Νεάδι χρήζει βοηθειας! KTM 690SM

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Καλημέρα σύντροχοι, νεο μελος του φορουμ και προσεχως νεο μελος στον κοσμο των περτικαλι! Μεσα στη βδομαδα αν ολα πανε καλα(μηχανικους κλπ) θα βρεθω προ των πυλων για την αγορα του 690 sm(τον πελεκανο) . Οσον αφορα την εμπειρια μου οδηγουσα ενα hornet του 2009 μεχρι να μου κοψει τον δρομο παρανομα ενας απο μια διασταυρωση και να μου το βγαλει ολικη :( Και τωρα ειπα να μεταφερθω στον μονοκυλινδρο κοσμο! Ηθελα λοιπον να ρωτησω γενικοτερα,μιας και πολλα ακουμε περι των κατεμιων, πασχει καπου το μηχανακι αυτο; ειναι αξιοπιστο η θα με τρελανει στη φαπα; Τα σερβις του απο οτι ειδα δεν κοστιζουν ιδιεταιρα..Το θελω για παιχνιδι,επαρχιακο και τυχον εκδρομουλες(οχι τρελες αποστασεις) με στροφιλικι κλπ! Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
και ακομη ενας στη παρεα...
κατσε να γυρισουν τα ζουμπουρλιδικα αγορια του πορτοκαλι κοσμου απο το συνεργειο να ευθυμισουμε λιγουλακι....:p

:inlove::inlove::inlove::inlove::inlove::inlove:






:wtng:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μην τους ακούς τους αποπάνω φιλαράκι, κατά βάθος είναι κρυφοκατεμάδες αλλά αρνούνται να το παραδεχθούν..:p (βέβαια η αλήθεια είναι ότι η παναγία χρειάζεται καμιά φορά!)

Σε πρώτη φάση θα σου πω ότι το 690SM είναι εντελώς διαφορετικό από το hornet σε όλα του, αλλά φαντάζομαι θα έχεις κάνει την έρευνά σου, θα έχεις οδηγήσει και κάνα δυο και θα έχεις πάρει την απόφασή σου.
Τα ΚΤΜ, ας πούμε από το '12 και πριν, είναι μηχανάκια τα οποία σε κρατούν στην τσίτα. Πρέπει δηλαδή να είσαι από πάνω τους, και όπως κάθε ready to race μηχάνημα θα πρέπει η συντήρησή τους να γίνεται ευλαβικά και με μεράκι. Τα ΚΤΜ ΑΠΑΙΤΟΥΝ (δε ζητούν) από τον ιδιοκτήτη να είναι διαρκώς παρών. Κάθε θόρυβο περίεργο που ακούς, κάτι αν δε σου πηγαίνει καλά πάνω στο μηχανάκι πρέπει να την ψάχνεις τη δουλειά. Επίσης, αν αποφασίσεις να μη λερώσεις τα χέρια σου (που θα το κάνεις κάποια στιγμή θέλεις δε θέλεις), θα πρέπει να βρεις έναν καλό μηχανικό, να αναπτύξεις καλές σχέσεις και να γίνεις πλέον "Κολλητος Του Μηχανικού":laugh:

Πέρα από το χαβαλέ, εάν πάρεις ένα μηχανάκι που το έχεις ψάξει καλά πριν το πάρεις και είσαι τυπικός στη συντήρησή του, ένα είναι σίγουρο.......όποτε το καβαλάς, θα νιώθεις τέτοια χαρά και ικανοποίηση που θα ξεχνάς όλα σου τα προβλήματα (δεν υπερβάλλω)............................και θα δοξάζεις το θεό που δεν πήρες bmw :p

Καλή αγορά, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο όταν με το καλό το χτυπήσεις.

:)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μην τους ακούς τους αποπάνω φιλαράκι, κατά βάθος είναι κρυφοκατεμάδες ...........................
και θα δοξάζεις το θεό που δεν πήρες bmw :p:)
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp
:jp:trt::trt::trt::trt::trt::trt::trt:
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Χαχαχαχ χαιρομαι! Ναι εχω κανει μια ερςυνα ηθελα ωστοσο και μια ενημερωση λρς τα δικα μου μετρα ας το πουμε,εχω υπ'οψην μου την απαιτητικοτητα των σερβις και ολα τα συναφη σςν τιθεται θεμα σε αυτο,αλλωστε παντοτε,απο το παπι μεχρι τη μηχανη μογ,για το παραμικρο. Γκρινιαζα στον μηχανικο χαχα! Σε γενικοτερο πλαισιο απλα θελω να ξερω εαν με τη σωστη συντηρηση θα ειμαι καλυμμενος! Αν και οσο ειδα γενικα δεν βρηκα κακα λογια για τον 690 lc4..Ελπιζω να μου βγει σε καλο γιατι ειμαι ερωτευμενος με το μηχανακι χαχα
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Χαχαχαχ χαιρομαι! ....Ελπιζω να μου βγει σε καλο γιατι ειμαι ερωτευμενος με το μηχανακι χαχα
σε καλο θα σου βγει.....μην ανησυχεις....παρτο εσυ και θα ''φας'' καλα εδω μεσα.....
αχ και να ΄ξερες ποσοι περιμενουμε , ποτε θα αρχισεις να γραφεις στο πορτοκαλι κοσμο.....:p:p:p

:jp:ptl::ll::ll::ll::ll::ll::ll:
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Αστούς να λένε
Να ξέρεις οι μπεμβεδακιδες πάνε αλλάζουν λάδια κάθε 5 ενώ το lc4 θέλει κάθε 7,5
Πολύ καλό μοτέρ με μικροπρόβληματα όπως κάθε μηχανάκι . Καλή συντηρήσει και τέλος. Όλα τ αλλά είναι πάτημα για να σου την λένε τα ψώφια άλογα που καβαλάνε οι υπόλοιποι. Μια μέρα κτμ θα πάρουν και αυτοί ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Ουφ επιτελους και κατι καθυσηχαστικο!! Χαχα η αληθεια ειναι οτι τα ΚΤΜ εχουν κατι που σε τραβαει ειναι διαολια χεχε Τωρα με ολες τις αναφορες περι αλογων και αξιοπιστειας(δεδομενου της σωστης συντηρησης) δεν εχω υπομονη να περασει το σκ!!!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Να βρεις το ταξιδιωτικο εδω μεσα που πηγε ο αλλος ο @onroad μεχρι το Uzbekistan και πισω με το 690 και μετα να ξαναμπεις να γραψεις καζουρα στου μπεμβεδακηδες (σαν σωστοσΤ και γνησιος Κατεμάς)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Να βρεις το ταξιδιωτικο εδω μεσα που πηγε ο αλλος ο @onroad μεχρι το Uzbekistan και πισω με το 690 και μετα να ξαναμπεις να γραψεις καζουρα στου μπεμβεδακηδες (σαν σωστοσΤ και γνησιος Κατεμάς)
Παπαχρονη εχεις φαγουρα ???:mooning::muted::muted::muted::muted::muted:
 

GiannisKTM

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
KTM 690SM
KTM 990 SMT
Ναι εχει μια περιεργη εμφανιση χαχα εμενα με τραβαει καπως μαρεσει αλλα γουστα ειναι αυτα φυσικα :)
 

Smias

ΣΜΙΑΣ (I)
Περιοχή
Αθηνα κεντρο-κεντρο λεμε!
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
xt660z Tenere '09


Duster edc
Το έχει ο αδερφός μου από 31/12/2009, το πήρε με σχεδόν 6000χλμ, κοντεύει τα 70.000χλμ, μοντέλο 2007.
Του έβγαλε τις παιδικές αρρώστιες στα χέρια του(λόγο μ*λάκα πρώην ιδιοκτήτη που δεν ασχολήθηκε με τις ανακλήσεις και αντικαταστάσεις..) όπως πχ το κοντέρ, σώμα ψεκασμού κα.
Άλλαξε, αν θυμάμαι καλά, γρανάζι τρίτης πριν 20.000χλμ, αυτό ήταν το πιο χοντρό που του συνέβη.
Το θεωρώ σκυλί μαύρο, τρομερό μοτέρ,το πιο δυνατό μονοκύλινδρο παραγωγής που θα σε πάει στην δουλειά άνετα και μέχρι να φτάσεις θα σε κάνει να χαμογελάς!
Λιιιιγο πιο κοντό γρανάζωμα από το μαμά θα το κάνει ακόμα καλύτερο και πιο διασκεδαστικό, είναι αρκετά μακρύ από το εργοστάσιο.
Από σέρβις όπως στα έγραψε ο συνάδελφος από πάνω.

Τα μείον του 690sm κατά την ταπεινή άποψη μου:
Οι εξατμίσεις που δεν σε αφήνουν να του βάλεις σαμάρια και ότι γενικά δεν είναι για πολύ φόρτωμα, εάν είσαι δικάβαλος, λόγο διαστάσεων.
Οι αναρτήσεις του είναι καλες, το πίσω αμορτισέρ βέβαια δεν είναι ρυθμιζόμενο παρά μόνο ως προς την προφόρτιση σε 5-6 θέσεις, την δουλειά του την κάνει πάντως μια χαρά.

Τα θετικά του:
Άπειρα!!!
 
Top Bottom