Οδηγική συμπεριφορά

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Προσφατα σταματώ σε φαναρι κεντρικης λεωφόρου στην Φραπεδούπολη!!!
Σκαει ακριβώς δίπλα και πάνω στην διάβαση καγκουρας, επαναλαμβάνω πάνω στην διάβαση.
Αναβει πράσινο για τους πεζούς και προσπαθεί ενα παληκάρι με αναπηρικό καροτσάκι μαζι με τον συνοδό του να περάσει απέναντι.
Προσπαθεί το παληκαρι κάνοντας ζικ-ζακ για να αποφυγει τον καγκουρα.
Ο καγκουρας ακινητος κάνοντας οτι δεν βλέπει.ΑΚΙΝΗΤΟΣ!!!!!!
Η φαπα επεσε συννεφο.
Οταν αρχισε να διαμαρτυρεται σκάνε και η Ζητάδες που ηταν ακριβώς παρκαρισμένοι 50μ παραπέρα και έβλεπαν όλοι την φαση.
Καταλήξαμε ολοι στο τμήμα με τον κάγκουρα να παρακαλάει να μην φαει μηνυση.
Και ρωταω εγω τωρα.
Ειναι έλλειψη παιδείας αυτο?
Ελλειψη ανθρωπιάς ?
Σεβασμόυ?
Πόσο δύσκολο είναι να ακολουθούμε κάποιους αυτονόητους κανόνες?
Ειμαστε όλοι τοσο ζαμαν φου και δεν μας νοιαζει τιποτε αλλο εκτός απο την πάρτη μας?
Απλές σκέψεις σε μια δύσκολη εποχή........
Όλα αυτά μαζί που είπες
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Οκ πρέπει ο καθένας μας να αλλαξει νοοτροπία κλπ
Και γω τώρα έχω την απορία και ρωτάω...
Θέλουμε να αλλάξουμε;;; Καπου εκεί ξεκινούν ολα νομίζω..
Δυστυχώς βασιλεύει το ,ένας για όλους και ο καθένας για τον κ@λο του..
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Πιστεύω ακράδαντα πως είναι φαινόμενο της παιδείας και του ψυχισμού που ο καθ'ένας μας κουβαλάει μέσα του...
Αν βάλεις και το φαινόμενο του μαϊμουδισμού (γιατί το κάνει αυτός και όχι κι εγώ) τότε έχεις το μεγαλύτερο ποσοστό του προβλήματος.
Βλέπω καθημερινά διάφορα στον δρόμο, με το κυριότερο την έλλειψη σεβασμού προς τον συνάνθρωπο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχουν γραφτεί για το θέμα παρά πολλά σε φόρουμ, περιοδικά, εφημερίδες κτλ αλλά είναι μόνο λόγια, εγώ προτιμώ τις πράξεις.

Οπότε προσέχω την δική μου συμπεριφορά στον δρόμο, αποφεύγω τις ακρότητες και τις καγκουριές και όσο μπορώ τηρώ τον ΚΟΚ, πάνω απ' όλα για την δική μου ασφάλεια.
Δεν είμαι άγιος, στην εθνική θα πάω και 150+ αλλά σε άδειο δρομο και με καλό καιρό, δεν θα κάνω σφίνες σαν τρελός κτλ. Στην πόλη θα σεβαστό το όριο και θα υπομείνω τις χαζομάρες όλων. Θα τσαντιστώ και θα τρομάξω αλλά θα προσπαθήσω να το ξεπεράσω γρήγορα χωρίς τσακωμούς, τσαμπουκάδες και επικίνδυνα κυνηγητά.

Στο χώμα και ειδικα στις πίστες ΜΧ θα βγάλω το άχτι μου. Στην άσφαλτο θα πάω κύριος ή γοργά, όχι με την ταυτότητα στο στόμα όταν έχει κίνηση. Σε άδειο στροφιλίκια θα παίξω αλλά θα προσέξω τις γραμμές μου, δεν μου φταίει σε τίποτα ο άλλος στο αντίθετο ρεύμα.

Μακάρι κάποια στιγμή να βελτιωθεί η συνολική εικόνα των Ελλήνων οδηγών και θα στηρίξω με τον τρόπο μου οποιαδήποτε σχετική πρωτοβουλία αλλά παράλληλα θα κοιτάξω να βελτιωθώ και γω αφού πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.
 

strokt up

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
hayabusa junior 110cc
Όσο δεν τηρείται κανένας νόμος σε κανέναν τομέα όλα τα παραπάνω είναι φυσικό να συμβαίνουν. Πιο πάνω λανθασμένα κάποιος είπε ότι αν περιμένουμε απο τα πρόστιμα να βάλουμε μυαλό δεν πρόκειται να πάμε ποτέ μπροστά. Μέγα λάθος. Στην Γερμανία που ισχύει αυτό όσο δεν πάει με τους νόμους, κυλάνε όλα κανονικά, όταν έρχονται οι Γερμανοί στην Ελλάδα στην λούτσα τους όλα αφού ξερουν ότι δεν θα τους κάνουν τίποτα. Αγγλία το ίδιο. Γιαυτό έρχονται Ελλάδα, πίνουν ένα ωκεανό ποτά και οδηγούν μετά. Καλά για μας τους Έλληνες δεν μιλάω κάν γιατί είναι η χώρα μας και κάνουμε ότι γουστάρουμε, ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;
Με λίγα λόγια, όσα λόγια και να πείς, αν δεν πέσει καμία σφαλιάρα δεν θα σφίξουν οι κώλοι ποτέ. (όπου "λόγια"=νόμος , "σφαλιάρα"=εφαρμογή του νόμου.)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατεβαίνοντας προς την πόλη είχα μπροστά μου οικογενειάρχη με ford με ένα παιδί στο πίσω κάθισμα να κόβει βόλτες αριστερά δεξιά.
Προσπάθησε βλακωδώς να προσπεράσει το προπορευόμενο όχημα τρεις φορές σε τυφλές (δεξιές) στροφές χωρίς κανένα λόγο μιας και πιο μπροστά υπήρχε ουρά.
Με το παιδί να γίνεται μπαλάκι στο φρένο γκάζι...
Όταν δε βγήκε στην ευθεία απλά εξαφανίστηκε τρέχοντας υπερβολικά και συνεχίζοντας την ίδια οδήγηση...
Στην επιστροφή πέτυχα τον παρακάτω...
Ένα κράνος στο χέρι και ένα δεμένο στο μηχανάκι...
Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κατεβαίνοντας προς την πόλη .....
Στην επιστροφή πέτυχα τον παρακάτω...
Ένα κράνος στο χέρι και ένα δεμένο στο μηχανάκι...
Δεν υπάρχει σωτηρία λέμε...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε ζεσταινονταν το παιδι ,τι να κανει;
Χαχαχαχαχα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Επαθα ακριβως το ιδιο στην παλια ΕΟ Αθήνας Θήβας!
Τον εβλεπα να ερχεται απο απεναντι και προσπαθούσα να καταλαβω τι προσπερνάει καθώς ηταν μόνος του σε ολο το αντιθετο ρεύμα.
Πλησίαζε πλησίαζε και μαζεύτηκα στην μεσα λωριδα( ειχε 2 καθώς ημουν σε ανηφόρα, παλι καλα) και έμεινα μαλακας.
Σκεψου να τον πετύχεις σε καμμία στροφή!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Μάλιστα μεσα στο αμαξι ηταν 3 ατομα νέοι και ηταν ατάραχοι και χαλαροί.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν μιλάς για την ανηφόρα προς Αγία Σωτήρα στις στροφές, είναι κλασική περίπτωση, κόβουν ευθεία τις στροφές για να μην κόψουν ταχύτητα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν μιλάς για την ανηφόρα προς Αγία Σωτήρα στις στροφές, είναι κλασική περίπτωση, κόβουν ευθεία τις στροφές για να μην κόψουν ταχύτητα.
Οχι ηταν ευθεια και πηγαινε παραλληλα με την διπλη διαχωριστικη.
Ηθελε και το εκανε...
Εδω ελαβε χωρα το συμβαν
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οχι ηταν ευθεια και πηγαινε παραλληλα με την διπλη διαχωριστικη.
Ηθελε και το εκανε...
Εδω ελαβε χωρα το συμβαν
Μπερδεύονται οι μακάκες επειδή εκεί έχει διπλή λωρίδα για αυτούς που ανεβαίνουν.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μπερδεύονται οι μακάκες επειδή εκεί έχει διπλή λωρίδα για αυτούς που ανεβαίνουν.
αν μπερδευεις διπλη γραμμη καλυτερα με το κτελ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπερδεύονται οι μακάκες επειδή εκεί έχει διπλή λωρίδα για αυτούς που ανεβαίνουν.
Στο 0:52 ειμαι σιγουρος οτι θεωρησε οτι παρανομει και παταει την ΛΕΑ :omg2:
 
Top Bottom