Οι πυξιδες δείχνουν πάντα τον Βορρά

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
23 ΙΟΥΛΙΟΥ KAUNAS - KRAKOW


Αφήνουμε σήμερα το Κάουνας, με προορισμό την Πολωνία, και το απόγευμα Κρακοβία.
694 χιλ



Κάπου εδώ σε βενζινάδικο χάνω τα κλειδιά της μηχανής.
Όχι αυτό που έχει ιμομπιλάϊζερ κλπ, αλλά κλειδαριών, και των 2 Abus. Ευτυχώς είχα αντικλείδια.
Απογευματάκι φτάσαμε Κρακοβία.
Τώρα αν πω ότι είναι η ποιο όμορφη πόλη που έχω δει δεν θα ναι υπερβολή.





Κάθε στενό κι έκπληξη.



Πολύ καθαρή πόλη, και μες στην κίνηση.



Πολωνία πρέπει να επανέλθω. Αυτή η χώρα μου άρεσε.




 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
24 ΙΟΥΛΙΟΥ KRAKOW - BELGRADE


Ξεκινήσαμε για τον Ιππόδρομο σήμερα. 780 χιλ
Ιππόδρομο αποκαλώ το Βελιγράδι, λόγω των 2μετρων αλόγων που κυκλοφορούν εκεί.
Διασχίσαμε Σλοβακία, Ουγγαρία, και το βραδάκι φτάσαμε.


Δεν έβγαλα πολλές φώτο λόγω ότι έφτασα λίγο αργά, αλλά και το Βελιγράδι γνώριμη πόλη. Δεν ήταν η πρώτη φορά εδώ.










 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
25 ΙΟΥΛΙΟΥ BELGRADE - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Σήμερα αφήνουμε το όμορφο Βελιγράδι και κατηφορίζουμε. 650 χιλ περίπου.
Διακοπές τέλος. Πεθύμησα Ελλαδίτσα, και ένα καφέ το γαμημένο.
Στάση πριν την είσοδο στα Σκόπια για ανεφοδιασμό, νερό, και κανα σνακ.
Απέχω 220 χιλ για να πατήσω Ελληνικό έδαφος.
Όπως πάντα σε αυτή την χώρα πληρώνω μόνο διόδια. Τίποτε άλλο. Δεν πατάω έδαφος ούτε για κατούρημα. Απενεργοποιώ κινητό για να μην πληρώσω περιαγωγή, και ξεκινάω πάλι.
2 ώρες μουσικούλα και όλο και πλησίαζα.
Επιτέλους φτάνω σύνορα. Περνάω των Σκοπίων, φτάνω στα δικά μας. Πατάω Ελλαδίτσα. Πρώτη στάση στην ΕΚΟ
Και............

Καφέεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


Ο πρώτος ήταν για να τον μυρίσω, ο δεύτερος να τον γευτώ. Ο τρίτος στην Σαλόνικα για να μπει στο αίμα μου, ο τέταρτος με κέρασαν, και μετά τα δικάβαλα στο ντελικατέσεν χτυπήθηκε και ο πέμπτος για να πω ότι επιτέλους ήπια ένα καφέ χαχαχα.

Και η πρωταγωνίστρια φορτωμένη στην ΕΚΟ. Με πήγε και με έφερε.
11500 ασφαλή χιλιόμετρα με την κοριτσάρα μου.
Ελα σε λιγες μερούλες θα ασχοληθεί ο Νικόλας μαζί σου.


Το βράδυ ακολούθησε ποτάκι στην Σαλόνικα έτσι για να νιώσω Ελλαδάρα.




 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
26 ΙΟΥΛΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΚΙΑΤΟ


Απογευματάκι έφτασα Κιάτο, γεμάτος εμπειρίες. Άφησα τα πράγματα και κατευθείαν πήγα για καφέ στον κολλητό μου. Με περίμενε φυσικά. Μιλούσαμε ακατάπαυστα, για μέρες χαχαχα

Παίδες δεν είμαι συγγραφέας. Απλά αποτύπωσα τις σκέψεις μου για να θυμάμαι το ταξίδι.
Και για μένα ταξίδι που δεν μοιράζετε είναι σαν να μην έγινε.

 
Τελευταία επεξεργασία:

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
ΕΠΙΛΟΓΟΣ ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ


Θα ξαναπήγαινα αυτό το ταξίδι;
Φυσικά και θα ξαναπάω. Ισως το ωραιότερο που έχω κάνει μέχρι σήμερα. Με την διαφορά τώρα που ξέρω θα επιστρέψω πάλι από Νορβηγία, από άλλους δρόμους. Φινλανδία ούτε να το σκεφτώ. Δεν θέλω να ξαναδώ αυτή την χώρα. Με ξενέρωσε.

Μόνος; ή με παρέα; Και τα 2, αλλά με την παρέα που ξέρω, αλλιώς μόνος.
Λατρεύω τα μοναχικά ταξίδια. Κι έχω κάνει αρκετά.

Μύθοι και αλήθειες.
Πριν φύγω είχα διαβάσει διάφορα ταξιδιωτικά. Μόνο του Στράτου ήταν το σωστό.
Διάβαζα: (Να προσέχετε τους ταράνδους. Εμένα πήδηξε ένας από πάνω μου και κόντεψε να με σκοτώσει)
Σιγά μη πήδούσε τόσο ψηλά. Εγώ όσους συνάντησα τους έφαγα χαχαχα.
Άλλος έδωσε μάχη με Θεούς και Δαίμονες της Σκανδιναβικής μυθολογίας.
Και διάφορες άλλες βλακείες.

Να προσέχετε τους αστυνομικούς: Αυτό είναι αλήθεια. Αν ξεπεράσεις τα όρια σου παίρνουν δίπλωμα για 6 μήνες. Συνέβη στον κολλητό μου. Εγώ έκανα όλη την Νορβηγία στα όρια. Σου βγαίνει άνετα. Ποτέ παραπάνω, εκτός της μέρας πριν το nordkapp. Ήταν 90 το όριο και πήγαινα με 100. Δεν με τσάκωσαν. Προσοχή στα τούνελ. Την στήνουν μέσα σε κρυφά σημεία, και βάζουν κάμερες. Κι έχει πάρα πολλά τούνελ.

Τα τρόφιμα πανάκριβα: Ακριβά μεν, όχι ανέγγιχτα. Εγώ έφαγα κανονικά. Σιγά μην έκανα οικονομία για να γλιτώσω 200 ευρώ. Το ποιο ακριβό χάμπουργκερ που έφαγα κόστιζε 25 ευρώ, και πουθενά δεν το βρήκα με 40 όπως είχα διαβάσει.

Τώρα το θέμα με τα λάστιχα. Μου έλεγαν βάλε bridgeston ή continental. Είναι σκληρά και δεν θα λιώσουν στην άγρια άσφαλτο της Νορβηγίας.
Ωραία λέω. Bridgeston και Continental λοιπόν. Τα λάστιχα που λατρεύω να μισώ. Τα συχαίνομαι. Ειδικά στην βροχή.
Τελικά πήρα την μεγάλη απόφαση. Πήγα με Michelin anakee3.
Μου πε ο λαστιχάς μου αφού έχεις συνηθίσει με Michelin πήγαινε με αυτά που νοιώθεις και ποιο άνετα, κι αν λιώσουν άλλαξε στον δρόμο.
Τελικά πήγα, ήρθα, έχω κάνει και 3000 χιλ στην Ελλάδα, κι ακόμα έχουν ψωμί. Σε όλες τις βροχερές μέρες η Michelin μου χάρισε μεγάλη ασφάλεια, και άνεση. Ως γνωστόν όταν οδηγάς με βροχή, σου δίνει την αίσθηση ότι το οδηγάς σε στεγνό δρόμο.
Συμπέρασμα. Πήγαινε με αυτά που νοιώθεις ποιο άνετα, και μην ακούς κανένα. Κανένας μας δεν έχει την εμπειρία να έκανε το ταξίδι με 2 διαφορετικά λάστιχα να έχει την ανάλογη γνώση.
Από θέμα ασφάλειας: Απ το μόνο που κινδυνεύει κανείς είναι να πέσει ο ουρανός να τον πλακώσει. Το ποιο ασφαλές ταξίδι που έχω κάνει.
Θέμα συναλλαγών: Παντού με κάρτα. Στα καύσιμα βάζεις την κάρτα στην αντλία για να ανοίξει και να βάλεις καύσιμο. Με μετρητά δεν γίνετε. Σε όλο το ταξίδι μου μόνο 40 ευρώ μετρητά ξόδεψα. Παντού κάρτα. Η υψηλότερη προμήθεια ήταν 70 λεπτά για συναλλαγή 150 ευρώ. Όλες οι άλλες ήταν κάτω των 70 λεπτών. Χρησιμοποίησα χρεωστικές κάρτες Της Πειραιώς, και Eurobank.

 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
NEXT STOP
Οπως πάντα επιστρέφω την κατάλληλη στιγμή, για να αρχήσω τον σχεδιασμό του νέου μου ταξιδιού.
Οι χάρτες ήδη έχουν ανοίξει.

Fàilte gu Alba



Do fàilte roimh chàch



 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μπράβο και πάλι φίλε για το ταξίδι σου !!! Θα συμφωνήσω με τον επιλογό σου σε όλα όσα λες!!! Με το καλό το επόμενο :friendship:
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Μπράβο και πάλι φίλε για το ταξίδι σου !!! Θα συμφωνήσω με τον επιλογό σου σε όλα όσα λες!!! Με το καλό το επόμενο :friendship:
Ευχαριστώ πολύ Λιάκο μου
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταρχάς να σου ευχηθώ να είσαι γερός και να ταξιδεύεις!
Ευχαριστούμε που μας μεταφέρεις τις "βόλτες" σου με έναν τρόπο "γηινο" χωρίς φανφάρες και υπερβολές!
Για τον συγκεκριμένο προορισμό έχουμε ακούσει τρομακτικές ιστορίες και εσύ ήρθες να καταριψεις πολλούς "μύθους"..:D

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά, ώστε να σε απολαύσουμε και του χρόνου μετά το ταξίδι στην Σκωτία...:)
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μπραβο ρε φιλε κι'απο μενα, νασαι γερος να ταξιδευεις! :ok: :cool: Και παντα μ'αυτο το τεραστιο χαμογελο "απλωμενο σεντονι" στο προσωπο σου - ειλικρινα δεν εχω διαβασει αλλο ταξιδιωτικο που στις φωτο φαινεται το ποσο πολυ απολαμβανει ο ταξιδευτης την καθε στιγμη, ευγε! :friendship: :friendship:


ΥΓ Αλλα μιας και εγραψες για 1000αρες τη μερα, περιμενα ναχεις κανει το Βελιγραδι-Κιατο με τη μια ;) Το λεω επειδη εκανα φετος το καλοκαιρι το Βελιγραδι-Αθηνα σε μια μερα δικαβαλος και χωρις υποστηριξη απο .."χτηνος" :D Αλλα φανταζομαι γουσταρες να μεινεις ενα βραδυ στην πανεμορφη ..Θεσσαλλλονικη! :cool:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ειναι σιγουρο οτι προσπαθεις να εισαι καλος ανθρωπος!!
ειναι σιγουρο οτι εχεις χαρα μεγαλη που ταξιδευεις και αυτο φενετε παντου μεσα απο το ταξιδιωτικο σου σε σημειο που περνας την χαρα σου και σε εμας
απο την αλλη θα ηθελα να σου τονισω οτι τα αισθηματα που εκπεμπουμε ειναι αυτα που μας κανουν ενα ταξιδι απροβληματιστο σε μεγαλο ποσοστο καθως και η οργανωση!!, αρα εισαι και οργανωτικος !!!
σιγουρα η μηχανη που διαλεξες να σε πηγαινει ειναι κατα γενικη ομολογια η καλυτερη για τετοιου ειδους μεγαλα ταξιδια και επιρεαζει θετικα ολους τους τομεις σωματικους, και ψυχολογικους καθως και οτι μικραινει!! τις αποστασεις
απο την αλλη θα ηθελα να τονισω και την μεγαλη συνεισφορα αυτων των χωρων (forums) που σου δημιουργουν ενα πλεγμα ασφαλειας λογο πληροφοριων αλλα και αμεσοτητας σε καθε ειδους κατασταση που μπορει να προκυψει
και ναι !! σιγουρα !! ολοι !!!! μπορουν να μακρυνουν τον δρομο που βρισκετε εξω απο το σπιτι τους οσο θελουν φτανει να παρουν μια αποφαση να οργανωθουν καταλληλα και ενα πρωι να ξεκινησουν
φιλε τολμω να πω οτι κατατασω το ταξιδιωτικο σου στα καλυτερα που εχω διαβασει διοτι μου περασες την χαρα σου μαζι με εναν παιδικο αυθορμητιζμο μεσα απο την προσπαθεια για απλοτητα και αληθεια
να εισαι παντα γερος και ορθιος να ταξιδευεις
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
συνεχισε να χορευεις τσαμικα .....
συνεχισε να χαμογελας με την ψυχη σου....
σε απολαυσα ρε μπαγασα....:yew::yew::yew:

:pc::photo::l2::l2::l2::l2:
:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Καταρχάς να σου ευχηθώ να είσαι γερός και να ταξιδεύεις!
Ευχαριστούμε που μας μεταφέρεις τις "βόλτες" σου με έναν τρόπο "γηινο" χωρίς φανφάρες και υπερβολές!
Για τον συγκεκριμένο προορισμό έχουμε ακούσει τρομακτικές ιστορίες και εσύ ήρθες να καταριψεις πολλούς "μύθους"..:D

Εύχομαι να είμαστε όλοι καλά, ώστε να σε απολαύσουμε και του χρόνου μετά το ταξίδι στην Σκωτία...:)
Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Το ξέρω ότι κατέριψα πολλούς μύθους, και δεν μπορούσα να μην το γράψω. Λες και ανέβηκαν πολλοί στα Ιμαλάϊα, με θύελες και να μην έχουν λεφτά να φάνε.
Ενα απλό ταξίδι ήταν, μαγευτικό, όμορφο, ευχάριστο με πάρα πολλές όμορφες αναμνήσεις. Το μόνο ότι θέλει πολύ οργάνωση.

Στο επόμενο τώρα
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Μπραβο ρε φιλε κι'απο μενα, νασαι γερος να ταξιδευεις! :ok: :cool: Και παντα μ'αυτο το τεραστιο χαμογελο "απλωμενο σεντονι" στο προσωπο σου - ειλικρινα δεν εχω διαβασει αλλο ταξιδιωτικο που στις φωτο φαινεται το ποσο πολυ απολαμβανει ο ταξιδευτης την καθε στιγμη, ευγε! :friendship: :friendship:


ΥΓ Αλλα μιας και εγραψες για 1000αρες τη μερα, περιμενα ναχεις κανει το Βελιγραδι-Κιατο με τη μια ;) Το λεω επειδη εκανα φετος το καλοκαιρι το Βελιγραδι-Αθηνα σε μια μερα δικαβαλος και χωρις υποστηριξη απο .."χτηνος" :D Αλλα φανταζομαι γουσταρες να μεινεις ενα βραδυ στην πανεμορφη ..Θεσσαλλλονικη! :cool:
Ευχαριστώ πολυ φίλε μου. Απλά έγραψα ότι αισθανόμουν χωρίς μπούρδες και παπαριές.

Οσο για την 1000ρα απο Βελιγράδι, αν δεν έμενα ένα βράδυ Θεσσαλονίκη θα έκανα μπαμ.
Το είχα έτσι φτιάξει από την αρχή στο μυαλό μου
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
ειναι σιγουρο οτι προσπαθεις να εισαι καλος ανθρωπος!!
ειναι σιγουρο οτι εχεις χαρα μεγαλη που ταξιδευεις και αυτο φενετε παντου μεσα απο το ταξιδιωτικο σου σε σημειο που περνας την χαρα σου και σε εμας
απο την αλλη θα ηθελα να σου τονισω οτι τα αισθηματα που εκπεμπουμε ειναι αυτα που μας κανουν ενα ταξιδι απροβληματιστο σε μεγαλο ποσοστο καθως και η οργανωση!!, αρα εισαι και οργανωτικος !!!
σιγουρα η μηχανη που διαλεξες να σε πηγαινει ειναι κατα γενικη ομολογια η καλυτερη για τετοιου ειδους μεγαλα ταξιδια και επιρεαζει θετικα ολους τους τομεις σωματικους, και ψυχολογικους καθως και οτι μικραινει!! τις αποστασεις
απο την αλλη θα ηθελα να τονισω και την μεγαλη συνεισφορα αυτων των χωρων (forums) που σου δημιουργουν ενα πλεγμα ασφαλειας λογο πληροφοριων αλλα και αμεσοτητας σε καθε ειδους κατασταση που μπορει να προκυψει
και ναι !! σιγουρα !! ολοι !!!! μπορουν να μακρυνουν τον δρομο που βρισκετε εξω απο το σπιτι τους οσο θελουν φτανει να παρουν μια αποφαση να οργανωθουν καταλληλα και ενα πρωι να ξεκινησουν
φιλε τολμω να πω οτι κατατασω το ταξιδιωτικο σου στα καλυτερα που εχω διαβασει διοτι μου περασες την χαρα σου μαζι με εναν παιδικο αυθορμητιζμο μεσα απο την προσπαθεια για απλοτητα και αληθεια
να εισαι παντα γερος και ορθιος να ταξιδευεις
Φίλε μου δεν έχω λόγια τα πες μόνος σου.

Ευχαριστώ πολύ
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
συνεχισε να χορευεις τσαμικα .....
συνεχισε να χαμογελας με την ψυχη σου....
σε απολαυσα ρε μπαγασα....:yew::yew::yew:

:pc::photo::l2::l2::l2::l2:
:friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship::friendship:
Γιώργο με έκανες και γέλασα. Να σαι καλά και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
 

Bulmont

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Βαγγελης Χ
Μοτό
BULTACO PURSANG 125
MONTESA ENDURO 125H7
Ουφφφφφφφφ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το διάβασα όλο μονοκοπανιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α Ξ Ι Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:friendship::friendship::friendship:
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Ουφφφφφφφφ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το διάβασα όλο μονοκοπανιά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α Ξ Ι Ο Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:friendship::friendship::friendship:
Χαχαχα ωραίος!!! Αντε και στο επόμενο
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Πολύ ωραίο ταξίδι,φαίνεται ότι πραγματικά το απόλαυσες και μπράβο που το εκανες μόνος.

Αν μπορείς να μου πεις πόσο πάνε τα σπιτάκια στο καμπινγκ διανυκτερευση για ενα ατομο και φαγητό πόσο περίπου σε ευγενε την ημερα στην Νορβηγία.
 
Top Bottom