Οδική Βοήθεια

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Και σε παίρνει και τηλ η Γερμανία αν εμεινες ευχαριστημένος, δεν τους φτάνει ένα οκ, ρωτάει λεπτομέρειες. .., μήπως άργησε η βοήθεια, μήπως ήταν αγενής ο υπάλληλος, μήπως έχω κάτι να υποδείξω... άλλη ποιότητα υπηρεσιών....

R1200GlamorusSpecial
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
2010 σε ταξίδι με το 1150 gs κάπου στις Ελβετικές Άλπεις μου κόβεται το σύρμα του επιταχυντή.
Ωραία λέω, έχω οδική βοήθεια,
τους πλήρωνα περίπου 60 ευρώ παραπάνω στο ασφαλιστήριο, σχεδόν 8 χρόνια.
Τους καλώ κ πεφτω από τα σύννεφα, ολη τους ευθύνη εξαντλούνταν σε αντίτιμο 100 ευρώ. ....

Έτσι απλά θα έρχονταν ο Βοήθειας ο τοπικός και από τα 350ευρώ που κόστιζε να με πάει στο Ινσμπουργκ, η ασφάλεια μου θα έδινε τα 100.... κοροϊδία σκέτη...
Γιά επαναπατρισμό κλπ ούτε λόγος. ..
Τον έδιωξα τον Βοήθεια ,άνοιξα τον αέρα γιά να έχω κάποιες στροφές στο μοτέρ, γύρισα στο Ιμστ όπου μέναμε 120κμ μακρυά, κ την άλλη μέρα το επισκεύασα, με ένα ποδηλατοσυρμα. ...
Τώρα βγάλε συμπέρασμα γιά την οδική των 15 ευρώ. ..

ADAC κ ξερό ψωμί. ...

R1200GlamorusSpecial
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Ψιλομπερδεμένος μου ακούγεσαι, αυτό που λες είναι άλλη περίπτωση. ... Η ADAC και την λιμουζίνα του Δεσπότη να οδηγείς, σε βλάβη θα σε καλύψει. Το σενάριο που αναφέρεται στα γραφόμενα σου που ισχυει?
Οδηγώ επαγγελματικό φίλου, κολάω σε άμμο, σε 45 λεπτά ήρθε κ με τράβηξε η ΕΛΠΑ μέσω ADAC.
Οδηγεί ο γιος μου το αυτοκίνητο του κ μένει, με καλεί να τον βοηθήσω, καλώ την ADAC και ζητώ βοήθεια γιά το αυτοκίνητο του γιου μου, παράλληλα πάω να τον συναντήσω. Ήρθε η ΕΛΠΑ κ μας έλυσε το πρόβλημα.
Αυτό που αναφέρεις σε πιο σενάριο κολάει?
Μάλλον σε μια εταιρία που έχει οδηγούς? ??

Τέρμα κατ εμέ η ADAC είναι πανάκεια γιά όποιον ταξιδεύει. .....


R1200GlamorusSpecial

Δεν είμαι καθόλου μπερδεμένος. Ίσως να μην σου έδωσα να καταλάβεις σωστά... Αν εσύ έχεις οδική ADAC αλλά δώσεις το αυτοκίνητο στην γυναίκα σου, τότε αν μείνει αυτή ΔΕΝ θα έχει οδική και αν δεν είσαι εσύ κάπου κοντά που να μπορέσεις να πας και να φανεί ότι οδηγείς εσύ τότε δεν είναι καλυμμένη...
Κάποια οικογένεια που έχει 2 αυτοκίνητα πχ γιατί να έχει ADAC; με 15 ευρώ έκαστο ασφαλίζει για οδική το κάθε αυτοκίνητο ανεξαρτήτως ποιος το οδηγεί.
Η ADAC κοστίζει 80 ευρώ τον χρόνο. Για να συμφέρει θα πρέπει κάποιος να έχει 80/15= 5.3 αυτοκίνητα. Δηλαδή 6. Και ακόμα και τότε δεν θα είναι καλυμμένο το όχημα του αν το έχει δώσει στον γιο του να πάει μια εκδρομή και μείνει... Διαφωνείς με κάτι από αυτά που λέω;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρεπει να κοιτάξεις τις ανάγκες που εχεις και αναλόγως να πραξεις
για παράδειγμα...σε ένα ταξιδι 10 μηχανών, εάν ενας εχει ΑDAC, είναι ασφαλισμένοι ολοι;)
και πολλα ακομα παραδείγματα, που η ADAC... είναι μονόδρομος
ο καθενας πρεπει να ζυγιζει τα θελω του.....
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Δεν είμαι καθόλου μπερδεμένος. Ίσως να μην σου έδωσα να καταλάβεις σωστά... Αν εσύ έχεις οδική ADAC αλλά δώσεις το αυτοκίνητο στην γυναίκα σου, τότε αν μείνει αυτή ΔΕΝ θα έχει οδική και αν δεν είσαι εσύ κάπου κοντά που να μπορέσεις να πας και να φανεί ότι οδηγείς εσύ τότε δεν είναι καλυμμένη...
Κάποια οικογένεια που έχει 2 αυτοκίνητα πχ γιατί να έχει ADAC; με 15 ευρώ έκαστο ασφαλίζει για οδική το κάθε αυτοκίνητο ανεξαρτήτως ποιος το οδηγεί.
Η ADAC κοστίζει 80 ευρώ τον χρόνο. Για να συμφέρει θα πρέπει κάποιος να έχει 80/15= 5.3 αυτοκίνητα. Δηλαδή 6. Και ακόμα και τότε δεν θα είναι καλυμμένο το όχημα του αν το έχει δώσει στον γιο του να πάει μια εκδρομή και μείνει... Διαφωνείς με κάτι από αυτά που λέω;

Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την ADAC, αυτό που περιγράφεις δεν υφίστατε...

Το ξέρεις ότι η ADAC σου στέλνει ακόμα μία κάρτα? για χρήση από οικογενειακό πρόσωπο?

Το σενάριο που αναφέρεις παραπάνω δείχνει ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει την ADAC.

Μένει λοιπόν η γυναίκα σου στην Λάρισσα και εσύ είσαι Αθήνα... πιστεύεις ότι δεν καλύπτεται η περίπτωση?

Σε ενημερώνω ότι καλύπτεται...

αλλά το θέμα εδώ μέσα δεν είναι αν διαφωνώ η όχι,

το θέμα είναι να μεταφέρουμε ο ένας στον άλλο τις εμπειρίες μας

έτσι ώστε να επωφελούμεθα από τις εμπειρίες των άλλων...

Προφανώς για την δική σου περίπτωση να μην ταιριάζει η ADAC...

Για εμένα ταιριάζει μιά χαρά... έμαθα πως δουλεύει και μου είναι πολύ χρήσιμη...και φτηνή...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
οπως ανεφερα η τιμη της εχει παει στα 90 ευρω, αυτο προς ενημερωση! :ok:

Εγω μαλλον θα κανω mondial για ενα εξαμηνο 36 ευρα, και μετα βλεπω, αλλωστε εχω πλεον μονο ενα οχημα, μετα θα το συζητησω με τον brother μου που δεν βγαινει εκτος να κανουμε μια ADAC μαζι :D και οπου μεινει θα παω :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Από την μέχρι τώρα εμπειρία μου με την ADAC, αυτό που περιγράφεις δεν υφίστατε...

Το ξέρεις ότι η ADAC σου στέλνει ακόμα μία κάρτα? για χρήση από οικογενειακό πρόσωπο?

Το σενάριο που αναφέρεις παραπάνω δείχνει ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει την ADAC.

Μένει λοιπόν η γυναίκα σου στην Λάρισσα και εσύ είσαι Αθήνα... πιστεύεις ότι δεν καλύπτεται η περίπτωση?

Σε ενημερώνω ότι καλύπτεται...

αλλά το θέμα εδώ μέσα δεν είναι αν διαφωνώ η όχι,

το θέμα είναι να μεταφέρουμε ο ένας στον άλλο τις εμπειρίες μας

έτσι ώστε να επωφελούμεθα από τις εμπειρίες των άλλων...

Προφανώς για την δική σου περίπτωση να μην ταιριάζει η ADAC...

Για εμένα ταιριάζει μιά χαρά... έμαθα πως δουλεύει και μου είναι πολύ χρήσιμη...και φτηνή...
Αυτό με την κάρτα για ένα άλλο μέλος πραγματικά δεν το γνώριζα και είναι πολύ καλό. Δεν είμαι εναντίον της ADAC. Απλά λέω ότι για τους περισσότερους δεν χρειάζεται καθώς με πολύ λιγότερα λεφτά μπορούν να έχουν οδική.
Κάθε πόσο καιρό θα χρειαστεί κάποιος οδική; 5 χρόνια; 10; 15; Για πιο λόγο να δώσω 80 ευρώ όταν οδηγάω ένα μόνο όχημα;
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καθοτι 1 μηνας εμεινε για το εξωτερικο ταξιδακι μου, χτες ρωτησα τον ασφαλιστη μου για οδικη βοηθεια στο εξωτερικο της μηχανης, θα αλλαξω εταιρια και θα παω στην ΑΤΕ ασφαλιστικη η οποια μου βγαινει στα 69 ευρω το εξαμηνο (Χανια εδρα) και θελει και αλλα 20 ευρω (συνολο 89) για οδικη βοηθεια η οποια σε καλυπτει σε ολη την Ευρωπη αλλα και σε χωρες οπως Μαροκκο, Ρωσια, Τουρκια, Ιραν :eek:, Μολδαβια Λετονια (θα ανεβασω τον πινακα αργοτερα αφου τον σκαναρω) επισης μου ειπε οτι σου καλυπτει εξοδα εως 300 ευρω για διαμονη και φαγητο αν χρειαστει, εχεις δικαιωμα για επαναπατρισμο αν δεν μπορει να φτιαχτει η ζημια αμμεσα στο πλησιεστερο εξειδικευμενο συνεργειο, καλεις σε ελληνικο αριθμο ολο το 24ωρο και αυτοι με την σειρα τους συννενοουνται και σου στελνουν οδικη.
Καλη περιπτωση μου ακουγεται μακρυα απο μας βεβαια :p τι λετε? :rolleyes:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Όχι. ..
Adac

Σταλθηκε απο advφον!!!
Επιχειρηματα θελω :friend:

Τι ειναι αυτο το ξερο οχι... :UH:

Επαναλαμβανω δεν εχω αμαξι και δεν θελω να δωσω 60 ευρω παραπανω το χρονο (οπως και πολλοι αλλοι) ετσι απλα επειδη ειναι η καλυτερη...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καθοτι 1 μηνας εμεινε για το εξωτερικο ταξιδακι μου, χτες ρωτησα τον ασφαλιστη μου για οδικη βοηθεια στο εξωτερικο της μηχανης, θα αλλαξω εταιρια και θα παω στην ΑΤΕ ασφαλιστικη η οποια μου βγαινει στα 69 ευρω το εξαμηνο (Χανια εδρα) και θελει και αλλα 20 ευρω (συνολο 89) για οδικη βοηθεια η οποια σε καλυπτει σε ολη την Ευρωπη αλλα και σε χωρες οπως Μαροκκο, Ρωσια, Τουρκια, Ιραν :eek:, Μολδαβια Λετονια (θα ανεβασω τον πινακα αργοτερα αφου τον σκαναρω) επισης μου ειπε οτι σου καλυπτει εξοδα εως 300 ευρω για διαμονη και φαγητο αν χρειαστει, εχεις δικαιωμα για επαναπατρισμο αν δεν μπορει να φτιαχτει η ζημια αμμεσα στο πλησιεστερο εξειδικευμενο συνεργειο, καλεις σε ελληνικο αριθμο ολο το 24ωρο και αυτοι με την σειρα τους συννενοουνται και σου στελνουν οδικη.
Καλη περιπτωση μου ακουγεται μακρυα απο μας βεβαια :p τι λετε? :rolleyes:
90 ευρω το εξαμηνο η ΑΤΕ...ειναι πιο ακριβη απο την ADAC, η οποια κοστιζει 90 τον χρονο.
το πλεονεκτημα της ασφαλισης οδηγου και οχι οχηματος, ειναι μοναδικο και πολυ χρησιμο.
π.χ....παμε μαζι μια βολτα και εσυ δεν εχεις οδικη βοηθεια.
αν σου συμβει κατι, θα σε καλυψω εγω ......
τα εξοδα που σου καλυπτει ειναι πολυ περισσοτερα(βαριεμαι να ψαξω τωρα ποσο):p
και γενικα....δεν συγκρινεται καμμια οδικη βοηθεια στον κοσμο, με τον κολοσσο που λεγεται ADAC.
τι δεν καταλαβαινεις?????:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
40 ευρώ το χρόνο (αν θες την κρατας ενα εξαμηνο με 20) είναι η οδική της ΑΤΕ 90+10εγγραφη=100 της Adac, το ότι σε εξυπηρετεί εσένα που έχεις πολλά οχήματα δεν πάει να πει πως θα εκμεταλλευτουμε όλοι τα παραπάνω προνόμια αλλά με διπλάσια και τιμή! ;)

Sent from my πατάτα-talk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
40 ευρώ το χρόνο (αν θες την κρατας ενα εξαμηνο με 20) είναι η οδική της ΑΤΕ 90+10εγγραφη=100 της Adac, το ότι σε εξυπηρετεί εσένα που έχεις πολλά οχήματα δεν πάει να πει πως θα εκμεταλλευτουμε όλοι τα παραπάνω προνόμια αλλά με διπλάσια και τιμή! ;)

Sent from my πατάτα-talk
εσυ εγραψες ρε Γιαννη, οτι θα πληρωσεις 69 το εξαμηνο συν 20 ευρω για καλυψη στην ευρωπη.
τωρα το αλλαζεις και λες 40 συν 20......:waiting:

και σου ξαναλεω, οτι δεν παιζει ρολο, αν εχεις πολλα οχηματα, γιατι αν κανεις κακη χρηση....απλα δεν σου ανανεωνουν την συνδρομη.
για εμας τους μοτοσυκλετιστες, ειναι η καλυτερη οδικη βοηθεια σε παροχες....
αν θελεις να ρισκαρεις....για 30-40 ευρω, δικαιωμα σου.
σου ευχομαι να μην χρειαστεις βοηθεια , ετσι και αλλιως
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Βρε αγοραρε 69 ευρώ είναι η ασφαλεια το εξάμηνο (δεν διαβασες σωστά ) κι αν θες την οδική είναι συν 20 το εξάμηνο τι δεν καταλλλλαβαινεις!!! :rolleyes:

Η διάφορα στην προκειμένη περίπτωση είναι 60 ευρώ το χρόνο κι όχι 30-40 !

Sent from my πατάτα-talk
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βρε αγοραρε 69 ευρώ είναι η ασφαλεια το εξάμηνο (δεν διαβασες σωστά ) κι αν θες την οδική είναι συν 20 το εξάμηνο τι δεν καταλλλλαβαινεις!!! :rolleyes:

Η διάφορα στην προκειμένη περίπτωση είναι 60 ευρώ το χρόνο κι όχι 30-40 !

Sent from my πατάτα-talk
οκ......αν σε ενδιαφερει μονο το οικονομικο, Βουρρρρρρρρ!!!!!
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Καλά τα λέει ο Γιάννης ... βγαίνει πιο συμφέρουσα μαζί με την ασφάλεια .....εκτός Κρήτης ασφαλίζει Γιάννη? Αν ναι δώσε ένα τηλ.




Και σαν πολλά λε7 εχουμε δώσει σε αυτούς τους Γερμανούς ....φτάνει.
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Κρητικο γατακι μην μασας.
Τα μπεμβε δεν μενουν.
Ασε τις οδικες γιαυτους που τις χρειαζοντε!!!! ;)

Πανω απο ολα να σαι τσιριος!!! Το τσι με.... καππα!!!! ;)
:) :) :) :)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καλά τα λέει ο Γιάννης ... βγαίνει πιο συμφέρουσα μαζί με την ασφάλεια .....εκτός Κρήτης ασφαλίζει Γιάννη? Αν ναι δώσε ένα τηλ.




Και σαν πολλά λε7 εχουμε δώσει σε αυτούς τους Γερμανούς ....φτάνει.
Έχεις ΠΜ Θεό!

Sent from my πατάτα-talk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Κρητικο γατακι μην μασας.
Τα μπεμβε δεν μενουν.
Ασε τις οδικες γιαυτους που τις χρειαζοντε!!!! ;)

Πανω απο ολα να σαι τσιριος!!! Το τσι με.... καππα!!!! ;)
:) :) :) :)
Στην Κρήτη όλο και κάποια καροτσα θα βρούμε :D για εκτός απλά έτσι για να υπάρχει :p

Sent from my πατάτα-talk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
οκ......αν σε ενδιαφερει μονο το οικονομικο, Βουρρρρρρρρ!!!!!
Φυσικά και όχι μόνο! Απλη οδική κάνουμε δεν θα πάμε στο διάστημα :D

Εύχομαι να μην την χρησιμοποιήσω για να σου πω τι έγινε :p

Sent from my πατάτα-talk
 
Top Bottom