Ντίζα κοντέρ 1150gs

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Στη διάρκεια του TrOFFy είχα μια απώλεια. Ευτυχώς ασήμαντη. Δεν έδειχνε το κοντέρ. Όταν γυρίζεις όρθιος από μια τέτοια περιπέτεια, μετά σκέφτεσαι και τα μικροπράγματα. Ωχ λέω, πάλι το χέρι στην τσέπη θα βάλω. Την επόμενη μέρα του TrOFFy μετά από ένα γενναίο πολύσημο ξεκίνησα τη διαδικασία αφαίρεσης της ντίζας και ότι άλλο.



Βγάζω τη ντίζα και δε γυρνούσε με τίποτα είχε κολλήσει και όχι μόνο αυτό, χάλασε και το γρανάζι που δίνει κίνηση στην ντίζα. Πως έγινε αυτό; Είχε σκιστεί το πλαστικό που περιβάλει την ντίζα και έπερνε νερό και σκόνη με αποτέλεσμα να γίνει μέσα ένα σώμα. Ξερή λάσπη. Πως να γυρίσει μετά;
Πρώτη δουλειά ήταν να καθαρίσω την ντίζα και το μακαρόνι.


Μετά να επισκευάσω το μακαρόνι. Έβαλα θερμοσυστελλώμενο για να κλείσω την τρύπα για να μη το ξαναπάθω.


Έτοιμη η ντίζα.

Τώρα είναι η σειρά για το γρανάζι. Είχε φάει αρκετά δόντια καθότι πλαστικό. Με το μαχαιράκι και τη λίμα σιγά σιγά τα ίσιωσα, απο την πάνω μεριά όμως που έπιανε στον τροχό ήθελε πιο δραστικά μέτρα.



Έκοψα ένα λαμπάκι το ζέστανα και το έβαλα εκεί που είχε φαγωθεί το πλαστικό






Έτοιμο... Τώρα συναρμολόγηση για να δούμε αν λειτουργεί.




Βάζω μπροστά ξεκινάω και....... Ναι ναι σηκώνεται η βελόνα. Η εγχείρηση πέτυχε. Ευτυχώς γλύτωσα κάποια χρήματα και μου έμεινε η χαρά της πετυχημένης επισκευής. Γενικά είμαι της άποψης αν μπορεί να γίνει δεν το αλλάζεις. Αυτά για σήμερα. Ελπίζω να μη βγάλει κάτι άλλο. Αλλά κι αν βγάλει..........
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ωραιος....
γλυτωσες και αρκετα ευρω....
αν κοστίζει οσο και του 1200...ειναι πίκρα
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Όπως πάντα απίστευτος. Μπράβο. Πάντως να ξέρεις ντιζα μπορείς να βρεις στο εμπόριο σε πολύ καλή τιμή

Κώστας R1150GS
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Όπως πάντα απίστευτος. Μπράβο. Πάντως να ξέρεις ντιζα μπορείς να βρεις στο εμπόριο σε πολύ καλή τιμή

Κώστας R1150GS
Έχεις δίκιο η ντίζα είναι φθηνή και το γρανάζι το ίδιο. Αλλά η ικανοποίηση ότι το έφτιαξες μόνος σου, δουλεύει σωστά και χωρίς να ξοδέψεις ούτε ένα ευρώ δεν αγοράζεται με τίποτα.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Έχεις δίκιο η ντίζα είναι φθηνή και το γρανάζι το ίδιο. Αλλά η ικανοποίηση ότι το έφτιαξες μόνος σου, δουλεύει σωστά και χωρίς να ξοδέψεις ούτε ένα ευρώ δεν αγοράζεται με τίποτα.
Σωστός. Για το γρανάζι δεν το ήξερα.

Κώστας R1150GS
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχεις δίκιο η ντίζα είναι φθηνή και το γρανάζι το ίδιο. Αλλά η ικανοποίηση ότι το έφτιαξες μόνος σου, δουλεύει σωστά και χωρίς να ξοδέψεις ούτε ένα ευρώ δεν αγοράζεται με τίποτα.
Στο 1200.....η ντιζα κανει γυρω στα 140 ευρα:eek:
προσφατα την αλλαξε φιλος και του εφυγαν τα ....τσαουλια:D
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Χαιρομαι που σου σηκωθηκε......η βελωνα του κοντερ!:D:DΕισσσσ ωραιος μπραβο πολύ καλο DIY!
 

jojos_X

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
R1150GSA
Ξέρουμε αν το σύρμα της ντίζας υπάρχει κάπου σαν ανταλλακτικό? Εμένα μου έκοψε το σύρμα
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Ξέρουμε αν το σύρμα της ντίζας υπάρχει κάπου σαν ανταλλακτικό? Εμένα μου έκοψε το σύρμα
Νομίζω σε ηλεκτρολόγους αυτοκινήτων. Αυτοί έχουν ντίζα με το μέτρο. Να βρεις κανένα παλιό Ηλεκτρολογείο. Αλλάζανε ντίζες στα κοντέρ. Έχουν και πρέσα να την τετραγωνίσουν.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Ωραίος. Να θυμάσαι έχω καινούργιο ατέρμονα.
 
Top Bottom