Ξεκούραση δεξί καρπού...Cruise Control

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Το δεύτερο είναι πραγματικά πολύ ωραία, διακριτική και έξυπνη ιδέα.

Εχω ξεκινήσει να φτιάχνω ενα σαν το Kaoko και αναλόγος μπορεί να δοκμάσω να φτιάξω και αυτό.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Το δεύτερο είναι πραγματικά πολύ ωραία, διακριτική και έξυπνη ιδέα.

Εχω ξεκινήσει να φτιάχνω ενα σαν το Kaoko και αναλόγος μπορεί να δοκμάσω να φτιάξω και αυτό.
Όντως το δεύτερο είναι κορυφή!!!

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όσοι χρησιμοποιείτε περιοδικά cruise control τα οποία απαιτούν συγκεκριμένη κίνηση για να κλείσει το γκάζι, η οποία είναι διαφορετική από την κανονική κίνηση άφεσης του γκαζιού, ψάξτε λίγο το θέμα που αφορά τη "μυϊκή μνημη". Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες ο άνθρωπος βρίσκεται ξαφνικά σε κίνδυνο προς αυτόν( άπειρα παραδείγματα στη μοτοσυκλέτα ,δε χρειάζεται να αναλύσουμε διαφορετικά σενάρια),μπαίνει σε μία συγκεκριμένη λειτουργία το σώμα του.περα από κάποιες λειτουργίες ,όπως η διαστολή της κόρης ματιών για την είσοδο περισσότερου φωτός προς μεγαλύτερη οπτική ανάλυση της απειλης με εστίαση όμως σε αυτή και μείωση της περιμετρικής ορασης ,έκκριση αδρεναλίνης για να προετοιμάσει το σώμα να αντιμετωπίσει την απειλή στο 100+%,εφίδρωση ακροδαχτυλων ,και απώλεια λεπτεπιλεπτων χειρισμών,αυτή που μας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι το σώμα μας θα εκτελέσει την ενέργεια την οποία έχει "δουλεψει" πιο πολύ.αν κάθε μέρα κλείνεις το γκάζι μέσα στη πόλη αφήνοντας το να γυρίσει μπροστά και σου έχουν τύχει και μερικά απρόοπτα φρεναρίσματα μέσα στη πόλη έτσι, τότε αυτό θα κανει το σώμα σου σε οποιαδήποτε ενέργεια πανικού γιατί θα την κάνεις ασυναίσθητα λόγω μνημης. Υπ'οψιν επίσης ότι για να αποκτήσει το σώμα μας "μυϊκή μνήμη" σε συγκεκριμένη ενέργεια απαιτείται περίπου 2500 επαναλήψεις.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Κων/νε kaf πολύ σωστά ολα οσα ανέφερες.

Εγώ πάντως που το χρησημοποιούσα και σε προηγούμενη μοτό, η χρήση του ηταν μόνο σε μεγάλους ανοιχτούς δρόμους και με ορατοτητα (εθνικη οδος, μεγάλες ευθείς) και πάντα για λίγα δεύτερα, ισα ισα να ξεμουδιάσει το χέρι και να αναζωογονηθεις σωματικά.

Παντα το έχεις στο νου σου και δεν χαλαρώνεις, γιατί όπως προείπες και εσυ, χρειάζεται περίπου 2500 επαναλήψεις για να ξεχάσεις οτι δεν κρατάς το γκάζι.
Μεσα σε αστικό περιβάλλον δεν προκειται να το βάλεις, γιατί δεν θα προλάβεις να κουραστείς και 2ον θα νιώθεις τελείως άβολα με σένα και την κατάσταση.

Αυτά ξαναλέω είναι απο προσωπική εμπειρία και πάντα φιλικά!:ok:
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Όσοι χρησιμοποιείτε περιοδικά cruise control τα οποία απαιτούν συγκεκριμένη κίνηση για να κλείσει το γκάζι, η οποία είναι διαφορετική από την κανονική κίνηση άφεσης του γκαζιού, ψάξτε λίγο το θέμα που αφορά τη "μυϊκή μνημη". Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες ο άνθρωπος βρίσκεται ξαφνικά σε κίνδυνο προς αυτόν( άπειρα παραδείγματα στη μοτοσυκλέτα ,δε χρειάζεται να αναλύσουμε διαφορετικά σενάρια),μπαίνει σε μία συγκεκριμένη λειτουργία το σώμα του.περα από κάποιες λειτουργίες ,όπως η διαστολή της κόρης ματιών για την είσοδο περισσότερου φωτός προς μεγαλύτερη οπτική ανάλυση της απειλης με εστίαση όμως σε αυτή και μείωση της περιμετρικής ορασης ,έκκριση αδρεναλίνης για να προετοιμάσει το σώμα να αντιμετωπίσει την απειλή στο 100+%,εφίδρωση ακροδαχτυλων ,και απώλεια λεπτεπιλεπτων χειρισμών,αυτή που μας ενδιαφέρει στο συγκεκριμένο θέμα είναι ότι το σώμα μας θα εκτελέσει την ενέργεια την οποία έχει "δουλεψει" πιο πολύ.αν κάθε μέρα κλείνεις το γκάζι μέσα στη πόλη αφήνοντας το να γυρίσει μπροστά και σου έχουν τύχει και μερικά απρόοπτα φρεναρίσματα μέσα στη πόλη έτσι, τότε αυτό θα κανει το σώμα σου σε οποιαδήποτε ενέργεια πανικού γιατί θα την κάνεις ασυναίσθητα λόγω μνημης. Υπ'οψιν επίσης ότι για να αποκτήσει το σώμα μας "μυϊκή μνήμη" σε συγκεκριμένη ενέργεια απαιτείται περίπου 2500 επαναλήψεις.
δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που θα χρησιμοποιησει το cruise control οπουδηποτε αλλου εκτος τις μεγαλες ευθειες καποιου αυτοκινητοδρομου,που για
αυτον ακριβως τον λογο υπαρχουν τα cruise control
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ήμουν πολύ επιφυλακτικός με αυτά τα συστήματα, μέχρι πέρυσι που έβαλα το kaoka....για ένα ταξίδι στην Ευρώπη με αρκετές ευθείες.
Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι καταπληκτικό γιατί ξεκουράζει το χέρι και εντελώς ακίνδυνο, γιατί με ελάχιστη πίεση κλείνεις το γκάζι....οποτε θελεις.
Το συνιστώ....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δεν είπα ότι κάποιος θα το χρησιμοποιήσει στη πόλη, αλλά ότι είναι λανθασμένο να το χρησιμοποιείς (σε ταξίδι)εφόσον δεν έχεις αποκτήσει μυϊκή μνήμη στην αποσυμπλεξη του .σε στιγμή ανάγκης όπου κανεις αντανακλαστικές και ασυνείδητες κινησεις θα κάνεις αυτό που έχει μάθει το σώμα σου.Δηλαδη αυτό που κάνεις καθημερινά στη πόλη.Εκτος και αν έχεις εξασφαλίσει ότι δε θα σου συμβεί τίποτα σε ταξίδι (?)

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Ας ανατρέξει ο καθένας σε προσωπικά περιστατικά που είχε και ας θυμηθεί τι έκανε σε στιγμή ανάγκης.Αν απλώς ασυνείδητα άνοιξε την παλάμη του για να γλιστρήσει το γκάζι εμπρός μόνο του και ταυτόχρονα πατούσε φρένο, αυτό θα κανει και ας έχει το cruise control.αν αυτή η κίνηση αποσυμπλεκει και το c.c. έχει καλώς...Αλλιώς θα μείνει εκεί το γκάζι...

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Τελικά βρήκα λιγο χρόνο και κάθησα και έφτιαξα το δικό μου Καοκο όπου και αποφάσισα να το λέω Rango για να μην εχω και νομικά τρεχάματα..

Το παρατηρώ λίγο σε βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να καταλάβω πως δουλεύει και στο χαρτί κάνω ενα πρόχειρο σχέδιο.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν μηχανισμός, ενας αξονας με ανάποδο σπείρωμα, το παξιμάδι, λαστιχένια ροδέλα και σκουλικόβιδα για φρένο και ιδου το αποτέλεσμα..















Τοποθέτηση και δοκιμή και δείχνει να δουλεύει μια χαρά;):).

Καλά μας και ξεκούραστα χιλιόμετρα:friendship::biker2:
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Συγχαρητηρια για την πατεντα.....
Πολυ καλο.....:yew:
Προσωπικα ομως ειμαι πολυ κατα ακομα και σε ανοικτους δρομους θελω να εχω αμεση επαφη και ας το χερι μου κουραζεται .
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Τελικά βρήκα λιγο χρόνο και κάθησα και έφτιαξα το δικό μου Καοκο όπου και αποφάσισα να το λέω Rango για να μην εχω και νομικά τρεχάματα..

Το παρατηρώ λίγο σε βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να καταλάβω πως δουλεύει και στο χαρτί κάνω ενα πρόχειρο σχέδιο.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν μηχανισμός, ενας αξονας με ανάποδο σπείρωμα, το παξιμάδι, λαστιχένια ροδέλα και σκουλικόβιδα για φρένο και ιδου το αποτέλεσμα..















Τοποθέτηση και δοκιμή και δείχνει να δουλεύει μια χαρά;):).

Καλά μας και ξεκούραστα χιλιόμετρα:friendship::biker2:
Τώρα το είδα τέλειο μπράβο!!!

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Συγχαρητηρια για την πατεντα.....
Πολυ καλο.....:yew:
Προσωπικα ομως ειμαι πολυ κατα ακομα και σε ανοικτους δρομους θελω να εχω αμεση επαφη και ας το χερι μου κουραζεται .

Σε ευχαριστώ πολύ νασαι καλά!
Δεν μπορώ να σε πείσω μέσα απο μυνήματα για το "ασφαλές" ή οχι του εξαρτήματος και της χρήσης του,
αλλά αν ποτέ βρείς κανα μοτο π.χ γνωστού-φίλου που να έχει κατι αντίστοιχο τότε καντο μια βόλτα σε ανοιχτο δρόμο και εκτός πόλης και θα αναθεωρήσεις.

Ειναι το ιδιο ασφαλές οσο σχεδόν και το εργοστασιακό cruise control των μοτο. Απενεροποιείται πανευκολα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε ευχαριστώ πολύ νασαι καλά!
Ειναι το ιδιο ασφαλές οσο σχεδόν και το εργοστασιακό cruise control των μοτο. Απενεροποιείται πανευκολα.
Για μας τιποτε ρε μοναχοφαη;:p
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Για μας τιποτε ρε μοναχοφαη;:p

Αμε, γιατί οχι!
Κοίτα για τον επόμενο μήνα δεν μπορώ να σου υποσχεθώ λόγω φόρτου εργασίας και λοιπων, αλλά κάτι θα γίνει οταν λίγο χαλαρώσω..;)

Επειτα της αξίζει της κούκλας σου, γιατί την έχεις όπως της αξίζει, "πολυτελείας";):ok:
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Τελικά βρήκα λιγο χρόνο και κάθησα και έφτιαξα το δικό μου Καοκο όπου και αποφάσισα να το λέω Rango για να μην εχω και νομικά τρεχάματα..

Το παρατηρώ λίγο σε βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να καταλάβω πως δουλεύει και στο χαρτί κάνω ενα πρόχειρο σχέδιο.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν μηχανισμός, ενας αξονας με ανάποδο σπείρωμα, το παξιμάδι, λαστιχένια ροδέλα και σκουλικόβιδα για φρένο και ιδου το αποτέλεσμα..















Τοποθέτηση και δοκιμή και δείχνει να δουλεύει μια χαρά;):).

Καλά μας και ξεκούραστα χιλιόμετρα:friendship::biker2:

Ωρε παλικάρι τι έγινε με αυτό ,δεν φαίνεται τίποτις...
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Ναι έχουν χαθεί οι φωτογραφίες από παλιά.
Θα τραβήξω καινούργιες και θα τις ξανά ανεβάσω

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Τελικά βρήκα λιγο χρόνο και κάθησα και έφτιαξα το δικό μου Καοκο όπου και αποφάσισα να το λέω Rango για να μην εχω και νομικά τρεχάματα..

Το παρατηρώ λίγο σε βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να καταλάβω πως δουλεύει και στο χαρτί κάνω ενα πρόχειρο σχέδιο.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι το ιδιαίτερο σαν μηχανισμός, ενας αξονας με ανάποδο σπείρωμα, το παξιμάδι, λαστιχένια ροδέλα και σκουλικόβιδα για φρένο και ιδου το αποτέλεσμα..















Τοποθέτηση και δοκιμή και δείχνει να δουλεύει μια χαρά;):).

Καλά μας και ξεκούραστα χιλιόμετρα:friendship::biker2:
Πάλι καλά που μου το θύμισες


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πάλι καλά που μου το θύμισες


Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λιγες λεπτομερειες παραπανω για τα υλικα πλιιιιιιιζ!
 
Top Bottom