Οδική Βοήθεια στο εξωτερικό.

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Καλησπέρα σας και Χριστός Ανέστη.
Θα ήθελα την βοήθεια σας και τα φώτα σας.
Βρίσκεται μια παρέα στην Τουρκία και συγκεκριμένα στην Σεβάστεια (Sivas), είναι κοντά στην Τραπεζούντα. Όλα ωραία ώσπου ξαφνικά το ένα μηχανάκι μένει από πηνία :hungover:.
Μιλάμε με την ασφαλιστική συγκεκριμένα Ιντερσαλόνικα όπου είναι ασφαλισμένο το μηχανάκι, ώστε να έρθει οδική βοήθεια να πάρει το μηχανάκι και να κάνει τις απαραίτητες διαδικασίες για τον επαναπατρισμό του. Μόλις τους λέμε που βρισκόμαστε μας λένε δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε δυστυχώς και αν θέλουμε να μας πάρουν το μηχανάκι θα πρέπει να τους το πάμε σε ευρωπαϊκά κομμάτια δλδ την Κωνσταντινούπολη. Εμείς τους εξηγούμε ότι δεν μπορεί να πάει το μηχανάκι μέχρι εκεί διότι είναι πάνω κάτω 1200χιλ. και μας προτείνουν να βρούμε εμείς μια μεταφορική να το πάμε.
1.Πείτε μου σας παρακαλώ τι να κάνω με την ασφαλιστική δεν θέλει χέσιμ... είναι αδιανόητο εφόσον η πράσινη κάρτα αναφέρει τη Τουρκία μέσα θα πρέπει να με εξυπηρετήσει.
2. Και το κορυφαίο είναι ότι ο δικός μου ασφαλιστής που έχω Interamerica όταν το ανέφερα δεν μπόρεσε να μου δώσει ξεκάθαρη απάντηση σε αυτό το κομμάτι και μου είπε off the record ότι αν ήταν ατύχημα θα σε εξυπηρετούσαν κανονικά!!!!!

Για την ιστορία το φορτώσαμε στην μεταφορική 500€ παρακαλώ να το φέρει στον Τσεσμέ να περάσει Χίο, να το βάλουμε στο καράβι για Πειραιά και μετά να τους πούμε να το πάρουν με την Οδική για Πάτρα.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Γενικά το αναφέρουν οι περισσότερες οδικές οτι καλύπτουν μόνο την ευρωπαϊκή πλευρά της Τουρκίας.τωρα θέλει προσοχή στα συμβόλαια και ειναι κάποιες συγκεκριμένες οδικές που καλύπτουν τις εξαιρέσεις (Αλβανία Τουρκία κτλ).
Παθών πέρυσι και γω στη Βοσνία αλλα για καλη μου τύχη με βοήθησαν μεχρι και περαστικοί και φόρτωσα και έφτιαξα το μηχανάκι και γύρισα Ελλάδα.
Δεν μπορούσατε να το φτιάξετε εκει ε;μηπως γλιτωνατε τα έξοδα.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τιν μαρκα είναι η μηχανή που έμεινε?

Μια φορά που χρειάστηκα έξω από την Σμύρνη οδική η mobile της bmw, όχι μόνο με μετέφερε μου έδωσε καινούργιο λάστιχο και μου πλήρωσε το ξενοδοχείο
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Επειδή ανέφερες την πράσινη κάρτα να γνωρίζεις ότι όπου ισχύει η πράσινη κάρτα ισχύουν ΜΟΝΟ οι βασικές καλύψεις..Από εκεί κ πέρα κάθε εταιρεία έχει την τακτική της για της επιπλέον καλύψεις..Για την οδική όντως καλύπτουν μόνο το ευρωπαϊκό κομμάτι οι περισσότερες..
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Δυστυχώς είχε κάψει τα 3/4 των πηνίων ο ηλεκτρολόγος που βρήκαμε μας είπε και να το βάζαμε μπροστά δεν θα σωζόταν. Triumph triple street 700
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Δυστυχώς είχε κάψει τα 3/4 των πηνίων ο ηλεκτρολόγος που βρήκαμε μας είπε και να το βάζαμε μπροστά δεν θα σωζόταν. Triumph triple street 700
μήπως κάνει παρέα με F800GS ... ! :wacky: όσο για οδική πιστεύω η γερμανική ADAC θα σας κάλυπτε.
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
μήπως κάνει παρέα με F800GS ... ! :wacky: όσο για οδική πιστεύω η γερμανική ADAC θα σας κάλυπτε.
Νομίζω η ADAC δεν δέχεται νέους πελάτες απο Ελλάδα..απλα ανανεώνει τα συμβόλαια των παλιών.αλλα αν μπορείς να κάνεις ειναι σούπερ


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω η ADAC δεν δέχεται νέους πελάτες απο Ελλάδα..απλα ανανεώνει τα συμβόλαια των παλιών.αλλα αν μπορείς να κάνεις ειναι σούπερ


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστο
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Νομίζω η ADAC δεν δέχεται νέους πελάτες απο Ελλάδα..απλα ανανεώνει τα συμβόλαια των παλιών.αλλα αν μπορείς να κάνεις ειναι σούπερ


Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ετσι κανει.
Την πρωτη φορα ομως που θα την χρειαστεις, θα κανει αυτα που λεει. Πλεον, την επομενη ανανεωση σε ¨πεταει¨ εξω!
Οσο πληρωνεις δηλαδη και δεν τους βαζεις σε εξοδα, μια χαρα στην ανανεωνουν. Ξερουν τι κανουν οι κουφαλες οι γερμαναραδες εδω στην Ελλαδα!!!
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Προσωπικα θα το πηγαινα μεχρι Τσεσμε (σπρωχτω στο καραβι ) ή Κωνσταντινουπολη και μετα ας αναλαμβανε η Intersalonika να μου το παει Πατρα. Απο Ευρωπαικη πλευρα Κωνσταντινουπολης η απο Χιο - και αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να σου πληρωσει τα εξοδα να γυρισεις σπιτι σου.

Για την ιστορία το φορτώσαμε στην μεταφορική 500€ παρακαλώ να το φέρει στον Τσεσμέ να περάσει Χίο, να το βάλουμε στο καράβι για Πειραιά και μετά να τους πούμε να το πάρουν με την Οδική για Πάτρα.
[/QUOTE]
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ένας λόγος για να πάρετε όλοι bmw είναι το
BMW mobile care
75 ευρώ τον χρόνο και τελειώνουν όλα γκλομπαλε!!!!!!
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Προσωπικα θα το πηγαινα μεχρι Τσεσμε (σπρωχτω στο καραβι ) ή Κωνσταντινουπολη και μετα ας αναλαμβανε η Intersalonika να μου το παει Πατρα. Απο Ευρωπαικη πλευρα Κωνσταντινουπολης η απο Χιο - και αν δεν κανω λαθος θα πρεπει να σου πληρωσει τα εξοδα να γυρισεις σπιτι σου.

Για την ιστορία το φορτώσαμε στην μεταφορική 500€ παρακαλώ να το φέρει στον Τσεσμέ να περάσει Χίο, να το βάλουμε στο καράβι για Πειραιά και μετά να τους πούμε να το πάρουν με την Οδική για Πάτρα.
[/QUOTE]

Τα εισιτήρια της επιστροφής έτυχε και είναι κλεισμένα Χίο-Πειραιά την Κυριακή. Η μεταφορική θα έχει το μηχανάκι Τσεσμέ την Παρασκευή και δεν θα προλάβει δυστυχώς να φορτωθεί στο καραβάκι για Χίο. Θα πάρει το επόμενο πρωινό του Σαββάτου στης 9.20 να είναι Χίο, αλλά είναι τόσο άτυχος που δυστυχώς δεν έχει ακτοπλοϊκή σύνδεση Σάββατο με Πειραιά. Οπότε αναγκαστικά τα εισιτήρια θα χρησιμοποιηθούν κανονικά για Χίο-Πειραιά (τα αρχικά).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ένας λόγος για να πάρετε όλοι bmw είναι το
BMW mobile care
75 ευρώ τον χρόνο και τελειώνουν όλα γκλομπαλε!!!!!!
Κάτι παραπάνω θα ξέρουν για τα.... μηχανάκια που φτιαχνουν!!!!!! :friend:
 
Τελευταία επεξεργασία:

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Ένας λόγος για να πάρετε όλοι bmw είναι το
BMW mobile care
75 ευρώ τον χρόνο και τελειώνουν όλα γκλομπαλε!!!!!!
Αυτό ισχύει για όλα τα BMW?Η μόνο για καινούργια?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό ισχύει για όλα τα BMW?Η μόνο για καινούργια?
Για όποιον έχει bmw mobile care.
Στα καινούργια νομίζω την δίνουν δωρεάν για κάποια χρόνια .
Στα υπόλοιπα οποίος πληρώνει 75 τον χρόνο είναι καλυμμένος όπου υπάρχει bmw
Με τρομερές παροχές.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Ένας λόγος για να πάρετε όλοι bmw είναι το
BMW mobile care
75 ευρώ τον χρόνο και τελειώνουν όλα γκλομπαλε!!!!!!
Στην Τουρκία και στην Αλβανία δεν σε καλύπτει ούτε αυτή μόνο ευρωπαϊκή τουρκια
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Για όποιον έχει bmw mobile care.
Στα καινούργια νομίζω την δίνουν δωρεάν για κάποια χρόνια .
Στα υπόλοιπα οποίος πληρώνει 75 τον χρόνο είναι καλυμμένος όπου υπάρχει bmw
Με τρομερές παροχές.
Ακουγεται ενδιαφερον και δεν το ηξερα. Κοιταξα λίγο στο site αντιπροσωπου και ειχε μονο ευρωπαικες χωρες και Τουρκια. ισχυει οτι ειναι γκλομπαλε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξαναλέω....εμένα με κάλυψε στην Τουρκία, 70 χλμ πριν την Σμύρνη.
Κομματιάστηκε το πίσω λάστιχο και με εξυπηρέτησε η τοπική αντιπροσωπεία άριστα
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ένας λόγος για να πάρετε όλοι bmw είναι το
BMW mobile care
75 ευρώ τον χρόνο και τελειώνουν όλα γκλομπαλε!!!!!!
Ισχύει για παλαιάς κοπης bmw αυτή; κ αν ναι που την κάνουμε;
 
Top Bottom