι που λείπει.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Μετά απο όλα αυτά αποφάσισε η ντίζα του συμπλέκτη ότι θέλει να κάνει σόλο καριέρα οπότε κόπηκε.

Αυτή την φορά σε σημαντικά λιγότερο χρόνο κάναμε το στριπτίζ μας, βγάλαμε και ντεπόζιτο αυτή την φορά. Σας έχω πει πόσο ΔΕΝ μου αρέσει να δουλέυω στο πεζοδρόμιο και όχι μόνο επειδή ακούγεται πονηρό; Αχ χωριό μου χωριουδάκι μου......

Πεντακάθαρο το εργαλείο έτσι;

Και μια ξεχασμένη φωτογραφία όπου φαίνεται το τιμόνι που έχω τώρα πάνω. (θα προσέξατε ότι θέλω και λάστιχα ε?)

Περάσαμε καινούργια ντίζα, δέσαμε πλαστικά, όλα τσέκ!
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Στα μαζέματα που έγιναν στο μηχανάκι ξέχασα να πω ότι έγινε σέρβις στο μπροστινό με καινούργιες τσιμούχες, ξύστρες, λάδια, ξύδια. Έχουμε και λέμε, καινούργιο μπροστινό, καινούργια τακάκια μπροστά πίσω (τα μπροστά σκούζουν λίγο, πρέπει να τους βάλω λίγο γράσο να σταματήσουν). Τι μας λείπει (εκτος απο σέρβις στην πίσω ανάρτηση? ) Λάστιχα


Τα γνωστά MITAS απο το γνωστό κατάστημα. Τι με προβληματίζει τώρα;
Αρχικά η σέλα. Είναι άθλια. Με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να την κάνω ίσια ή αν βρώ κάποια μαμά (αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν)
Μασπιέ οδηγού. Αυτά γλιστράνε. Θέλω οδοντωτά μεταλλικά μου αρέσουν πολύ στο dorsoduro. Θέλω κάτι αντίστοιχο, αυτά του dorsoduro είναι πολύ ακριβά όμως (πάλι αν έχει κάποιος κάτι υπόψιν..)
Σε δεύτερο χρόνο έλεγα να βάλω και ένα σετάκι χούφτες να γεμίσει λίγο αισθητικά.
Όλα τα παραπάνω σε δεύτερο χρόνο όμως γιατί λόγω τροχαίου θα καθίσω στο κρεβάτι για λίγο καιρό.
Αυτά για τώρα, καλές βόλτες (νόμιμες ή παράνομες) :cool:
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Για σελα πηγαινρ Μοτο Κ...στη Καλιρροης...τη φτιαχνουν στα μετρα σου
Η πρωτη που εφτιαξα στο κουλουρι κρατησε 9χρονια φετος εβαλα νεα βελτιωμενη....μερα με νυχτα με τη μαμισια...ανετη για δυο ατομα ανατομικη....προσωπικα δεν νοιωθω να με κουραζει πουθενα...!!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατ' αρχήν εύχομαι γρήγορα όρθιος...
Μπράβο για την δουλειά σου και ελπίζω να την χαρείς σύντομα...!
Όσον αφορά τη σέλα για δες εδώ suzuki freewind ίσως σε ενδιαφέρει...
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Για σελα πηγαινρ Μοτο Κ...στη Καλιρροης...τη φτιαχνουν στα μετρα σου
Η πρωτη που εφτιαξα στο κουλουρι κρατησε 9χρονια φετος εβαλα νεα βελτιωμενη....μερα με νυχτα με τη μαμισια...ανετη για δυο ατομα ανατομικη....προσωπικα δεν νοιωθω να με κουραζει πουθενα...!!!!
'Οταν περπατήσω ξανά είναι το πρώτο που έχω στο μυαλό μου, δίπλα είμαι ;)
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Κατ' αρχήν εύχομαι γρήγορα όρθιος...
Μπράβο για την δουλειά σου και ελπίζω να την χαρείς σύντομα...!
Όσον αφορά τη σέλα για δες εδώ suzuki freewind ίσως σε ενδιαφέρει...
Ευχαριστώ, ελπίζω και εγώ να προλάβω το φετινό trophy :fun
Για σέλα δεν θέλω να μπλέξω με αποστολές και τέτοια πάλι.
Μάλλον θα πάω να φτιάξω την δική μου να ξεμπερδέψω για χρόνια.
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ωραία πράγματα! Για μαρσπιε- χούφτες δες και Aliexpress ή άλλα κινέζικα

Γρήγορα όρθιος!

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Ωραία πράγματα! Για μαρσπιε- χούφτες δες και Aliexpress ή άλλα κινέζικα

Γρήγορα όρθιος!

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ευχαριστώ!
Για μασπιέ φοβάμαι για κινέζικα είναι η αλήθεια. Χούφτες βάζω, δεν έχω πρόβλημα :rolleyes:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Βαλε κινεζικα αφοβα. Εγω τετοια φοραω στο ΧΤΖ απο DR και μια χαρα βαστανε. Ειναι μασιφ και θεοβαρα , αλλα γι'αυτο ακριβως δεν εχουν θεμα.

To προβλημα με το ΧF ειναι οτι φοραει περιεργα μαρσπιε, δεν εχει κοινα με αλλο μηχανακι, μονο το Σουζουκι Ιντρουντερ απ'οτι ειδα και δυσκολα θα βρεις. Δεν ταιριαζουν ολα τα μαρσπιε σε ολα τα μηχανακια.

Νομιζω η μονη λυση ειναι πατεντα ή ιδιοκατασκευη.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Βαλε κινεζικα αφοβα. Εγω τετοια φοραω στο ΧΤΖ απο DR και μια χαρα βαστανε. Ειναι μασιφ και θεοβαρα , αλλα γι'αυτο ακριβως δεν εχουν θεμα.

To προβλημα με το ΧF ειναι οτι φοραει περιεργα μαρσπιε, δεν εχει κοινα με αλλο μηχανακι, μονο το Σουζουκι Ιντρουντερ απ'οτι ειδα και δυσκολα θα βρεις. Δεν ταιριαζουν ολα τα μαρσπιε σε ολα τα μηχανακια.

Νομιζω η μονη λυση ειναι πατεντα ή ιδιοκατασκευη.

Μόνο αυτό το κομμάτι θέλω να αλλάξω, όχι όλο μαζί με την βάση του. Νομίζω για να ταιριάζει πρέπει απλά να έχει το ίδιο ή μικρότερο πλάτος.
Δηλαδή θέλω κάτι τέτοιο.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δεν ξέρω, το μόνο που βλέπω ότι πειράζουν στα εξωτερικά είναι ότι βάζουν τον 21 τροχό του dr ή και ολόκληρο το μπροστινο απο dr800
Nαι αυτο σου λεω. Ουτως ή αλλως μονο αυτο αλλαζει, αλλα δεν ταιριαζει ετσι ευκολα απο οποιοδηποτε μηχανακι. Το ζουμι της υποθεσης ειναι τα αυτια που εχουν τα μαρσπιε, πρεπει να βρεις μαρσπιε που να εχει ακριβως το ιδιο στηριγμα. Δες τα δικα σου και συγκρινε τα με τα παραπανω. Καμια σχεση.

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom