Οδική Βοήθεια

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Καθως πολλοι μπεμβεδακιδες απο μας πλεον κραταμε τις μηχανες μας πανω απο την πενταετια στην οποια η μαμα BMW μας προσφερει δωρεαν οδικη βοηθεια Mobile Care :happy:, γι αυτο καλο θα ειναι να αναπτυχθει το παρον θεμα σχετικα με το τι οδικη βοηθεια χρησιμοποιει και κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος ο καθενας! Προσωπικα θα σας ακουσω με ευλαβεια καθως τον χρονο που μας περασε τελειωσε και η δικη μου πενταετια της BMW mobile care :arghh: και ψαχνομαι στο τι οδικη να χρησιμοποιησω, την ξακουστη ADAC ή καποια αλλη? Τιμες και τι προσφερει το καθε συμβολαιο θα ειναι ευπροσδεκτα! :)

Κατι η ESA κατι το Antenna Ring κατι το ρελε (εξω απο δω ολα μεχρι στιγμης :D) με κανει να σκεφτομαι το θεματακι αυτο και πιστευω και πολλους αλλους! :rolleyes:
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
ADAC για μένα. Πέρα από το όνομα-εγγύηση, με 80€ τον χρόνο με καλύπτει για οποιοδήποτε όχημα οδηγώ, οπουδήποτε στον κόσμο. Σε αυτά τα χρήματα έχει επαναπατρισμό οχήματος και επιβατών και πολλά ακόμη καλούδια. Πρόσφατα την χρησιμοποίησα για να μεταφέρω το XRV 650 στο συνεργείο που κάνω την γενική αναζωογόνηση (δεν μου πάει να πω αναπαλαίωση). Ειδοποίησα, με πήραν πίσω να με ενημερώσουν για την ακριβή ώρα άφιξης της ΕΛΠΑ (με αυτήν συνεργάζονται εδώ), με κάλεσαν μετά για να δούνε αν η ΕΛΠΑ έφτασε στην ώρα της και αργότερα να δούνε αν έφτασα στο συνεργείο. Μόνο μειονέκτημα η εμμονή τους να έχουνε το site τους μόνο στα Γερμανικά.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Σωστά τα είπε ο Παναγιώτης αλλανομιζω οτι υπάρχει και κάποια ελληνική!!! Δεν θυμάμαι ρε πια μου ειπαν ,αν ξέρει κανεις κάτι ας το πουσταρη!:D
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ADAC για μένα. Πέρα από το όνομα-εγγύηση, με 80€ τον χρόνο με καλύπτει για οποιοδήποτε όχημα οδηγώ, οπουδήποτε στον κόσμο. Σε αυτά τα χρήματα έχει επαναπατρισμό οχήματος και επιβατών και πολλά ακόμη καλούδια. Πρόσφατα την χρησιμοποίησα για να μεταφέρω το XRV 650 στο συνεργείο που κάνω την γενική αναζωογόνηση (δεν μου πάει να πω αναπαλαίωση). Ειδοποίησα, με πήραν πίσω να με ενημερώσουν για την ακριβή ώρα άφιξης της ΕΛΠΑ (με αυτήν συνεργάζονται εδώ), με κάλεσαν μετά για να δούνε αν η ΕΛΠΑ έφτασε στην ώρα της και αργότερα να δούνε αν έφτασα στο συνεργείο. Μόνο μειονέκτημα η εμμονή τους να έχουνε το site τους μόνο στα Γερμανικά.
Προσωπικα μονο το μαχανακι μΕ εχει μεινει :confused: και το κουτι του μπαμπα η του αδερφου σε περιπτωση αναγκης :D Σε καλυπτει και να οδηγας ασχετο αμαξι αλλου? Νομιζω καπου διαβασα οτι πλεον πηρε ενα 10αρικακι πανω και ειναι στα 90 ευρα! Επισης σε εξωτερικο σε τι χωρες καλυπτει? Μονο ευρωπη? :rolleyes:

ΑDAC........Μονόδρομος.
θα ψαξω να βρω τα καινουργια προγράμματα, καπου τα εχω:cool:
Για ανοιξε τα συρταρια σου...προσεξε μονο μην πεταχτει τπτ :wacky:
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Μονο Ευρώπη Γιάννη και τώρα και τα Βαλκάνια μια που έγιναν "Ευρώπη"και αυτά!!!
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
Για βρείτε καμιά πληροφορία παρακαλώ στα Ελληνικά ή τα Γερμανικά, ή τέλος πάντων κάποιον ένα Ελλάδι αντιπρόσωπο.....
Το καλοκαίρι είναι κοντά.....;)
Thnx
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Βασίλη βοηθάει πολύ απο Θεσσαλονίκη ενα μαγαζί που νοικιάζει αυτοκινούμενα τροχόσπιτα!!!!Ζαμπέτας το όνομα απο κει είχα κανει την συνδρωμη ,του βάζεις τα λε7 σε ενα λογαριασμό και είναι ολα κομπλε...το τηλ δεν το θυμαμαι αλλα τον βρίσκεις διαδικτυακα!!!!κάνα Σαλονικιός μηπως να βοηθήσει?
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
τον τελευταίο χρόνο είμαι στην http://www.mondial-assistance.gr/mondial assistance με 25€ το εξάμηνο και κάλυψη σε Ελλάδα, Ευρώπη και Βαλκάνια. Δεν έχει μεγάλη διαφορά από την ADAC.
Βέβαια δεν την εχω χρειαστεί ακόμη.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Δυο φορες εχω χρειαστει την INTERAMERICAN, στην οποια ειμαι ασφαλισμενος, για τη μηχανη και μια φορα για το αυτοκινητο (στην ιδια εταιρεια) Ολα οκ! (Για εξωτερικο δεν ξερω, ουτε θελω να μαθω!. :p)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
τον τελευταίο χρόνο είμαι στην http://www.mondial-assistance.gr/mondial assistance με 25€ το εξάμηνο και κάλυψη σε Ελλάδα, Ευρώπη και Βαλκάνια. Δεν έχει μεγάλη διαφορά από την ADAC.
Βέβαια δεν την εχω χρειαστεί ακόμη.
Αλεξ σε αυτην ακριβως επεσα πανω το πρωι που κοιταζα μονο που το ασφαλιστηριο εχει παει στα 36 ευρω το εξαμηνο :confused: πηρα τηλ και ρωτησα, ειναι αυτη η εταιρια που συνεργαζεται εδω στην ελλαδα η BMW mobile care. Απ'οτι μου ειπε καλυπτει στην ευρωπη τις χωρες που εχουν πρασινη καρτα (δεν ηξερε να μου πει ποιες ακριβως αλλα μου ειπε να ρωτησω την ασφαλιστικη μου) απλα ασφαλιζει το συγκεκριμενο οχημα και οχι τον οδηγο! ;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Αλεξ σε αυτην ακριβως επεσα πανω το πρωι που κοιταζα μονο που το ασφαλιστηριο εχει παει στα 36 ευρω το εξαμηνο :confused: πηρα τηλ και ρωτησα, ειναι αυτη η εταιρια που συνεργαζεται εδω στην ελλαδα η BMW mobile care. Απ'οτι μου ειπε καλυπτει στην ευρωπη τις χωρες που εχουν πρασινη καρτα (δεν ηξερε να μου πει ποιες ακριβως αλλα μου ειπε να ρωτησω την ασφαλιστικη μου) απλα ασφαλιζει το συγκεκριμενο οχημα και οχι τον οδηγο! ;)

36€ ???:eek:
χμμμ...
Στις 15 του μηνός θα παω να πάρω το νέο ασφαλιστήριο, θα σου πω τότε πόσο θα βγει.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Kαλοκαιρι 2013
15 μερες πριν το ταξιδι των διακοπων με τη μοτοσυκλετα


Εχοντας ακουσει τα καλυτερα για τον ADAC
εγινα μελος πριν λιγους μηνες.
Την Κυριακη 7-7 η μηχανη εμεινε στη Χαλκιδικη
απο κομμενη - μπλοκαρισμενη ντιζα γκαζιου
(αυτη που παει στο αριστερο σωμα του ψεκασμου)
Με φουλ κυκλοφοριακο καναμε 4 ωρες να φτασουμε
στη Θεσσαλονικη και το επομενο πρωι
η μηχανη παραδοθηκε στο συνεργειο.
Η διαγνωση ευκολη αλλα ο κεραυνος ηρθε απο τη BMW ΗELLAS.
Παραδοση σε 2 εως 4 εβδομαδες
για τις τρεις ντιζες γκαζιου που εχει το 1200.
Κοστος 160 ευρω...
Τηλεφωνο αμεσα στον ADAC στην Αθηνα
οπου τους ενημερωνω
πως θα μεινω ακινητοποιημενος
για το παραπανω διαστημα,
και να αμεσα η λυση!!
Ο μηχανικος μου τους εδωσε τους κωδικους
απο τα ανταλλακτικα,
θα αναλαβουν την αγορα απο τη Γερμανια
και σε τρεις ημερες
θα ειναι στο συνεργειο στη Θεσσαλονικη.
Κοστος 130 ευρω τα οποια θα πληρωθουν
με εμβασμα 20 μερες μετα την παραδοση των ανταλλακτικων!!!!
Ολες τις ημερες οι ευγενικοτατοι ανθρωποι με ενημερωναν
για την εξελιξη της παραγγελιας την αναχωρηση του πακετου
απο το Μοναχο και την παραδοση του στα χερια του μηχανικου μου
Ολα αυτα μεσα σε 2 μερες μιας και ηρθε με την πρωτη απευθειας πτηση!
Εχω ενα μεγαλο χαμογελο ικανοποιησης απο τη συμπεριφορα αυτη!!!
Οσο για τη μαμα, τα συμπερασματα δικα σας....
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Γιάννη, ADAC..σίγουρα πράγματα και σε πιο πολλά μέρη (στο εξωτερικό) με 80€.
H BMW mobile πολύ καλή αλλά σε μερικές παροχές υστερεί...
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
Προσοχή μόνο, όσοι έχουν οχήματα που τα οδηγεί πάνω από ένας οδηγός τότε η ADAC δεν τα καλύπτει αν δεν τα οδηγεί ο ασφαλισμένος... Οπότε υπάρχει θέμα. Η ADAC συμφέρει μόνο αν έχεις οχήματα που οδηγείς ο ίδιος και είναι περισσότερα από 5 και βγαίνεις και συχνά εξωτερικό.
Αλλιώς μια οδική ασφάλεια οχήματος κοστίζει περί τα 15 ευρώ...
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Προσοχή μόνο, όσοι έχουν οχήματα που τα οδηγεί πάνω από ένας οδηγός τότε η ADAC δεν τα καλύπτει αν δεν τα οδηγεί ο ασφαλισμένος... Οπότε υπάρχει θέμα. Η ADAC συμφέρει μόνο αν έχεις οχήματα που οδηγείς ο ίδιος και είναι περισσότερα από 5 και βγαίνεις και συχνά εξωτερικό.
Αλλιώς μια οδική ασφάλεια οχήματος κοστίζει περί τα 15 ευρώ...
Ψιλομπερδεμένος μου ακούγεσαι, αυτό που λες είναι άλλη περίπτωση. ... Η ADAC και την λιμουζίνα του Δεσπότη να οδηγείς, σε βλάβη θα σε καλύψει. Το σενάριο που αναφέρεται στα γραφόμενα σου που ισχυει?
Οδηγώ επαγγελματικό φίλου, κολάω σε άμμο, σε 45 λεπτά ήρθε κ με τράβηξε η ΕΛΠΑ μέσω ADAC.
Οδηγεί ο γιος μου το αυτοκίνητο του κ μένει, με καλεί να τον βοηθήσω, καλώ την ADAC και ζητώ βοήθεια γιά το αυτοκίνητο του γιου μου, παράλληλα πάω να τον συναντήσω. Ήρθε η ΕΛΠΑ κ μας έλυσε το πρόβλημα.
Αυτό που αναφέρεις σε πιο σενάριο κολάει?
Μάλλον σε μια εταιρία που έχει οδηγούς? ??

Τέρμα κατ εμέ η ADAC είναι πανάκεια γιά όποιον ταξιδεύει. .....


R1200GlamorusSpecial
 
Top Bottom