Οδική Βοήθεια

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου είπαν τρίτοι, και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη, πως για κάθε κλήση χρεώνονται από την ΕΛΠΑ (με την οποία συνεργάζονται στην Ελλάδα) 200€.

_________________
Ντακάρετε-φον
Δεν ξέρω αν είναι αυτό το ποσό, αλλά η ΈΛΠΑ σε μαζεύει. .

advφον!!
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Πιθανον να ισχυει. Το θεμα ειναι οτι για εναν Γερμανο πολιτη, οι πιθανοτητες να ξεμεινει στην Ελλαδα ειναι λιγες για την ADAC.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
H υπηρεσια, παρεχεται σε Γερμανους πολιτες. Ειναι 2 ειδων ασφαλισεις: εγχωρια και πανευρωπαικη.
Εμας, μας ενδιαφερει προφανως η πανευρωπαικη. Εφοσον τους καλεσεις 2-3 φορες σε σουταρουν απο την πανευρωπαικη και σε υποβαθμιζουν στην εγχωρια, η οποια προφανως μας ειναι αχρηστη.
Μπορει με μια φορα που θα τους χρειαστεις, να βγαλει τα λεφτα της παντως ;)

ps. Επισης, ασφαλιζει την γυναικα/ανδρα σου για ο,τι οχημα οδηγει ;)
Το ανάποδο συμβαίνει απ αυτό που λες, σε σουταρουν από την Ελληνική υποστήριξη και σου αφήνουν την πανευρωπαϊκη. Και αυτό το κάνουν προφανώς γιατί εδώ την χρησιμοποιείς συχνά (λόγω τόπου διαμονής και αριθμού αμαξιων μηχανών κλπ)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Το ανάποδο συμβαίνει απ αυτό που λες, σε σουταρουν από την Ελληνική υποστήριξη και σου αφήνουν την πανευρωπαϊκη. Και αυτό το κάνουν προφανώς γιατί εδώ την χρησιμοποιείς συχνά (λόγω τόπου διαμονής και αριθμού αμαξιων μηχανών κλπ)
Έτσι έχεις πάθει εσύ;
Όσες περιπτωσεις ξέρω, έπεσαν από την plus στην απλή κάλυψη, που είναι για την Γερμανία. Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο, δηλαδή να βγάλουν την κάλυψη στην Ελλάδα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
παντως δε θεωρω παραλογο αν βλεπουν οι γερμανοι οτι την χρησιμοποιουμαι στην ελλαδα για ψιλου πηδημα, να στην κοβουν στην χωρα σου αλλα εξω να σου την αφηνουν (αφου ο μεσος ορος ταξιδιων στο εξω ειναι μικρος και η στατιστηκη λεει οτι θα εχει πεσει και καλο σερβις)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
μισο να τα ξαναπουμε αλλιως...:D

για μενα η οδικη σημαινει επαθα κατι δεν μπορω να προχωρησω κ καλω οδικη.
για την Τασια -πχ- ενα λαστιχο ειναι αρκετο για να την καλεσει
για την ADAC ομως η Τασια κ καθε Τασος δεν ειναι ο πελατης που ζηταει ετσι τον/την αφηνει στα κρυα του λουτρου...

παλιοτερα κ η ΕΛΠΑ ειχε οδικη στον οδηγο κ πηγε απατη καθως εκανε ενας απο καθε σο'ι' κ βολευοντουσαν ολοι...;)

εμεις μαθαμε καθως μας την ''δωριζουν'' οι ασφαλειες να καλουμε οδικη ακομα κ για βενζινα κατι που εξω δεν παιζει.
ενω το ''ξεμεινα απο μπαταρια'' στο Ελλαδα ειναι αποδεκτο ενω εξω δεν πιανει φραγκο..συνεπως μην μας χαλαει που μας κοβουν τον βηχα.

δεν ειμαι μαζι τους,απλα το βλεπω λογικα κ καπως απολυτα καθως η σωστη χρηση της υπηρεσιας μπορει να σωσει ζωες!
:friendship:
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Παίδες ,

όλες οι οδικές ( και οι εγχώριες )
έχουν στους όρους των συμβολαίων τους αντίστοιχα παράθυρα .

Το ότι οι Ελληνικές εταιρείες δεν τα εφαρμόζουν είναι άλλο θέμα ...

Η ADAC δεν νομίζω ότι δεν ενημερώνει ή αντίστοιχα οι Ελληνικές εταιρείες
απλά εμείς όταν υπογράφουμε και πληρώνουμε συμβόλαια δεν ξέρουμε ποτέ
ούτε τη υπογράφουμε ούτε σε τι συμφωνούμε .

Πόσο μάλλον στην adac που είναι όλα στα Γερμανικά και δεν καταλαβαίνουμε και τίποτα
από σα γράφει .

Η ουσία της χρήσης ADAC είναι για το μοτοσυκλετιστή που βγαίνει εκτός Ελλάδος
έστω μια φορά το χρόνο και αν του κάτσει η στραβή θα μπορέσει ''εύκολα''
να επαναπατρίσει το όχημα του ,
και όχι για καθημερινή χρήση σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη ...κτλ
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Έχεις δίκιο, αλλά δεν αναφέρουν ότι θα κάνεις μέχρι 2 κλήσεις. ...είναι φάουλ σε αυτό.
Εγώ μετά την Adac. ..βολευτηκα με την bmw Mobile που είναι μια χαρά.

advφον!!
Kώστα,
που μπορω να ρωτησω πληροφοριες για την BMW MOBILE CARE?
Εχεις χοντρικα ιδεα για κοστος και χωρες που καλυπτει?
Εχεις εμπερία απο περιστατικα?

Θενξ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εύκολο...νομιζω ότι κοστίζει 75 ευρώ .
Ρώτα για την κάλυψη, να σου πουν ακριβώς!
Η μοναδική μου εμπειρία με την mobile, ήταν πριν 2 χρόνια ακριβώς στην καππαδοκια.
Ένα διαλυμένο λάστιχο....μου το αντικατέστησαν δωρεάν με ένα νεο και μου πλήρωσαν ξενοδοχείο και ταξί



advphone
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
που μπορω να ρωτησω πληροφοριες για την BMW MOBILE CARE?
2109943433 είναι το τηλέφωνο που έχουν όλοι οι BMWδάκηδες σε αυτοκόλλητο κάτω από τη σέλα (κι εγώ ακόμα στο κινητό μου).
Η εμπειρία μου πριν από 5 χρόνια (έχει παραγραφεί πλέον το αδίκημα), δεν ήταν η καλύτερη, όταν έμεινα από λάστιχο Κυριακή απόγευμα στην Πλάκα (Λασίθι). Επειδή δεν υπήρχε βουλκανιζατέρ ήθελαν να πάρουν τη μηχανή Ιεράπετρα σε μια μάντρα και την επόμενη να την ξαναφορτώσουν να την πάνε στον Άγιο Νικόλαο για επισκευή. Εγώ θα έπρεπε να επιστρέψω Ηράκλειο με ΚΤΕΛ και να πάω την άλλη μέρα στον Άγιο Νικόλαο να πάρω το 800....
Τους είπα πως θα περιγράψω την εμπειρία μου στα φόρουμ που διαχειριζόμουν (και ειδικά στο GSForum) και τελικά μου την έφεραν (με μένα μέσα) στο Ηράκλειο...
 
Top Bottom