Ντίλι ντίλι στο Καντήλι 19/12

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πάρε τηλέφωνο το Χρηστάρα να το κάνετε τράμπα με το 700 να σου δώσει και κάνα χιλιάρικο τέτοιο εργαλείο δε χάνεται!
Οι δουλειές αυτές γίνονται στο χιόνι επάνω, άμα τον αφήσεις να σου φύγει πάει τον έχασες τον πελάτη :roflmao::roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πάρε τηλέφωνο το Χρηστάρα να το κάνετε τράμπα με το 700 να σου δώσει και κάνα χιλιάρικο τέτοιο εργαλείο δε χάνεται!
Δεν είναι το βιδεο που μάζεψε χιόνι για το σπίτι ο απεφτος και ο αμασητος?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι δουλειές αυτές γίνονται στο χιόνι επάνω, άμα τον αφήσεις να σου φύγει πάει τον έχασες τον πελάτη :roflmao::roflmao:
Κοίτα ο Χρήστος είχε την τιμητική του αυτή τη κυριακή.. Έβαλε επάνω ένα Karoo extreme.. αυτό πίσω..


Στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπουμε πώς πρόκειται για ένα ρεισινγκ και μουλτιπερπος RALLY TIRE, ένα λάστιχο φτιαγμένο δηλαδή για υψηλές ταχύτητες σε σκληρά εδάφη και με έμφαση και σε αμμώδη περιβάλλοντα και υψηλές θερμοκρασίες!! Η χάραξη του δηλαδή είναι τέτοια και η γόμα του είναι μια μίξη συνθετικού/φυσικού καουτσούκ και Carbon. Στις συνθήκες που βρήκαμε η γόμα είχε γίνει πιο κούτσουρο και απο ξύλα για το τζάκι!!

Με αυτό το λαστιχάκι ο ταλαίπωρος προσπάθησε να κατακτήσει το χιονισμένο όρος Κανδήλιον και τελικά το βουνό κατέκτησε εκείνον!! Φυσικά δεν φταίει ο Χρήστος που είναι πολύ καλός οδηγός και ΑΠΕΦΤΟΣ (σχεδόν) αλλά το ακατάλληλο λάστιχο.

Φανταστείτε απέδιδε αρκετά χειρότερα απο τα μισοφαγωμένα Anakke wild στο Transalp.

ChristosGR Χρηστάρα μή μασάς.. Βγάλε το λάστιχο απο πάνω και φύλα το να το φάς Απρίλιο και μετά σε βόλτες. Δεν έφταιγες εσύ, σε πούλησε το λάστιχο KAI στη καλή σαβούρα στη λάσπη. Εσύ έφταιγες βέβαια που οδήγαγες πάνω σε μια Karoo extreme πυρηνική βόμβα και πήγες να κυνηγάς εντουράκια..! Που πάς ωρε Καραμήτρο?!!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Κοίτα ο Χρήστος είχε την τιμητική του αυτή τη κυριακή.. Έβαλε επάνω ένα Karoo extreme.. αυτό πίσω..


Στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπουμε πώς πρόκειται για ένα ρεισινγκ και μουλτιπερπος RALLY TIRE, ένα λάστιχο φτιαγμένο δηλαδή για υψηλές ταχύτητες σε σκληρά εδάφη και με έμφαση και σε αμμώδη περιβάλλοντα και υψηλές θερμοκρασίες!! Η χάραξη του δηλαδή είναι τέτοια και η γόμα του είναι μια μίξη συνθετικού/φυσικού καουτσούκ και Carbon. Στις συνθήκες που βρήκαμε η γόμα είχε γίνει πιο κούτσουρο και απο ξύλα για το τζάκι!!

Με αυτό το λαστιχάκι ο ταλαίπωρος προσπάθησε να κατακτήσει το χιονισμένο όρος Κανδήλιον και τελικά το βουνό κατέκτησε εκείνον!! Φυσικά δεν φταίει ο Χρήστος που είναι πολύ καλός οδηγός και ΑΠΕΦΤΟΣ (σχεδόν) αλλά το ακατάλληλο λάστιχο.

Φανταστείτε απέδιδε αρκετά χειρότερα απο τα μισοφαγωμένα Anakke wild στο Transalp.

ChristosGR Χρηστάρα μή μασάς.. Βγάλε το λάστιχο απο πάνω και φύλα το να το φάς Απρίλιο και μετά σε βόλτες. Δεν έφταιγες εσύ, σε πούλησε το λάστιχο KAI στη καλή σαβούρα στη λάσπη. Εσύ έφταιγες βέβαια που οδήγαγες πάνω σε μια Karoo extreme πυρηνική βόμβα και πήγες να κυνηγάς εντουράκια..! Που πάς ωρε Καραμήτρο?!!

To TransAlp δεν θα το ξαναπιασεις στο στομα σου ....το TransAlp.

Ο Χρηστος ειναι ca.gr τωρα δεν μπορει να σου απαντησει..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
αναδιατύπωσε την ερώτηση γιατί δεν σε έπιασα
Λέω για τον τύπο που βγάζει δόντια και δεν μασάει το χιόνι με την παλιατζουρα των 130 κιλών.
Αυτός δεν βοσκησε χιονακι στο βιδεο??
Πρέπει να έβαλε και στο σωβρακο
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Κοίτα ο Χρήστος είχε την τιμητική του αυτή τη κυριακή.. Έβαλε επάνω ένα Karoo extreme.. αυτό πίσω..


Στα τεχνικά χαρακτηριστικά βλέπουμε πώς πρόκειται για ένα ρεισινγκ και μουλτιπερπος RALLY TIRE, ένα λάστιχο φτιαγμένο δηλαδή για υψηλές ταχύτητες σε σκληρά εδάφη και με έμφαση και σε αμμώδη περιβάλλοντα και υψηλές θερμοκρασίες!! Η χάραξη του δηλαδή είναι τέτοια και η γόμα του είναι μια μίξη συνθετικού/φυσικού καουτσούκ και Carbon. Στις συνθήκες που βρήκαμε η γόμα είχε γίνει πιο κούτσουρο και απο ξύλα για το τζάκι!!

Με αυτό το λαστιχάκι ο ταλαίπωρος προσπάθησε να κατακτήσει το χιονισμένο όρος Κανδήλιον και τελικά το βουνό κατέκτησε εκείνον!! Φυσικά δεν φταίει ο Χρήστος που είναι πολύ καλός οδηγός και ΑΠΕΦΤΟΣ (σχεδόν) αλλά το ακατάλληλο λάστιχο.

Φανταστείτε απέδιδε αρκετά χειρότερα απο τα μισοφαγωμένα Anakke wild στο Transalp.

ChristosGR Χρηστάρα μή μασάς.. Βγάλε το λάστιχο απο πάνω και φύλα το να το φάς Απρίλιο και μετά σε βόλτες. Δεν έφταιγες εσύ, σε πούλησε το λάστιχο KAI στη καλή σαβούρα στη λάσπη. Εσύ έφταιγες βέβαια που οδήγαγες πάνω σε μια Karoo extreme πυρηνική βόμβα και πήγες να κυνηγάς εντουράκια..! Που πάς ωρε Καραμήτρο?!!
Καλή η τεχνική ανάλυση, αλλά είναι έτσι κι αλλιώς γνωστό ότι πάντα φταίει ο εξοπλισμός και όχι εμείς.

Ακόμα και εκεί που πήγα να μείνω πίσω από εντουρο δίχρονο στην γλίτσα , ενω πίστεψα αρχικά ότι φταίω εγώ που το παράκανα, τελικά όπως φαίνεται στο βίντεο πάτησα το κόκκαλο για τα παπούτσια :haη ότι στο :dnl:ηταν αυτό.

(Βαγγελη tc-drift προσλαμβάνεσαι για δικηγόρος μου όσο όσο) .
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λέω για τον τύπο που βγάζει δόντια και δεν μασάει το χιόνι με την παλιατζουρα των 130 κιλών.
Αυτός δεν βοσκησε χιονακι στο βιδεο??
Πρέπει να έβαλε και στο σωβρακο
α για τον ΄΄μονοήμερο΄΄ Doc.DD έλεγες! Καταρχήν αυτός είναι μονίμως ντοπέ! Γύρισε λίγο το ποδαράκι του το πρωί (αχου το μωλέ) άνοιξε το τσαντάκι με τα ντρόγκια επιτόπου κούμπωσε ένα αδιευκρίνιστο! Τώρα καβαλάει αυτό τον Γιαπωνέζο απο την εποχή του Pearl Harbor και θέλει να του φτιάξουμε και ειδική κατηγορία. Εδώ ο αρχιμηχανικός που το σχεδίασε του έχουμε κάνει το 10ετές μνημόσυνο!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλή η τεχνική ανάλυση, αλλά είναι έτσι κι αλλιώς γνωστό ότι πάντα φταίει ο εξοπλισμός και όχι εμείς.

Ακόμα και εκεί που πήγα να μείνω πίσω από εντουρο δίχρονο στην γλίτσα , ενω πίστεψα αρχικά ότι φταίω εγώ που το παράκανα, τελικά όπως φαίνεται στο βίντεο πάτησα το κόκκαλο για τα παπούτσια :haη ότι στο :dnl:ηταν αυτό.

(Βαγγελη tc-drift προσλαμβάνεσαι για δικηγόρος μου όσο όσο) .
Δεν μπορεί να μας τη βγαίνει ο forester-lover να μας λέει πώς πέφτουμε! Κάτσε καλά ογκόλιθε εδώ ήρθαμε στο Καντήλι με λάστιχο για το rally Dubai πάνω σε δεινόσαυρο απο εταιρεία παραγωγής πιάνων ! Κι εσύ μας κόβεις βόλτες με Αυστριακό κατσίκι των 100 κιλών και λάστιχο τσίχλα big-babol! Για έλα να πάρεις μια βόλτα το Tenere να δω κάτι που θέλω πές του! Ο Σάκης πήγε να το ανεβάσει το tenere σε ένα απο τα ανηφόρια που αγόρασες (πολύ καλό σημείο btw) όσο εσύ έφτυνες τα συκώτια σου απο 30 χρόνια προβατοφαγίας και άμα φόραγε Dunlop D212 πιο εύκολα θα είχε ανέβει..

αααα, αλήθειες να λέμε..:stop::hungry:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
To TransAlp δεν θα το ξαναπιασεις στο στομα σου ....το TransAlp.

Ο Χρηστος ειναι ca.gr τωρα δεν μπορει να σου απαντησει..
Αφού δεν μπορώ να το πιάσω στο δρόμο το πιάνω στο στόμα μου.. Δεν θα μου στερήσεις τη μία χαρά που έχω..

O Χρήστος ύστερα απο το κάζο που έφαγε την κυριακή ψάχνει για gas gas στο car αλλά όχι σε enduro, θα το πάει ένα βήμα παρακάτω..

 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Dji είναι η κάμερα και το ατρικραδασμικο της είναι ένας από τους λόγους που την ψώνισα.
Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια με gopro8...
Έχει και καλύτερη σε διάρκεια μπαταρια
γραψε και μια τιμούλα, για να γίνει πιο κατανοητό, γιατί κάποιες κάμερες κουνάνε και κάποιες όχι ... :roflmao:
Με αγάπη, το λέω ... μην παρεξηγηθώ ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
γραψε και μια τιμούλα, για να γίνει πιο κατανοητό, γιατί κάποιες κάμερες κουνάνε και κάποιες όχι ... :roflmao:
Με αγάπη, το λέω ... μην παρεξηγηθώ ...
Την είχα πάρει τότε γύρω στα 250 ευρώ, αρκετά πιο φθηνή από την gopro
Την είχαν προσφορά γιατί ήθελαν να πάρουν μερίδιο από την gopro
Δεν γνωρίζω την τιμή που πουλάνε τώρα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Και ότι τα κοίταζα την προηγούμενη βδομάδα
είναι κανείς για καμιά ομαδική.....
......παραγγελία


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
γραψε και μια τιμούλα, για να γίνει πιο κατανοητό, γιατί κάποιες κάμερες κουνάνε και κάποιες όχι ... :roflmao:
Με αγάπη, το λέω ... μην παρεξηγηθώ ...
Μα ειδικά σε σπέσιαλ εξοπλισμό όλα δεν καταλήγουν στο χρήμα που έχεις δαπανήσει?! Άσχετα αν εγώ ως γονιός σε 4μελή οικογένεια μπορεί να μην έχω ως πρώτη προτεραιότητα την αγορά της καλύτερης Action camera της αγοράς. Ενδεχομένως η φτηνή Sj4000 που είχα αγοράσει να έχει κάποιο stabilizing μηχανισμό που δεν έχω ενεργοποιήσει (το ψάχνω) αλλιώς αν το κρίνω σκόπιμο γι αυτό ρώτησα τον Κωστή το μοντέλο μήπως μελλοντικά αγοράσω μια αντίστοιχη.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Πολύ όμορφη βόλτα, μακράν η δυσκολότερη διαδρομή που έχω κάνει. Η πρώτη φορά που αισθάνθηκα αβέβαιος και αγχωμένος για την διαδρομή. Υπήρχε δυσκολία να φτάσεις στο σημείο συνάντησης καθώς από τον Άγιο Στέφανο μέχρι μετά την Μαλακάσα την ώρα που πέρασα είχε πολύ αέρα και χιόνι (όχι στρωμένο, ωστόσο το αλάτι που μόλις είχαν ρίξει οι αλατιερες ήταν ενοχλητικό), σε συνδυασμό με το ανοιχτό κράνος ήταν αρκετά σπαστικό. Μετά, με το που πατήσαμε χώμα είχε πολύ λάσπη σε ανηφορικό και επειδή όλο άκουγα για την δυσκολία του Καντηλιού φοβήθηκα και όπως ήταν φυσικό κόλλησα. Πρώτη φορά σκέφτηκα να αφήσω βόλτα και μάλιστα από τα πρώτα 20 μέτρα. Το ΤΑ σε αυτή την ανηφόρα δεν το ανέβασα εγώ (δεν θυμάμαι ποιος το ανέβασε και μου έδωσε το δικό του, ευχαριστώ πολύ. Τα μικρά πάνε μόνα τους). Το υπόλοιπο της διαδρομής το έβγαλα με αρκετή δυσκολία. Είναι ελάχιστες οι φορές που οδηγώ καθιστός στο χώμα (σχεδόν ποτε) και αυτή τη φορά δεν μπορούσα από το άγχος ούτε τα μασπιε να πατήσω. Είχα βγάλει και το φτερό και δεν έβλεπα τίποτα από τις λάσπες και το χιόνι που μου ερχόντουσαν στα μάτια (ειδικά στην άσφαλτο) καθώς η μάσκα με το που την έβαζα γίνονταν χάλια (νομίζω ο Στάθης ήταν που μου είπε αν έβλεπες που πάμε δεν θα συνέχιζες). Σιγουριά αισθάνθηκα λίγο πριν βγούμε στην άσφαλτο για τελευταία φορά και κατάφερα να οδηγήσω (από το σημείο που τελείωσαν τα χιόνια και άρχισαν οι λάσπες , στη μέση περίπου έπεσε ο Χρήστος). Αφού φτάσαμε στο σημείο που κάναμε μεταβολή για πίσω μετά από λίγο μάζεψα μια (την μοναδική, αν και έσωσα δυο τρεις άλλες) που την είδε μόνο ο Παντελής, και προσφέρθηκε να αλλάξουμε για λίγο μηχανάκια για να με ξεκουράσει (τον ευχαριστώ και από εδω). Πέρα από την πρώτη ανηφόρα δεν κόλλησα πουθενά αλλού. Παρόλα αυτά, τα σημεία που αισθανόμουν μεγαλύτερη σιγουριά ήταν αυτά που περνάγαμε ποταμάκια και χαλασμένα κομμάτια. Ωστόσο και σε αυτά ήθελα βοήθεια γιατί η ψυχολογία και η κούραση δεν με άφηναν να οδηγήσω στο 100%. Κλείνοντας να πω πώς είχα πάνω στο μηχανάκι anekee wild. Το πισω σχεδόν καινούριο με γύρω στα 600 χλμ το πολύ, και το μπροστινό στην μέση του. Η φυσική μου κατάσταση είναι πάνω από τον μέσο όρο και το αριστερό μου χέρι κάποια στιγμή με είχε ταράξει στις κράμπες και δεν κλείναν τα δάχτυλα. Είναι η πρώτη φορά που είμαι πιασμένος μετά από βόλτα. Δεν ξέρω αν θα ξαναεμπαινα στην διαδικασία για μια τέτοια βόλτα, με αυτές τι συνθήκες και τόσο μακριά από την βάση μου. Θα ήθελα τουλάχιστον ψηλό φτερό, ανοιχτό καιρο και λάστιχο 90 10 (να πω πώς όποια και να είναι η διαδρομή όσο δύσκολη και να είναι δύσκολα θα αρνηθώ να δοκιμάσω - δεν το έχω κάνει ποτέ). Μάζεψα πολύ κούραση όσο βέβαια και ευχαρίστηση. Ηταν τρομερή εμπειρία από αυτές που δεν ξεχνάς ποτέ.
Υγ. Όλα αυτά τα έγραψα για την πιθανότητα που κάποιος με αντίστοιχο μηχανάκι θελήσει να κάνει μια τέτοια βόλτα σε αυτές τις συνθήκες και σκέφτεται αν θα βγάλει την διαδρομή.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λέω για τον τύπο που βγάζει δόντια και δεν μασάει το χιόνι με την παλιατζουρα των 130 κιλών.
Αυτός δεν βοσκησε χιονακι στο βιδεο??
Πρέπει να έβαλε και στο σωβρακο
Μια πτωση ρε παιζοντας στην αλάνα. Κατά τ αλλα έσωσα κανα δυο αλλά προς απογοήτευση σας οχι δεν βροντηξα. Και χωρίς τρακτιον κοντρολ Ρέιν Μοντ και λοιπές τεχνολογικές προσθηκες που έχει το χοοοοννδδδαα. Να τα λέμε κ αυτα :D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια πτωση ρε παιζοντας στην αλάνα. Κατά τ αλλα έσωσα κανα δυο αλλά προς απογοήτευση σας οχι δεν βροντηξα. Και χωρίς τρακτιον κοντρολ Ρέιν Μοντ και λοιπές τεχνολογικές προσθηκες που έχει το χοοοοννδδδαα. Να τα λέμε κ αυτα :D
Ολοι από τον Carooly θα περάσετε για rain... :nnj:
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Έρευνες έχουν δείξει ότι παν από 4 λεπτά βιδεο δεν βλέπει κανείς.
Βεβαια εμείς δεν είμαστε σαν τις άλλες.
Προφανώς και ισχύει δια την πλειοψηφίαν των περιπτώσεων, πλην όμως υπάρχουν και αι εξαιρέσεις καθόσον αν το βινδεο έχει ενδιαφέρον ( πλανάρει το χονδα εις το χιόνι? στρώνει το απόνερο το ΚΤΜ? Καθιζήσεις, κατακρημνίσεις, νεροφαγώματα που χωρά να ενταφιασθεί ένα χονδα μέσα, με μάρμαρο η χωρίς δεν έχει σημασία) τότε το ενδιαφέρον του παρατηρητή παραμένει ακμαίο μέχρι τελικής πτώσεως και δεν παρακολουθεί το καταγραφεα του χρόνου του βίνδεο.
Τώρα αν πρόκειται για βιδεο της μορφής δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω και αυτός ο δρόμος τελειωμό δεν έχει και ειδικότερα όταν πρόκειται και δια δρόμον κενόν περιεχομένου που δεν υπάρχει στο κάδρο και άλλο μηχανάκι- μηχανάκια εμπρός να κρατούν το μάτι εις εγρήγορσην, ε τότε και τα 4 λεπτά αισιόδοξα τα βρίσκω, καθόσον κανέναν δεν ενδιαφέρει να μάθει ποσά χαλίκια η χόρτα υπάρχουν επι του καταστρώματος του χωματοδρομου
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ολοι από τον Carooly θα περάσετε για rain... :nnj:
Τα τζόβενα σαν το Δημήτρη καλή ώρα δεν έχουν ανάγκη από βοηθήματα...:secret:
Αυτά είναι για άλλες ηλικίες...:p
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Κώστα (Turtle) καθισμένος πλέον στον καναπέ μου μπροστά στο τζάκι, ένα μπορώ να σου πω.
Είσαι ήρωας ρε φίλε..... :)
Η αλήθεια είναι τα είδα όλα. Αλλά πήγα όπου με πήγατε. Σας ευχαριστώ
 
Top Bottom