Νόμιζες ότι με μία GoPro θα καθάριζες ε; ΟΧΙ βέβαια ...

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Αυτό το video και το κανάλι σου αν έχει τέτοια video θα έπρεπε να έχει χιλιάδες views.

Δεν ξέρω πώς το κάνουν οι youtubers στο εξωτερικό ή και εδώ με πολλά views αλλά βλέπεις σκουπίδια με χιλιάδες views και όταν ψάχνεις ένα video με εξαιρετικό περιεχόμενο όπως το δικό σου δεν τα βρίσκεις!

Εύγε πολύ ωραίος! Έκανα like-subscribe κλπ και είδα έκανες και ολόκληρο κόπο να βάλεις και υπότιτλους αγγλικά.
Ευχαριστώ πολύ Βαγγέλη! Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν πολυκαταλαβαίνω πως γίνονται τα χιλιάδες views, σίγουρα όσοι έχουν ως μητρική γλώσσα τα αγγλικά ή όσοι "τολμούν" και τα μιλάνε χωρίς να είναι η μητρική τους, έχουν ένα σαφές πλεονέκτημα (εγώ αρκούμε στο να μεταφράζω και να φτιάχνω δικούς μου υπότιτλους γιατί το autotranslate του youtube πάσχει). Από κει και πέρα φαντάζομαι το θέμα views είναι μια πολυπαραμετρική υπόθεση. Όπως και να 'χει εγώ απολαμβάνω το hobby μου και χαίρομαι που σας αρέσει!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μήπως υπάρχει και στον σωλήνα σύστημα πληρωτεο, όπως στην Google?
Κάτι σαν τα addwords?
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Μήπως υπάρχει και στον σωλήνα σύστημα πληρωτεο, όπως στην Google?
Κάτι σαν τα addwords?
Δεν ξέρω σίγουρα, νομίζω πάντως ότι αφού φτάσει κανείς τα ελάχιστα απαιτούμενα, όσον αφορά ετήσιες watching hours και subscribers (πράγμα πολύ δύσκολο), τότε το youtube επικοινωνεί μαζί σου και από κει και πέρα αλλάζουν τα πράγματα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω σίγουρα, νομίζω πάντως ότι αφού φτάσει κανείς τα ελάχιστα απαιτούμενα, όσον αφορά ετήσιες watching hours και subscribers (πράγμα πολύ δύσκολο), τότε το youtube επικοινωνεί μαζί σου και από κει και πέρα αλλάζουν τα πράγματα.
Κάνε το hobby σου... Όπως πολύ σωστά λες, γιατί αυτό μετραει:friendship:
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
.
Δωρεάν για λίγο. Ταυτοχρονος έλεγχος πολλών GoPros.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
.
Δωρεάν για λίγο. Ταυτοχρονος έλεγχος πολλών GoPros.
Ωραία εφαρμογή! Κρίμα που δεν υπάρχει και σε iOS.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα. Έψαξα να βρω κάποιο πιο κατάλληλο θέμα για να κάνω αυτή την ερώτηση, αλλά δεν βρήκα, οπότε crash-άρω το πολύ ωραίο θέμα σου Γιάννη για να ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι ότι κι εσύ θα έχεις αντιμετωπίσει και ίσως να έχεις να μου δώσεις απάντηση. Διαφορετικά, οποιοσδήποτε μπορεί, το ίδιο ευπρόσδεκτος.

Έχει κολλήσει κάποιος τη βάση που δίνει η GoPro με την αυτοκόλλητη ταινία της 3Μ πάνω στα πλαστικά (τα βαμμένα) της μηχανής του; Και κυρίως, την έχει κάποιος αφαιρέσει μετά με επιτυχία χωρίς να κάνει ζημιά και χωρίς να αφήσει σημάδι στη μηχανή; Με απλά λόγια, είναι ασφαλές; Έχω δει διάφορους τύπους στο yt που έχουν κολλήσει αυτές τις βάσεις και όλοι λένε ότι βγαίνει με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών κτλ και μετά καθάρισμα με λίγο οινόπνευμα, ΟΚ, καλή η θεωρία, αλλά δεν βρήκα κάποιον που όντως να τη βγάζει και να δείχνει τι έγινε μετά.
Οπότε, αν κάποιος έχει εμπειρία και μπορεί να τη μοιραστεί, θα το εκτιμούσα.

Προς το παρόν, έχω κολλήσει από μία τέτοια βασούλα στα δεξιά μανιτάρια. Επειδή η καμπύλη του μανιταριού δεν ταίριαζε με εκείνη της βάσης της GoPro, πρόσθεσα ένα Sugru ώστε να καλύψει το κενό. Άλλη μία τέτοια έχω κολλήσει στο ψαλίδι της CBR. Που δεν με ανησυχεί, γιατί είναι μέταλλο, αν κάποια στιγμή θελήσω να το αφαιρέσω, το ζεσταίνω, το τραβάω και μετά καθαρίζω τα υπολείμματα με λίγο πετρέλαιο. Αλλά στα πλαστικά δεν τολμάω να κάνω πειράματα, πριν ρωτήσω. :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
/Νάσος
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω ξεκολλήσει χωρίς πρόβλημα από κρανος
Και όχι με ζεσταμα... Αλλά με αρκετά βάρβαρο τρόπο, τραβώντας την και τα υπολείμματα με λίγο οινοπνευμα
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα και στα πλαστικά της μηχανης.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Ωραία, ευχαριστώ Κώστα.
Στο κράνος έβαλα χωρίς να προβληματιστώ, κράνος αλλάζουμε συχνά, δεν θα έχανα τον ύπνο μου αν έμενα με ένα σημαδάκι εκεί. Αλλά τα κορίτσια είναι άλλη υπόθεση, δεν θέλουμε σημάδια στις καμπύλες τους. :D
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπέρα. Έψαξα να βρω κάποιο πιο κατάλληλο θέμα για να κάνω αυτή την ερώτηση, αλλά δεν βρήκα, οπότε crash-άρω το πολύ ωραίο θέμα σου Γιάννη για να ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι ότι κι εσύ θα έχεις αντιμετωπίσει και ίσως να έχεις να μου δώσεις απάντηση. Διαφορετικά, οποιοσδήποτε μπορεί, το ίδιο ευπρόσδεκτος.

Έχει κολλήσει κάποιος τη βάση που δίνει η GoPro με την αυτοκόλλητη ταινία της 3Μ πάνω στα πλαστικά (τα βαμμένα) της μηχανής του; Και κυρίως, την έχει κάποιος αφαιρέσει μετά με επιτυχία χωρίς να κάνει ζημιά και χωρίς να αφήσει σημάδι στη μηχανή; Με απλά λόγια, είναι ασφαλές; Έχω δει διάφορους τύπους στο yt που έχουν κολλήσει αυτές τις βάσεις και όλοι λένε ότι βγαίνει με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών κτλ και μετά καθάρισμα με λίγο οινόπνευμα, ΟΚ, καλή η θεωρία, αλλά δεν βρήκα κάποιον που όντως να τη βγάζει και να δείχνει τι έγινε μετά.
Οπότε, αν κάποιος έχει εμπειρία και μπορεί να τη μοιραστεί, θα το εκτιμούσα.

Προς το παρόν, έχω κολλήσει από μία τέτοια βασούλα στα δεξιά μανιτάρια. Επειδή η καμπύλη του μανιταριού δεν ταίριαζε με εκείνη της βάσης της GoPro, πρόσθεσα ένα Sugru ώστε να καλύψει το κενό. Άλλη μία τέτοια έχω κολλήσει στο ψαλίδι της CBR. Που δεν με ανησυχεί, γιατί είναι μέταλλο, αν κάποια στιγμή θελήσω να το αφαιρέσω, το ζεσταίνω, το τραβάω και μετά καθαρίζω τα υπολείμματα με λίγο πετρέλαιο. Αλλά στα πλαστικά δεν τολμάω να κάνω πειράματα, πριν ρωτήσω. :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
/Νάσος
Τραβά να ξεκολλήσει και ότι μείνει καθάρισε με σπρευ επαφών και βαμβάκι χωρίς πολύ πίεση.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Καλησπέρα. Έψαξα να βρω κάποιο πιο κατάλληλο θέμα για να κάνω αυτή την ερώτηση, αλλά δεν βρήκα, οπότε crash-άρω το πολύ ωραίο θέμα σου Γιάννη για να ρωτήσω κάτι που υποψιάζομαι ότι κι εσύ θα έχεις αντιμετωπίσει και ίσως να έχεις να μου δώσεις απάντηση. Διαφορετικά, οποιοσδήποτε μπορεί, το ίδιο ευπρόσδεκτος.

Έχει κολλήσει κάποιος τη βάση που δίνει η GoPro με την αυτοκόλλητη ταινία της 3Μ πάνω στα πλαστικά (τα βαμμένα) της μηχανής του; Και κυρίως, την έχει κάποιος αφαιρέσει μετά με επιτυχία χωρίς να κάνει ζημιά και χωρίς να αφήσει σημάδι στη μηχανή; Με απλά λόγια, είναι ασφαλές; Έχω δει διάφορους τύπους στο yt που έχουν κολλήσει αυτές τις βάσεις και όλοι λένε ότι βγαίνει με ζέσταμα με πιστολάκι μαλλιών κτλ και μετά καθάρισμα με λίγο οινόπνευμα, ΟΚ, καλή η θεωρία, αλλά δεν βρήκα κάποιον που όντως να τη βγάζει και να δείχνει τι έγινε μετά.
Οπότε, αν κάποιος έχει εμπειρία και μπορεί να τη μοιραστεί, θα το εκτιμούσα.

Προς το παρόν, έχω κολλήσει από μία τέτοια βασούλα στα δεξιά μανιτάρια. Επειδή η καμπύλη του μανιταριού δεν ταίριαζε με εκείνη της βάσης της GoPro, πρόσθεσα ένα Sugru ώστε να καλύψει το κενό. Άλλη μία τέτοια έχω κολλήσει στο ψαλίδι της CBR. Που δεν με ανησυχεί, γιατί είναι μέταλλο, αν κάποια στιγμή θελήσω να το αφαιρέσω, το ζεσταίνω, το τραβάω και μετά καθαρίζω τα υπολείμματα με λίγο πετρέλαιο. Αλλά στα πλαστικά δεν τολμάω να κάνω πειράματα, πριν ρωτήσω. :)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
/Νάσος
Νάσο τώρα είδα το post σου, προσωπικά δεν έχω κολλήσει ποτέ σε πλαστικό μηχανής βάση GoPro, μόνο στο κράνος και στην μεταλλική βάση του top box. Η αλήθεια είναι ότι κολλάνε πολύ δυνατά τα αυτοκόλλητα της 3Μ. Όσες φορές τα ξεκόλλησα από το κράνος ή την μεταλλική βάση χρειάστηκε πολύ τράβηγμα με τα δάχτυλα-νύχια ή και με κατσαβίδι με αποτέλεσμα να γίνει σημαδάκι. Υπολείμματα κόλλας δεν άφησαν, κατά ένα περίεργο τρόπο, οπότε δεν χρειάστηκε οινόπνευμα ή άλλο διαλυτικό. Πάντως πιστεύω ότι στα πλαστικά καλό είναι να αποφεύγονται τα διαλυτικά, οινοπνεύματα, φωτιστικά πετρέλαια, WD-40 επαφών κλπ.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα Γιάννη.
Ευχαριστώ κι εσένα για την λεπτομερή απάντησή σου.
Με μπερδεύεις τώρα βέβαια, γιατί είμαστε στο 2-1. Χαχα. Μήπως να κάνω μια δοκιμή "καίγοντας" μία βάση, σε κάποιο παρόμοιο υλικό αλλά όχι στη μηχανή, να δω από μόνος μου το αποτέλεσμα; :D
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Καλησπέρα Γιάννη.
Ευχαριστώ κι εσένα για την λεπτομερή απάντησή σου.
Με μπερδεύεις τώρα βέβαια, γιατί είμαστε στο 2-1. Χαχα. Μήπως να κάνω μια δοκιμή "καίγοντας" μία βάση, σε κάποιο παρόμοιο υλικό αλλά όχι στη μηχανή, να δω από μόνος μου το αποτέλεσμα; :D
Χαχα..καλή ιδέα! :yew:Αλλά που να βρεις πλαστικό που να είναι βαμμένο όπως αυτά των μηχανών και μην σε πειράζει εάν θα φθαρεί!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χαχα..καλή ιδέα! :yew:Αλλά που να βρεις πλαστικό που να είναι βαμμένο όπως αυτά των μηχανών και μην σε πειράζει εάν θα φθαρεί!
Σε ένα παλιό μηχανάκι!
Δικό του (εάν έχει), ή φίλου του (εάν δεν έχει πρόβλημα)! Λέω μια πιθανή λύση!!!
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Σε ένα παλιό μηχανάκι!
Δικό του (εάν έχει), ή φίλου του (εάν δεν έχει πρόβλημα)! Λέω μια πιθανή λύση!!!
Πάντως το φωτιστικό πετρέλαιο ενώ καθαρίζει τέλεια την αλυσίδα και την ζάντα σίγουρα κάνει ζημιά στα άβαφα μαύρα πλαστικά. Παλιότερα την είχα πατήσει καθαρίζοντας το πλαστικό κάλλυμα της αλυσίδας μου, είχε ξασπρίσει τελείως.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σε ένα παλιό μηχανάκι!
Δικό του (εάν έχει), ή φίλου του (εάν δεν έχει πρόβλημα)! Λέω μια πιθανή λύση!!!
Έχω έναν γείτονα που δεν γουστάρω πολύ με ένα Suzuki στο διπλανό γκαράζ. :cool: Το δύσκολο είναι πώς θα γίνει να μην προσέξει τη βάση για 2-3 24-ωρα, διότι λέει πρέπει να την αφήσω να "πιάσει" καλά πριν την αφαιρέσω, αλλιώς δεν είναι ρεαλιστικό το πείραμα. :ha
 
Top Bottom