Ξεκούραση δεξί καρπού...Cruise Control

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Καλησπέρα συντροχοι!
Ψαχνω λοιπόν κάτι για να μπορώ να "κλειδώνω" το Γκαζι, ετσι ωστε να μπορώ να ξεμουδιάζω το δεξί μου χεράκι οταν αυτό αρχίζει να μοιάζει ξένο απο το μούδιασμά, απο την πολύωρη ακινησία σε μεγάλο ταξίδι.

Σε προηγούμενη μοτό είχα αυτό http://www.ebay.com/itm/Vista-Cruise-Motorcycle-Throttle-Lock-Cruise-Control-1-inch-Bars-MCUVO1/272594095839?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=2&asc=41668&meid=c65f70d7cdc74c1d88d7bcfe91d9b53f&pid=100005&rk=2&rkt=6&sd=201667886406 και πραγματικά εκανε πολύ καλύ δουλειά.

Στο f800 όμως δεν φτάνει ο βραχύωνας του για να ταιριάξει και επιπλέον χρειάζεται να βγάλω το grip για να μπεί το ενα μέρος απο μέσα, πράγμα που δεν μπορώ να κάνω γιατί είναι κολλημένο στο πηνίο του θερμενόμενου grip.

Οπότε η ερώτηση είναι, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή αν χρησημοποιεί κάτι για να ξεκουράζει το χέρι του χωρίς να χαλάει την πορεία του;

Ευχαριστώ:ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Tρεις καλες λυσεις εχεις στο 800αρι...Kaoko, Wunderlich ή Go Cruise 2 ...κατ'εμε ...Οποτε διαλεγεις τι θες εσυ και καλα ταξιδια...Προσωπικα αν παρω ποτέ για αποστασεις μεγαλες...θα κοιταζα το Go Cruise 2...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Αισθητικά πιο όμορφο είναι το καοκο το έχω στο 1200 Gs και με εχει βολέψει αφάνταστα. Έτσι που είναι κλειδωμένο το γκαζι μπορείς να κάνεις και μικρόδιορθωσεις (πχ ανηφόρα,κατηφόρα) χωρίς να το ξεκλείδωσεις. Τσουζει λίγο στην τιμή αλλά μια φορά το βάζεις και αξίζει αν κάνεις ταξίδια η εθνικές (και δεν φαίνεται κιόλας) :ok:

http://www.motoraid.eu/cruise-control-bmw-f-700-800-gs-2013
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αισθητικά πιο όμορφο...με εχει βολέψει αφάνταστα. Έτσι που είναι...Τσουζει λίγο αλλά μια φορά το βάζεις και αξίζει...
Ε να..αυτα λες και φτιαχνεις τους λέλους...:inlove::D:p
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Εγώ έχω πάρει αυτό



που ταιριάζει σε όλα τα grip.

Tρεις καλες λυσεις εχεις στο 800αρι...Kaoko, Wunderlich ή Go Cruise 2 ...κατ'εμε ...Οποτε διαλεγεις τι θες εσυ και καλα ταξιδια...Προσωπικα αν παρω ποτέ για αποστασεις μεγαλες...θα κοιταζα το Go Cruise 2...
Αισθητικά πιο όμορφο είναι το καοκο το έχω στο 1200 Gs και με εχει βολέψει αφάνταστα. Έτσι που είναι κλειδωμένο το γκαζι μπορείς να κάνεις και μικρόδιορθωσεις (πχ ανηφόρα,κατηφόρα) χωρίς να το ξεκλείδωσεις. Τσουζει λίγο στην τιμή αλλά μια φορά το βάζεις και αξίζει αν κάνεις ταξίδια η εθνικές (και δεν φαίνεται κιόλας) :ok:

http://www.motoraid.eu/cruise-control-bmw-f-700-800-gs-2013

Το omni-go cruise μου είναι κάπως γκουμούτσα που λέμε και στο χωριό μου:) και εκτός αυτού θα πρέπει νομίζω να το βγάζω απο πάνω οταν παρκάρω κάπου κεντρικά τη μοτό και για αυτό δεν με πολυ ψήνει.. Η τιμή του όμως είναι καλή.

Το Kaoko και Wunderlich είναι πραγματικά πολύ ωραίος και διακριτικός σχεδιασμός, αλλά η τιμή τους είναι εκτός ορίων:thumbsdown:

Θέλω να βρώ κάτι μέχρι 30 ευρω και όσο το δυνατόν πιο διακριτικό. (το άλλο που σκέφτομαι είναι αν μπορέσω μέσα απο βιντεάκια να αντιγράψω το ΚαοΚο και να το φτιάξω στο μηχανουργείο...):thinking:
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Αισθητικά πιο όμορφο είναι το καοκο το έχω στο 1200 Gs και με εχει βολέψει αφάνταστα. Έτσι που είναι κλειδωμένο το γκαζι μπορείς να κάνεις και μικρόδιορθωσεις (πχ ανηφόρα,κατηφόρα) χωρίς να το ξεκλείδωσεις. Τσουζει λίγο στην τιμή αλλά μια φορά το βάζεις και αξίζει αν κάνεις ταξίδια η εθνικές (και δεν φαίνεται κιόλας) :ok:

http://www.motoraid.eu/cruise-control-bmw-f-700-800-gs-2013

Γιάννη επίσης μια ερώτηση, στο ΚαοΚο μπορείς να έχεις χούφτες;
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Γιάννη επίσης μια ερώτηση, στο ΚαοΚο μπορείς να έχεις χούφτες;
Σε αυτό που σου έστειλα ναι κανονικά, βγαίνει σε 2 εκδόσεις, για oem χουφτες η όχι.
Αυτό πχ είναι για απλές χουφτες που πιάνουν έξω απ το αντιβαρο http://www.motoraid.eu/kaoko-ccf500-f800gs-without-handguards

Το πάνω που σου έστειλα είναι για εργοστασιακες
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Παλιά, μα πολύ παλιά είχα κάτι αντίστοιχο με αυτό στη φωτό, έκανε δουλίτσα, δεν έχει σχέση βέβαια με το κλείδωμα του γκαζιού
αλλά θυμάμαι ότι ξεκούραζε πολύ τον καρπό...




Αργότερα, άρχισε ο καρπός να σπάει μόνος του :D :p
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Ωραίο το Kaoko αλλά αν αλλάξεις μηχανή δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Επιπλέον το Omni cruise έχει βίδα που σφίγγει και κάνει σε όλα τα grip. Η προεξοχή που έχει βολεύει για ανασηκώμα με τον αντίχειρα.
Είχα δοκιμάσει από φίλο αυτό



Το οποίο το παίρνεις γύρω στα 25€ αλλά δεν ρυθμίζεται και δεν βολεύει στην απελευθέρωση όπως στο omni cruise.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Παλιά, μα πολύ παλιά είχα κάτι αντίστοιχο με αυτό στη φωτό, έκανε δουλίτσα, δεν έχει σχέση βέβαια με το κλείδωμα του γκαζιού
αλλά θυμάμαι ότι ξεκούραζε πολύ τον καρπό...




Αργότερα, άρχισε ο καρπός να σπάει μόνος του :D :p

Όλα γίνονται για να μην σπάσει ο καρπός.
Απαξ και έσπασε, τότε, καλή τύχη:laugh::p
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ωραίο το Kaoko αλλά αν αλλάξεις μηχανή δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Επιπλέον το Omni cruise έχει βίδα που σφίγγει και κάνει σε όλα τα grip. Η προεξοχή που έχει βολεύει για ανασηκώμα με τον αντίχειρα.
Είχα δοκιμάσει από φίλο αυτό



Το οποίο το παίρνεις γύρω στα 25€ αλλά δεν ρυθμίζεται και δεν βολεύει στην απελευθέρωση όπως στο omni cruise.
Το omni cruise το έχεις μόνιμα πάνω;;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παλιά, μα πολύ παλιά είχα κάτι αντίστοιχο με αυτό στη φωτό, έκανε δουλίτσα, δεν έχει σχέση βέβαια με το κλείδωμα του γκαζιού
αλλά θυμάμαι ότι ξεκούραζε πολύ τον καρπό...




Αργότερα, άρχισε ο καρπός να σπάει μόνος του :D :p
Κι εγω τετοιο εχω.
Μια χαρα και σε χαμηλη τιμη.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παλιά, μα πολύ παλιά είχα κάτι αντίστοιχο με αυτό στη φωτό, έκανε δουλίτσα, δεν έχει σχέση βέβαια με το κλείδωμα του γκαζιού
αλλά θυμάμαι ότι ξεκούραζε πολύ τον καρπό...




Αργότερα, άρχισε ο καρπός να σπάει μόνος του :D :p
Και εγω εχω κατι τετοιο και με εχει βολεψει παρα πολυ.Αυτα με το κλειδωμα του γκαζιου τα θεωρω λιγακι επικινδυνα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σε αυτό που σου έστειλα ναι κανονικά, βγαίνει σε 2 εκδόσεις, για oem χουφτες η όχι.
Αυτό πχ είναι για απλές χουφτες που πιάνουν έξω απ το αντιβαρο http://www.motoraid.eu/kaoko-ccf500-f800gs-without-handguards

Το πάνω που σου έστειλα είναι για εργοστασιακες
Για το Αφρικα 1000 εχει εκδοση για τις εργοστασιακες χουφτες και επισης για ειδικες αφτερμαρκετ χουφτες π.χ. τις Barkbusters μια ειδικη εκδοση των οποιων για τη Motech (τις Kobra) εχω εγω. Θελει προσοχη οταν παραγγελνει κανεις ωστε να παρει το σωστο Kaoko.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
http://www.motoraid.eu/go-cruise?search=cruise

Το χρησιμοποίησα χθες πρώτη φορά ,
σε μεγάλα κομμάτια της εγνατίας και της ιονίας .

Δεν με προβλημάτισε καθόλου ,
εύκολο μου φάνηκε στη χρήση και εξαιρετικά απλό
στην εμπλοκή απεμπλοκή του .

Για 25 € ( καλά θα μπορούσε να ήταν και φθηνότερο )
καλό είναι σε τελική ανάλυση . :)
 
Top Bottom