Ξέρει κανείς αυτή την Αφρικανα

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Σε τι φάση ειμαστε Σπυρο το πήγες στον Μακη?
Την Παρασκευή μάλλον θα καταφέρω. Ή το Σάββατο. Είμαστε σε αναζήτησή εθελοντή για να με γυρίσει Μουδανιά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Την Παρασκευή μάλλον θα καταφέρω. Ή το Σάββατο. Είμαστε σε αναζήτησή εθελοντή για να με γυρίσει Μουδανιά


Sent from my iPhone using Tapatalk
καλα το έχεις κανει adv πρώτου καν το κυκλοφορήσεις
το εργαλείο :)
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Έχοντας φτάσει στα τέλη του χρόνου μπήκα να χαζέψω αυτή την ενότητα και είδα αυτό εδώ το ποστ που είχα ξεκινήσει. Σαν χτες σκέφτομαι όλο αυτό που περασα για να τη φτάσω στο συνεργειο αλλά και την απογοήτευση!

Βλέποντας λοιπόν ότι το ποστ το έκοψα πολύ απότομα είπα να μοιραστώ μαζί σας τι έγινε, αλλά και τα πλάνα για το 2019

Που μείναμε λοιπόν; Ααα ναι! Στον μηχανικό!

Απογοήτευση!

Αύγουστος, 10 του μήνα, γνωρίζω ότι ο μηχανικός θα φύγει διακοπές και το κατανοώ. Κάνω υπομονή!

Περνάνε οι μερες και κοιτάω το τηλέφωνο ποτέ θα χτυπήσει. Είχα πει το μηχανικό πως εμένα δεν μου φαίνεται για καμμένη φλατζα και να την εξετάσει πριν την ανοίξει. Όχι "βρήκαμε παπά, ας θάψουμε 5-6".

30 Αυγούστου ακόμη κανένα τηλέφωνο.

Πηγαίνω από εκεί. Ο μηχανικός έχει επιστρέψει εδώ και μια βδομάδα πίσω από διακοπές του αλλά η Νουνκι σε μια γωνία περιμένει. Δεν έχει χρόνο.

"Θα την πιάσω αύριο Σπύρο"

Περνάει ακόμη μια βδομάδα το κινητό δεν χτυπάει καθόλου, ξανά πηγαίνω από εκεί "Σπύρο δεν είχα χρόνο, από Δευτέρα θα την δω"

Ακόμη μια βδομάδα και τίποτα παλι!

Πηγαίνω από εκεί 7 μερες μετά! Η Νουνκι στην ίδια γωνία ακόμη.

-Τι έγινε μάστορα; Προλάβαμε; Την είδαμε;
-Όχι Σπύρο. Πρέπει να κάνω τις άλλες πρώτα.
-Ναι ρε μάστορα, αλλά φτάσαμε 17 Σεπτέμβρη. Και έχω ερθει 4 φορές και σε βλέπω να ασχολησε με μηχανές πριν δεν ήταν εδώ. Και από εμένα θα πάρεις 700€ ούτε 50 ούτε 80. 700.
-Συγνώμη αλλά δεν προλαβαίνω.
-Τι θες για να τη δεις σήμερα να με πεις τι έχει και αύριο να έρθω να την πάρω;
-Τίποτα, σήμερα το βράδυ θα σε πάρω τηλ

Και όντως έτσι έγινε. Με πήρε τηλέφωνο και με ενημέρωσε πως η Νουνκι έχει όντως καμμένη φλατζα!

Την επόμενη μέρα πήγα από εκεί. Του έδωσα 40€, να πω ότι δεν μου ζήτησε λεφτά, εγώ του τα έδωσα γιατί έστω και την τελευταία στιγμή την κοίταξε. Τη φόρτωσα και έφυγα για το σπίτι.

Πρώτου συνεχίσω να πω πως, το συνεργειο αυτό μου το προτειναν παιδιά από εδώ μέσα, σίγουρα ο μηχανικός είναι καλος γιατί και σε όποιον γνωστό μου είπα ότι το πήγα εκεί, με απάντησαν ότι το πήγα στον καλύτερο, αλλά καλό θα είναι και οι καλύτεροι αν δεν έχουν χρόνο να το λένε. Και καλό θα είναι ακόμη και τον έλεγχο να μην τον κάνουν στην ξεπέτα.

Θα καταλάβετε στην συνέχεια...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Στο γκαράζ μου πλέον με τη Νουνκι την ίδια μέρα ξεκινάω τη εγχείρηση.

Αυτές τις μερες έχω ετοιμάσει pdf και έχω δει video στο Ίντερνετ για το πως να κατεβάσεις κινητήρα!

Ξεκινάω την ίδια μέρα και βγάζω. Με προσοχή όμως και ακολουθώντας πιστά τα βιβλία.

Οργάνωση στο φουλ. Πρώτο στοίχημα με τον εαυτό μου

"Δεν θα χασω ούτε μια βίδα"



Μετά από 6 ωρες έχω κατεβάσει κινητήρα. Φώναξα τα παιδιά από το συνεργειο του χωριού γιατί μόνος μου εδώ μέσα δεν θα τον έβγαζα ποτέ.



Ετοιμάζοντας ένα καφέ για τα παιδιά μου λένε ότι αυτό που πάω να κάνω μόνος μου είναι τρελο. Έχοντας και μηδενική εμπειρία.

Δεν μας πτοεί τίποτα! 18 του μήνα είναι και σε 10 μερες είναι η εκδρομή. Adv onroad. Δεν το χάνω με τίποτα! Θα το προλάβω!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
@MotoADVTales

καλη συνεχεια ......

περιμενω πως και πως , για το τι θα περιγραψεις μολις πας να βαλεις τον κινητηρα πανω.....
καλου - κακου παντως , φροντισε να εχεις κανα δυο ατομα εκει...
μη σου πω και τρεις τεσσερις.....

ε ρε γλεντια που θα κανεις !!!!!

να ξερεις παντως οτι το κατεβασμα ειναι το πιο ευκολο...

και μην αρχισεις να αναρωτιεσαι γιατι δεν μπαινει...
θελει συγκεκριμενη γωνια και θα μπει στο χιλιοστο....


συγχωρα με Σπυρο αλλα θυμαμαι τα δικα μου....:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::jp
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Στοίχημα δεύτερο.

"Σήμερα με προσοχή απλά ανοίγουμε τον κινητήρα"

Πολύ πιο εύκολο από ότι νόμιζα. 13 βίδες υπόθεση και έτοιμος ο ένας κύλινδρος. Άλλες 13 και τσουπ. Νάτος και ο δεύτερος.



Σα πρώτη εικόνα, με το άσχετο μάτι μου δεν βλέπω κάποιο κόψιμο στις φλατζες. Θα τις πάω από τα παιδιά να τις δουν.

Παράλληλα με τη δουλειά που έκανα, κάνοντας ένα τσιγάρο, κοιτούσα τα ψυγεία και είδα ότι τώρα που στέγνωσαν, 2-3 ψύκτρας που φαίνονται από την τάπα είναι βουλωμένες. Κοιτάω και μέσα στο θάλαμο ψύξης του κινητήρα και βλέπω στα τοιχώματα αλάτι.

Δεν μου αρέσει καθόλου. Πάω αμέσως στα παιδιά. Τους δείχνω φλατζες και μου λένε ότι δεν έχουν κανένα θέμα. Μια χαρά είναι. Τους δείχνω το ψυγείο για να μου πουν πως να το καθαρίσω.

Το πιάνει ένας να το δει και γελάει.

"Αυτό μου λέει είχε επανω; Αυτό είναι βουλωμένο ολόκληρο"

Το βάζει κάτω από τη βρύση και ρίχνοντας νερό από την τάπα, βλεπουμε ότι δεν βγαίνει τίποτα από κάτω. Κάνει υπερχείλιση! Συμπέρασμα βουλωμένο ψυγείο.

Τζάμπα οι καινουριες φλατζες, τζάμπα η ταλαιπωρία. Έναν υπέροχο κινητήρα τον άνοιξα χωρίς λόγο. 160€ ανταλλακτικά (άλλαξα σχεδόν τα πάντα μέσα από φλατζες και ροδέλες)

Για αυτό λοιπόν. Οι μηχανικοί! Όσο καλοί και να είναι καλό θα είναι να μην βιάζονται.

Συμμάζεμα λοιπόν και αγορά νέου ψυγείου και είμαστε έτοιμοι για την εκδρομη!!!!



Το στοίχημα κερδήθηκε! Έκλεισα κινητήρα τον έβαλα επανω και δεν ξεχασα ούτε μια βίδα!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
800€;;;;;;;;;

Καινούργια ψυγεία, 800€;;;;

Μικρο εγκεφαλικό!!!!

Πάω να φτιάξω τα υπάρχοντα πηγαίνω στον καλύτερο της Θεσσαλονίκης!!! Προσπαθεί, μου λέει το ένα (αριστερό) στο καθάρισα, το δεξί μου λέει είναι για να στραγγίζεις μακαρόνια.

"Όπου καθαριζω άλατα βγαζει τρύπα από κάτω. Για πέταμα."

Μου πρότεινε να αγοράσω ιμιτασιόν από το να πάρω μεταχειρισμένα. Σιγά την τεχνολογια. Από το 1930 τα ψυγεία δεν άλλαξαν καθόλου. Ίδια τεχνολογια με τότε. Δοχείο πάνω - ψυκτρες - δοχείο κάτω!

Μεταχειρισμένα Ελλάδα 250€. Γελάμε!! 250€ χωρίς να ξέρεις τι θα αγοράσεις. Ιμιτασιόν λοιπόν! Αγορά από eBay 190€ μια χαρά!

Estimate postage time 10 days!!!

10 μερες!!!;;; Μα η εκδρομή είναι σε 6 μερες!!!!

Από μηχανής θεός έρχεται ο Γιάννης, κάτοχος RD04. Μου στέλνει τα ψυγεία. Τα έχω στα χέρια μου 1 μέρα πριν. Τα βάζω επανω με πατέντα, 1 βίδα δεν μπορεί να μπει θα κρατιέται από τις άλλες 2 και η 3η tire up!





Τα βάζω επανω, βάζω μπροστά. Τα μάτια κολλημένα στη θερμοκρασία!

"Αρχίζει να ανεβαίνει, 60, 70, 80, 90."

Η καρδιά πλέον χτυπάει σα τρελή, ακου βιντιλατερ.

Η θερμοκρασία μένει 90! Εξοπλισμό και έφυγα για βολτα.

Το χαμογελο φαίνεται και έξω από το κράνος!!!

It’s alive!!!!!!

Γυρίζω σπίτι την ετοιμάζω για την αυριανή εκδρομή!!!

ADV ONride!!!!!

Ξυπνάω την επόμενη μέρα!!! Η Νουνκι φορτωμένη στο γκαράζ! Εγώ επανω ακούω τα παιδιά να περνάν (μεταξύ Βαρβαρας και Αρναίας είναι το σπίτι μου) με το που τους ακούω. Βάζω μπότες και κατεβαίνω!

ADV ONride!!!!!!!!

Ανοίγω γκαραζοπορτα!

Με πετυχαίνει η κυρία Αντωνία! Από το ψιλικατζίδικο (δεν την χωνεύουμε)

-Που πας;
-Φεύγω κυρ’ Αντωνία, Δράμα Σερρες θα έρθω σε 2 μερες, ADV ONride σε λέω!

Γυρίζω να μπω στο γκαράζ, νερά!!!!!!

Παντού νερά!!!!

-Εεεε αι στο διάλο κυρ’ Αντωνία!!!!

Κοιτάω το κολαρα, ένα από αυτά σχισμενο! Δεν μπορώ να κάνω τίποτα!

Συμμαζεύω, κλείνω γκαραζοπορτα.

-Εεεε αι στο διάολο κυρ’ Αντωνία!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
.... :pointu::pointu::pointu:μου έφτιαξες το βράδυ που μου το έχουν χαλάσει με καθυστέρηση πτήσης στο αεροδρόμιο!!
Όλοι έχουμε μια κυρά αντωνια στη γειτονιά!!
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
Την ίδια μέρα αρχίζω και βγάζω τα ψυγεια του Γιάννη.

Να τα ετοιμάσω τα τα στείλω στο παιδι όταν με το καλό γυρίσει. Χαζεύω φωτό από την εκδρομή στο fb.

Και έτσι φτάνουμε στο σήμερα!

Μέχρι πριν 2 βδομάδες ήμουν 5 μήνες απλήρωτος, και στις 22 του μήνα άνοιξαν οι κάνουλες του ΕΣΠΑ!

Νααααα τα λεφτά να έρχονται, καλά μην χαίρεστε 2 μήνες πηρα, περιμένουμε τους άλλους 3 έρχονται! Γαμω την Ευρώπη μου!!!

Παραγγελίες γίνονται με τι σέσουλα!! To do list:
•Ψυγεία μαζί με κολαρα! (Ordered)
•Κάγκελα μπροστά
•Κάγκελα πίσω (Ordered)
•Διπλό σταντ (Ordered)
•Αλλάξαμε φλατζες, δεν μπορούμε να φτιάξουμε βαλίτσες; TIG έχουμε, φύλλο αλουμινίου 2χιλιοστα έχουμε, κοιτάμε εικόνες και κλέβουμε πατέντες!

Χρόνια πολλά!!! Καλό 2019!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

MotoADVTales

Ο Μαστροχαλαστής
Περιοχή
Χαλκιδικη
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
XRV 750 RD07A
@MotoADVTales

καλη συνεχεια ......

περιμενω πως και πως , για το τι θα περιγραψεις μολις πας να βαλεις τον κινητηρα πανω.....
καλου - κακου παντως , φροντισε να εχεις κανα δυο ατομα εκει...
μη σου πω και τρεις τεσσερις.....

ε ρε γλεντια που θα κανεις !!!!!

να ξερεις παντως οτι το κατεβασμα ειναι το πιο ευκολο...

και μην αρχισεις να αναρωτιεσαι γιατι δεν μπαινει...
θελει συγκεκριμενη γωνια και θα μπει στο χιλιοστο....


συγχωρα με Σπυρο αλλα θυμαμαι τα δικα μου....:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::jp
Φέραμε γρύλο αμαξιού, αυτούς με τα ροδάκια, μπήκε για πλάκα! Βέβαια είμασταν 5 άτομα! Αλλά μέσα σε 1 λεπτό το βάλαμε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ειναι σαν εκεινη την ταινια που ελεγε ο βεγγος ξέρεις από Άφρικα; βρε πες μου ξέρεις από Άφρικα; εσύ κατέκτησες το δικαίωμα να λες ότι ξέρεις...καλο 2019 και καλές βόλτες...
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Φέραμε γρύλο αμαξιού, αυτούς με τα ροδάκια, μπήκε για πλάκα! Βέβαια είμασταν 5 άτομα! Αλλά μέσα σε 1 λεπτό το βάλαμε! Sent from my iPhone using Tapatalk
εγω και 4 φιλοι ..... χωρις γρυλο.... και μετα απο κανα 2ωρο ολα κομπλε....

τα φιλαρακια μου βεβαια εκεινη την ημερα εμειναν καταπληκτοι....
διαπιστωσαν οτι εχω τρελες γνωριμιες...





































εμαθαν οτι ξερω ολους τους Αγιους με τα μικρα τους ονοματα.....:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χαρά στην υπομονή σου...:ok:
Μπράβο Σπύρο...!!!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
"Σήμερα με προσοχή απλά ανοίγουμε τον κινητήρα..."

...Έναν υπέροχο κινητήρα τον άνοιξα χωρίς λόγο.
Kι ομως, θα διαφωνησω! Μακαρι ολοι να εκαναν το ιδιο καθε φορα που αγοραζαν μεταχειρισμενη μηχανη! Με το καλημερα ξερεις τι μηχανημα καβαλας, ξερεις ακριβως σε τι κατασταση ειναι και ξερεις μεχρι που μπορει να σε παει! Απο εδω και περα λοιπον εισαι ησυχος οτι το μοτερ ειναι σε αριστη κατασταση να σε παει οπου εσυ γουσταρεις! Και πιστεψε με, πολλοι θα το ζηλευαν αυτο! Ευγε για το ολο εγχειρημα και καλα ταξιδια, να την ευχαριστηθεις την κουκλα!
 
Top Bottom