Οικογενειακό κάμπινγκ στην Πελοπόννησο

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πρόκειται την επόμενη εβδομάδα να κατεβώ για διακοπές με την οικογένεια (γυναίκα και μικρή) σε κάποιο κάμπινγκ της νότιας, νοτιοδυτικής Πελοποννήσου.
Κοιτάω κυρίως σε Γύθειο, Φοινικούντα, Γιάλοβα (και ότι άλλο στα πέριξ φυσικά) αλλά η αλήθεια είναι ότι τα εν λόγω κάμπινγκ δεν τα έχω επισκεφτεί, τουλάχιστον πρόσφατα.

Ψάχνω πρωτίστως κάτι σχετικά (για δεύτερο 15θήμερο Ιούλη) ήσυχο, με καθαρούς κοινόχρηστούς χώρους, καλές σκιές και άμεση πρόσβαση στη θάλασσα.
Δεν αναζητώ πολλά-πολλά facilities και κυρίως ΧΩΡΙΣ ΠΙΣΙΝΑ και τα λοιπά... συμπαραμαρτούντα!

Εμπειρίες - προτάσεις παρακαλώ....
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γύθειο bay, από τα καθαρότερα κάμπινγκ που έχω δει στην Ελλάδα (αν όχι το καθαρότερο). Κάποιες θέσεις με καλό ίσκιο αλλά και αρκετές που τις βρίσκει ο ήλιος το πρωί και είναι κάπως ενοχλητικό στο ξύπνημα. Κάθε βράδι παιδικός κινηματογράφος με διαφορετική ταινία. Παιδαγωγός που απασχολεί τα μικρά παιδιά κάποιες ώρες της ημέρας. Καλό φαγητό με καλές προς κανονικές τιμές, πάντως όχι ακριβά. Φτωχό μινι μάρκετ. Πρωτάθλημα πινγκ-πονγκ. Όμως... έχει και πισίνα η οποία έχει και ξεχωριστό ρηχό τμήμα για παιδιά. Αρκετά ήσυχο ακόμη και τον Αύγουστο. Η παραλία του καλή αλλά την πιάνει το κύμα και γιαυτό προτιμάτε και από τους σέρφερς. Πήγαμε πέρυσι και μάλλον θα πάμε και φέτος.



Έμαθα όμως ότι άνοιξε και παραδίπλα ένα που πέρυσι ήταν κλειστό και ξεκίνησε φέτος υπό νέα δνση με αρκετά θετικές πληροφορίες. Με μια επιφύλαξη νομίζω πως είναι το πρώην κάμπινγκ Μελτέμι. Αν μάθω νεότερα (που θα μάθω) θα ενημερώσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Επίσης στη Γιαλοβα εχει το Ερωδιος camping το οποίο είναι εξαιρετικό και θα πάω φέτος τον Αύγουστο. Αξίζει.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Το Μελτεμι ειναι καλο, εμεινα μια νυχτα φετος ,εχει μεγαλες θεσεις αναμεσα σε ελιες επιπλεον σκια μπορεις να δημιουργησεις με καποιο πανι και σκοινακι καθως εχεις 4 δεντρα γυρω σου.Εχει πολυ καλες και αφθονες υποδομες, οταν πηγα ηταν πολυ καθαρα , η θαλασσα απο κατω ειναι πολυ καλη.Κατα τη γνωμη μου απεφυγε τη Φοινικουντα αν και ειναι πολυ ομορφη γιατι τα νερα εκει ειναι πολυ παγωμενα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ΛΕΩΝΙΔΑΣ. Νομιζω πήγε πέρσι, ίσως μπορέσει να γράψει δύο αράδες.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επίσης στη Γιαλοβα εχει το Ερωδιος camping το οποίο είναι εξαιρετικό και θα πάω φέτος τον Αύγουστο. Αξίζει.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Ερωδιός κάποιες χρονιές μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Το νου σας.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Ερωδιός στην Γιάλοβα, εξαιρετικό. Θίνες στην Φοινικούντα. Πολύ καλό, και η θάλασσα καταπληκτική και καθόλου κρύα.
Και στα δύο έχω πάει αρκετές φορές, θα πάω και σε λίγες μέρες.
Νομίζω ότι το Ερωδιός σου ταιριάζει περισσότερο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ερωδιός κάποιες χρονιές μεγάλο πρόβλημα με τα κουνούπια. Το νου σας.
Εχω παει άλλες δύο φορές, δε θυμάμαι να με είχαν ενοχλησει περισσότερο από άλλες φορές. Εχει λιμνοθάλασσα δίπλα για αυτο. Αν θυμάμαι καλα ήταν από τα λίγα camping που έχω κοιμηθεί το καλοκαίρι και ήθελα υπνοσακο το βράδυ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Στο Ερωδιός θα είμαι το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου.
Για τα παιδιά είναι ότι καλύτερο.
Θα πάω για τρίτη φορά. Με τα κουνούπια δεν είχα πρόβλημα.
Η θάλασσα μπροστά από το κάμπινγκ δεν είναι ότι καλύτερο, είναι όμως πολύ κοντά η κορυφαία Γιάλοβα, η βοϊδοκοιλιά, Ρουμανός και άλλες. Αν πας εκεί τελικά, να πούμε για τα Adventure χιλιόμετρα μας!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ειμαι αυτη τη στιγμη στο mani beach στο Μαυροβουνι εξω απο το Γυθειο
Εχει ελαχιστο κοσμο αρα και υσηχια και παρα πολυ σκια κυριως ομως τεχνιτη αν και υπαρχουν και αρκετα μεγαλα δεντρα
Οι κοινοχρηστοι χωροι ειναι καθαροι αλλα αυτο ισως να οφειλεται στο οτι δεν εχει πολυ κοσμο, δεν ξερω Εχει παιδικη χαρα, συμπαθητικο εστιατοριο με νορμαλ τιμες και (δυστυχως πολυ φτωχο) μινι μαρκετ τα οποια δειχνουν ανακαινισμενα Μερκως ανακαινισμενα ειναι και τα μπανια Εχει και αρκετες εστιες υγραεριου για μαγειρεμα αλλα δυστυχως μονο ενα εν λειτουργεια ψυγειο και εναν καταψυκτη Βεβαια αυτο προς το παρον δεν ειναι προβλημα αφου ο κοσμος ειναι λιγος και κυριως με τροχοσπιτα
Η παραλια ειναι αμωδες, η θαλασσα βαθαινει σχετικα αποτομα και το μεσημεροαπογευμα σηκωνει λιγο αερα και κυμα
Μεγαλο μειονεκτημα ο κοκκορας του γειτονα που μας ξυπναει απο τα χαραματα

Το gythIon bay που ειναι κοντα και που ανεφερε ο STF ειναι πιο περιποιημενο συνολικα και πιο φιλικο για τα μικρα παιδια αλλα πασχει απο ισκιο οχι μονο το πρωι αλλα ολες τις ωρες της ημερας Η θαλασσα και εκει ειναι ιδια
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ φετος πηγα λιο πιο ψηλά. Στο κάμπινγκ ζαριτσι στο Τυρό. Φοβερή καθαριότητα και φοβερή ησυχία σε ένα κάμπινγκ τίγκα λόγω τριημέρου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για οικογενεια
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Στη Γιαλοβα υπάρχει κ το camping Navarino, σε αντίθεση με το Camping Ερωδιος έχει περισσότερους ξένους, άρα κ περισσότερη ησυχία. Πολύ καθαρό, ωραία ταβέρνα, η Γιαλοβα δίπλα με παραθαλάσσια βόλτα 5'. Υπάρχει δυνατότητα να κλεισεις θέση μπροστά στη θάλασσα (αναλόγως διαθεσιμότητας) που είναι μαγικά. Τα νερά πολύ ρηχά, ασφάλεια για τα παιδια, αλλά βαρετά για κολύμπι. Πολύ κουνούπι στην περιοχή την ώρα του ηλιοβασιλεματος, αλλά μετά καλμάρουν.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
φοινικες φοινικουντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πρεπει να εχει κανει κρατηση...απο περυσι δεν υπαρχει ουτε μετρο, ετσι την πατησα εγω περυσι μεσα ιουλιου, και ευτυχως ανακαλυψα τις thines
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Στη Γιαλοβα υπάρχει κ το camping Navarino, σε αντίθεση με το Camping Ερωδιος έχει περισσότερους ξένους, άρα κ περισσότερη ησυχία. Πολύ καθαρό, ωραία ταβέρνα, η Γιαλοβα δίπλα με παραθαλάσσια βόλτα 5'. Υπάρχει δυνατότητα να κλεισεις θέση μπροστά στη θάλασσα (αναλόγως διαθεσιμότητας) που είναι μαγικά. Τα νερά πολύ ρηχά, ασφάλεια για τα παιδια, αλλά βαρετά για κολύμπι. Πολύ κουνούπι στην περιοχή την ώρα του ηλιοβασιλεματος, αλλά μετά καλμάρουν.
Το Navarino για οικογένεια είναι καλή επιλογή. Το κομμάτι πάνω από το δρόμο έχει παχιά σκιά, ησυχία, χώρο για μαγείρεμα κτλ και πολλά δρομάκια για να κάνουν ποδήλατο τα παιδιά ή να παίζουν.

Το Μελτέμι καλό αλλά λόγω των ελιών δεν εχει καλή σκιά.

Υπάρχει και το Κρόνος camping στο Βαθύ κοντά στο Μαυροβούνι με πολύ σκιά, πολλούς χώρους, καλύτερη και πιο ήσυχη παραλία, καθαρά νερά, εστιατόριο οκ αλλά με παλιά μπάνια-wc που όμως είναι καθαρά (δεν γνωρίζω αν έκανε ανακαίνιση). Και αυτό πολύ καλή επιλογή για οικογένεια.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πλακα λεωνιδιου το Semeli,οτι ζητας και καινουριο απο εγκαταστασεις...
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Γύθειο bay, από τα καθαρότερα κάμπινγκ που έχω δει στην Ελλάδα (αν όχι το καθαρότερο). Κάποιες θέσεις με καλό ίσκιο αλλά και αρκετές που τις βρίσκει ο ήλιος το πρωί και είναι κάπως ενοχλητικό στο ξύπνημα. Κάθε βράδι παιδικός κινηματογράφος με διαφορετική ταινία. Παιδαγωγός που απασχολεί τα μικρά παιδιά κάποιες ώρες της ημέρας. Καλό φαγητό με καλές προς κανονικές τιμές, πάντως όχι ακριβά. Φτωχό μινι μάρκετ. Πρωτάθλημα πινγκ-πονγκ. Όμως... έχει και πισίνα η οποία έχει και ξεχωριστό ρηχό τμήμα για παιδιά. Αρκετά ήσυχο ακόμη και τον Αύγουστο. Η παραλία του καλή αλλά την πιάνει το κύμα και γιαυτό προτιμάτε και από τους σέρφερς. Πήγαμε πέρυσι και μάλλον θα πάμε και φέτος.



Έμαθα όμως ότι άνοιξε και παραδίπλα ένα που πέρυσι ήταν κλειστό και ξεκίνησε φέτος υπό νέα δνση με αρκετά θετικές πληροφορίες. Με μια επιφύλαξη νομίζω πως είναι το πρώην κάμπινγκ Μελτέμι. Αν μάθω νεότερα (που θα μάθω) θα ενημερώσω.
Του ξαδέρφου μου και της γυναίκας του.
Αν πας χαιρετίμαστα απο μένα.

ΥΓ.Φέτος έχει καινούρια μαγείρισσα,γαμάτη απ οσο ακουω.Καμια σχεση με την προηγουμενη.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Μέναμε στους Φοίνικες.
Πολύ καθαρό.

Αλλά όταν ξαναπάω νομίζω οτι θα πάω στο Τσαπί.
Δεν έχει την σκιά που ίσως ψάχνεις, αλλά είναι η έννοια του camping.
Δεν υπάρχει φασαρία γιατί δεν υπάρχουν δρόμοι παρά μόνο αυτός που πάει στην παραλία κ στο κάμπινγκ, πολλες οικογένειες με μικρά παιδάκια.
Δύο ταβερνάκια, μια απίστευτη παραλία με διαμαντένια νερά,ο ήχος της θάλασσας κ η απόλυτη ηρεμία - ησυχία.


Προσωπική εκτίμηση.
 
Top Bottom