Οδηγίες εφαρμογής Orux Maps για Android - εφαρμογή με τοπογραφικούς χάρτες

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μεταφέρω εδώ συνοπτικά έναν οδηγό για την εγκατάσταση και χρήση της εφαρμογής Orux Maps,
μιας πολύ χρήσιμης εφαρμογής για πλοήγηση πάνω σε tracks χωρίς τη χρήση δεδομένων.
Ο οδηγός βρίσκεται εδώ αλλά έκανα μια μεταφορά εικόνων και κειμένου για να υπάρχει σίγουρα και στο δικό μας forum.





Τι είναι η εφαρμογή αυτή;
Η Orux Maps είναι μια εφαρμογή πλοήγησης η οποία έχει εξαιρετικές δυνατότητες offline πλοήγησης, όπως λειτουργεί δηλαδή μια συσκευή gps, χωρίς να χρειάζεται χρήση δεδομένων.
Μπορεί να λειτουργεί μόνο με τη λειτουργία τοποθεσίας (location) του κινητού μας λοιπόν πράγμα που την κάνει εξαιρετικά χρήσιμη για περιπτώσεις που είτε δεν έχετε δεδομένα είτε δεν έχετε σήμα!

Δίνει τη δυνατότητα παρακολούθησης tracks, μονοπατιών δηλαδή που έχουν καταγραφεί από άλλο χρήστη πράγμα που είναι πάρα πολύ χρήσιμο για χωμάτινες βόλτες.
Έχει σχετικά δύσκολη καμπύλη εκμάθησης αλλά θεωρείται από τις καλύτερες για όποιον θέλει έναν πραγματικά ικανό και υπερπλήρη offline χάρτη.

Βήμα 1ο :: Εγκατάσταση της εφαρμογής
Από το Play Store
H Google μέσα στην απέραντη σοφία και πολιτική ορθότητα της αποφάσισε ότι η εφαρμογή καταπατεί κάποιον άσχετο κανόνα και αφαίρεσε την δωρεάν έκδοση, παρόλα αυτά αξίζει με το παραπάνω 3 ευρώ. Αγοράστε την - στην πραγματικότητα κερνάτε έναν καφέ στον δημιουργό.

Απευθείας και δωρεάν από το επίσημο site
Καθώς πρόκειται για το αρχείο .apk θα πρέπει να το εγκαταστήσετε μόνοι σας ακολουθώντας μια απλή διαδικασία κατά την οποία επιτρέπετε στο κινητό σας την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές (άγνωστη πηγή θεωρείται οποιαδήποτε εκτός του επίσημου Play Store της Google).

Βήμα 2ο :: Αρχική οθόνη και λειτουργίες
Ωραία εγκαταστάθηκε. Πως λειτουργεί;
Η εξορισμού λειτουργία του προγράμματος είναι η χρήση του online χάρτη. Εμείς όμως θέλουμε την εξαιρετική offline λειτουργία του.




Σε πρώτη φάση αρκεί να εξοικειωθείτε με ορισμένα μόνο κουμπιά.

[1] Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του GPS
[2] Εγγραφή διαδρομής
[3] Επαναφορά του χάρτη σε κλίμακα 1:1
[4] Ελεύθερη κίνηση στον χάρτη με αφή
[5] Επιλογές χάρτη
[6] Επιλογές διαδρομής


Το νούμερο που φαίνεται στην βάση της οθόνης, δίπλα στον μεγεθυντικό φακό, στην συγκεκριμένη οθόνη το 100@13, σημαίνει ότι ο χάρτης βρίσκεται σε κλίμακα 1:1 (100) και σε επίπεδο μεγέθυνσης 13.

Η διαφορά έγκειται στο ότι το Orux υποστηρίζει δύο διαφορετικά είδη μεγέθυνσης. Το πρώτο είναι το "ψηφιακό" ζουμ, με την χρήση του συνηθισμένου pinch πάνω στην οθόνη, όπου μεγεθύνει το φορτωμένο τμήμα του χάρτη όπως όταν κάνουμε ζουμ σε μία φωτογραφία, χάνοντας σε ποιότητα και λεπτομέρεια. Το δεύτερο είναι το 1:1 επίπεδο μεγέθυνσης του ίδιου του χάρτη, όπου φορτώνεται εκ νέου το τμήμα με μεγαλύτερη ακρίβεια και λεπτομέρεια.

Ωραία. Τώρα ήρθε η ώρα να κάνουμε το OruxMap έναν πλήρη offline χάρτη με υψομετρικές και ανάγλυφη αναπαράσταση.


Βήμα 3ο :: Κατέβασμα offline χαρτών
Επισκεπτόμαστε την σελίδα OpenAdroMaps από το κινητό τηλέφωνο και κατευθυνόμαστε στο κατέβασμα χαρτών.
Όπως βλέπετε υπάρχουν χάρτες για ολόκληρο τον κόσμο. Εδώ προφανώς θα κατεβάσουμε την Ελλάδα.

->Βρείτε την Ελλάδα και ανοίγοντας την επιλογή πατήστε Android Install on: Orux Maps και θα ξεκινήσει αυτόματα το κατέβασμα και η εγκατάσταση στο Orux. Όταν ολοκληρωθεί θα ενημερωθείτε από το αντίστοιχο μήνυμα.
->Μιας και βρίσκεστε ήδη στην σελίδα στην κορυφή της τώρα πατήστε InstallRenderTheme και στην επόμενη σελίδα Elevate 4 -> Quick Install on Android (recommended) -> OruxMaps και περιμένετε την ολοκλήρωση της εγκατάστασης.

Ανοίγουμε την εφαρμογή στο κινητό μας και από το εικονίδιο των [5] Επιλογών χάρτη της οθόνης επιλέξτε Switch map



Στην επόμενη οθόνη OFFLINE -> MULTIMAPS -> GREECE_ML (MAPSFORGE)



O offline Ελληνικός χάρτης είναι έτοιμος για χρήση. Πατήστε την [1] Ενεργοποίηση GPS και θα βρεθείτε στην πόλη σας.

Ας δώσουμε ακόμη περισσότερη χρηστικότητα στον χάρτη μας.

Σύρετε το κεντρικό μενού της εφαρμογής από τα αριστερά της οθόνης



Ανοίξτε την επιλογή Mapsforge theme (με το βελάκι) και επιλέξτε Elevate. Στον χάρτη θα ενεργοποιηθούν οι υψομετρικές καμπύλες και οι γραμμές προσανατολισμού.

Έτοιμοι!
Αν ακολουθήσατε όλα τα βήματα ως εδώ τότε θα πρέπει να έχετε στην διάθεση σας έναν εξαιρετικό χάρτη για κάθε περίσταση.

Για όσους θέλουν το κάτι παραπάνω, η εφαρμογή προσφέρει δυνατότητα και για πλήρη τρισδιάστατη απεικόνιση. Δεν το συνιστώ όμως καθώς η προβολή 3d είναι πιο ενεργοβόρο σαν διαδικασία και αδειάζει συντομότερα τη μπαταρία σας.

Βήμα 4ο :: Πως φορτώνω ένα αρχείο διαδρομής
Έχετε λοιπόν το αρχείο διαδρομής σε μορφή gpx ή kml και θέλετε να το φορτώσετε στην εφαρμογή.
Κάνετε κλικ στο εικονίδιο με την πινακίδα και το δεξί βελάκι που βρίσκεται στην πάνω κόκκινη μπάρα.
Από εκεί, πατάτε στο Track/Route tools και μετά επιλέγετε Load KML/GPX file.



Στην επόμενη οθόνη που αναφέρει Navigation Options, τσεκάρετε το Waypoint Navigation και μετά πατάτε το ACCEPT.



Αν έχετε κάνει όλα τα παραπάνω, είστε έτοιμοι για να ξεκινήσετε.
Στο επίσημο website της εταιρεία, μπορείτε να κατεβάσετε σε αρχείο pdf και έναν πλήρη οδηγό με όλες τις λειτουργίες της εφαρμογής.

Καλές διαδρομές!

Update 06/2020: Λειτουργία Multitracking.
- Τι είναι το multitracking;

Η λειτουργία αυτή επιτρέπει τη δημιουργία μιας ομάδα της οποίας το στίγμα φαίνεται στο χάρτη παράλληλα με τη διαδρομή που ακολουθούμε. Λειτουργεί με δεδομένα (όχι τίποτα ιδιαίτερο από θέμα όγκου) όπως όλες αντιστοίχως, επομένως έχουμε στο νου μας οτι δεν υπάρχει σήμα στο κινητό, τότε δε παίζει και καλά. Παρόλα αυτά, όταν βρεθεί σήμα η εφαρμογή ενημερώνει το στίγμα μας. Είναι πολύ βολικό όταν έχουμε μεγάλη ομάδα και θέλουμε να ξέρουμε που βρισκόμαστε.

Δημιουργία Λογαριασμού
Το πρώτο βήμα είναι η δημιουργία λογαριασμού (δωρεάν). Ακολουθούμε τις παρακάτω οθόνες για να δημιουργήσουμε ένα λογαριασμό, βάζοντας απαραιτήτως το nickname μας και το email μας (θα χρειαστεί και στη συνέχεια).



Ενεργοποίηση multitracking και δημιουργία Ομάδας
Στη συνέχεια, ακολουθούμε τα παρακάτω βήματα για τη δημιουργία της ομάδας στην οποία θέλουμε να μοιραζόμαστε το στίγμα μας. Για να προσθέσουμε έναν χρήστη πρέπει να ξέρουμε το nickname του και το email που έχει χρησιμοποιήσει στην εφαρμογή. Σημαντικό είναι αφού τον προσθέσουμε, να τον τσεκάρουμε τόσο στη λίστα share my position with όσο και στη λίστα Get the position of

 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και τον κόπο που έκανες :crs:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε Στάθη...!!! :ok:
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Το εχω καιρο κατεβασμενο και τωρα γραφει πανω στο χαρτη API key required.
Γνωριζεις κατι σχετικό;;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ευχαριστούμε Στάθη zanny !!!
Φαίνεται οτι είναι πραγματικά πολύ καλή εφαρμογή!
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Το εχω καιρο κατεβασμενο και τωρα γραφει πανω στο χαρτη API key required.
Γνωριζεις κατι σχετικό;;
Το πιθανότερο είναι οτι έχει να κάνει όχι με την εφαρμογή αλλά με τους χάρτες που έχεις κατεβάσει.
Αφού έχεις την εφαρμογή ήδη, προτείνω να κατεβάσεις τους χάρτες με τη διαδικασία που έχω γράψει παραπάνω - σίγουρα έτσι δε θα έχεις πρόβλημα.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αναλυτικοτατος και αν δουλεύει όπως λες θα είναι πολύ χρήσιμος χάρτης
Θα το δοκιμάσω μόλις βρω λίγο χρόνο.
Μερσι για τον κόπο σου!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος και φουλ επεξηγηματικος :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σημερα κατεβασα την εφαρμογη..
Φαινεται δυσχρηστη στην αρχη, αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλη οταν αρχιζεις και την δουλευεις
Σταθη......:crs:
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Σημερα κατεβασα την εφαρμογη..
Φαινεται δυσχρηστη στην αρχη, αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλη οταν αρχιζεις και την δουλευεις
Σταθη......:crs:
Για μένα Κώστα είναι πλέον μονόδρομος!
Όντως έχει ένα περιβάλλον λίγο ιδιαίτερο μάλλον λόγω των πολλών επιλογών, ουσιαστικά όμως μαθαίνεις να χρησιμοποιείς τις 4-5 δυνατότητες που θέλεις και μετά πάει στο αυτόματο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για μένα Κώστα είναι πλέον μονόδρομος!
Όντως έχει ένα περιβάλλον λίγο ιδιαίτερο μάλλον λόγω των πολλών επιλογών, ουσιαστικά όμως μαθαίνεις να χρησιμοποιείς τις 4-5 δυνατότητες που θέλεις και μετά πάει στο αυτόματο.
Στην επόμενη συνάντηση θα μου λυσεις από κοντά κάποιες αποριες
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Στην επόμενη συνάντηση θα μου λυσεις από κοντά κάποιες αποριες
Είδα το Μαίναλο στις 15 αλλά μάλλον με βλέπω για Trailride οπότε θα τα πούμε στη Νάξο!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μιας που το επαναφερετε το θεμα, εγω εχω ενα επιπλεον θεμα.... Το gpx το διαβαζει κανονικα, το στιγμα μου προχωραει ολοσωστο.... Ο χαρτης που και που γινετε μπλε και καλα σαν να φορτωνει..... Εχω και member καρτα δεν εχω το free..... Εχει γινει σε καποιον;;;

#xrv_world_explorer
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μιας που το επαναφερετε το θεμα, εγω εχω ενα επιπλεον θεμα.... Το gpx το διαβαζει κανονικα, το στιγμα μου προχωραει ολοσωστο.... Ο χαρτης που και που γινετε μπλε και καλα σαν να φορτωνει..... Εχω και member καρτα δεν εχω το free..... Εχει γινει σε καποιον;;;

#xrv_world_explorer
Χμμ, μπορεί να έχει να κάνει με τους χάρτες που έχεις φορτώσει. Με ποιους παίζεις;
Αν δεν έχεις ακολουθήσει τις παραπάνω οδηγίες, ίσως σε βοηθήσει να πας βήμα - βήμα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Λες να το σβησω και να ξεκινησω απο την αρχη...... Χαρτες ειχα φορτωση στο πρωτο κινητο που το ειχα.... Μετα απο κει και μερα οτι συσκευη αλλαζα απλα το κατεβαζα, αρα λογικα εχει typical maps μεσα....

#xrv_world_explorer
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δλδ μου κανει τετοια λαγκαρισματα, αλλα παζει μεσα στο βουνο να ειναι μονιμα μπλε ολος ο χαρτης και να κοινιτε το στιγμα μου πανω σε ενα μπλε φοντο....


#xrv_world_explorer
 
Top Bottom