Νους υγειης (δηλαδη μυαλο) σωματη υγειη!

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε παιδια δεν ξερω αν μεγαλωνω η ειμαι επηρεασμενος απο ολα τα ατυχηματα που βλεπω και διαβαζω καθημερινα... Ποτε δεν ημουν τους φουλ εξοπλισμου γιατι ειμαι γεματο αγορι και με πνιγει αλλα τα απαραιτητα τα φοραω... Κρανος ρε παιδια κρανος... Παθατε κατι φετος και δεν φορατε;;;; γιατι το κανετε αυτο, καποιος ειναι πισω και σας εχει εννοια.... ΚΡΑΝΟΣΣΣΣΣ σας παρακαλω πολυ.... Δεν γινετε ολα τα παπακια να βαζουν και τα μεγαλου κυβισμου μηχανες να κυκλοφορουν χυμα στο κυμα... Ξανα λεω οτι εγω μπορει να τα βλεπω ετσι τα πραματα, αλλα πιστευω οτι επειδη ειμαι ολη μερα εξω, ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχω βγαλει οτι ενα 50% ειναι ακρανοτη!!!!! Για να ξυπναμε σας παρακαλω, δεν μπορω να βγαινω χαλαρη βολτα βραδυ εξω και να βλεπω αιματα κατω, αυτο δεν ειναι πολιτισμος.. Με συγχωρειτε για την ολη κακια μου...


*αλλαξτε μου εννοτητα! Ευχαριστω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε παιδια δεν ξερω αν μεγαλωνω η ειμαι επηρεασμενος απο ολα τα ατυχηματα που βλεπω και διαβαζω καθημερινα... Ποτε δεν ημουν τους φουλ εξοπλισμου γιατι ειμαι γεματο αγορι και με πνιγει αλλα τα απαραιτητα τα φοραω... Κρανος ρε παιδια κρανος... Παθατε κατι φετος και δεν φορατε;;;; γιατι το κανετε αυτο, καποιος ειναι πισω και σας εχει εννοια.... ΚΡΑΝΟΣΣΣΣΣ σας παρακαλω πολυ.... Δεν γινετε ολα τα παπακια να βαζουν και τα μεγαλου κυβισμου μηχανες να κυκλοφορουν χυμα στο κυμα... Ξανα λεω οτι εγω μπορει να τα βλεπω ετσι τα πραματα, αλλα πιστευω οτι επειδη ειμαι ολη μερα εξω, ειδικα τωρα το καλοκαιρι εχω βγαλει οτι ενα 50% ειναι ακρανοτη!!!!! Για να ξυπναμε σας παρακαλω, δεν μπορω να βγαινω χαλαρη βολτα βραδυ εξω και να βλεπω αιματα κατω, αυτο δεν ειναι πολιτισμος.. Με συγχωρειτε για την ολη κακια μου...


*αλλαξτε μου εννοτητα! Ευχαριστω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελήφθη... ;)
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Δυστηχως έτσι είναι ειδικά τώρα το καλοκαίρι,το ποσοστό που δεν φορούν κράνος είναι πάνω 50 τοις 100 δεν μιλάω καν για μπουφάν γάντια κτλ.Ειναι καθαρά θέμα παιδείας και πολιτισμού.Την Τρίτη η Τετάρτη δεν θυμάμαι ακριβώς ήμουν στην θηβων στο περιστέρι και βλέπω ζευγάρι με Africa το 750 το καλό!!!!Τυποι λατερνατιβ η τυπισα πίσω είχε σε μαρσιπο μωρό νεογέννητο όχι πάνω 6 μήνων!!!!!Ημαρτον δηλαδή..
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ναι αλλα διορθωσε με αμα κανω λαθος... Πιστευω οτι τουλαχιστον τα τρια τεσσερα προηγουμενα χρονια ειχε βελτιωθει καπως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω τι να πω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ναι καλα, ολο το χειμωνα τους εβλεπα να κυκλοφορουν ολοι με το νεο στυλακι με αυτη τη μαλακια το fleece/μασκα λαιμου/μυτης. Γιατι να βαλουν κρανος λοιπον το καλοκαιρι? Το κρανος το φοραμε για να προστατευσουμε τον εγκεφαλο, οσοι δεν εχουν λοιπον απο δαυτον δεν το χρειαζονται.

Αλλα δεν ειναι μονο εκει το κακο, ειναι γενικευμενο. Κι εγω κυκλοφορω ολη μερα στους δρομους, ποσα ζωα βλεπω να οδηγουν τσαταροντας (καλα δε μιλαμε για να μιλανε στο κινητο, αυτο ειναι κανονας πλεον) ... Μαλλον εχει αλλαξει ο ΚΟΚ γιατι βλεπω και αλλες αλλαγες, οπως οτι το κοκκινο φαναρι σημαινει "εχεις +5" να περασεις απο οταν αναψει", το στοπ σημαινει "περναει το οχημα με τη μεγαλυτερη ορμη δηλαδη μεγαλυτερη μαζα ή μεγαλυτερη ταχυτητα" και το σημα του μονοδρομου σημαινει "απαγορευεται αλλα αμα μπεις αναποδα με αλαρμ τοτε εισαι οκ".


Το ευκολο ειναι να κραξουμε το ανυπαρκτο κρατος και την ανυπαρκτη αστυνομευση, αλλα αυτο που με κραταει κι εμενα απο το να παρω λοστο και να αρχισω να ανοιγω κεφαλια δεν ειναι ο νομος ουτε η ποινη, ειναι το πώς με μεγαλωσαν...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ναι αλλα διορθωσε με αμα κανω λαθος... Πιστευω οτι τουλαχιστον τα τρια τεσσερα προηγουμενα χρονια ειχε βελτιωθει καπως αυτη η κατασταση... Δεν ξερω τι να πω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μαλλον η ιδεα σου ειναι δεν ειχε βελτιωθει.



Ουτε προκειτε.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Σήμερα το μεσημέρι nc 750 στην κακιά σκάλα με σαγιονάρες σορτσάκι μέ τα κ@λομερια έξω η μαντάμ και η ομπρέλα κάθετα αναμεσά τους, η βλακεία, η αμάθεια, και η παρακμή μας ακολουθεί σε όλα τα επίπεδα.
Δυστυχώς από νέους ανθρώπους......
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Κλαιω με τις περιγραφες σας... Χθες πηγαμε για μια απλη κρεπουλα στη γλυφαδα, και επιρεασμενος απο το ποστ μου βλεπω κινηση στην ποσειδονος και λεω στην αφροδιτη παλι αιματα θα δουμε... Ευτιχως ολα καλα ενα γιαρις φιληθηκε με ενα αλλο (μεχρι και αυτο ειναι απολιτιστο ρε φιλε... Τρακαρεις απαλα και αντι να τα παρεις το μπουρδελακι σου να πας στην ακρη, οχιιιι φιλε εκει να κατσεις να κανεις ουρα 5 χλμ για σπασιμο μην χασεις κανα ευρω απο την ασφαλιστικη) τεσπα μακρυγορισα.... Μακαρι να στρωσουν τα πραματα σε ολους τους τομεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σήμερα το μεσημέρι nc 750 στην κακιά σκάλα με σαγιονάρες σορτσάκι μέ τα κ@λομερια έξω η μαντάμ και η ομπρέλα κάθετα αναμεσά τους, η βλακεία, η αμάθεια, και η παρακμή μας ακολουθεί σε όλα τα επίπεδα.
Δυστυχώς από νέους ανθρώπους......
Aυτα ειναι ωραια πραματα!!!!!! :inlove:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όταν γράφει ο αποσζείτου ότι "τι πάθατε ΦΕΤΟΣ και δεν φοράτε κράνος" τι εννοεί αλήθεια και σε ποιά χώρα ζούσε μέχρι πέρυσι;
Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, το λουκ μπουφάν χωρίς κράνος, γάντια και με σορτσάκι και αθλητικά με διασκεδάζει. Ή το παρεάκι με τα SS που γυρνούσε μεσημέρι από μπάνιο κάπου στην Λαυρεωτική, τσίτα το γκάζι διήθηση, κράνος και με τα μαγιώ, εντάξει παιδιά, στο φέρετρο το προσωπάκι σας θα είναι ολόκληρο τουλάχιστον.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Όταν γράφει ο αποσζείτου ότι "τι πάθατε ΦΕΤΟΣ και δεν φοράτε κράνος" τι εννοεί αλήθεια και σε ποιά χώρα ζούσε μέχρι πέρυσι;
Ειδικά τώρα το καλοκαίρι, το λουκ μπουφάν χωρίς κράνος, γάντια και με σορτσάκι και αθλητικά με διασκεδάζει. Ή το παρεάκι με τα SS που γυρνούσε μεσημέρι από μπάνιο κάπου στην Λαυρεωτική, τσίτα το γκάζι διήθηση, κράνος και με τα μαγιώ, εντάξει παιδιά, στο φέρετρο το προσωπάκι σας θα είναι ολόκληρο τουλάχιστον.
Οπα μισο, περυσι και προπερσι που κατεβαινα σχεδον καθε μερα σε κοντροστεκια και ημουν ολη νερα, στο δρομο, εβλεπα πολλους με κρανος και ημουν περιφανος... Αλλα φετος εχει πεσει αυτο το ποσοστο 60 % κατω

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχω πάει σε τέτοια στέκια, στην κίνηση κάθε μέρα έχω την δική μου στατιστική. Όταν ακόμα και με χιόνι είναι στο δρόμο με κασκόλ και σκούφο, ελπίδα δεν έχω.


Διάβασα αυτές τις ημέρες και για τον 27 χρόνο στην πανελλήνια, ατύχημα λέει. Ε δεν είναι, προγραμματισμένη αυτοκτονία είναι, κανείς δεν μπορεί να πει ότι δεν ξέρει τι σημαίνει μια πτώση στον δρόμο πλέον.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πολύ καλά τα λέτε παλικάρια. Η ασφάλεια πάνω απ'όλα και ο εξοπλισμός σίγουρα είναι σημαντικό κεφάλαιο.

Μήπως όμως, πριν πούμε οτιδήποτε, θα πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέπτη και να δούμε τον δικό μας δαίμονα πίσω από το είδωλό μας.
Μήπως λοιπόν εμείς (βάζω πρώτα τον εαυτό μου μέσα) που στρίβουμε με την ταυτότητα στο στόμα, λειτουργούμε με παρόμοια απερισκεψία?
Μήπως, πριν να βρίσουμε τον πιτσιρικά που ξύνει πινακίδα χωρίς κράνος, να σκεφτούμε ότι και εμείς δεν είμαστε πρότυπα οδηγικής παιδείας?

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όλοι ξέρουμε ότι την ώρα που ξύνουμε μαρσπιέ, ή την ώρα που έχουμε φτάσει το λάστιχο στο τέρμα, πηγαίνοντας με 80-90-150 ανάλογα την στροφή, εάν κάτι μας πεταχτεί μπροστά μας ή συναντήσουμε μία κάθετη γραμμή με νερά ή χώμα, γαρμπίλι (παθών), δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης, ας είμαστε ο Rossi ή ο Doohan. Και καλά εάν αγοράσουμε κάνα οικόπεδο με μόνο υλικές ζημιές, οκ, ας είναι καλά η οδική.
Εάν όμως φύγουμε σε κάνα γκρέμι ή κοπανήσουμε σε καμιά ελιά με την κεφάλα μας (ας φοράμε το καλύτερο κράνος) ή την πλάτη-μέση μας (ας φοράμε την καλύτερη προστασία πλάτης), τότε περνάει όλη η ζωή από μπροστά μας πριν γίνει το μοιραίο. Και υπάρχουν άνθρωποι στο σπίτι μας, που μας περιμένουν.

Προσωπικά την οδήγηση σε ακραίους ρυθμούς τη βάζω σε υψηλότερο επίπεδο απερισκεψίας από την απουσία εξοπλισμού.
Δηλαδή πριν γίνουμε αυστηροί με τους άλλους, ας γίνουμε πρώτα με τους εαυτούς μας.

Εννοείται ότι δε μιλάω προσωπικά σε κανέναν.
Άπαντες όρθιοι. :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Πολύ καλά τα λέτε παλικάρια. Η ασφάλεια πάνω απ'όλα και ο εξοπλισμός σίγουρα είναι σημαντικό κεφάλαιο.

Μήπως όμως, πριν πούμε οτιδήποτε, θα πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέπτη και να δούμε τον δικό μας δαίμονα πίσω από το είδωλό μας.
Μήπως λοιπόν εμείς (βάζω πρώτα τον εαυτό μου μέσα) που στρίβουμε με την ταυτότητα στο στόμα, λειτουργούμε με παρόμοια απερισκεψία?
Μήπως, πριν να βρίσουμε τον πιτσιρικά που ξύνει πινακίδα χωρίς κράνος, να σκεφτούμε ότι και εμείς δεν είμαστε πρότυπα οδηγικής παιδείας?

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όλοι ξέρουμε ότι την ώρα που ξύνουμε μαρσπιέ, ή την ώρα που έχουμε φτάσει το λάστιχο στο τέρμα, πηγαίνοντας με 80-90-150 ανάλογα την στροφή, εάν κάτι μας πεταχτεί μπροστά μας ή συναντήσουμε μία κάθετη γραμμή με νερά ή χώμα, γαρμπίλι (παθών), δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης, ας είμαστε ο Rossi ή ο Doohan. Και καλά εάν αγοράσουμε κάνα οικόπεδο με μόνο υλικές ζημιές, οκ, ας είναι καλά η οδική.
Εάν όμως φύγουμε σε κάνα γκρέμι ή κοπανήσουμε σε καμιά ελιά με την κεφάλα μας (ας φοράμε το καλύτερο κράνος) ή την πλάτη-μέση μας (ας φοράμε την καλύτερη προστασία πλάτης), τότε περνάει όλη η ζωή από μπροστά μας πριν γίνει το μοιραίο. Και υπάρχουν άνθρωποι στο σπίτι μας, που μας περιμένουν.

Προσωπικά την οδήγηση σε ακραίους ρυθμούς τη βάζω σε υψηλότερο επίπεδο απερισκεψίας από την απουσία εξοπλισμού.
Δηλαδή πριν γίνουμε αυστηροί με τους άλλους, ας γίνουμε πρώτα με τους εαυτούς μας.

Εννοείται ότι δε μιλάω προσωπικά σε κανέναν.
Άπαντες όρθιοι. :friendship:
Αυτό πάντα το είχα απορία. Πως είναι δυνατόν να μπαίνουν με τόσα χλμ στη στροφή (αν δεν ήμουν χεστης μπορεί να το έκανα και εγώ, χαίρομαι όμως που είμαι)

Παρασκευή απόγευμα μηχανη από Επανωμή μέχρι Θεσσαλονίκη (35χλμ) 2καβαλο με μαγιό και φορεματακι η κυρία, και παραμάσχαλα 2 καρέκλες αναδιπλούμενες.

Στο φανάρι την λέω "δεν θα σας πω ποσό επικίνδυνο είναι αυτό που κάνετε, αλλά σε καλό μου κορίτσι; Δεν πιάστηκαν τα χέρια σου;"

Μου έσκασε ένα γελακι και έφυγαν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα, το να συζηταμε για κρανη στο ιδιο νημα με κοντροστεκια ειναι οσο οξύμωρο να συζηταμε για ασφαλειες ζωης στην Υεμενη...
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Πολύ καλά τα λέτε παλικάρια. Η ασφάλεια πάνω απ'όλα και ο εξοπλισμός σίγουρα είναι σημαντικό κεφάλαιο.

Μήπως όμως, πριν πούμε οτιδήποτε, θα πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέπτη και να δούμε τον δικό μας δαίμονα πίσω από το είδωλό μας.
Μήπως λοιπόν εμείς (βάζω πρώτα τον εαυτό μου μέσα) που στρίβουμε με την ταυτότητα στο στόμα, λειτουργούμε με παρόμοια απερισκεψία?
Μήπως, πριν να βρίσουμε τον πιτσιρικά που ξύνει πινακίδα χωρίς κράνος, να σκεφτούμε ότι και εμείς δεν είμαστε πρότυπα οδηγικής παιδείας?

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όλοι ξέρουμε ότι την ώρα που ξύνουμε μαρσπιέ, ή την ώρα που έχουμε φτάσει το λάστιχο στο τέρμα, πηγαίνοντας με 80-90-150 ανάλογα την στροφή, εάν κάτι μας πεταχτεί μπροστά μας ή συναντήσουμε μία κάθετη γραμμή με νερά ή χώμα, γαρμπίλι (παθών), δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης, ας είμαστε ο Rossi ή ο Doohan. Και καλά εάν αγοράσουμε κάνα οικόπεδο με μόνο υλικές ζημιές, οκ, ας είναι καλά η οδική.
Εάν όμως φύγουμε σε κάνα γκρέμι ή κοπανήσουμε σε καμιά ελιά με την κεφάλα μας (ας φοράμε το καλύτερο κράνος) ή την πλάτη-μέση μας (ας φοράμε την καλύτερη προστασία πλάτης), τότε περνάει όλη η ζωή από μπροστά μας πριν γίνει το μοιραίο. Και υπάρχουν άνθρωποι στο σπίτι μας, που μας περιμένουν.

Προσωπικά την οδήγηση σε ακραίους ρυθμούς τη βάζω σε υψηλότερο επίπεδο απερισκεψίας από την απουσία εξοπλισμού.
Δηλαδή πριν γίνουμε αυστηροί με τους άλλους, ας γίνουμε πρώτα με τους εαυτούς μας.

Εννοείται ότι δε μιλάω προσωπικά σε κανέναν.
Άπαντες όρθιοι. :friendship:
Γιάννη τα όρια του καθενός στην οδήγηση είναι διαφορετικά, ίσως για εμένα να οδηγείς πολύ γρήγορα και επικίνδυνα, για κάποιον άλλον να το θεωρεί νορμάλ και για κάποιον άλλον αργά.
Αυτό είναι κάπως σχετικό ανάλογα με την εμπειρία,την μηχανή, την οδηγική νοοτροπία, τις εκάστοτε συνθήκες, κλπ.
Ας είμαστε όμως σωστά ντυμένοι για το δικό μας καλό και του συνοδοιπόρου μας.
Εξάλλου δεν περνούμε 1000ρα για να μην τη "στ(ρ)ιβουμε":D:wacky:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Α εγώ την πήρα για την ροπή χωρίς στιψιμο και τερματισμό. Λίγες φορές βρήκα μέρος και κέφι να την τελειώσω, κατά τα λοιπά "εμ ρε φίλε τσικεν στριπς ντροπή" βασικά στα παλιά μου τα τακάκια.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Καλα, το να συζηταμε για κρανη στο ιδιο νημα με κοντροστεκια ειναι οσο οξύμωρο να συζηταμε για ασφαλειες ζωης στην Υεμενη...
Εγω το ανεφερα γιατι απο μικρο παιδακι κυκλοφορουσα εκει και τολμω να πω οτι τα τελευταια χρονια ειχαν γινει πολυ ασφαλες τα πραματα... Αλλα τωρα με την οικονομικη κριση εχουν κανει πολυ "ασχετοι" το ρευστο τους χρημα μεγαλες μηχανες και περα απο την ανιδεοτητα που εχουν στο τροπο οδηγησης, ολοι πλεον που κατεβηκαν απο το παπι και πηγαν σε ενα τρασερ (γιαννο εννοητε δεν σε θιγω ισα ισα σε θαυμαζω που στριβεις με στυλ και ασφαλεια) δεν εχουν ουτε τα απαραιτητα και τσιγκουνεονται στο να δωσουν κατι παραπανο για εξοπλισμο... Ημαρτον δλδ... Με δεκα χιλιαρικα μηχανη δεν μπορεις να μου λες που μου το λενε πολλοι, οτι ειναι πολλα 1000 ευρω για εναν απαραιτητο εξοπλισμο... Επαναλαμβανω οτι δεν ημουν ποτε υπερ του πολυ εξοπλισμου, αλλα αυτα τα φαινομενα με προσπερνανε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πολύ καλά τα λέτε παλικάρια. Η ασφάλεια πάνω απ'όλα και ο εξοπλισμός σίγουρα είναι σημαντικό κεφάλαιο.

Μήπως όμως, πριν πούμε οτιδήποτε, θα πρέπει να κοιταχτούμε στον καθρέπτη και να δούμε τον δικό μας δαίμονα πίσω από το είδωλό μας.
Μήπως λοιπόν εμείς (βάζω πρώτα τον εαυτό μου μέσα) που στρίβουμε με την ταυτότητα στο στόμα, λειτουργούμε με παρόμοια απερισκεψία?
Μήπως, πριν να βρίσουμε τον πιτσιρικά που ξύνει πινακίδα χωρίς κράνος, να σκεφτούμε ότι και εμείς δεν είμαστε πρότυπα οδηγικής παιδείας?

Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Όλοι ξέρουμε ότι την ώρα που ξύνουμε μαρσπιέ, ή την ώρα που έχουμε φτάσει το λάστιχο στο τέρμα, πηγαίνοντας με 80-90-150 ανάλογα την στροφή, εάν κάτι μας πεταχτεί μπροστά μας ή συναντήσουμε μία κάθετη γραμμή με νερά ή χώμα, γαρμπίλι (παθών), δεν υπάρχουν περιθώρια αντίδρασης, ας είμαστε ο Rossi ή ο Doohan. Και καλά εάν αγοράσουμε κάνα οικόπεδο με μόνο υλικές ζημιές, οκ, ας είναι καλά η οδική.
Εάν όμως φύγουμε σε κάνα γκρέμι ή κοπανήσουμε σε καμιά ελιά με την κεφάλα μας (ας φοράμε το καλύτερο κράνος) ή την πλάτη-μέση μας (ας φοράμε την καλύτερη προστασία πλάτης), τότε περνάει όλη η ζωή από μπροστά μας πριν γίνει το μοιραίο. Και υπάρχουν άνθρωποι στο σπίτι μας, που μας περιμένουν.

Προσωπικά την οδήγηση σε ακραίους ρυθμούς τη βάζω σε υψηλότερο επίπεδο απερισκεψίας από την απουσία εξοπλισμού.
Δηλαδή πριν γίνουμε αυστηροί με τους άλλους, ας γίνουμε πρώτα με τους εαυτούς μας.

Εννοείται ότι δε μιλάω προσωπικά σε κανέναν.
Άπαντες όρθιοι. :friendship:
Α μαρή παλιόεμπορικάτζα, τα ειπες ολα και ησυχασες!!!!!!! :ok:
 
Top Bottom