Ξέρει κανείς αυτή την Αφρικανα

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μερικές φωτό από κάγκελα που ζήτησες apos.zeitou







Και τέλος, τα ψηλά κάγκελα βοηθάν και στην εθνική, όταν βγεις






Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Μπράβο φίλε μετά από όλα αυτά θα την αγαπάς περισσότερο είναι το μόνο σίγουρο!
Θα σου πω μια δυο μοντες που έκανα εγώ σε φιλαράκο μου με την ίδια Αφρικανα αλλά σε μαύρο ασημί χρώμα.
  1. Βάλε φώτα led θα πάθεις πλάκα με το πόσο φως βγάζει το φανάρι αυτό καθώς έχει διπλές λάμπες δλδ δύο μικρές σκάλες και δύο μεγάλες σαν αμάξι ένα πράγμα! Κάνει την νύχτα μέρα απλά. Όταν του έβαλα τα φώτα δεν πίστευε πόσο φως έχει το μηχανάκι του.(σκέψου πριν τα βάλω μου ζητούσε να του βρω προβολακια αφού τα έβαλα δεν τα έχει ανάγκη.)
  2. Πέτα τα λαστιχένια καλύμματα στις αναρτήσεις και βάλε κάλυμμα νεοπρεν με φερμουάρ που δεν χρειάζεται να βγει η κάθε μπουκάλα για να μπει.
  3. Ψάξε στο ιντερνετι θα βρεις και εάν δεν βρεις στείλε μου μνμ να στο βρω εγώ μεταλλικό κάλυμμα οργάνων για το κοντέρ και το στροφόμετρο είναι πανευκολο να μπει και το κάνει πιο άγριο
Και τέλος 4. Μιας και έκανες ένα τόσο ωραίο αποτέλεσμα βάλε και το ψηφιακό βολτόμετρο σου κάνει δουλειά!
Από μένα καλές βόλτες και πάντα κράνος!!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μπράβο φίλε μετά από όλα αυτά θα την αγαπάς περισσότερο είναι το μόνο σίγουρο!
Θα σου πω μια δυο μοντες που έκανα εγώ σε φιλαράκο μου με την ίδια Αφρικανα αλλά σε μαύρο ασημί χρώμα.
  1. Βάλε φώτα led θα πάθεις πλάκα με το πόσο φως βγάζει το φανάρι αυτό καθώς έχει διπλές λάμπες δλδ δύο μικρές σκάλες και δύο μεγάλες σαν αμάξι ένα πράγμα! Κάνει την νύχτα μέρα απλά. Όταν του έβαλα τα φώτα δεν πίστευε πόσο φως έχει το μηχανάκι του.(σκέψου πριν τα βάλω μου ζητούσε να του βρω προβολακια αφού τα έβαλα δεν τα έχει ανάγκη.)
  2. Πέτα τα λαστιχένια καλύμματα στις αναρτήσεις και βάλε κάλυμμα νεοπρεν με φερμουάρ που δεν χρειάζεται να βγει η κάθε μπουκάλα για να μπει.
  3. Ψάξε στο ιντερνετι θα βρεις και εάν δεν βρεις στείλε μου μνμ να στο βρω εγώ μεταλλικό κάλυμμα οργάνων για το κοντέρ και το στροφόμετρο είναι πανευκολο να μπει και το κάνει πιο άγριο
Και τέλος 4. Μιας και έκανες ένα τόσο ωραίο αποτέλεσμα βάλε και το ψηφιακό βολτόμετρο σου κάνει δουλειά!
Από μένα καλές βόλτες και πάντα κράνος!!
Ναι το ξεχασα, εβαλα LED αλλά μαλλον τα εβαλα αναποδα. Στη μεσαια σκαλα αναβουν 2/3 και στη μεγαλη 3/3. Νομιζω πως τα 2/3 πρεπει να κοιτανε κατω και το τελευταιο 1/3 να κοιταει επανω γιατι οταν τα εβαλα χτυπανε στο Θεο. Θυμάσαι εαν έβαλες τις 2 πλευρες της μεσαιας σκαλας κατω;
Οσο αφορα τις μπουκαλες και τα οργανα μου αρεσει αυτό το look. Βολτόμετρο έχω μαζί με τη μπρίζα για φορτιστες
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μπράβο φίλε μετά από όλα αυτά θα την αγαπάς περισσότερο είναι το μόνο σίγουρο!
Θα σου πω μια δυο μοντες που έκανα εγώ σε φιλαράκο μου με την ίδια Αφρικανα αλλά σε μαύρο ασημί χρώμα.
  1. Βάλε φώτα led θα πάθεις πλάκα με το πόσο φως βγάζει το φανάρι αυτό καθώς έχει διπλές λάμπες δλδ δύο μικρές σκάλες και δύο μεγάλες σαν αμάξι ένα πράγμα! Κάνει την νύχτα μέρα απλά. Όταν του έβαλα τα φώτα δεν πίστευε πόσο φως έχει το μηχανάκι του.(σκέψου πριν τα βάλω μου ζητούσε να του βρω προβολακια αφού τα έβαλα δεν τα έχει ανάγκη.)
  2. Πέτα τα λαστιχένια καλύμματα στις αναρτήσεις και βάλε κάλυμμα νεοπρεν με φερμουάρ που δεν χρειάζεται να βγει η κάθε μπουκάλα για να μπει.
  3. Ψάξε στο ιντερνετι θα βρεις και εάν δεν βρεις στείλε μου μνμ να στο βρω εγώ μεταλλικό κάλυμμα οργάνων για το κοντέρ και το στροφόμετρο είναι πανευκολο να μπει και το κάνει πιο άγριο
Και τέλος 4. Μιας και έκανες ένα τόσο ωραίο αποτέλεσμα βάλε και το ψηφιακό βολτόμετρο σου κάνει δουλειά!
Από μένα καλές βόλτες και πάντα κράνος!!
.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ναι το ξεχασα, εβαλα LED αλλά μαλλον τα εβαλα αναποδα. Στη μεσαια σκαλα αναβουν 2/3 και στη μεγαλη 3/3. Νομιζω πως τα 2/3 πρεπει να κοιτανε κατω και το τελευταιο 1/3 να κοιταει επανω γιατι οταν τα εβαλα χτυπανε στο Θεο. Θυμάσαι εαν έβαλες τις 2 πλευρες της μεσαιας σκαλας κατω;
Οσο αφορα τις μπουκαλες και τα οργανα μου αρεσει αυτό το look. Βολτόμετρο έχω μαζί με τη μπρίζα για φορτιστες
αβαφτο πανελ απο τον καλαματιανο στα 20ε...
βαμμενο απο τον πατρινιο στα 40ε....
το βολτομετρο επιβαλλεται να μπει αμεσα...
λαμπες led ετοιμες απο τον ζηση με εγγυηση για ενα χρονο στα 90ε
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Μπραβο ρε φιλε να χαρεις οσο δεν παει την αφρικανα σου και να απολαμβανεις το καθε χιλιομετρο.
Θυμάμαι που μου λεγαμε για τα καλμπιρατερ πανω στη Δρακόλιμνη, τωρα και οι 2 μας με τετοια ειμαστε!!! χαχαχαχαχαχα
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
ελεγχος μπαταριας...
προβλεψη για ανορθωτη...
μετρημένος στα 14,2 με τα πάντα ανοιχτά και τους 2 φορτιστες να τραβανε!!! ;)
 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Ναι το ξεχασα, εβαλα LED αλλά μαλλον τα εβαλα αναποδα. Στη μεσαια σκαλα αναβουν 2/3 και στη μεγαλη 3/3. Νομιζω πως τα 2/3 πρεπει να κοιτανε κατω και το τελευταιο 1/3 να κοιταει επανω γιατι οταν τα εβαλα χτυπανε στο Θεο. Θυμάσαι εαν έβαλες τις 2 πλευρες της μεσαιας σκαλας κατω;
Οσο αφορα τις μπουκαλες και τα οργανα μου αρεσει αυτό το look. Βολτόμετρο έχω μαζί με τη μπρίζα για φορτιστες
Χαχαχαχαχα φίλε το ίδιο θέμα είχα κι εγώ όταν τα έβαλα αλλά θα σου πω σε λίγο μιας και θα πεταχτω να δω μια στην Αφρικανα του φίλου.σκεψου τα βάζω τελειώνω και κάνω μια βόλτα,ήταν πάρα πολύ καλά στο να χαζεύεις τα αστέρια! Πάλι πίσω πάλι λύσιμο και τούμπα οι λάμπες.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
αβαφτο πανελ απο τον καλαματιανο στα 20ε...
βαμμενο απο τον πατρινιο στα 40ε....
το βολτομετρο επιβαλλεται να μπει αμεσα...
λαμπες led ετοιμες απο τον ζηση με εγγυηση για ενα χρονο στα 90ε
Οπως τα λεει ο γιωργος.... Τα λεντ ρωτα τον @petrosklr που ταξιδεψαμε εθνικη επαθε πλακα.... Τα καγκελααα μαμανε με εβαλες σε μπελαδες... Πισω εχουμε τα ιδια.... Εχεις παρει βαλιτσες απο τους ρουμανους;;;;;

Υ.σ. Με εψησες για τις εθνικες!!!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Οπως τα λεει ο γιωργος.... Τα λεντ ρωτα τον @petrosklr που ταξιδεψαμε εθνικη επαθε πλακα.... Τα καγκελααα μαμανε με εβαλες σε μπελαδες... Πισω εχουμε τα ιδια.... Εχεις παρει βαλιτσες απο τους ρουμανους;;;;;

Υ.σ. Με εψησες για τις εθνικες!!!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Είναι ανάμεσα σε Ρουμάνους και Πολωνούς (21 αδέρφια) για βαλίτσες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To βολτομετρο το θες οπως λενε και τα παιδια οn-board για να βλεπεις συνεχεια τι κανει η ταση σου. Το ΧΤΖ750 μου "εψησε" εν κινησει σε βολτα τον ανορθωτη που ειχα πριν λιγες ωρες τσεκαρει με πολυμετρο... Απο τοτε εβαλα βολτομετρο, και προλαβα εγκαιρως τον 2ο ανορθωτη οταν ειδα να ανεβαζει 15~15.5ν.

Για τις λαμπες led H4, επειδη και το ΧΤΖ εχει τα ιδια σχεδον φαναρια. Οι Η4 μπαινουν μονο κατα μια διευθυνση, επειδη το ενα απο τα 3 αυτακια τους ειναι φαρδυτερο, αλλα κι επειδη εχουν μια πατουρα στο κατω μερος της βασης. Παρ'ολα αυτα, επειδη ειχα τις συγκεκριμενες λαμπες με την τριγωνικη διατομη, να σου πω οτι οι δυο πλευρες του τριγωνου που εχουν τις πλακετες των led πιο κοντα στη βαση πρεπει να κοιτανε το πανω μερος του κατοπτρου, που ειναι η μεσαια σκαλα, και η 3η πλευρα με την πλακετα πιο μακρια απο τη βαση πρεπει να κοιταει το κατω τμημα του κατοπτρου.

Επειδη οπως ειπα τις ειχα αυτες τις λαμπες, δεν ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει. Σε εμενα τουλαχιστον, η δεσμη της μεσαιας σκαλας ηταν ο,τι να'ναι, ξεφευγε πολυ φως προς τα επανω και θαμπωνε πολυ, ενω η μεγαλη σκαλα απλα ηταν σαν να μην υπηρχε ως κατι παραπανω οταν την αναβες.

Εχω να συστησω λοιπον αυτες που φοραω τωρα στο ΧΤΖ (αλλα και τις αντιστοιχες στο 1090) και η δεσμη τους ακομη και σε φαναρι με κατοπτρο ειναι "μαχαιρι", δεν μπερδευεται καθολου η μεσαια με τη μεγαλη.

 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Ναι το ξεχασα, εβαλα LED αλλά μαλλον τα εβαλα αναποδα. Στη μεσαια σκαλα αναβουν 2/3 και στη μεγαλη 3/3. Νομιζω πως τα 2/3 πρεπει να κοιτανε κατω και το τελευταιο 1/3 να κοιταει επανω γιατι οταν τα εβαλα χτυπανε στο Θεο. Θυμάσαι εαν έβαλες τις 2 πλευρες της μεσαιας σκαλας κατω;
Οσο αφορα τις μπουκαλες και τα οργανα μου αρεσει αυτό το look. Βολτόμετρο έχω μαζί με τη μπρίζα για φορτιστες
Φίλος μόλις είδα πως είχα βάλει τις λαμπρές στην Αφρικανα,είναι τριγωνικές οι λάμπες με τα ⅔ να έχουν τον ίδιο αριθμό σε λεντ και πάνε στην πάνω μεριά.το ⅓ με τα λιγότερα λεντ και σε λίγο διαφορετική θέση απ ότι τα άλλα δύο πάνε από κάτω και είναι για την μεγάλη σκάλα.
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Φίλος μόλις είδα πως είχα βάλει τις λαμπρές στην Αφρικανα,είναι τριγωνικές οι λάμπες με τα ⅔ να έχουν τον ίδιο αριθμό σε λεντ και πάνε στην πάνω μεριά.το ⅓ με τα λιγότερα λεντ και σε λίγο διαφορετική θέση απ ότι τα άλλα δύο πάνε από κάτω και είναι για την μεγάλη σκάλα.
Τις άλλαξα. Τελικά στο ένα φανάρι είχα 2/3 επανω και στο άλλο τα είχα σε εντελώς λάθος θέση. Το από τα 2 της μεσαίας σκάλας το ένα ήταν πλαγιά επανω, το άλλο κάτω. Και τη μεγάλη σκάλα την είχα πλαγιά επανω. Τελείως λάθος και βαρούσε όπου να είναι. Τώρα το διόρθωσα και μέσα στο γκαράζ είδα διαφορά. Θα το δοκιμάσω αύριο που δεβ θα έχει τόσο κρύο.
Ευχαριστώ!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom