Ξέρει κανείς αυτή την Αφρικανα

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Καλησπέρα,

Είμαι για αλλαγή, από το ΧΤ σε ΑΤ

Γνωρίζει κανείς αυτό το μηχανάκι;

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/13522749/

Ξέρω ότι θέλει αλλαγή φλατζας κεφαλής και η τιμή θα πέσει αρκετά.

Γνωρίζει κανείς τίποτε άλλο παραπάνω;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Εκει λεει οτι το μηχανακι ειναι στην πεννα,εχει καμμενη φλατζα και πεφτει η τιμη??Και ειναι και εμπορος...πως κ δεν το φτιαχνει να το δωσει σε καλη τιμη???
:thnkg:
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Εκει λεει οτι το μηχανακι ειναι στην πεννα,εχει καμμενη φλατζα και πεφτει η τιμη??Και ειναι και εμπορος...πως κ δεν το φτιαχνει να το δωσει σε καλη τιμη???
:thnkg:
Με είπε ότι θα πάει να το φτιάξει, και του είπα εγώ όχι.

Αν είναι να το πάρω θα το πάω εγώ σε δικό μου. Που ξέρω που θα το στείλει αυτος και τι δουλειά θα κάνει; Καλύτερα να το πάω εγώ.

Η τιμή με είπε ότι θα είναι 2500€ φτιαγμένο εγώ θα το χτυπήσω 1700-1800.

Απλά λέω άμα το ξέρει κανείς, μην είναι μάπα το γλυκό και θέλει κι άλλα.

Σήμερα θα πάω από εκεί να το δω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kατ' αρχην εισαι σιγουρος οτι θελει φλατζα κεφαλης; Και απο πια κεφαλη την μπροστα ή την πισω; Γιατι αν απλως χανει απο την λαστιχενια φλατζα του ψευτοκαπακου τοτε την αλλαζεις και μονος σου με μονο κοστος το ανταλακτικο (κανα 20αρικο) Αν ομως χανει απο την φλατζα της κεφαλης και ειδικα αν προκειτε για αυτην του πισω κυλινδρου τοτε αν δεν κανω λαθος πρεπει να κατεβει ο κινητηρας, οποτε το κοστος επισκευης εκτοξευεται (αν δεν το κανεις μονος σου)

Τελος βλεπω οτι οι μπροστα δισκοπλακες δεν ειναι οι γνησιες Αυτο συν οτι (αν βλεπω καλα) το λαστιχο στο μασπιε του οδηγου ειναι αρκετα φθαρμενο συν οτι το χρωμα στο σταντ εχει φυγει ολο εμενα τουλαχιστον θα με εκαναν επιφυλακτικο οσον αφορα τα πραγματικα χλμ της μηχανης
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Τελος βλεπω οτι οι μπροστα δισκοπλακες δεν ειναι οι γνησιες Αυτο συν οτι (αν βλεπω καλα) το λαστιχο στο μασπιε του οδηγου ειναι αρκετα φθαρμενο συν οτι το χρωμα στο σταντ εχει φυγει ολο εμενα τουλαχιστον θα με εκαναν επιφυλακτικο οσον αφορα τα πραγματικα χλμ της μηχανης
Φίλε μιλάμε για μια μηχανή κοντά 20 ετών . Αν μη τι άλλο φυσιολογικο είναι να έχει αλλάξει κ δισκοπλακες ,ή να έχει παλιό πατητήρι. Ακόμα κ χρώμα στο σταντ. Άσε που αυτά διορθώνονται πανευκολα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Φίλε μιλάμε για μια μηχανή κοντά 20 ετών . Αν μη τι άλλο φυσιολογικο είναι να έχει αλλάξει κ δισκοπλακες ,ή να έχει παλιό πατητήρι. Ακόμα κ χρώμα στο σταντ. Άσε που αυτά διορθώνονται συναδει
Και τα τρια που ανεφερα φθειρονται απο την χρηση και οχι απο τον χρονο
Βεβαια παντα υπαρχει η περιπτωση οι δισκοπλακες να αλλαχτηκαν για αλλο λογο και οχι γιατι ειχαν υπερβολικη φθορα
Και τις οι αλλες δυο λεπτομερειες εγω να μην τις ειδα καλα

Ακομα ομως και η διαρροη απο την φλατζα της κεφαλης -αν απο κει χανει λαδι- δεν συναδει με τα χλμ που γραφει η αγγελια

Ολα διορθονονται πανευκολα Το θεμα ομως ειναι αυτο το πανευκολα τι στοιχιζει στην τσεπη Οι δισκοπλακες ας πουμε, οι γνησιες και οι επωνυμες after market, δεν ειναι καθολου φτηνες
Και αυτες που φοραει αυτη την στιγμη το συγκεκριμενο αφρικα μαλλον δεν ανηκουν στην κατηγορια των ακριβων (Φαινεται αυτο απο το που πατανε τα τακακια)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Kατ' αρχην εισαι σιγουρος οτι θελει φλατζα κεφαλης; Και απο πια κεφαλη την μπροστα ή την πισω; Γιατι αν απλως χανει απο την λαστιχενια φλατζα του ψευτοκαπακου τοτε την αλλαζεις και μονος σου με μονο κοστος το ανταλακτικο (κανα 20αρικο) Αν ομως χανει απο την φλατζα της κεφαλης και ειδικα αν προκειτε για αυτην του πισω κυλινδρου τοτε αν δεν κανω λαθος πρεπει να κατεβει ο κινητηρας, οποτε το κοστος επισκευης εκτοξευεται (αν δεν το κανεις μονος σου)
Μαλλον η λαστιχενια φλαντζα του πισω ψευτοκαπακου ειναι, αυτη ξεραινεται, κανει ραγαδες και χανει λαδι στους κινητηρες των XRV/XLV μετα απο 80-100Κ χμ. Αν ητανε καμμενη η φλαντζα κεφαλης θα εχανε ΚΑΙ συμπιεση και θαχε πεσει και η αποδοση - τετοια βλαβη δεν εχει ακουστει ποτε σ'αυτους τους κινητηρες. Και αυτη η βλαβη της φλαντζας του ψευτοκαπακου αρχικα ειναι ανωδυνη και κατα δευτερο λογο επισκευαζεται πανευκολα οπως γραφτηκε πανω.

Πληροφοριακα, αν εχει θεμα η φλαντζα κεφαλης τοτε πρεπει φυσικα να βγει η κεφαλη για να αλλαχτει και ειναι ο μπροστα κυλινδρος οπου δεν βγαινει με τον κινητηρα στο σκελετο, στον πισω βγαινει.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πληροφοριακά τα χλμ είναι πειραγμένα αλλά πιθανά όχι από τον έμπορο, γιατί εκεί που είναι και μόνο με πέντε χιλιαδικά ψηφία δε θα είχε νόημα. Κάποτε του τα γύρισαν όμως. Ένα από τα νούμερα δεν είναι σε ευθυγράμμιση με τα υπόλοιπα, κλασικό σύμπτωμα σε μηχανές με πειραγμένο αναλογικό κοντέρ.
Για εμένα αυτό δε θα ήταν πρόβλημα αν μπορούσα να ξέρω πως είναι σωστά συντηρημένο.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Η τράμπα έγινε σε πολύ καλή τιμή. Σε σημείο που και τα χειρότερα να συμβαινουν (φλατζα και όχι ψευτοκαπακο) είμαι και παλι κερδισμένος.

Αυτή τη στιγμή έχω πονοκεφαλιάσει για το πως θα το πάω μέχρι Θεσσαλονίκη καθώς δεν είχε οδική και όσους πηρα τηλ με είπαν κάτι τρέλα ποσά.

Σιγά σιγά λοιπόν θα φτάσει και στο μάστορα.

Θα σας ενημερώσω για τα υπόλοιπα.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Με 'γειά! :ok:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
καλοταξιδη να ειναι . Σπυρο εκανες πολυ καλη επιλογη και οταν την φερεις στην κατασταση που επιθυμεις θα το καταλαβεις.
 
Top Bottom