Ξώφαλτσα στις Άλπεις - Συζήτηση πριν

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
Καλησπέρα σε ολη την ομάδα!

Ενώ παρακολουθώ (χωρίς λογαριασμό) το forum εδώ και πολύ καιρό, ποτέ δεν είχα αξιωθεί να γράψω εμπειρίες/προτάσεις/ερωτήσεις/αναζητήσεις. Ευτυχώς αυτό τελειώνει σήμερα.

Έχω προγραμματίσει το ένα ταξίδι για το καλοκαίρι, ωστόσο θέλω να σας πω 2-3 πράγματα για μένα, έτσι ώστε να με συμβουλέψετε καλύτερα.
Το μοτο-ταξίδι, για μένα, ήταν για χρόνια το καβάτζωμα της μηχανής του πατέρα (883C), ένα βρακί ( στη καλύτερη), μαγιώ, κάλτσες, ούζο από τα Λιδλ & την παρέα. Ηπειρωτικά στην Ελλάδα αλλά και στα νησιά μας. Σταδιακά, όσο μεγάλωνα οι παρέες αραίωναν αλλά την ίδια στιγμή η επιθυμία μου για εξερεύνηση αυξανόταν. Μέχρι και σήμερα θεωρώ το ταξίδι ένα κοινωνικό βίωμα – κάτι που καλύτερα να το βιώνεις μέσα σε παρέα. Ευτυχώς η σύντροφός μου γουστάρει/ανέχεται οπότε ξεκινήσαμε δειλά δειλά στα τέλη του 2019 να σχεδιάζουμε το πρώτο μας ταξίδι, με παρέα αν «καθόταν», μόνοι αν δεν. Τότε αγόρασα και την γριά μου, ένα 1150 του 2000. Ο κόβιντ μας πήγε ένα χρόνο πίσω αλλά το ‘22 το καταφέραμε.

Το περσινό ταξίδι στήθηκε γύρω από την λογική του έχω βάση σε μια πόλη που μας αρέσει για κάποιες μέρες και γυρνώ εκεί γύρω. Μίνιμουμ εθνική, μάξιμουμ επαρχιακό δίκτυο/βόλτα/φαΐ/ποτά.
Έτσι και έγινε. 15 μέρες (μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι που ψήθηκε) εξερευνώντας Veneto – Emilia Romagna – Τοσκάνη, μένοντας σε πόλεις ή χωριά. Περάσαμε άψογα, ό,τι προέκυψε (μηχανικό ή βιολογικό) αντιμετωπίστηκε χωρίς κανένα αντίκτυπο στον προγραμματισμό καθαυτό. Σκοπεύω να γράψω αναλυτικά για το ταξίδι αυτό.

Fast Forward φέτος. Κλείνοντας αισίως τα 31 αποφασίζουμε με την σύντροφο ένα πιο φιλόδοξο ταξίδι αλλά συνάμα και πολύ διαφορετικό με το προηγούμενο. Το οποίο έχει ώς εξής.
  • Δύο διανυκτερεύσεις Βερόνα για γύρο λίμνης Garda
  • Τρεις διανυκτερεύσεις Annecy για να «μπούμε» λίγο Άλπεις, Col de l’Iseran, Chamonix και λοιπά
  • Δυο διανυκτερεύσεις Λυών για να εξερευνήσουμε την πόλη
  • Μέσα από τις ελβετικές λίμνες (Γενεύης & Νεσατέλ) και τις παραλίμνιες πόλεις τους καταλήγουμε Βασιλεία για μια νύχτα
  • Β500 – Μέλανας Δρυμός και διανυκτέρευση Μπάντεν Μπάντεν
  • Μόναχο – τρεις μέρες διανυκτέρευση για να δούμε την πόλη και τα γύρω αξιοθέατα
  • Τέλος, τρείς μέρες κάπου μεταξύ Μπολτσάνο & Ινσμπρουκ για να εξερευνήσουμε εκείνη την μεριά των Άλπεων
Γενικά δόθηκε έμφαση να κρατηθεί χαμηλά το πόση ώρα θα είμαστε πάνω στη μηχανή, κυρίως λόγω της συντρόφου – ήταν και η μοναδική της παρατήρηση/αίτημα.
Λόγω των ενδιαφερόντων μας, απολαμβάνουμε πάρα πολύ το περπατητό βόλτα, δώσαμε έμφαση στο να δούμε όσο περισσότερα χωριά και πόλεις. Την ίδια στιγμή, είναι λίγο φτωχό το πρόγραμμα από βόλτα στην «ύπαιθρο».
Με γνώμονα τα παραπάνω, ανυπομονώ να ακούσω τις προτάσεις σας για να συμπληρώσω τα κενά στο ταξίδι μου. Είτε αυτά αφορούν διαδρομές είτε φαγητό είτε μπύρες είτε χωριά κ.α

ΥΓ
  • Συγνώμη για το σεντόνι
  • Ιταλία θα μπούμε και θα βγούμε από Ανκόνα
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Πολύ ωραίο ταξίδι!

Αν θες μια μικρή πρόταση από μέρους μου: Για να συνδέσεις Γενεύη με Βασιλεία, ο προφανής δρόμος είναι αυτός που έγραψες, μέσω Νοσατέλ. Ωστόσο, οδηγικά η διαδρομή δεν λέει πάρα πολλά, ούτε και η θέα. Επίσης έχει άπειρες κάμερες και κοντά στην Biel το όριο είναι 60 και 80 για μεγάλη απόσταση.

Αν δεν σας είναι πολλά τα χιλιόμετρα, από Γενεύη συνεχίστε για Montreux, διασχίσετε την κοιλάδα του Vallis, φορτώσετε στο τρένο στο Καντερστεκ και από εκεί Λουκέρνη. Η οποία Λουκέρνη μπορεί να είναι και καλή επιλογή για διανυκτέρευση. Έπειτα Λουκέρνη -Βασιλεια θα πάτε από Εθνική "αναγκαστικά", αλλά ως εκεί θα έχετε χορτάσει εικόνες.

Ο Μελανας Δρυμός είναι φανταστικός! Να περάσετε υπέροχα!
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
η garda ειναι πολυ ωραια αλλα και πολυ κινηση,σοφη επιλογη η βερονα
απ το μοναχο στο τελος κατεβα αυστρια μεσω φουσεν να δεις και τα καστρα .μπαινεις μετα αυστρια μεσω του 179 να βγεις στο ιμτς και αναλογα βλεπετε
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
  • Τρεις διανυκτερεύσεις Annecy για να «μπούμε» λίγο Άλπεις, Col de l’Iseran, Chamonix και λοιπά
  • Δυο διανυκτερεύσεις Λυών για να εξερευνήσουμε την πόλη
  • Μέσα από τις ελβετικές λίμνες (Γενεύης & Νεσατέλ) και τις παραλίμνιες πόλεις τους καταλήγουμε Βασιλεία για μια νύχτα
Τι εποχή?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γενικά δόθηκε έμφαση να κρατηθεί χαμηλά το πόση ώρα θα είμαστε πάνω στη μηχανή, κυρίως λόγω της συντρόφου – ήταν και η μοναδική της παρατήρηση/αίτημα.
Λόγω των ενδιαφερόντων μας, απολαμβάνουμε πάρα πολύ το περπατητό βόλτα, δώσαμε έμφαση στο να δούμε όσο περισσότερα χωριά και πόλεις.
Είσαι άνθρωπος μου!
Ποτέ δεν "συνδυάζω" την επιτυχία ενός ταξιδιού με βάση τα διανυθεντα χλμ και τον "αριθμό" των χωρών ή συνόρων!!!!
Δίνω μόνο βάση σε αυτά που έγραψες και "τόνισα"!!!
Μακάρι οπως σχεδιάζεις το ταξίδι σου, έτσι να σου πραγματοποιηθεί, με παρέα ή μόνοι σας! :)
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
estebahn ακουγεται σουπερ η προταση σου αλλά α) δεν ειμαι σίγουρος για την διαδρομή μεταξύ Μοντρώ και Καντερστεκ (link αυτό που κατάλαβα) και β) εννοείς να φορτώσω την μηχανή στο τρένο - γιατί αυτό δεν το βρίσκω σαν επιλογη στο σαιτ του SBB - αν και ακούγεται και γαμώ
πυξιδας990 ήδη σημειώθηκε και 100% αυτός θα είναι ο δρόμος που θα κάνω! ευχαριστώ πάρα πολύ!
snpl έχω ήδη κλείσει ακτοπλοικά αλλά και διαμονές ( με επιλογή ακύρωσης προφανώς ) για 13 μέχρι 30 Ιούλη φέτος.
boxer ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που είμαστε αρκετοί. όσο πολύ μου αρέσουν τα "αγρίμικα" ταξίδια που λέμε στη παρέα μου ( ελλάδα & βαλκάνια όσο έχει ήλιο κόβουμε βόλτες και βράδυ τσίπουρα ή τα αντίστοιχα μέχρι να κοιμηθούμε) άλλο τόσο γουστάρω να παρκάρω και να εξερευνώ τις πόλεις στη διαδρομή μας.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλημέρες!
Όντως δεν είναι αυτή του λινκ η πρόταση μου. Από Montreux συνεχίζετε ως Steg. Εκεί λίγο πιο πάνω φορτώνετε την μοτοσυκλέτα στο τρένο, είναι κανένα 20λεπτο διαδρομή, δεν χρειάζεται προ-κρατηση ή κάτι τέτοιο, μην παγιδεύεσαι με SBB.

Και από εκεί συνεχίζετε για Λουκέρνη, λινκ εδω

Αν σας αρέσει το περιπατητο, βγαινετε μια ανάσα από την λίμνη Oeschinensee επίσης.
 

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
Καλησπέρα και από μένα δίνοντας σου τρεις βοήθειες. Αφού θα κάνεις το γύρο της λίμνης Garda, μην χάσεις το Strada della Fora και το Sirmione. Λίγο πιο κάτω από την Annecy και αν τύχει και πας λίγο παρακάτω από τη Grenoble μη χάσεις το Combe Laval. Και στο Μόναχο μη χάσεις το μουσείο τεχνολογίας. Αυτά και καλά να περάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και στο Μόναχο μη χάσεις το μουσείο τεχνολογίας. Αυτά και καλά να περάσεις.
Όταν λες μουσείο Τεχνολογίας ποιο ακριβώς εννοείς; Αν θέλεις δώσε μου τον Γερμανικό τίτλο γιατί μου διαφεύγει και θεωρητικά γνωρίζω αρκετά καλά τη πόλη. Επειδή φέτος το καλοκαίρι πιθανά θα επισκεφθώ το Μόναχο θα ήθελα να το δω.

Σε ευχαριστώ!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αγαπητέ Νικόλα KolaMare οι επιμέρους επισκέψεις σε πόλεις είναι κάπως ρισκαδόρικες ως προτάσεις καθώς έχουν να κάνουν με τις προσλαμβάνουσες κάθε ανθρώπου και μπορεί να μην ικανοποιήσουν ή και να υπέρ ικανοποιήσουν πολύ περισσότερο από το προσδοκώμενο.

Μια σχετικά άγνωστη πόλη που αγαπώ πολύ και βρίσκεται λίγο έξω από το Μόναχο (25χλμ) είναι το Furstenfeldbruck (ή Bruck για τους ντόπιους). Ένας από τους ομορφότερους περιπάτους που έχω κάνει εκεί περισσότερο από 2 φορές είναι αυτός

Από εκεί (πριν επιστρέψετε στο Μόναχο) σε μια απόσταση μικρότερη των 20 χλμ βρίσκεται το Dachau όπου για εμένα αξίζει να δει κανείς το στρατόπεδο συγκέντρωσης καθώς έχουμε ακούσει πολλά, έχουμε δει άλλα τόσα σε ταινίες αλλά μια πραγματική επίσκεψη είναι ένα μάθημα ζωής.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Joy of Road ευχαριστώ τα σημείωσα!
STF μάλλον εννοεί ο φίλος το Deutsches Museum
Το Deutsche Museum είναι πλέον ένα πολυκτιριακό μουσείο που κανονικά πρέπει να αφιερώσει κανείς 2 ή και 3 ημέρες για να το δει ολόκληρο και δεν είναι μόνο Τεχνολογικό. Φυσικά πρόκειται για εμπειρία ζωής. Πιθανά να είναι το πληρέστερο μουσείο στο πλανήτη από άποψη ποικιλίας θεμάτων.
Εγώ το έχω επισκεφθεί 3 φορές σε διαφορετικές χρονικές περιόδους και εποχές (καλοκαίρι ή χειμώνα) και κάθε φορά αφιέρωνα περίπου 4-5 ώρες. Όμως και μια και μοναδική 5ώρη επίσκεψη στις κεντρικές εγκαταστάσεις του (συνδυασμένη με φαγητό εντός του μουσείου για ανάσες), αξίζει το κόπο σίγουρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joy of Road

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Ducati Multistrada 620 2005
Το Deutsche Museum εννοώ, αν και δεν έχω πάει. Οι φίλοι μου που είχαν πάει το 2010 είχαν πάθει εγκεφαλικό. Μου το είχαν περιγράψει σαν must to see this. Είναι στα υπόψιν σε μελλοντικό ταξίδι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το Deutsche Museum εννοώ, αν και δεν έχω πάει. Οι φίλοι μου που είχαν πάει το 2010 είχαν πάθει εγκεφαλικό. Μου το είχαν περιγράψει σαν must to see this. Είναι στα υπόψιν σε μελλοντικό ταξίδι.
Και έχουν δίκιο οι φίλοι σου!
Πρόκειται για ένα άλλο είδος μουσείων καθώς δεν είναι ένα πράγμα. Μέσα σε αυτό μπορείς να δεις ότι δεν μπορούσες να φανταστείς. Καρφίτσα, Γαλέρα, υποβρύχια σε τομές, Boeing 777 σε τομή, τεράστια υπόγεια με φυσικού μεγέθους στοές/αντίγραφα της κατασκευής του μετρό του Μονάχου, πειράματα με ρεύμα, κάψουλα πυραύλου διαστήματος, τραίνα, να επισκεφθείς το κύτταρο του ανθρώπου περπατώντας μέσα σε αυτό, και και και...
Έχω επισκεφθεί το Ερμιτάζ στην Αγ. Πετρούπολη και το μουσείο της Περγάμου στο Βερολίνο, αν έπρεπε να δω ένα από τα τρία θα επέλεγα το Deutsche Museum. Φυσικά και τα τρία αξίζει να τα δει κανείς, πρόκειται για εμβληματικά μουσεία. Ξεχωρίζω όμως αυτό του Μονάχου) γιατί δεν απαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις για να σου κρατήσει το ενδιαφέρον σε υψηλό επίπεδο κατά τη διάρκεια όλης της επίσκεψης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
  • Τρεις διανυκτερεύσεις Annecy για να «μπούμε» λίγο Άλπεις, Col de l’Iseran, Chamonix και λοιπά
  • Δυο διανυκτερεύσεις Λυών για να εξερευνήσουμε την πόλη
  • Μέσα από τις ελβετικές λίμνες (Γενεύης & Νεσατέλ) και τις παραλίμνιες πόλεις τους καταλήγουμε Βασιλεία για μια νύχτα
Τα γράφω λίγο ξερά.

Η διαδρομή Λυών - Βασιλεία είναι 400χλμ (από εθνική) και θέλει ένα 5ωρο (+ 40 chf βινιέτα). Ενδιάμεσα αξιοθέατα σε παραλίμνιες πόλεις (Γενεύη, Νυόν, Λωζάνη, Μοντρώ) θέλουν plus μια ώρα μπες βγες από τις πόλεις συν την ώρα για όποιο αξιοθέατο. Εγώ θα το έσπαγα σε 2 μέρες αν θέλετε να δείτε αξιοθέατα απο Γενεύη μέχρι Βασιλεία και με επιλογή γιατι όλα τα παράλια είναι ίδια. Πχ Λυών - Λωζάνη μια μέρα και πετάγεστε chateau du Chillion. Δευτερη μέρα Λωζάνη- Γκριγιερ- Τουν - Βασιλεία.

Annecy 3 διανυκτερεύσεις μου μοιάζουν λίγο υπερβολή. Τήν πόλη την φέρνεις γύρα με αργούς ρυθμούς (βόλτα, να φάς, να πιείς και καφέ) σε ένα 4ωρο. Βέβαια τριγύρω έχει διάφορα για hike κλπ. Το φαράγγι του Fier έξω από το Annecy άλλο ένα 2ωράκι, οι καταράκτες του Agnon ( απέναντι από το Annecy) άλλο τόσο, Οι κορυφές Baron και Veryer θέλουν ένα 4ωρο.

Για Col d'Iseran θές ένα 5άωρο ανέβα κατέβα απο Annecy. Το chamonix δεν αξίζει τον κόπο. Καλύτερα να βολτάρεις γύρω από τα πάσα του Annecy ( Col de Aravis και Col de la Forclaz)
 
Τελευταία επεξεργασία:

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
snpl έχεις απόλυτο δίκιο για την ώρα. Τώρα η διάρκεια θα αυξηθεί κιόλας γιατί θα ακολουθήσω την πρόταση του estebahn.
Ωστόσο ως έχει, συνολικά στο ταξίδι, θα έχω 3,5 ώρες καθημερινά πάνω στη μηχανή - χωρίς τις κενές μέρες - νούμερο που θεωρώ διαχειρισιμο. Αναφορικά με την βινιέτα (απο όσο έχω καταλάβει) την πληρώνεις μια και εξω.
Τώρα, λόγω και του τρόπου των κρατήσεων κλίνω προς την τροποποίηση εκείνης της μέρας και φαντάζομαι ειναι αυτο που προτείνεις κιόλας. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις και θα κάτσω να δω το πλάνο καλύτερα.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αναφορικά με την βινιέτα (απο όσο έχω καταλάβει) την πληρώνεις μια και εξω.
Την βινιέτα την πληρώνεις μία φορά και έχει ισχύ για όλο το τρέχον έτος.

Σε όλο το τμήμα από Γενεύη μέχρι Βασιλεία προσοχή στα όρια
 

TeoK

Μέλος
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Tiger 1200
Ότι διαδρομές και να κανείς το σίγουρο είναι ότι θα ξαναπάς, αγαπημένες διαδρομές , μια προς Kaunertal Glacier και Gavia pass.
 
Top Bottom