Οδική Βοήθεια

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Κ
Η αξιοπιστία και οι παροχές της ADAC…δεν υπάρχουν πουθενά αλλού, εξ ου και τα 18.000.000 πελάτες!!
Και που τους βρίσκουμε αυτούς;
 

man gs

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Manolis
Μοτό
Bmw f800gs
Ενημερωτικα, φιλικο ζευγαρι που χρειαστηκε οδικη στην Ρουμανια με την Interamerican εξυπηρετηθηκε αμεσως και αψογα.
:)
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Εχω Interamerican αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε και κάτι άλλο
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Την ADACδεν την σχολιάζω γιατί οι παροχές της και η εξυπηρέτηση είναι γνωστές. Εγώ τα τελευταία χρόνια έχω για ασφάλεια την anytime (Interamerican) που έχει και οδική στο βασικό συμβόλαιο και μάλιστα είναι και Πανευρωπαϊκή (γεωγραφικά). Τρις φορές την χρειάστηκα. Δύο στο αυτοκίνητο και μια στη μηχανή. Συμπεριφορά άψογη και τάχιστη κάλυψη. Στην περίπτωση μάλιστα της μηχανής επειδή δεν ήθελα να έρθει να με πάρει εκείνη την ώρα, τους έκλεισα ραντεβού για την επόμενη μέρα και ήρθαν οι άνθρωποι την ώρα που είχαμε συμφωνήσει.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Καθοτι 1 μηνας εμεινε για το εξωτερικο ταξιδακι μου, χτες ρωτησα τον ασφαλιστη μου για οδικη βοηθεια στο εξωτερικο της μηχανης, θα αλλαξω εταιρια και θα παω στην ΑΤΕ ασφαλιστικη η οποια μου βγαινει στα 69 ευρω το εξαμηνο (Χανια εδρα) και θελει και αλλα 20 ευρω (συνολο 89) για οδικη βοηθεια η οποια σε καλυπτει σε ολη την Ευρωπη αλλα και σε χωρες οπως Μαροκκο, Ρωσια, Τουρκια, Ιραν :eek:, Μολδαβια Λετονια (θα ανεβασω τον πινακα αργοτερα αφου τον σκαναρω) επισης μου ειπε οτι σου καλυπτει εξοδα εως 300 ευρω για διαμονη και φαγητο αν χρειαστει, εχεις δικαιωμα για επαναπατρισμο αν δεν μπορει να φτιαχτει η ζημια αμμεσα στο πλησιεστερο εξειδικευμενο συνεργειο, καλεις σε ελληνικο αριθμο ολο το 24ωρο και αυτοι με την σειρα τους συννενοουνται και σου στελνουν οδικη.
Καλη περιπτωση μου ακουγεται μακρυα απο μας βεβαια :p τι λετε? :rolleyes:
Όταν χρειαστηκα την βοήθεια που περιγραφεις το 2010 απο αντιστοιχη υπηρεσία της ασφαλιστικης μου, με ενημερωσαν οτι η μεταφορά στο πλησιεστερο συνεργείο, εννοειτο για αυτούς μέχρι ποσού 100 εύρω. Διευκρινιστο μαζί τους ... με λεπτομερειες με διάφορα σενάρια. Πχ αν μείνεις 400 μακρυά απο Βουκουρεστι όπου είναι το εξουσιοδοτημενο θα σε πάνε? Σκέψου διάφορα κ ρωτά...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Όταν χρειαστηκα την βοήθεια που περιγραφεις το 2010 απο αντιστοιχη υπηρεσία της ασφαλιστικης μου, με ενημερωσαν οτι η μεταφορά στο πλησιεστερο συνεργείο, εννοειτο για αυτούς μέχρι ποσού 100 εύρω. Διευκρινιστο μαζί τους ... με λεπτομερειες με διάφορα σενάρια. Πχ αν μείνεις 400 μακρυά απο Βουκουρεστι όπου είναι το εξουσιοδοτημενο θα σε πάνε? Σκέψου διάφορα κ ρωτά...
Αφού σου κάνει και επαναπατρισμο αν δεν φτιάχνει η ζημιά σε 2 μέρες Δλδ αν είσαι πχ3000 μακρύα σε γυρναει Ελλάδα τα 400 στο service δεν θα σε πάει? Εμένα ο ασφαλιστης που είναι και φίλος μου είπε καλυπτομαι, αν δεν, όταν γυρισω θα τα πληρώσει αυτός :D

Sent from my πατάτα-talk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Honda παιδιά, Honda και δεν έχετε ανάγκη καμμιά οδική ασφάλεια.

:)
:ok: Εχω γυρισει την Ευρωπη επανειλημενα (Ιταλια, Γαλλια, Ελβετια, Αυστρια, νοτια Γερμανια, Βελγιο) και εχω παει δυο φορες προσφατα σε Τουρκια/Ανατολία χωρις οδικη βοηθεια, απλα με σαμπρελες/λεβιεδες/αμπουλες/συρματοσχοινο συμπλεκτη (Τρανσαλπ) ή κορδονι/αμπουλες (VFR), δευτερες λαμπες και καποια βασικα εργαλεια. Μαλιστα περσι το καλοκαιρι το Τρανσαλπ επιβιωσε μιας αθλιας βενζινης που εβαλα σε ενα βενζιναδικο στην Καππαδοκια σε χωριο στη μεση του πουθενα.


Δεν ειχα ποτε οδικη ασφαλεια μεχρι τις αρχες του 2014 οταν τα πηνια του VFR παραδωσανε πνευμα, κλασικο προβλημα των VFR και το περιμενα ελεγχοντας την ταση καθημερινα, οποτε και το βρηκα εξω απο το σπιτι μου. Αλλα εχοντας ακουσει απο γνωστους ιστοριες για ανορθωτες, λειωμενες φισες κλπ (τα VFR εχουν μια "ιταλικη επιροη" στα ηλεκτρικα τους :rolleyes:), αφου αρχικα χλωμιασα αναδρομικα για ολα τα ταξιδια που ειχα κανει στην Ευρωπη νομιζοντας οτι "δεν υπαρχει θεμα", κοιταξα να βγαλω οδικη.

Και εγω και ο φιλος Αναστασης που εχει επισης VFR δοκιμασαμε την ADAC χωρις επιτυχια. Πηραμε τηλεφωνα, στειλαμε email αλλα τιποτα, οποτε για πεστε πως ακριβως παιζει το να βγαλει κανεις οδικη παιδες. Εγω τελικα εβγαλα την Post Βοηθεια του Ταμιευτηριου (72 ευρω το χρονο) που με καλυπτει για ολα τα οχηματα που οδηγω στην Ελλαδα (TA, VFR και ενα αρχαιο Renault Megane 20ετιας) αλλα οχι στο εξωτερικο. Οποτε δωστε σας παρακαλω τα φωτα σας για το πως βγαζουμε ADAC. Την θελω κυριως για αυτοκινητο στην Ευρωπη και για το VFR (μηπως και, αν και τα καινουργια μαμα πηνια βγαζουν τουλαχιστο 50Κ χμ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στο ελληνικό τηλεφωνικό κέντρο
2108937777 να σου δώσουν πληροφορίες
(δεν ξέρω αν δουλεύουν χειμώνα η αν το έχουν μόνο καλοκαιρι λόγο υψηλού τουρισμου)
Η να καλέσεις απευθείας στην Γερμανία στο 004989222222
Διαφορετικά μιλά με τον ζαμπετα να του δώσεις τα στοιχεία σου και τα στέλνει αυτός Γερμανία
2392071760
(Δεν είναι αντιπρόσωπος απλώς εξυπηρετεί)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Honda παιδιά, Honda και δεν έχετε αν
Honda παιδιά, Honda και δεν έχετε ανάγκη καμμιά οδική ασφάλεια.

:)
Δεν χρειάζονται οδική βοήθεια, γιατί έχετε γίνει οι καλύτεροι μηχανικοί. ....αναγκαστικά. :D
Κουβαλάτε και μια βαλίτσα ανταλλακτικά και μετά λέτε δεν χαλάνε. ...:eek::p


Spam off.....:oops:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Honda, όλο προσόντα. Πηνία, ανορθωτές, τρομπες. Τώρα τελευταία είναι κ λαδοπνιχτες :p :p :p :p :p
Εμένα ο,τι είχε χαλάσει στην μηχανή ήταν γιαπωνεζικο (ανορθωτη κ ένα μπουζί που μου κατέστρεψε το μοτέρ). :D :D :D :D :D :D :D
Από τότε που τα άλλαξαν εκοψα κ την ADAC.

PS. Έχω "ακούσει" ότι αναλόγως του αριθμού βλαβών που έχεις (ή ίσως και του τύπου βλαβών) σε πετάει εκτός του premium προγράμματος (που ισχύει για όλη την Ευρώπη δηλαδή). Έχω διαβάσει για 1 βλάβη μέχρι και 3, αλλά και άλλον που είχε 3-4 σε διάστημα 3 χρόνων και ακόμα ισχύει η ασφάλιση του. Πραξτε κατά το δοκούν λοιπόν ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Honda, όλο προσόντα. Πηνία, ανορθωτές, τρομπες. Τώρα τελευταία είναι κ λαδοπνιχτες :p :p :p :p :p
Εμένα ο,τι είχε χαλάσει στην μηχανή ήταν γιαπωνεζικο (ανορθωτη κ ένα μπουζί που μου κατέστρεψε το μοτέρ). :D :D :D :D :D :D :D
Από τότε που τα άλλαξαν εκοψα κ την ADAC.

PS. Έχω "ακούσει" ότι αναλόγως του αριθμού βλαβών που έχεις (ή ίσως και του τύπου βλαβών) σε πετάει εκτός του premium προγράμματος (που ισχύει για όλη την Ευρώπη δηλαδή). Έχω διαβάσει για 1 βλάβη μέχρι και 3, αλλά και άλλον που είχε 3-4 σε διάστημα 3 χρόνων και ακόμα ισχύει η ασφάλιση του. Πραξτε κατά το δοκούν λοιπόν ;)
Εμενα μου έκοψαν την χρήση εντός Ελλάδας, μετά από 2 κλήσεις για αυτοκίνητο.
Φυσικα την έκοψα και εγώ.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ειναι γεγονος (απο συναδελφο) οτι μετα απο 2-3 κλησεις σε σουταρουν ετσι χωρις ενημερωση κτλ.
θεωρουν οτι δεν συμφερεις κτλ..κτλ
σκληρο μεν για εμας,εξισου σκληρο-λογικο-νουμερα γιάυτους.

ομως η ADAC -κατα την αποψη μου παντα- ειναι κατι που το πληρωνεις χρονια κ ισως να μην το χησιμοποιησεις ποτε.
ισως ομως να το χρειαστεις/κανεις χρηση σε 1-2 δυσκολες φορες.εκει θα βγαλει τα λεφτα που εχεις δωσει.
δεν ειναι ''σοφο'' να την καψεις σε ευκολες καταστασεις...οταν μαλιστα εντος Ελλαδος οι περισσοτερες ασφαλιστικες παρεχουν κ οδικη βοηθεια.
εγω την πληρωνω συνεχως απο το 2009 κ θα συνεχισω να το κανω οσο εχω μικρο παιδι κ μοτοσυκλετα,δεν την εχω χρειαστει ακομα κ ευχομαι να μην την χρειαστω κ ας πανε στραφι τα λεφτα.μου αρκει να ξερω οτι αμα κατσει η στραβη θα εχω υποστηριξη!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ειναι γεγονος (απο συναδελφο) οτι μετα απο 2-3 κλησεις σε σουταρουν ετσι χωρις ενημερωση κτλ.
θεωρουν οτι δεν συμφερεις κτλ..κτλ
σκληρο μεν για εμας,εξισου σκληρο-λογικο-νουμερα γιάυτους.

ομως η ADAC -κατα την αποψη μου παντα- ειναι κατι που το πληρωνεις χρονια κ ισως να μην το χησιμοποιησεις ποτε.
ισως ομως να το χρειαστεις/κανεις χρηση σε 1-2 δυσκολες φορες.εκει θα βγαλει τα λεφτα που εχεις δωσει.
δεν ειναι ''σοφο'' να την καψεις σε ευκολες καταστασεις...οταν μαλιστα εντος Ελλαδος οι περισσοτερες ασφαλιστικες παρεχουν κ οδικη βοηθεια.
εγω την πληρωνω συνεχως απο το 2009 κ θα συνεχισω να το κανω οσο εχω μικρο παιδι κ μοτοσυκλετα,δεν την εχω χρειαστει ακομα κ ευχομαι να μην την χρειαστω κ ας πανε στραφι τα λεφτα.μου αρκει να ξερω οτι αμα κατσει η στραβη θα εχω υποστηριξη!
Έχεις δίκιο, αλλά δεν αναφέρουν ότι θα κάνεις μέχρι 2 κλήσεις. ...είναι φάουλ σε αυτό.
Εγώ μετά την Adac. ..βολευτηκα με την bmw Mobile που είναι μια χαρά.

advφον!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ναι σαφως ειναι φαουλ κ σιγουρα θα επρεπε να το λενε αλλα εχουν βλεπεις τοσο κοσμο που δεν τους ενδιαφερει..
ασε που πιστευω οτι αυτο το κανουν στους εξω απο Γερμανια πελατες...;)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
H υπηρεσια, παρεχεται σε Γερμανους πολιτες. Ειναι 2 ειδων ασφαλισεις: εγχωρια και πανευρωπαικη.
Εμας, μας ενδιαφερει προφανως η πανευρωπαικη. Εφοσον τους καλεσεις 2-3 φορες σε σουταρουν απο την πανευρωπαικη και σε υποβαθμιζουν στην εγχωρια, η οποια προφανως μας ειναι αχρηστη.
Μπορει με μια φορα που θα τους χρειαστεις, να βγαλει τα λεφτα της παντως ;)

ps. Επισης, ασφαλιζει την γυναικα/ανδρα σου για ο,τι οχημα οδηγει ;)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Γινετε ακριβως αυτο... σε σουταρουν με την δικαιολογια οτι δεν εχεις μεριμνησει για αυτοκινητο ή την μοτο.Μπουρδες. Στην πραγματικοτητα δεν τους συμφερεις. Ετσι σε πανε σε εντος Γερμανιας καλυψη που ουσιαστικα ειναι αχρηστη.
Ετσι λοιπον την κοβεις... αλλα την ξανακανεις μετα απο κανα χρονο και ολα καλα.
Ετσι και εγω μετα απο σουταρισμα περιμενα κανα χρονο και ξαναγραφτηκα. Θα κανω χρηση μονο σε πραγματικη αναγκη. Γενικα αξιζει εκτος Ελλαδος ή σε πραγματικη αναγκη πχ κουβαλας κουτσουβελα κτλ...
Κατα τα αλλα μια καλυψη απο αυτες που προσφερουν ενγχωρια και ο θεος βοηθος.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Μου είπαν τρίτοι, και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, πως για κάθε κλήση χρεώνονται από την ΕΛΠΑ (με την οποία συνεργάζονται στην Ελλάδα) 200€.

_________________
Ντακάρετε-φον
 
Top Bottom