Ντουρο-Αγραφιάδα, Κυριακη 29-7-2018

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Λοιπον, καθως αρχισε η θερινη περιοδος, ειναι καιρος να γινει και η πρωτη θερινη χωματινη στα βουνα της δυτικης Θεσσαλιας :ok: Ο σχεδιασμος εγινε χθες βραδυ με σπιτικο τσιπουρο ανα χειρας, θα γινει ελπιζουμε μια πολυ ωραια και δυσκολουτσικη(-ντουρα) Αγραφιαδα την Κυριακη. Η εκκινηση θα γινει στις 9πμ απο τη γνωστη γεφυρα του ΠορταΙκου λιγο μετα την Πυλη Τρικαλων. Χωματινα λαστικα και σχετικη εμπειρια απαραιτητη.

Ειχε γινει και περσι τετοια εποχη μια χωματινη στα Αγραφα αλλα πιο "μαλακη" (Χωμάτινη στα Αγραφα, Κυριακή 30-7-2017), φετος αποφασισαμε να ριξουμε λιγο πιπερι παραπανω. All welcome!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μέσα εκτός εργασιακού απροόπτου...;)
Ενδεχομένως να έχω το πρώτο κομμάτι της διαδρομής (έως Πετροχώρι) σε gpx.
Εάν την βρω θα την κοτσάρω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Βρήκα την διαδρομή αλλά πρέπει να πέσει κοπτοραπτική...:happy:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και ψηνομαι πολυ για μια χωματινη αλλά η ημερ/νια απαγορευτικη για μενα λογω "χαρας και εργασιας"...:UH:...καλα να περασετε Γιωργη και αναμενω να δω τι εχασα(αν και ξερω αλλά...:dstpc:)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
@gsmaniac και @mAthosalas, δεν περιμενω ναρθει κοσμος απο τοσο νοτια - μακαρι να μπορουσατε βεβαια - αλλα προοριζεται κυριως για τους Θεσσαλους που ειναι σε εμβολιμη αποσταση απο την Πυλη Τρικαλων που θα ειναι η αφετηρια. Θα μπουμε στο χωμα κοντα στο εγκατελειμενο "χωριο-φαντασμα" Ρωποτο και, αν κανουμε ολη τη διαδρομη, το πλανο ειναι να καταληξουμε για φαγητο το απογευμα στη Φυλακτη πανω απο τη λιμνη Πλαστηρα. Αν δεν βγει ολη η διαδρομη, τοτε καπου αλλου κοντα στη λιμνη. Η διαδρομη ειναι εξαιρετικη, με καποια κοματια απαιτητικα και επισης καποια αλλα κοματια με φοβερη θεα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@XLGeorge Βρε ας οψεται η δουλεια αλλιως δε θελω και πολυ...καθοοοοοοολου πολυ να ειμαι απο σαββατο εκει και να φυγω Δευτερα...καλα να περασετε anyway :yew:and οπως λετε και στο νησι αφου δουλευομε αφου...shit hapenZ...:wacky::alien:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλά χώματα να έχετε και να περάσετε τέλεια!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Το σκέφτομαι σοβαρά να σας έρθω, αλλά φοβάμαι την απειρία μου (θα σας καθυστερήσω πολύ) + το ότι πρέπει να είμαι πίσω στον Βόλο μια "λογική" ώρα....

Γενικά σκεφτόμουν να ξεκινήσω με απλά χώματα για προπόνηση - εξοικείωση και μετά να αρχίσω να σας ακολουθώ....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το σκέφτομαι σοβαρά να σας έρθω, αλλά φοβάμαι την απειρία μου (θα σας καθυστερήσω πολύ) + το ότι πρέπει να είμαι πίσω στον Βόλο μια "λογική" ώρα....

Γενικά σκεφτόμουν να ξεκινήσω με απλά χώματα για προπόνηση - εξοικείωση και μετά να αρχίσω να σας ακολουθώ....
Εάν το σκεφτείς σοβαρά...δεν θα έρθεις...;)
Μην σε τρομοκρατούν τα λεγόμενα του @XLGeorge ...
Η ισχύς εν τη ενώσει...!!!:ok:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το σκέφτομαι σοβαρά να σας έρθω, αλλά φοβάμαι την απειρία μου (θα σας καθυστερήσω πολύ) + το ότι πρέπει να είμαι πίσω στον Βόλο μια "λογική" ώρα....

Γενικά σκεφτόμουν να ξεκινήσω με απλά χώματα για προπόνηση - εξοικείωση και μετά να αρχίσω να σας ακολουθώ....
Θοδωρη, ελα να πεσεις με τη μια στα βαθεια! :oops::D Σοβαρα τωρα, υπαρχει ενα μεγαλουτσικο κοματι που ητανε αρκετα δυσκολο καποια χρονια πριν που το καναμε και δε θα το συνιστουσα για αρχη. ΑΛΛΑ υπαρχει παραλληλη εναλλακτικη διαδρομη απο τελειως πατημενο χωματοδρομο που βγαζει στο ιδιο σημειο: λεω για τον πανω/βορειο εγκατελειμενο χωματοδρομο που βγαζει Καριτσα ενω υπαρχει και ο κατω/νοτιος τελειως πατημενος χωματοδρομος-σαν-ασφαλτος που παει παραλληλα με τον Καριτσιωτη ποταμο και βγαζει στο ιδιο σημειο. Υπαρχει και αλλο ενα δυσκολο κοματι αλλα και παλι υπαρχει εναλλακτικη διαδρομη. 'Η κανεις την full fat διαδρομη αναλογα με τη διαθεση, θα βρουμε σιγουρα ακρη! Και οπως παντα σε τετοιες εξορμησεις, θα υπαρξουν βοηθειες οπου χρειαστει :cool:

Σχετικα με την ωρα της επιστροφης, φανταζομαι οτι θα τελειωσουμε το φαγητο κατα τις 5-6μμ, οποτε υπολογισε κανενα διωρο για χαλαρη επιστροφη στο Βολο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

adventsuras

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
aprilia rs125,cbr 600f,gsxr 600k4,cbr 1100xx,vstrom 650,f800gs
Sorry για την καθυστέρηση. Μέσα και εγώ δεν την χάνω τέτοια εκδρομή.
@XLGeorge παρε την αφρικανα να κάνουμε συγκριτικό.
 

ELF

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW 1200 GS ADVENTURE
Έχω τα ασφάλτινα ελαστικά πάνω αλλιώς ψηνομουνα με χίλια για Άγραφα.Καλα να περάσετε εκεί πάνω.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ZyGo

Μέλος
Όνομα
Nada
Μοτό
nada
Οι υπόλοιποι Θεσσαλοί δεν πήραν χαμπάρι...?
@adventsuras
@ZyGo
@Billy-Bo
Ωπ!!!Έπεσε σύρμα και μπήκα να δω τι όμορφο στήνεται πάλι εδώ!!!
Έχω κάποια προσωπικά θέματα που με κρατάνε εκτός γενικώς απο τα πάντα απο αρχές καλοκαιριού.:sorry::hungover:
Είναι δίπλα μου όμως...και θα καραγουστάρω να τα πούμε απο κοντά!!!
Αν καταφέρω να κλέψω χρόνο,θα είμαι εκεί!;):ok:
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Οι υπόλοιποι Θεσσαλοί δεν πήραν χαμπάρι...?
@adventsuras
@ZyGo
@Billy-Bo
Το γνωστό χωμάτινο παρεάκι χτυπά! Θα το ήθελα πολύ παίδες αλλα δουλεύω Κυριακή ( πορτοκάλι συναγερμό αυτες τις ημέρες στο υδροηλεκτρικό του Πλαστηρα) αλλά θα σας συναντήσω στη Φυλακτή και τα λεμε στο φαγητό! Χαιρετώ!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το γνωστό χωμάτινο παρεάκι χτυπά! Θα το ήθελα πολύ παίδες αλλα δουλεύω Κυριακή ( πορτοκάλι συναγερμό αυτες τις ημέρες στο υδροηλεκτρικό του Πλαστηρα) αλλά θα σας συναντήσω στη Φυλακτή και τα λεμε στο φαγητό! Χαιρετώ!!!
Εάν βγούμε τελικά στην Φυλακτή και δεν φτάσουμε αλλού για αλλού...:roflmao:
 
Top Bottom